Εκκλησία

Ενταξει, λογικο ειναι να μην ειναι με την ιδια μορφη εξουσιας οπως στο μεσαιωνα. Προσαρμοστηκε στο σημερα, οχι μονο για να γινει πιο προσιτη εμμεσα αλλα και για να μην την απορριψει μεγαλη μεριδα κοσμου. Δλδ θα ηταν κουφο να καιγαν σημερα βιβλια πχ… Θα το κατεκριναν οι περισσοτεροι.

Οσον αφορα το ρολο της εκκλησιας σημερα παντως, συμφωνω με το ποστ του κρισπ. Ας γινει διαχωρισμος κρατους-εκκλησιας και ας κανουν οτι γουσταρουν. Πρεπει να φυγει αυτο το “πεπλο”…

Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι δεν θελω να σκοτωσω, ειμαι ανθρωπιστης κλπ επειδη με εμβολιασαν με τους κανονες ηθικης του Χριστιανισμου. Δεν θελω να σκοτωσω γιατι δεν θελω να στερησω την ζωη απο εναν ανθρωπο καθως και το δικαιωμα του να βελτιωθει ως υπαρξη, να ευτυχησει και να δυστυχησει, να ζησει ολα οσα θελω να ζησω κι εγω. Γιατι θα μπορουσε να ειναι φιλος μου ή συγγενης μου και σιγουρα ειναι φιλος και συγγενης καποιων αλλων. Αυτες οι αποψεις μου προεκυψαν μεσω διαπροσωπικων σχεσεων κι οχι επειδη λιγο μετα τη γεννηση μου, μου εγκατεστησαν ενα patch με αρχεια ηθικης. Μεγαλο ρολο επισης παιζουν κι οι συνθηκες υπο τις οποιες ζουμε. Αν ζουσαμε στην Παλαιστινη ας πουμε, οσο φανατικοι Χριστιανοι κι αν ημασταν, (υπαρχουν κι εκει Χριστιανοι) θα σκοτωναμε. Αν ημασταν φτωχοι, το Σαββατοβραδο θα ληστευαμε για να ζησουμε και την Κυριακη θα μεταλαμβαναμε. Αλλα κι οι ανθρωποι οι οποιοι πλαθουν την ηθικη τους μ’ενα ζυμαρι made in heaven, πολλες φορες ενστερνιζονται αποψεις οπως “αγαπατε αλληλους” υπο τον φοβο μιας μεταθανατιας τιμωριας. Να μην κανω κακο, παρολο που το θελω, γιατι θα παω στην κολαση. Λες και μιλαμε για ποινικο συστημα, που ουσιαστικα δεν αλλαζει συνειδησεις αλλα προλαμβανει τον κινδυνο.
Ο 20ος αιωνας ηταν ο πιο αιματηρος εξαιτιας της αυξησης του ανθρωπινου πληθυσμου, της αναπτυξης της τεχνολογιας-φονικοτερα οπλα κλπ. Ταυτοχρονα ηταν κι ο πιο ανθρωπιστικος, με αντιπολεμικα κινηματα, με ΜΚΟ οπως η Διεθνης Αμνηστεια, η UNICEF κλπ. Και σ’αυτο βοηθησε η αλλαγη της δομης της κοινωνιας καθως και η καταπολεμηση του αναλφαβητισμου-ο μεσος εγγραμματος απεχθανεται την βια, το οτι βρισκομαστε στην εποχη της πληροφοριας κι επομενως ολα μαθαινονται κλπ. Τους πρωτους αιωνες του Χριστιανισμου, το status quo ηταν τετοιο που δεν “επετρεπε” μαζικες αιματοχυσιες. Παντου Ρωμη, ελαχιστοι πολεμοι. Στην θεοκρατουμενη Βυζαντινη Αυτοκρατορια, ο μεσος αθρησκος-αθεος θα ειχε φριξει. Αισχη, οργια, σφαγες, βασανισμοι, διαπομπευσεις. Παρολο που ο κοσμος ηταν θρησκοληπτος. Ολα λοιπον ειναι θεμα συγκυριων.
Τελος παντων, δεν θελω να επεκταθω στο θεμα του Χριστιανισμου. Για μενα ειναι μια ομορφη κοσμοθεωρια με την οποια, οπως κι ο Κρισπ, συμφωνω σε αρκετα, διαφωνω σε αρκετα και εν τελει την απορριπτω.

