Εκκλησία

Ενδιαφέρουσα η οπτική σου μάνε. Εγώ πάντως είμαι ξεκάθαρα εχθρικός απέναντι στην οργανωμένη θρησκεία. Τους πιστούς τους βλέπω με συμπάθεια. Όλοι εξάλλου πέφτουμε σε πλάνες…Εξοργίζομαι όμως με τους ιεράρχες και τους λοιπούς “μεγάλους” γιατί εμπορεύονται την πίστη.

Η εκκλησία σίγουρα δεν έχει την δύναμη που είχε , αλλά δεν παύει να ελέγχει μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού. ξεχάσατε πόσοι αφιονισμένοι χριστιανοί κατέβηκαν να διαδηλώσουν για τις ταυτότητες? Δεν είναι αμελητέα ποσότητα…

Η εκκλησία σίγουρα δεν έχει την δύναμη που είχε , αλλά δεν παύει να ελέγχει μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού. ξεχάσατε πόσοι αφιονισμένοι χριστιανοί κατέβηκαν να διαδηλώσουν για τις ταυτότητες? Δεν είναι αμελητέα ποσότητα…

Ζούγκλα προφανώς αυτό που λες ισχύει. Και είναι λογικό.
οι Έλληνες ήταν ο πρώτος πληθυσμός μετά τους εβραίους που εκχριστιανίστηκε και μάλιστα από πρώτο χέρι (ο Παύλος κύρηξε στον Αρειο Πάγο, ο Ιωάννης έγραψε την Αποκάλυψη στην Πάτμο, ο Ματθαίος έτρωγε στου Μπαϊρακτάρη κλπ), οπότε 2000 χρόνια χριστιανικής παράδοσης στον τόπο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται φυσικά) δεν είναι εύκολο να ξεριζωθούν μέσα σε 10-15 χρόνια που γίνεται η προσπάθεια “αποχριστιανισμού” της ελλάδας. Αυτές οι τριβές θα πάρουν χρόνια, αλλά σίγουρα (τουλάχιστον στα αστικά κέντρα) δεν έχουμε πια το “μεσαίωνα” που είχαμε στα 50ς ας πούμε.

Γελοιοτητες.
Ο καθενας ειναι υπευθυνος των επιλογων του.
Δεν υπαρχουν αθωα θυματα εδω.

Οποιος δεν θελει να τον αγγιξει η οποιαδηποτε πρακτικη της οργανωμενης εκκλησιας, δεν τον αγγιζει και συνεχιζει τη ζωη του σαν να μην υπαρχει, οπως ειπε και ο Μανος.

Απο τη στιγμη που οι ιεραρχες εμπορευονται την πιστη, τοτε ειτε θα πρεπει να παραδεχτεις οτι φταινε και αυτοι που ‘‘αγοραζουν’’, ειτε θα πρεπει να αποδεχτεις οτι αφου ετσι τη βρισκουν και οι μεν και οι δε, καλα κανουν / προβλημα τους / i dont give a shit.

Tα ματια με το ζορι δεν ανοιγουν. :!:

Σχετικά είναι αυτά ρε συ nightsky. Ας πουμε, από την γιαγιά μου μπορώ να ζητήσω ευθύνες που είναι θρησκόληπτη? σίγουρα όχι.

Πάντως είτε το θέλουμε έιτε όχι στην καθημερινότητα μας , μας αγγίζει όλους η δραστηριότητα της εκκλησίας και δεν είναι θέμα επιλογής ή άποψης. π.χ. όταν ΜΚΟ της εκκλησίας παίρνει λεφτά από το κράτος( από εμάς δλδ) για να κάνει κομπίνες τότε δεν επηρρεαζόμαστε όλοι? όταν η εκκλησία συμμετέχει στο δς της εθνικής τράπεζας δεν επηρεαζόμαστε?

edit: και κάτι ακόμα. Ας περιμένουμε λίγο να δούμε πως η -επερχόμενη-φτώχια θα επηρρεάσει την προσήλωση στην θρησκεία…

Μάνο του τιμημένου 87, προσπαθώ να κάνω συνολικότερη κριτική στις οργανωμένες θρησκείες που συσπειρώνουν μια μεγάλη ή μικρή - σημασία δεν έχει - μερίδα κόσμου. Η κριτική μου συνίσταται στο ρόλο της κάθε θρησκείας ως μηχανισμού υποδούλωσης και ταπείνωσης του ανθρώπου. Οι ηθικολογικές και συμπεριφορικές νόρμες που προτείνουν καταπιέζουν τον άνθρωπο και δεν τον αφήνουν να εξελιχτεί στο ελεύθερο και αβασάνιστο ον που φύσει είναι. Ο ρόλος αυτός της οργανωμένης θρησκείας επισυνάπτεται στην εκάστοτε εξουσιαστική μορφή είτε αυτή λέγεται βασιλεία είτε τυραννία είτε μοναρχία είτε φεουδαρχία είτε κοινοβουλευτική δημοκρατία κλπ.

