Εκκλησία

10 Likes

Πάει και στα προσεχώς, αλλά για να φύγουμε από την Τεχεράνη της Ευρώπης λίγο το βάζω εδώ (όχι πως είναι καλύτεροι αυτοί):

Six midwestern men — all survivors of childhood sexual assault at the hands of Catholic priests and clergy — come together to direct a drama therapy-inspired experiment designed to collectively work through their trauma. As part of a radically collaborative filmmaking process, they create fictional scenes based on memories, dreams and experiences, meant to explore the church rituals, culture and hierarchies that enabled silence around their abuse. In the face of a failed legal system, we watch these men reclaim the spaces that allowed their assault, revealing the possibility for catharsis and redemption through a new-found fraternity in this documentary feature.

3 Likes

Βουλευτής ΝΔ

2 Likes

Με σφουγγαρίστρες πρέπει να είναι στον ιερό ναό λογικά

8 Likes

Ξυπνησα στις 10:30 γιατι επρεπε να μετακινησω το αυτοκινητο σε αλλη θεση παρκιν στις 6 το πρωι που σηκωνονται τα πρωινα ξυπνοπουλια και πανε στην δουλεια, καθως το ειχα μπροστα απο πυροσβεστικο κρουνο προσωρινα, δεν υπηρχε θεση για δειγμα χθες βραδυ.

Στις 11:00 εκανα την πρωτη διαλεξη της ημερας για Rotational Kinematics, μεχρι πριν 9 λεπτα, αγουροξυπνημενος καθολη την διαρκεια.

Εφτασε 12:09 για να ριξω την πρωτη παναγια της ημερας. Συνηθως συμβαινει αρκετα νωριτερα.

Γιαννη Καλλιανε, εισαι ενας ηλιθιος με μυαλο αμοιβαδας και σου γαμω τη μπαναγια και τον χριστο.

Καλημερα να εχετε.

11 Likes

Καλα, κοιμουνται οι φρουροι της δημοσιας ταξης εκει περα; Δε σου εριξαν καμια κληση ρε μνπν που εκλεισες τον κρουνο, παλιοαλητη;

4 Likes

Στην νεα μου γειτονια ειναι αρκετα χαλαροι απο οτι φαινεται με τους κρουνους, δεν εχω δει ποτε κληση σε κανεναν και το παρκαρουν κι αλλοι πολλοι συχνα πυκνα… το κολπο μου ειναι να το αφηνω εκει και να το παιρνω στις 6 το πρωι, συμβαινει αρκετες βραδιες.

6 το πρωι ρε παραβατη του νομου, οχι 10:30, τι ξεφτιλικια ειναι αυτα

6 το πρωι πηγα και πηρα το αμαξι και το μετακινησα, και γι αυτο ξυπνησα αργα στις 10:30, γιατι μετα μεχρι να κοιμηθω ξανα πηγε 7, και ο υπνος που διακοπτεται δεν ειναι και καλης ποιοτητας :stuck_out_tongue:

Εσυ ρε αλητη θα πληρωσεις την κληση απο το 2011? Σε ψαχνει ο Τζο Μπαηντεν του εχω δωσει ονοματεπωνυμο και διευθυνση Ελλαδας

Ον τοπικ: Γαμω το χριστο του Καλλιανου

3 Likes

Κλαστε μου κι εσυ κι ο sleepy Joe.

5 Likes

Αυτό το πράγμα που η Παναγία, ο Θεός, ο Χριστός και λοιποί αστέρες κάνουν την εμφάνισή τους στους ανθρώπους με ταχυδακτυλουργικά κόλπα…εικόνες που κλαίνε, φιδάκια που βγαίνουν κάθε δεκαπενταύγουστο, δέντρα που φυτρώνουν πάνω σε στέγες εκκλησιών, η φάτσα τους σε τζάμια και μπέργκερ…γαμάτοι! Θαύμα, Θαύμα!
Την ίδια ώρα βέβαια η αδικία επικρατεί, μωρά πεθαίνουν από καρκίνο, ολόκληρες οικογένειες ξεκληρίζονται σε ατυχήματα αλλά οκ, όλα αυτά είναι στο divine plan, δεν μπορούμε να καταλάβουμε εμείς οι κοινοί θνητοί.

Δυστυχώς δεν γεννήθηκα στην εποχή που όλο αυτό το πράγμα, η μεγαλύτερη απάτη στην ιστορία θα έχει καταρρεύσει και θα έχει απομείνει μόνο ως ανάμνηση των πιο σκοτεινών εποχών της ανθρωπότητας. Θα πάρει κάμποσο καιρό ακόμα.