Οσον αφορα την Εκκλησια, δεν εχω παρτιδες μαζι τους, μιας και ουτως ή αλλως απορριπτω την θρησκεια γενικοτερα, και θεωρω οτι ειναι καλυτερο για εναν που πιστευει να καθισει να ψαχτει μονος του, απο σοβαρες πηγες, παρα να φαει αμασητι την ακατασχετη παπαρολογια της πλειοψηφειας του παπαδαριου. Το δυστυχημα ειναι οτι ασκουν τεραστια επιρροη στον κοσμο. Παντως ο Τζερονυμο καλα μας τα λεει και τον συμπαθω πολυ. Μακαρι να ηταν ολοι οι παπαδες σαν κι αυτον. Και φιλανθρωπικο εργο και “ριζοσπαστικες”, παντα μεσα στα λογικα πλαισια που επιτρεπει το χριστιανικο δογμα, ιδεες και σαφης διαθεση διαχωρισμου κρατους-εκκλησιας.

Ενσταση απο τον κυριο Ανδρουλακη. Επαναδιατυπωστε παρακαλω.

Καταρχην να πω οτι οι “γενικευσεις” που εγραψα παραπανω εξυπηρετουν στην εξοικονομηση χρονου κυριως μια και για το συγκεκριμμενο θεμα μπορω να γραφω για ωρες.

Καταρχάς, κακώς ταυτίζετε την Εκκλησία με τους παπάδες. Εκκλησία είναι ο κόσμος, εσείς και εγώ. Το ότι η ηγεσία της Ελληνικής Εκκλησίας ως επί το πλείστον δείχνει να μην πιστεύει αυτά που κηρύσσει, δε σημαίνει ότι ο κλήρος είναι κατά ανάγκη κάτι κακό και απεχθές. Δεν είναι όλοι οι κληρικοί κλειστά μυαλά και φονταμενταλιστές που ζητάνε την τυφλή υποταγή σας.

Σ αυτο θα συμφωνησω.Υπαρχουν πραγματι κληρικοι που ασκουν σωστα το λειτουργημα τους,οπως υπαρχουν και σωστοι αστυνομικοι αλλα και εμποροι ναρκωτικων που ευεργετουν τους αδυνατους που προστατευουν.Το οτι φοραει ρασο καποιος δεν τον κανει αυτοματα πνευματικο ανθρωπο ομως.Ειναι μια δουλεια για τους περισσοτερους.

Στα μέρη μου (Πίνδος μεριά) οι μισοί ιερείς στα χωριά (πλέον όχι και τόσο γιατί έχουν περάσει τα χρόνια) ήταν πρώην αριστεροί αγωνιστές στον εμφύλιο που έγιναν κληρικοί για να αποφύγουν τη φυλακή. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι όλοι όσοι από αυτούς έχω γνωρίσει εγώ είναι και βαθιά θρησκευόμενοι και πάρα πολύ φιλοσοφημένα άτομα με άποψη για όσα συμβαίνουν γύρω τους. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους “αριστερίζοντες” κληρικούς. Ας κάτσει κάποιος να ψάξει το έργο του αρχιεπισκόπου Αλβανίας ή τον αγώνα που γίνεται στο Φανάρι για να διατηρηθούν κάποια κεκτημένα και δικαιώματα. Το ότι κάποιοι ιερείς μπλέκουν την πολιτική και προσωπικές τους φιλοδοξίες με τις αρμοδιότητες τους ως ιερείς, δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. Ίσα ίσα. Αυτοί που δε φαίνονται δε φαίνονται γιατί δεν προσπαθούν να αυτοπροβληθούν. Γιατί δε διατυμπανίζουν το τι κάνουν. Εκτός αν νομίζουμε ότι όλο το φιλανθρωπικό έργο στην Ελλάδα το έχει αναλάβει η κυρία Βαρδινογιάννη…:-k

