Εκκλησία

Α, ναι κι εγω τον λατρευω. Εχει και blog, ε. Τις προαλλες ελεγε κατι ομορφα πραγματα για τους ομοφυλοφιλους. Οτι ειναι τερατα της φυσης και οτι δεν πρεπει να τους δεχομαστε κι ολα αυτα.
Παρ’ ολα αυτα η εκκλησια αγκαλιαζει ολα τα Χριστιανοπουλα.

  1. ποιος σου ειπε οτι ο ανθιμος ειναι η εκκλησια
  2. οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι χριστιανοπουλα :stuck_out_tongue:

Μα, ναι ειρωνικα το λεω. Κατι τετοιοι σαν τον Ανθιμο ειναι η εκκλησια, αυτο βλεπω τουλαχιστον.
Οι ομοφυλοφιλοι ειναι οτι θελουν. Τους την επεσαν και δεν τους θελουν; Στα διαλα.

Κάποιοι απο αυτούς είναι;)

Δεν είναι ο Άνθιμος η εκκλησία. Αυτό φυσικά και το δέχομαι.Αλλά αν η εκκλησία δεν είνναι αντίθετη μα αυτά που λέει ο Άνθιμος γιατί δεν τον κράζει? Η εκκλησία δεν είναι ο Άνθιμος αλλά είναι ταυτισμένη με τον Άνθιμο. Δηλ ο τύπος προφανώς έχει τις ίδιες απόψεις με τους περισσότερους εκεί μέσα…Κ αν ο Χριστός ερχόταν ξανά στη γη, μάλλον θα ήταν και gay έτσι ώστε να τον κυνηγά πάλι κ η εκκλησία(κ μάλιστα πρώτη-πρώτη) εκτός όλων των άλλων…

Bασικα η εκκλησια ολο και αλλαζει προσωπο μιας και αποτελειται απο τους πιστους αλλα κι αυτους που την εκπροσωπευουν. Καποια σημεια στον Χριστιανισμο ισως να μην ειναι ο Ανθιμος, αλλα στην εκκλησια υπαρχουν αρκετοι πιστευω σαν κι αυτον. Διχως να ξερω ολους τους παπαδες, ε. Με καποια επιφυλαξη μιλαω.

εκκλησία είναι κάθε ένας που θέλει να ακολουθήσει το δρόμο του Χριστού…
λανθασμένα έχει συνδυαστεί η πολιτική δεξία με την δεξιά του Κυρίου…
ο εσταυρωμένος εξ αριστερών ήταν αυτός που σώθηκε…
να βλέπουμε και κάποια καλά στο πολυτεχνείμάλλον καλύτερα στην νο΄μική που είχαν γίνει τα επεισόδια ο νυν Σεβασμιότατος Αλβανίας μαζί με κάποιους άλλους πήγε και βοήθησε φοιτητές…
όσοι θέκουνε να ψάξουνε το φιλανθρωπικό έργο της ορθόδοξες εκκλησίας στην Αφρική και να το συγκρίνουν με την προσέγγιση των καθολικών και άλλων χριστιανών…
φυσικά και υπάρχουν δυστυχώς (οι περισσότεροι?) ιερωμένοι που παρεκλίνουν αλλά εμένα με ενδιαφέρει τι σχέση έχω εγώ με το Θεό και όχι τι κάνουν οι άλλοι…

1 Like

Αλλο αυτο! Εδω λεμε για εκκλησια :wink:
Το αν πιστευεις η οχι δεν εχει να κανει απαραιτητα με το αν πας την εκκλησια η αν σε νοιαζει τι κανει.

τότε γιατί οι περισσότεροι μιλάνε για άτομα και όχι για την εκκλησία???:wink:

Ο Άνθιμος μπορεί να είναι η Εκκλησία, αλλά όχι ο Χριστιανισμός.

Γιατι προφανως η εκκλησια δεν ειναι οργανισμος που τρεφεται και αναπνεει αλλα τα υποτιθεμενα ζωτικα στοιχεια της ειναι οι παπαδες και οι λοιποι ‘‘πιστοι’’ που πηγαινουν συχνα…

Η εκκλησια κατ’εμε ειναι μια πολυ ισχυρη πολιτικη δυναμη η οποια βασιζεται στην αδυναμια των πιστων που την απαρτιζουν αλλα και στην λανθασμενη αποψη που εχει μερος του υπολοιπου κοσμου για το τι ειναι η εκκλησια! Η εκκλησια δεν ειναι ο θεος…ειναι ανθρωποι που κατα κυριο λογο (δυστυχως) εκμεταλλευονται την πιστη και την αφελεια του κοσμου.

Ειναι ενας θεσμος ο οποιος επιβαλλει να ειναι ολα χρυσα οταν στα σκαλια της κοιμουνται αστεγοι τυλιγμενοι σε αρχαιες ζακετες. Ο Χριστος δεν νομιζω οτι ειπε ποτε κατι τετοιο…αντιθετα θα ανοιγε την πορτα και θα εδινε το χρυσο (10.000 ευρω) μπαστουνι για να μπορει αυτος ο ανθρωπος να μην κοιμαται στην βροχη και να μην ψαχνει τα σκουπιδια για να βρει φαγητο!

Αυτα τα λιγα προς το παρον…θα επανελθω!