Το συγκεκριμένο ζήτημα έχει ξεπεραστεί ήδη από τα τέλη του 19ου αιώνα και τη σφοδρή πολεμική στο χριστιανισμό του Νίτσε, η οποία είναι σπαρμένη σ’ όλο του το έργο.

Η εκκλησία, λοιπόν, είναι κάτι παρακμάζον (decadence κατά Νίτσε). Συμφωνώ σ’ αυτό. Ως πολιτισμικό προϊόν της ανθρωπότητας είναι κατά πολύ ξεπερασμένη. Το θέμα είναι ότι λόγω της σχέσης της με το κράτος και λοιπούς εξουσιαστικούς θεσμούς επιβιώνει. Κι αυτό μην το βλέπεις τοπικά. Δες ας πούμε στην αμερική όπου ο φονταμενταλισμός αναβιώνει και θεριεύει, στρατεύοντας τεράστιες λαϊκές μάζες.

Φταιμε μετα εμεις που βριζουμε τους παπαδες?

Οποιος δεν θελει να τον αγγιξει η οποιαδηποτε πρακτικη της οργανωμενης εκκλησιας, δεν τον αγγιζει και συνεχιζει τη ζωη του σαν να μην υπαρχει, οπως ειπε και ο Μανος. :stuck_out_tongue:

[B]“Θα κάνουμε γυαλιά - καρφιά τον σκοπιανό σταθμό”[/B]

Λάβρος κατά των σχεδίων των Σκοπιανών για ραδιοφωνικό σταθμό στην Ελλάδα στο κήρυγμά του ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος (Vid)

Σφοδρότατη υπήρξε η αντίδραση του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Άνθιμου όταν διάβασε δημοσίευμα που ανέφερε ότι βρίσκεται στα σκαριά ραδιοφωνικός σταθμός της FYROM στην Ελλάδα, στη Μελίτη Φλώρινας.

“Είναι δυνατόν; Μπορούμε εμείς οι Έλληνες να κάνουμε ραδιοφωνικό σταθμό σε οποιοδήποτε χώρο των Βαλκανίων. Τι συμβαίνει εδώ; Θα κάνουν λέει και τηλεοπτικό σταθμό”, σημείωσε.

Ο Μητροπολίτης Άνθιμος αναρωτήθηκε εάν είναι αλήθεια η ίδρυση του Ραδιοφωνικού Σταθμού, ζητώντας από τους αρμοδίους να του πουν ένα ναι η ένα όχι.

“Εάν είναι ναι εγώ με την νεολαία και όσους θέλετε, θα το πω όπως το αισθάνομαι και δεν ξέρω τι θα γίνει. Τουλάχιστον 40 ? 50 πούλμαν πρέπει να πάμε εκεί και να τα κάνουμε όλα γυαλιά καρφιά, διότι δεν γίνεται αλλιώς”, υπογράμμισε.

Κλείνοντας, ανέφερε ότι “δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι όλα αυτά, από εκεί επληθύνθησαν οι εκπρόσωποι του Ισλάμ στη Θράκη και δίνουν και παίρνουν. Εδώ οι άλλοι από την FYROM, από την άλλοι οι μετανάστες, τι συμβαίνει τελικά αναρωτιέται ο λαός?”.

να ποιοι είναι οι γνωστοί-άγνωστοι…:stuck_out_tongue:

ελα μωρε ανθιμο μπαχαλακια λεμε!.φυυυγεεε φυυυγε φυγε απτο γκρουυπ

Κάτσε γράφω δέηση για τον Ντερτιλή τώρα.

Όλοι μάζι. Κάθε Κυριακή

Ρε είχα πάρα πολύ καιρό να γελάσω έτσι. Να σαι καλά

τί σκατα πλύση εγκεφάλου τους κάνουν στο άγιο όρος και ο άλλος έλεγε στην μάνα του “δεν σε αναγνωρίζω για μητέρα μου”?

