Εκκλησία

Ευνουχισμό χωρίς αναισθησία και μετά στη στενή να τον περιλάβουν οι άλλοι κρατούμενοι…

3 Likes

Ξεκίνησαν να πουλάνε σουβενίρ από την σειρά μάλλον.

2 Likes

σκεφτομουν προχθες οτι εχουμε 2021 και στην ελληνικη τηλεοραση υπαρχει σειρα για τον Παΐσιο. Μετα συνειδητοποιησα οτι εχουμε 2022

6 Likes

14 Likes

Παντόφλα δεν παίζει στο merch;

1 Like

6 Likes

αμα έρθει όμως, θα σου έλεγε, στα΄λεγα. επίσης, μπορεί να σου έλεγε, όχι εδω, στο χώριο ή καπου αλλού, αυτές οι ερμηνείες, ξεχειλώνουν, ελεύθερα και ανάλογα των περιστάσεων.

Τον ήπιαμε!

1 Like

Προσωπικά πιστεύω πως 4/5 που λένε ότι είπε δεν τα είπε καν. Από εκεί και πέρα γενικολογίες είναι τα περισσότερα έτσι κ αλλιώς κάποια θα τύχει να βγουν

Ζήτω η άγια κολοκύθα της Ιερουσαλήμ. Και η το σανδάλι του Μπγγραϊαν!

εικόνα

16 Likes
5 Likes
2 Likes

Λίγο πλημμύρα το άρθρο. Περίμενα κάτι καλύτερο από το Vice, λίγο περισσότερο φιλτράρισμα.
“Η θεωρία λέει ότι όσο πιο θρησκευόμενος είσαι, τόσο πιο εύκολα θα αποδεχτείς την έσχατη στιγμή.” Ποια θεωρία το λέει αυτό εν τω μεταξύ; Ότι να ναι…

???

5 Likes

Ναι, έχεις ένα δίκιο. Το είπα περισσότερο ορμώμενος από την τηλεοπτική εκπομπή όπου ανά καιρούς έχω δει ωραία πράγματα.

Μαλλον ακριβως το αντιθετο ισχυει.

Αυτοι που πιστευουν σε ανωτερες δυναμεις, σε τεραστιο βαθμο το κανουν γιατι απλα δεν μπορουν να αποδεχθουν τον ολοκληρωτικο θανατο και την διακοπη αυτου που λεμε “ζωη”. Η ελπιδα τους και η προσμονη για μια επομενη ζωη, καθοριζει και την προτιμηση τους σε καποια πιστη. Ολα αυτα ξεκινανε απο τον φοβο και τον τρομο που εχουν για τον θανατο.

5 Likes

είμαι άθεος και έχω βρεθεί 1-2 φορές κοντά στο θάνατο. Δεν σκέφτηκα καθόλου για χριστούς, Παναγίες κτλ, απλά έχασα τις αισθήσεις μου…

Κατά μία έννοια ο υπέρμετρος φόβος για το θάνατο πράγματι ευνοεί την θρησκευτική πίστη, αλλά υπάρχει και ένας διακόπτης λογικής που πρέπει να κατεβάσει κάποιος για να πιστέψει τις ιστοριουλες των θρησκειών.

Όχι δηλαδή ότι κι εμείς δεν φοβόμαστε το θάνατο (ή τη μη υπαρξη αν υποθεσουμε πως ειναι ενας αιωνιος υπνος χωρις ξυπνητηρι), ή οτι τον επιθυμουμε να ερθει, αλλιως θα γραφαμε τους στιχους του Life eternal.

Κεφια εχω πρωι πρωι

2 Likes