Εκκλησία

Γιατι μπορει οταν πεθανουν να πανε στην Κολαση!

5 Likes

Μια ατάκα του Woody Allen μου θυμίζει αυτό πάντως όταν τον είπαν άθεο :smile:

“But if i’m wrong we’re in big trouble”

Υπάρχουν και παπάδες (λίγοι μεν αλλά υπάρχουν) που έχουν κριτική σκέψη και μυαλό στο κεφάλι. Φυσικά οι θρησκευτικά φανατισμένοι (και τώρα μιλάω για το λαό, όχι για τους παπάδες) δεν πρόκειται πάλι να καταλάβουν (Ου με πείσεις, καν με πείσης). Τρομερά εύστοχα τα επιχειρήματα που λέει ο συγκεκριμένος ιερέας :clap:

2 Likes

Για καθε ιερεα σαν κι αυτον, που τα λεει αψογα φυσικα, υπαρχουν και 4-5 σχολια απο κατω απο λοβοτομημενους:

1

Εγω παντως reality shows δεν βλεπω, αλλα ενα reality show με χριστιανους να τσακωνονται για το ποιο παρακλαδι της καθε αιρεσης που πιστευει ο καθενας θα το εβλεπα φανατικα και θα ψηφιζα κιολας ακομα κι αν μου χρεωναν διεθνεις χρεωσεις για SMS.

Δεν μπορω να διαλεξω ποιο ειναι το αγαπημενο μου σχολιο απο τα 4 αποπανω, αλλα μαλλον θα παω για το δευτερο, μιλαμε για πολυ τιμιο αμοκ απο προφιλ με ελληνικες σημαιες, μπαοκ, νοτη σφακιανακη κι ενα σωρο αλλα ομορφα. Ανηκει και σε γκρουπακι που λεγεται ΦΙΛΟΙ ΗΡΑΚΛΗ, και εννοει φυσικα τον μυθολογικο χαρακτηρα :sweat_smile:

3 Likes

Τους χαλάει το παραμύθι μωρέ και τρελαίνονται …που να τους πεις με επιχειρήματα και στοιχεία ότι η όλη πίστη τους βασίζεται σε έναν κώδικα που κανένας δεν ξέρει πόσες τροποποιήσεις/αλλαγές/αφαιρέσεις έχει υποστεί πριν καταλήξει στη σύνοδο της Νίκαιας για να αποφασίσουν οι λεγόμενοι πατέρες της εκκλησίας τι πρέπει να μείνει και τι να φύγει…και αυτό είναι το λιγότερο.

2 Likes

Το είχα διαβάσει από χθες και αμφιταλαντευόμουν αν έπρεπε να το κοινοποιήσω ή όχι. Μ’ έβγαλε από το δίλημμα ο @bostonflesh.

Το κείμενο είναι η φωνή της λογικής και τα λόγια του συγκεκριμένου ανθρώπου εκφράζουν βαθύτατα όλους εκείνους τους Χριστιανούς που έχουν την ουσία της θρησκείας μέσα τους και δεν ανήκουν σε όσους άκαμπτα εμμένουν στον τύπο, υιοθετώντας “φαρισαϊκές” λογικές.

Πάντως η σελίδα του στο Facebook, “δίνει ρέστα”. Αγαπημένη καλλιτέχνιδα η Ματούλα Ζαμάνη (!), φωτογραφία με κασκολάκι και t-shirt (!!) και τέλος αναφορά σε σελίδα με τον τίτλο “ΣΤ’@ΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΑΣ” (!!!), μεταξύ άλλων.

Θα το “τρελαίνει” στην troll-ιά το ποίμνιο ο Πάτερ με τα κηρύγματά του.

2 Likes

Στο Ιράν της Ευρώπης…

1 Like

Και σου λένε μετά να πας στο εξωτερικό να γνωρίσεις άλλους ανθρώπους, να ανοίξει το μυαλό σου… Χριστιανοταλιμπαν να σου πετύχουν. Δεν ξέρω αν τελικά είναι για γέλια ή για κλάματα.

2 Likes

Βέβαια αυτοί είναι Έλληνες και είναι και μέσα στην εκκλησία. Κοίτα πόσο ωραία κάθονται και τι λέει και ο παπάς. Αν βγαίναν έξω στον πολιτικό χώρο και κάνανε καμιά μαγκιά τους έχουν μπαγλαρώσει στο επόμενο δευτερόλεπτο στον Καναδά.

1 Like

Ένα χαρακτηριστικό των χριστιανοταλιμπάν (εκτός της μισαλλοδοξίας και των υπολοίπων) είναι ότι δίνουν μεγάλη βαρύτητα στους τύπους και όχι στην ουσία.

Δηλαδή έχει τρομακτική σημασία για αυτούς αν θα είναι μία η λαβίδα που θα παίρνουν τη θεία κοινωνία ή θα είναι πολλές.

Το ίδιο και στη νηστεία. Έχει τρομακτική σημασία να νηστεύεις το κρέας και το τυρί. Αντί να νηστεύεις τις πραγματικές αμαρτίες.

4 Likes

Για ποιες λέμε;

Πχ το μίσος, τη ζηλοφθονία, την απατεωνιά. Πολύ πιο σημαντικά από το αν τρως κρέας, λάδι ή τυρί.

Τουλάχιστον ένας που θέλει να λέγεται καλός χριστιανός (στη θεωρία τουλάχιστον) δεν μπορεί να κάνει κάτι από τα παραπάνω.

Από αυτές καλό θα ήταν να “νήστευε” ο κόσμος όλη τη χρονιά, όχι μόνο πριν το πάσχα. Καλό θα ήταν να το κάνουν και όσοι θέλουν να λέγονται “καλοί άνθρωποι” ξέρω γω, όχι μόνο χριστιανοί, αλλά τεσπα ναι καταλαβαίνω τι λέτε

4 Likes

Εννοείται, συμφωνούμε!

1 Like

Ανοιξτε τη μπυρα της αρεσκειας σας, εναν αγαπημενο δισκο, καθιστε αναπαυτικα και απολαυστε

7 Likes

παρθενικος σιδηρος και σεξουλιαρικα πιστολια :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:

1 Like

lol, το εχω το βιβλιο πρεπει να ημουν 15-16 οταν επεσε στα χερια μου…

1 Like

Τις μαθαμε απο το Πιστεψε Σε Εκεινον.

Νομιζω πως ομως τωρα που επιασαν και την εκτρωση, το cringe εχει παει σε αλλα επιπεδα.

Μπονους σχολιο απο το πρωτο βιντεο YouTube:

Όλοι κοροϊδεύετε αλλά ο αγαπημένος σας ραπερ δε βγάζει τα flows που βγάζει η κοπέλα στα αριστερά.

2 Likes

Ωραίες κοπέλες… τι είναι όμως αυτές; Βαριέμαι να πατήσω τα βίντεο…