Το περιοριζεις πολυ γεωγραφικα και δη στην Ελλαδα που η ιδιοτυπη σχεση Εκκλησιας και Κρατους(ιστορικα κυριως) κανει δυσκολη τη διακριση των ρολων τους.Ο Χριστιανισμος ειναι μια οικουμενικη θρησκεια και για καθε ιερεα στην Πινδο που βοηθαει με ο,τι μεσο εχει τους χωρικους υπαρχει και ενας Ευαγγελιστης στις Ηπα που κοιταει να φουσκωσει τον τραπεζικο του λογαριασμο,απομυζωντας το"ποιμνιο"του.

Όταν βλέπω μηδενιστικές τάσεις για το Χριστιανισμό, κάτι δε μου κάθεται καλά. Ο Χριστιανισμός δεν είναι απλά μια θρησκεία. Έχει επηρεάσει την εξέλιξη του Ευρωπαϊκού πολιτισμού και το τρόπο σκέψης μας, σε τόσο μεγάλο βαθμό, που το να εκφράζεται κάποιος αρνητικά για αυτόν, στα μάτια μου ισοδυναμεί με το να εκφράζεται αρνητικά για μένα και τις βαθύτερες μου σκέψεις και ιδέες (και όπου τις περισσότερες από αυτές τις έχει και ο ίδιος)

Ο χριστιανισμος ειναι σιγουρα κατι παραπανω απο μια θρησκεια.Ειναι μια φιλοσοφια,μια σταση ζωης εν προκειμενω,το ιδιο ομως ισχυει και για τις υπολοιπες θρησκειες.Το οτι εχει επηρεασει τον ευρωπαικο τροπο σκεψης εξηγειται πολυ ευκολα με ελαχιστες ιστορικες γνωσεις,αρκει να σκεφτει κανεις το πως οι ελεω θεου αυτοκρατορες του Βυζαντιου εδωσαν τη θεση τους στις δισειδαιμονιες του Μεσαιωνα,με μια Ευρωπη που τη θεριζαν οι επιδημιες,οι επιδρομες,ο φοβος του θανατου και οι φεουδαρχες παρουσιαζοντας την Εκκλησια ως μοναδικο καταφυγιο.Ακουω διαφορα περι ιδεων χριστιανισμου τα οποια επισης δε μου καθονται καλα.Δηλαδη το να σκοτωσεις και να κλεψεις πχ,δεν θα θεωρουνταν κακο αν δε το γραφε ενα θρησκευτικο βιβλιο ενος αγνωστου συγγραφεα?

Προσπαθείστε να σκεφτείτε τι εισήγαγε ο Χριστιανισμός και πως σας έχει επηρεάσει. Οι αξίες σας στη ζωή, οι σκέψεις σας στα πολιτικά και σε άπειρα ακόμα θέματα είναι βαθιά επηρεασμένες από αυτόν. Από την οικουμενικότητα των κηρυγμάτων του (αγαπάτε αλλήλους+αποσύνδεση Χριστιανισμού από το Ισραήλ που θεωρεί τον εαυτό του "λαό του Θεού) που φαίνεται στη διάθεση του απλού κόσμου για να σταματήσουν τα προβλήματα του τρίτου κόσμου (ακόμα και ας μην ξέρουμε ούτε καν ποιοι είναι) μέχρι και την απέχθεια μας για το κάθε είδος φόνου (“Ου φονεύσεις”).

