Εκκλησία

Σαρίες θυμάμαι δίχως να σημαίνει πως έχω δίκιο πάντως. Δε τα ξέρω πολύ καλά όλα αυτά. Οι σουνίτες και οι σιήτες έχουν σίγουρα διαφορετικές Σαρίες πάντως.

Και εγω λαθος, μπερδεψα την Σουρα με την Σουνα, οι Σουνες του προφητη ειναι αυτο που λες, οι ρησεις κτλ απο την ζωη του. Σαρια ειναι το νομικο συστημα που στηριζεται πανω σε αυτες.

Σχετικά με κάποια πράγματα που έγραψε ο Black League:
Το ότι επιλέγω να σχολιάζω συγκεκριμένα αποσπάσματα (από εσένα ή άλλους), δεν το κάνω κακοπροαίρετα -είναι προφανές ότι δεν προσπαθώ να διαστρεβλώσω το λόγο κάποιου ή κάτι τέτοιο. Ο λόγος είναι πολύ πιο απλός: αν συμφωνώ με κάτι ή πιστεύω ότι δεν έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω στην κουβέντα, απλά δε σχολιάζω. Αν π.χ. από τα 40 κείμενα σου, τα 38 τ’ άφησα ασχολίαστα, αυτό δεν έγινε λόγο αποσπασματικής ανάγνωσης, αλλά επειδή τα 2 συγκεκριμένα μ’ έκαναν να σκεφτώ κάποια πράγματα και να τα καταγράψω. Από εκεί κι έπειτα, οι τοποθετήσεις μου είναι το ίδιο ανοιχτές στη συζήτηση και την κριτική όπως όλων.

Παρακάτω, με αυτά που έγραψα δεν ήθελα να σε ταυτίσω σε κάποιο συγκεκριμένο ιδεολογικό ρεύμα -γι΄αυτό και εξέφρασα και την επιφύλαξη μου ως προς το αν εσύ ο ίδιος νιώθεις οτιδήποτε κοινό με τέτοια ρεύματα. Ωστόσο πιστεύω ότι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε, και επίσης θεωρώ σημαντικό αυτό που σημείωσα κι εξαρχής, ότι δηλαδή ό,τι λέμε εδώ μέσα πολλές φορές συνδέεται με/εκφράζει τάσεις που έξω στην κοινωνία αποκτάνε άλλη βαρύτητα και έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο στίγμα.

Τα links που post-αρες δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω -γι’ αυτό και δεν έκανα καμία αναφορά σε αυτά. Αρκέστηκα να αναφερθώ σε ό,τι διάβασα και διαφωνούσα.

Τέλος, έχει ενδιαφέρον ότι τον παραλληλισμό με την κομμουνιστική θεωρία που έκανες, σκέφτηκα να το γράψω κι εγώ, αλλά για να στηρίξω την αντίθετη από εσένα θέση (τελικά τον άφησα, γιατί τη θεώρησα πλεονασμό). Τι εννοώ: είναι αρκετά διαδεδομένη η θέση ότι άλλο πράγμα η κομμουνιστική θεωρία όπως διατυπώθηκε στα γραπτά του Marx π.χ., και άλλο πράγμα το πώς αυτό εφαρμόστηκε στην πράξη στην Ε.Σ.Σ.Δ., ότι αυτό υπήρξε μία “διαστρέβλωση”, μία “παρέκκλιση από την ορθή θεωρία”. Κι όντως πουθενά στο “Κομμουνιστικό μανιφέστο” π.χ. δε θα δεις αναφορές σε γκούλαγκ ή σ’ εξορίες αντιφρονούντων. Θα βρεις, ωστόσο, στα γραπτά του Marx και του Engels και δικτατορίες του προλεταριάτου, και διθυράμβους για την πειθαρχημένη φύση του βιομηχανικού προλεταριάτου, και διαχωρισμό μέσω και σκοπών, κι άλλα ενδιαφέροντα που σε κάποιο βαθμό έδωσαν μία κατεύθυνση ώστε κάποια χρόνια μετά να έρθει και να επιβληθεί το κόμμα της πρωτοπορίας, ο δημοκρατικός συγκεντρωτισμός κλπ. κλπ. που οδήγησαν σ’ αυτά που όλοι γνωρίζουμε. Θέλω να καταλήξω ότι τελικά αυτά που μας βολεύει ν΄αναγνωρίζουμε ως “παρέκκλιση”, κάποιες φορές ψήγματα τους υπάρχουν και στην “αγνή θεωρία” (μαζί με άλλα ωραία πράγματα, ωστόσο!).

Για morgoth:
Μπα, δεν εννοούσα τη σαρία, θυμάμαι χαρακτηριστικά το διαχωρισμό ισλάμ/μουσουλμανισμού γιατί μου είχε μείνει, αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω, δεν μπορώ να θυμηθώ που το είχα διαβάσει.