Προσωπικά, δε με πειράζει που υπάρχουν άνθρωποι που αφιερώνουν όλη τους τη ζωή σε κάτι -εν προκειμένω, στη θρησκεία- που πιστεύουν. Καλώς ή κακώς, έτσι μεγάλωσαν, έτσι έμαθαν… Με ενοχλούν όμως οι ακρότητες. Ποτέ δεν ήμουν της εκκλησίας (που λένε) -ειδικά τους παπάδες(όχι όλους) και το συνάφι τους τους θεωρώ μεγάλες λέρες- και ίσως με τα χρόνια και με τα προβλήματα, που ανέκυψαν, να έγινα ακόμη πιο ‘‘σκληρή’’ και απόλυτη. Γενικά, όλοι στο περιβάλλον μου πιστεύουμε, αλλά με έναν ‘‘δικό μας’’ τρόπο -όπως οι περισσότεροι. Με τις εκκλησίες δεν έχουμε πολλά πολλά. Εν πάση περιπτώσει, το θεωρώ ‘‘μαγκιά’’ να αφιερώνεις εκούσια χρόνο από τη ζωή σου, για να ασχοληθείς με κάτι, που σε ‘‘γεμίζει’’, που αγαπάς κι ας λέγεται ‘‘Θεός’’ -ποτέ δε σνόμπαρα αυτούς που πίστευαν και αφιέρωναν χρόνο σ’ αυτό. Όχι όμως και να φτάνουν στο σημείο να απαρνιούνται τους γονείς τους. Το μόνο για το οποίο πρέπει να’μαστε σίγουροι, για τίποτα άλλο και για κανέναν άλλον. Μα να μη δεχόμαστε τους ανθρώπους που μας έφεραν στη ζωή, γιατί αυτοί μας έφεραν και όχι ο ‘‘Θεός τους’’. Αλλά, αν πράγματι συνέβη αυτό, είναι τελείως πορωμένοι και ηλίθιοι συγχρόνως που δε μπορούν να καταλάβουν το αυτονόητο και πέφτουν έρμαια του κάθε επιτήδειου.

Το παραπάνω ίσως να μην το εννοείς έτσι όπως ακριβώς το έγραψες, αλλά έτσι όπως είναι διατυπωμένο δείχνει ακόμα μεγαλύτερη θρησκοληψία, πώρωση και αφέλεια, απλώς σε διαφορετικό θεό. Στη ζωή μάς φέρνει μια απόλυτη τυχαιότητα και οι λόγοι σχεδόν ποτέ δεν έχουν να κάνουν με εμάς, οι γονείς συνήθως το επιλέγουν ως δώρο στον εαυτό τους κι όχι ως δώρο στον απόγονο. Επίσης, η άνευ όρων και ανιδιοτελής αγάπη των γονιών, είναι από τα μεγαλύτερα ανέκδοτα θαρρώ, πολλοί λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά έχουν τέτοια κίνητρα.

Ο μεγάλος bluesman Son House πριν να ασχοληθεί με την μουσική, είχε χειροτονηθεί βαπτιστής παπάς στην εφηβεία του. Όταν εγκατέλειψε τον κλήρο για να ασχοληθεί με το αμαρτωλό είδος μουσικής που καταδίκαζε η εκκλησία, έγραψε το κλασσικό κομμάτι Preaching Blues που ξεκινά με την παρακάτω στροφή:

I’m gonna get me religion, I’m gonna join the Baptist Church.
I’m gonna get me religion, I’m gonna join the Baptist Church.
You know I wanna be a Baptist preacher, just so I won’t have to work.

Για άλλη μία φορά η αλήθεια βρίσκεται στα blues! Και ας μιλάμε για άλλη εποχή και δόγμα! :wink:

Ναι, συμφωνώ ότι κατά τύχη ερχόμαστε στη ζωή -αν και γενικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ναι τυχαία όλα στη ζωή ή αν πίσω από αυτά υπάρχει κάτι ‘βαθύτερο’. Αλλά αυτό είναι κάτι που (τουλάχιστον) σε αυτήν τη ζωή δε θα το μάθουμε. Τέλος πάντων, δε με απασχολεί ιδιαίτερα αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ο Θεός. Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι οι γονείς μας μπορεί εν τέλει να το επιλέγουν ως δώρο στον εαυτό τους, αλλά όπως και να χει αυτοί αποφασίζουν για τις ζωές τις δικές μας αυτοί επιλέγουν αν θα ζήσουμε ή όχι -όχι εμείς συγκεκριμένα, αυτό τυχαίνει. Και φυσικά πιστεύω ότι από αυτή την άποψη τους ‘‘χρωστάμε’’. Ούτε εγώ θεωρώ ότι οι γονείς έχουν πάντα ανιδιοτελή κίνητρα, αλλά νομίζω ότι είναι το πιο ‘‘σταθερό κομμάτι’’ στη ζωή μας ή είναι αυτοί που ό,τι και να γίνει θα ναι (συνήθως) εκεί για μας. Πάντως όπως και να χει εγώ προσωπικά δε θα απέρριπτα κανέναν για ‘κάτι’ που στην τελική δεν γνωρίζω καν την ύπαρξή του. Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι λογική και ούτε ελεύθερη επιλογή είναι.

Εγω γιατί το θεωρώ ηλθιότητα αυτό???:-s

Γιατί το λέει η σαιλεντ γουιντερ.

*η ιδεα οτι υπάρχει θεός και μας έφτιαξε για να ασχολούμαστε με αυτόν, είναι ηλίθια…
άσε που υποβιβάζει τον θεό…ένας θεός που δημιουργεί για να ασχολείσαι με αυτόν , τον κάνει “λίγο”