Ο Χριστιανισμός πάνω από όλα πρότεινε ένα πρότυπο ζωής και μια σειρά αξιών να πιστεύουν οι άνθρωποι σε αυτές. Εκμηδενίζοντας το Χριστιανισμό, εκμηδενίζουμε κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο μας το είναι. Προσωπικά μιλώντας, για την ανθρωπότητα πιστεύω ότι ο Χριστιανισμός ήταν ένα μεγάλο δώρο. Μέχρι και το ότι ενοχλούμαστε που η Εκκλησία της Ελλάδος έχει τόσα λεφτά και δε τα μοιράζει στους φτωχούς είναι δείγμα του πόσο πολύ έχουμε επηρεαστεί από τα κηρύγματα του.

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο το δυνατον λακωνικος,γιατι ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να πω οσα σκεφτομαι σε λιγες γραμμες.Ο χριστιανισμος λοιπον σαν φιλοσοφια καθαρα,ειναι ενα μειγμα ανατολικων θρησκειων(οι οποιες προυπηρχαν)και αρχαιας ελληνικης φιλοσοφιας(κυριως Πλατωνα).Οι αξιες του αγαθου,του καλου(ατομικου και κοινου),του δικαιου,της δημοκρατιας,αποτελουσαν ηδη κτηματα της ανθρωποτητας πριν την δημιουργια της συγκεκριμμενης φιλοσοφιας.Υπαρχει επισης ενα μεγαλο χρονικο κενο αναμεσα στην"υπαρξη"του Χριστου και στη δημιουργια των πρωτων πυρηνων οργανωμενης εκκλησιας.Τεσπα,επειδη βλεπω και ξεφευγω θα αρκεστω να τονισω οτι και ο Βουδισμος ειναι μια απολυτα ειρηνικη και φιλανθρωπη θρησκεια(πολυ πιο ουσιωδης στις διδαχες του κατ’εμε) οπως και γενικοτερα οι θρησκειες-φιλοσοφικα συστηματα των λαων της Ανατολης.Δεν πρωτοτυπησε σε κατι.Και να μην υπηρχε,θα ειχε τη θεση του καποια αλλη θρησκεια.Δεν νομιζω οτι το να μη βγαινω το πρωι στο δρομο με διαθεση carmaggedon πατωντας γριουλες και παιδακια οφειλεται στα λογια καποιου ιερεα ή στα ιερα κειμενα(τα οποια ουτε το 1/3 των πιστων εχει ιδεα τι γραφουν,αλλα αυτο ειναι κυριολεκτικα αλλου παπα ευαγγελιο!:stuck_out_tongue: ),ειναι απλα η ανθρωπινη λογικη που εφτασε να κυριαρχει του ζωωδους ενστικτου της επιβιωσης πολλα πολλα χρονια πριν.

Το κακο ειναι οτι οι φιλοσοφιες και οι θρησκειες δεν ειναι θεοσταλτες και θεοπνευστες.Τα βιβλια εχουν γραφτει απο ανθρωπους για ανθρωπους και αυτο απο μονο του αποδεινκυει περιτρανα οτι ο ανθρωπος δεν χρειαζεται υπερφυσικα δεκανικια για να πορευθει,τα καταφερνει περιφημα εδω και αρκετες χιλιαδες χρονια να ζει εις βαρος του υπολοιπου πλανητη.Μακαρι λοιπον να ηταν αυτη η καποια αλλη θρησκεια μια απαντηση ενος ανωτερου οντος στα προβληματα του κοσμου,τοτε σιγουρα κανεις δε θα την απερριπτε τοσο ευκολα.Επειδη ομως προκειται για ενα ανθρωπινο δημιουργημα απ την αρχη ως το τελος,δεν νομιζω οτι η αρνηση του θα πρεπει να προσβαλλει τις ιδεες καποιου.Οπως λεει και πολυ σοφα ο κυριος Peart"if you choose not to decide,you still have made a choice".

Τώρα το αν εγώ ή εσείς δεν πιστεύουμε στην ύπαρξη του Θεού, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. End of time.Bye

Ναι η υπαρξη καποιου θεου,ενος υπερφυσικου οντος ειναι τελειως διαφορετικο θεμα απ τη δημιουργια οποιουδηποτε θρησκευτικου δογματος και δεν εχει και τοση σχεση με την καθολα φυσικη και απτη πραγματικοτητα της εκκλησιας.

Θα επανελθω ισως με καποιες ενστασεις σχετικες με αλλες αποψεις που διαβασα.

:lol: :lol: :lol: :lol:
Μαι μπαντ.

χμ, σε αυτο το τοπικ παει ενα bridge απο το valhalla…

So many centuries
So many Gods
We were the prisoners of our own fantasy
But now we are marching Against these Gods
I’m the wizard, I will change it all

και επισης δειτε το ρημαδι το ντοκιμαντερ που εβαλα γαμωτο :!:

Επιτελους βρηκα κ καποια ατομα να εχουν ιδια αποψη με εμενα , αμαν πια με ολους τους κολημενους π εχω κουβεντιασει αυτο το 8εμα ολο τσακωνομαι…

Η εκκλησια και η σταση της σε ορισμενα θεματα, εχουν παιξει πολυ αρνητικο παραγοντα σε αρκετα πραγματα στην ιστορια μας. Γενικα, πιστευω πως ειναι μια εξουσια που εχει, ειτε το θελει ειτε οχι, το αλαθητο και δρα οπως γουσταρει.

Στο σχολειο αλλα πραγματα μας μαθαιναν…:stuck_out_tongue: :lol:

Eκκλησία-υποκρισία…

:lol: :lol:
Οντως. Εδω μας ειπαν οτι οι παπαδες ειναι οι εκπροσωποι του θεου στην γη, ειναι διαυλος :lol:

Η εκλησία είναι ο τόπος διαμονής του φασισμού. Εκεί όπου κατοικεί, το άσυλό του.Κ όχι μόνο η ελληνική ορθόδοξη…Παντού οι παπάδες αντι για αντιπρόσωποι του θεού είναι αντιπρόσωποι της συντήρησης.Δεν νομίζετε ότι ήρθε η ώρα να ξυπνήσουν μερικοί @@$$$$!&%$#$^())_(&^%$…Ε??

Kι οχι μονο. Χθες που λεγαμε κατι για προσευχες στο σχολειο μας ελεγε η παλαβη που εχουμε οτι προσευχομαστε υπερ του εθνους μας που ειναι μικρο και ολο το πολεμουν και θελουν να το γαμ*σουν με λιγα λογια, οτι η εκκλησια κατηγορειται για το οτι προσευχεται για τον στρατο (ναι γι’αυτο την κατηγορουν) και οτι οποιος λεει πως θελει να καταργηθει ο στρατος για χαρη της ειρηνης ειναι εχθρος του εθνους.
Cheers!

Μεγάλη κουβέντα και βαριέμαι…Επιγραμματικά
Η εκκλησία είναι πολιτικός θεσμός
Η εκκλησία καμία σχεση με τις αρχες του Χριστιανισμού
Ο Χριστιανισμός δεν εξαπλώθηκε επειδη μιλουσε για αγαπη …
Η εκκλησια δεν πληρωνει φορους (και θα πρεπε.).εκει βασικα θελω να καταληξω…
Ας φορολογησει το κωλοκρατος τηνπεριουσια της εκκλησιας μηπως και σωσουνε κανενα ταμείο…

Συμπαθει κανεις τον Ανθιμο?:lol: :stuck_out_tongue:

Eχω την τυχη να τον γνωριζω προσωπικα.
Εχει πρακτορειο Προ-Πο στη γειτονια μου και πραγματικα παρολο που ειναι βαζελος ειναι εξαισιος ανθρωπος.
Ο Μιχαλακγς ειναι λιγο στη κοσμαρα του αλλα δε γαμιεται…

Για τον Ανθιμο Καψη δε λεμε?:-s

Τον Ανανιάδη? :lol: :lol: :lol:

:lol3: :lol3: :lol3: με την καμια ομως δε θα γινει αυτο!!! μπορουν να δανειστουν απο οποιων θελουν αλλα τους αγιους οβολους δεν θα τους πειραξουν!!

Η γιαγια(καταδικασμενη τρις σε θανατο απο τη χουντα) μου ελεγε οπου χριστοπολιτεια και δεξια. Αυτο.
Η αληθεια ειναι οτι η εκκλησια εχει ξεφυγει παρα πολυ απο τον αρχικο της ρολο, που βασικα δεν εχω καταλαβει ποιος ηταν αυτος ακριβως, περα απο τη διαδοση του χριστιανισμου, πραγμα σεβαστο για μενα, καθως ολες οι ιδεες εχουν σκοπο να διαδιδονται. τα αλλο με τα μυστηρια και τους ψαλμους και τους υμνους, ευχελαια κοκ δεν μπορω πουθενα στην καινη διαθηκη(το μονο χειροπιαστο “κληροσοτημα”, να το πω ετσι, ) να τα βρω και οδηγουμαι ετσι να πιστευω πως ειναι αποτελεσμα ανθρωπινης σκεψης, παρολο που ολες οι οικουμενικες συνοδοι γινονταν εν αγιω πνευματι #-o :p. Ως αποτελεσμα δεν εχω κανενα ενδιαφερον για τις διδαχες των “πατερων” της εκκλησιας, καθως, αν και μπορει να ηταν καλοι ανθρωποι, δεν παυουν να ειναι ανθρωποι. Το μονο που ενστερνιζομαι απο το χριστιανισμο ειναι οι διδασκαλιες του Χριστου, αυτες και μονο αυτες.
Τωρα αν συγχεετε αυτες τις διδασκαλιες με τον ανθρωπινης προελευσεως θεσμο που λεγεται εκκλησια ειναι δικο σας λαθος. Οχι πως δεν υπαρχουν απντως κληρικοι με πολυ αξιολογο εργο, που χαιρεσαι να τους ακους και εχουν προσφερει πολυ σημαντικο εργο στην κοινωνια τους. Δυστυχως ομως ουτε το εργο τους προβαλλεται, αλλα ουτε οι ιδιοι επιδιωκουν την προβολη τους,και καλα κανουν, αφηνοντας ετσι το εργο τους στην αφανεια.
Υ.Γ. εγω παντως τον ιερωνυμο τον εκτιμω πολυ, καμια σχεση με το χριστοδουλο, που ετρεχε στα miami για να σωσει τη ζωουλα του, ενω αν ηταν οντως σιγουρος για τα πιστευω του θα αφηνονταν στα χερια του θεου.

:lol: :lol:

¶νθιμος…Τι παιδί κι αυτός…Αναρωτιέμαι αν θα ήθελε τόσο πολύ να πάρουμε την Πόλη κ την Αγιά Σοφιά αν ήταν να πολεμήσει κ αυτός…Γιατί να βγαίνει αυτός και άλλα κωλόπαιδα σαν κ αυτόν (εκπρόσωποι του ΛΑΟΣ) και να κυρήσσουν πόλεμο στον ένα και τον άλλο εύκολο είναι αν τελικά το πετύχουν όμως (γιατί δεν είναι κ απίθανο δυστυχώς τώρα που μπλέκονται κ οι σωτήρες μας οι Αμερικάνοι) αυτοί θα είναι οι πρώτοι που θα φύγουν…Παληκάρια της φασιστικής φακής…