Karvou:
Μάλλον τους Αλεβίτες εννοείς, που είναι και κεμαλικοί.

4 Likes

Συγγνώμη που ρίχνω λάδι στην φωτια:

«Το θέμα με την θεία κοινωνία είναι αδιαπραγμάτευτο» επανέλαβε την Τετάρτη ο εκπρόσωπος Τύπου της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου και Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου, Στέφανος.

«Το θέμα βρίσκεται μόνο σε κάποιους, μέσα στο μυαλό τους» συνέχισε στην ίδια κατεύθυνση ο Μητροπολίτης Φιλίππων και πρόσθεσε: «Τα επιστημονικά δεδομένα δεν μας είπαν ούτε για κουτάλια, ούτε για πιρούνια, ούτε για ποτήρια, ούτε για τίποτα άλλο».

Μεγάλη αλήθεια για την εκκλησία, να τα λέμε.

Πρεζα γλυκια

1 Like

Μπράβο,γνήσιος χριστιανός.

Φαντάζομαι δεν έχει και προγαμιαίες σχέσεις!

1 Like

Και επίσης δεν φοροδιαφεύγει όπως κάποιοι συνάδελφοί του!

Επίσης το κοράνι έχει όλους σχεδόν τους χριστιανούς μέσα Αβρααμ > Ibrahim κτλ κτλ … Ουσιαστικά κάποιος αιρετικός παπάςέφτιασε το κοράνι, μαζί με τον Μωάμεθ. Και έτσι παίζει ένα σχετικό overlap μεταξύ των 2.

Είναι κολλητικό απ’ ότι φαίνεται. Οικονομόπουλος, Σολωμού και τώρα εσχάτως Τοροσίδης. Όλοι οι μεγάλοι εγκέφαλοι αυτού του τόπου.

4 Likes

Προσεξτε μην λέτε πολλα αυτες τις μερες για την εκκλησία του Χριστου γιατί ο Αμβρόσιος παραμονεύει. Στην κόλαση θα καείτε βλάσφημοι!

Κλάμα με τη φάτσα του πάνω δεξιά :joy:

3 Likes

Ο Χαρδαλιας μας είπε ότι σήμερα είναι μια μέρα χαράς και ελπίδας. Επειδη άνοιξαν οι εκκλησιες.
Πραγματικα εγώ σήμερα αισθάνομαι αυτη τη χαρά και την ελπίδα, εσείς;
Καμία σωτηρία λεμε…

3 Likes

Ο Χαρδαλιάς δεν μπορεί να μιλάει γιατί είναι αφορισμένος (λολ). Εν τω μεταξύ, αφόρησαν την πιο θρησκόληπτη υπουργό ever :sweat_smile: !!

Παράσημο να σε αφορίζει ο συγκεκριμένος τράγος…

1 Like

Και πραγματικά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα πίστης αλλά μία μορφή ακραίας βλακώδους ματαιοδοξίας και εν τέλει αυτοπροβολής όλων αυτών των ηλίθιων.Για να το κάνω πιο λιανά τι θέλω να πω : σου λένε “έχω τόσο μεγάλη πίστη στο θέο και ο θεός μου με αγαπάει τόσο πολύ που θα κάνει ένα θαύμα για εμένα προσωπικά και θα παραβιάσει τους νόμους της φύσης , για εμένα τον πιστό” …α και επίσης “θα βγώ να το διατυπανύσω στα κανάλια και στα media για μάθετε όλοι ποσό πολύ πιστέυω”
Δυστυχώς για αυτούς τους ηλίθιους δεν υπάρχει σωστηρία

4 Likes

98061032_3006743936080903_2740542606361493504_n

3 Likes

Αυτό πρέπει να είναι ότι πιο τραγικό έχω διαβάσει σχετικά με την εκκλησία τις τελευταίες μέρες.

Βασικά πρόκειται για συναδέλφους της Γιαμαρέλλου που υποστήριξε ανοιχτά πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την κοινωνία στις εκκλησίες.

Δεν μπορώ να το καταλάβω. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι η δύναμη της εκκλησίας και των τράγων είναι τόσο δυνατή στη σημερινή κοινωνία, παρά τους αρκετούς ταλιμπαν που μας περιτριγυρίζουν. Είμαι απόλυτα βέβαιος πως αν αύριο γίνει δημοψήφισμα για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας θα βγει υπερ. Και όμως ακόμα και ο Τσίπρας είχε χεστεί πάνω του και στεκόταν κλαρίνο μπροστά τους. Από που διάολο πηγάζει όλος αυτό ο φόβος; Γιατί όλοι είναι τόσο χεσμένοι ρε γαμώτο;