9 Likes

4700 τα κρούσματα σήμερα εκεί? Καλή φάση, παρέλαση να κάνουνε οι αντιβαξ μπάτσοι, παπάδες, στρατιωτικοί και όλα καλά.

Ένα διάγγελμα Κούλη λείπει, να πει ότι βαδίζουμε στην έξοδο από το κοβιντ

4 Likes

Όταν επιστρέψει από ΣΚ.

5 Likes

2 Likes

Αν είχα μπροστά μου αυτόν που το εκτύπωσε και το έβαλε εκεί πέρα, κατά πάσα πιθανότητα θα πήγαινα φυλακή.

6 Likes

Δεν νομίζω να έχω διαβάσει μεγαλύτερη μπούρδα φέτος…

4 Likes

Πάντως όλες οι θρησκείες τις ίδιες μαλακίες λένε σε αντίστοιχα θέματα. Μην το περιορίζουμε μόνο στη συγκεκριμένη δλδ.

Κι αν το καλοσκεφτείτε, πως να εξηγήσει “υπερφυσικά” ένα τέτοιο περιστατικό, μια απαρχαιωμένη θεώρηση του κόσμου; Τόσα ήξεραν, τόσα έλεγαν. Τώρα το να συντηρούνται τέτοιες απόψεις εν έτει 2021…

Και μια άλλη διάσταση: Πιστεύω είναι από τα τραγικότερα γεγονότα, το να πεθαίνει κάποιο νεαρό παιδί, πόσο μάλλον το δικό σου. Επομένως δε θα έκρινα αυστηρά κάποιον που θέλει να πιστεύει σε κάτι μη ρεαλιστικό, αν αυτό του απαλύνει τον πόνο και τη θλίψη.

3 Likes

Γι’αυτό μίλησα για τον σιχαμένο που έβαλε αυτό το αίσχος εκεί πέρα. Δηλαδή κάποιος που έχασε το παιδί του και θα πάει στην χ εκκλησία για να βρει κουράγιο και δεν ξέρω τι, θα δει ότι ο θεός τού πήρε το παιδί γιατί ήταν αμετανόητο και έτσι δε θα κολαστεί πολύ; Εμετός πραγματικά, εμμένω στο προηγούμενο ποστ, ελπίζω αλήθεια να μην ακούσω ποτέ κάτι τέτοιο από κοντά γιατί δε θα κρατηθώ.

8 Likes

Μα δεν ειναι θεμα παρηγοριας πσε καποιον που εχασε το παιδι του, ισα ισα που του λεει το παιδι σου τα ηθελε και τα επαθε γιατι ηταν αμαρτωλο και αμετανοητο.

Δεν εχω λογια, οτι καταρα και να σκεφτω να γραψω μου μοιαζει υπερβολικα επιεικης.

8 Likes

Εγώ γενικά δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχουν θρησκείες ακόμα στον 21ο αιώνα.

Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο πριν από χιλιάδες χρόνια προκειμένου να δώσουν εξηγήσεις σε ανεξήγητα φαινόμενα που δεν κατανοούσαν.

Κάποτε ο άνθρωπος πίστευε στον Θεό Ήλιο γιατί προφανώς θεωρούσε την δύναμη του ήλιου τόσο σημαντική και παράλληλα ανεξήγητη που δεν είχε άλλη επιλογή από να τον αποκαλεί θεό.

Το ίδιο συνέβη με όλα τα φυσκά φαινόμανα, κεραυνός, βροχή, αέρας, σεισμοί κλπ κλπ. Το ανεξήγητο και το επιβλητικό πάντα σημαινε ότι είναι θεϊκό.

Παράλληλα ο άνθρωπος προσπαθούσε να κατανοήσει αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. Επίσης όλες οι αρρώστιες ήταν κατάρρες από τον Θεό και δεν υπήρχε η παραμικρή επιστημονική εξήγηση για κανένα φυσικό φαινόμενο.

Τα χρόνια πέρασαν, το ανθρώπινο είδος γνώρισε διαφωτισμούς, επαναστάσεις, βιομηχανικές επαναστάσεις, καταλάβαμε ότι οι αρρώστιες δεν είναι κατάρες αλλά ιοί που πεθαίνουν με φάρμακα και εμβόλια, έγιναν πειράματα, έρευνες, ανακαλύψεις, εξηγήσαμε το σύμπαν, πήγαμε στο φεγγάρι, για να φτάσουμε στο σήμερα και να διαβάζουμε τη ταμπέλα που ανάρτησε ο φίλος πιο πάνω.

@YoungAtlas , είσαι ακόμα νέος, άσε να πάω εγώ στη φυλακή για σένα.

4 Likes