Σημερα η θρησκευτικου μας πηγε στην εκκλησια που ειχανε μια συναντηση οι ιερεις για να μας δειξουν τι γινεται πισω απο το ιερο στη Θεια Λειτουργια, πως κοβουν τα ψωμια, πως βαζουν τα κρασια κλπ…

Αφου λοιπον μας τα δειξανε ολα αυτα, κι αφου ειχαμε καταμαστουρωσει απο τα λιβανια και τα θυμιατα, μας λεει η καθηγητρια’‘ρωτηστε ο,τι θελετε τους ιερεις’’. Λεει λοιπον μια ‘‘μα τι θυσιασατε για να φτασετε ως εδω?’’. Πολλα ειπανε οτι θυσιασανε τελος παντων. Και ακολουθησε ο διαλογος παρακατωωωωω…

Εγω: Γιατι να κανετε τοσες θυσιες?
Παππας: Μα για να βρεθουμε κοντα στο Θεο
(αναμενομενη απαντηση… δεν πτοηθηκα.)
Εγω: Σκοπος του ανθρωπου ειναι η ευτυχια. Και συμφωνα με την ορθοδοξια ο Θεος θελει να ειμαστε ευτυχισμενοι. Γιατι λοιπον να πρεπει να στερηθειτε καποιια πραγματα στη ζωη που συνεπαγονται στην αποκλειση της ιδιας της ευτυχιας απο τη ζωη σας?
Παππας: Η ευτυχια ειναι ο Θεος.

Δεν ξαναπαταω στην εκκλησια ποτε στη ζωη μου. Και οσοι τα πιστευουν αυτα καλα κανουν, αλλα ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ.

Ναι βασικα αυτα που σου ειπε προφανως και τα πιστευε και αν τον εκαναν να ισορροπει μεσα του για μενα δε θα ηταν προβλημα…ωστε να μην ξανπηγαινα εκκλησια
Αυτο ειναι η θρησκεια αλλωστε να πιστευουμε οτι μας φερνει πιο κοντα στον εαυτο μας…Δεν ειναι εκκλησια αυτο…

Ως ενα σημειο τα πηγαινες καλα…ομως σορρυ στο τελος τα σκατωσες…!!!
Εγω βρισκω την ευτυχια στην κοπελα μου και την μουσικη μου…εκεινος στο θεο…ποιο το προβλημα σου;;; Γιατι ειναι αυτοι που πιστευουν αυτα τα πραγματα ηλιθιοι και οχι εσυ…η εγω;;; Σορρυ αλλα…-1000000000

ναι οκ δεν λεω, αλλα το να παραδεχεσαι οτι η ευτυχια σου δεν περναει απο το χερι σου ειναι μεγιστη μαλακια. Σορρυ, αποψη μου :slight_smile:

Το ιδιο μπορω να πω κι εγω…γιατι το αν θα ειμαι με την κοπελα μου και σε 10 χρονια δεν εξαρταται μονο απο μενα…σκεψου το! Απλα μην εκφραζεις τοσο καθετα και με τεοιο ακραιο και προσβλητικο τροπο την αποψη σου!

καλα οκ, ισως και να ηταν προσβλητικο, ομολογω:p δικαιωμα τους να ειναι κατα καποιο τροπο ‘‘υποχειρια’’ της θρησκειας, ο καθενας πιστευει ο,τι θελει… τεσπα.

Ρε τι λέτε ρε ποιες κοπέλες και μουσικές? Αν δεν τα πει και δεν τα νιώσει σε αυτή την ηλικία η Ρανια, πότε θα τα πεί? Καλά κάνει και τα λέει. Πού να ακουγες τις δικές μου απόψεις περί εκκλησίας και παπάδων όταν ήμουν στην ηλικία της Ράνιας. Ράνια keep walking. O λαός είναι μαζί σου.

A κι εγω βρισκω ανουσια την επιλογη των παπαδων να κανουν τετοια ζωη,και τη θεωρω εγω προσωπικα,με τα δικα μου κριτηρια,ηλιθια.
Τι σημασια εχει για μενα αν αυτοι ετσι βρισκουν ευτυχια?Αλλοι βρισκουν ευτυχια πηδωντας παιδακια,αλλοι σκοτωνοντας,αλλοι παιζοντας μουσικη,αλλοι παιζοντας μπαλα,αλλοι προσκυνωντας κατι αφηρημενο.
Εγω προσωπικα θεωρω κατι λαθος,δε σημαινει οτι ειναι ομως λαθος για ολους.Καλα κανει η Ρανια και εκνευριζεται με αυτες τις αποψεις.

χεχε:p βασικα σκεφτηκα παρα πολλα πραγματα εκει μεσα περι θρησκειας, και ακομα σκεφτομαι… ειχα περασει μια φαση οπου ειχα αποκηρυξει τελειως την πιθανοτητα να υπαρχει θεος. Τωρα πια δεν ξερω. Ολο αυτο το συμπαν δεν μπορει να βγηκε ‘‘απο μονο’’ του, μπορει? Αλλα και παλι, παντα ημουν υπερμαχος των φυσικων επιστημων κλπ, πιστευω σε πραγματα που εχουν αποδειχθει(η δημιουργια του συμπαντος απο το μπιγκ μπανκγ πχ), το ‘‘πιστευε και μη ερευνα’’ για μενα εχει γινει ‘‘ερευνα και μη πιστευεις’’… δεν ξερω. Υπαρχει οντως ‘‘κατι’’? Κατι που να μην μπορει να κατανοησει ο ανθρωπινος εγκεφαλος, κατι που να τα δημιουργησε ολα αυτα…

Σιγουρα ο χριστιανισμος ενα παραμυθι ειναι. Αλλα η υπαρξη του Θεου ισως να μην ειναι παραμυθι… ισως…

Ποτε δεν θα το σιγουρεψω γαμωτο :frowning: