Εκκλησία

βσκ δεν το σκέφτεσαι αν δεν φοβάσαι. όσο ήμουν τυφλωμένος απο το δόγμα που αγιοποιεί το δίπλανό σου, που μίλαγε με :lizard: και καλά, φοβόμουν για τη μη ύπαρξη, λυπόμουν για το ότι δεν θα υπήρχα. 30 χρόνια αργότερα… βαριέμαι. είτε ζήσω, είτε πεθάνω, δεν αλλάζει κάτι. Δεν το επιζητώ, αλλά δεν θα χαλάσω, τον πολύτιμο καιρό μου, μεμψοιμηρώντας για κάτι που δεν μπορώ ν’ αλλάξω.

Τι να σας πω. Αντιλαμβανομαστε την πραγματικοτητα μεσω της υπαρξης οποτε προσωπικα μου ειναι αδιανοητο να φανταστω πως μπορει να ειναι η κατασταση της μη-υπαρξης. Θα μου εδινε τρομερη ανακουφιση αν μπορουσα να πιστεχω τα παραμυθακια για το “μετα” αλλα δυστυχως υπαρχουν οι διακοπτες της λογικης που λεει και ο Utopia…

1 Like

H πλατωνική θεώρη, παρότι υλιστής, δεν με βρίσκει καθ’ όλα αντίθετο. Το γεγονός οτι εκφυλιστικές ασθένειες, λχ αλτζχαίμερ, μπορούν να εκμηδενίσουν σχεδόν το “είναι” μέσω απώλειας της μνήμης , δεν αποδεικνύουν λίγο πολύ, οτι η ύπαρξη, είναι ενα αποτέλεσμα της “έμβιας” κατάστασης και της σύγκρισης ερεθισμάτων με μνήμες ? Το γεγονός οτι λχ η όραση, είναι μια ψευδαίσθηση (απο πολλά μικρά εστιασμένα και ανεστιαστα κομμάτια) που απλά συμβαίνει ταχύτατα, δεν αποδεικνύει, οτι μετφράζουμε τον κόσμο με τα δικά μας “εφόδια” αφου άλλα ζώα αντιλαμβάνονται τον κόσμο με άλλο τρόπο - αλλά πεδία όρασης/αλλά οπτικά φάσματα κτλ. ? Πειράματα σε βακτηρια ε-κολι, δεν έχουν αποδείξει την εξέλιξη χαρακτηριστικών για να προσαρμοστεί κάτι στο περιβάλλον ? Δλδ, το δαρβινισμό ? Και καθόμαστε και μιλάμε για γιαχβε, μωάμεθ κτλ ? ντάξ να θεοποιήσουμε και τον κεραυνό και τις αστραπές … Στο κάτω κάτω, ο θανατος είναι σαν την προγέννεση. Δεν θυμάσαι κάτι, όποτε …είναι αυτό που είναι. Είναι όπως ένα κώμα, οπως ο ύπνος χωρίς όνειρα. Τον βιώνουμε καθημερινά.

3 Likes

Δεν υπάρχει thread θαύματα, άρα μάλλον εδώ ταιριάζει

https://fb.watch/c44OJ2y--K/

1 Like

:nauseated_face: Το έχω δει και δεν αξίζει ούτε σχόλιο. Η πλάκα είναι ότι μπήκα στον πειρασμό και έγραψα γιατί διάλεξε τον συγκεκριμένο και όχι κάποιον άλλο από όλους που κάθονται σε αναπηρικό εκεί δίπλα και οι ευχές που δέχτηκα για την υγεία μου και την σωτηρία μου ήταν μπόλικες, δεν έχω παράπονο :laughing:

3 Likes

Μεγάλη απάτη αυτή στους Άγιους Ισιδωρους στο Λυκαβηττό. Έχω γνωστούς που τα πιστεύουν. Ανεμβολιαστους εννοείται.
Εγω μια ερώτηση τους κάνω, γιατί δεν κατεβαίνει τον Λυκαβηττό ο πατερ με το σταυρό το θαυματουργό που εχει, να πάει στον Άγιο Σαββα απεναντι, το νοσοκομείο με τους καρκινοπαθεις να αρχίσει να σωζει κόσμο?
Πρέπει να επέμβει η Ιερα Συνοδος αλλα προφανώς φέρνει έσοδα η συγκεκριμένη εκκλησία με αυτά.
Αηδία από όπου κι αν το πιάσεις…

6 Likes

Η σωστή πρόταση είναι, γιατί δεν σπάει τα πόδια του να θεραπεύσει τον εαυτό του?

Εισαγγελέας πρέπει να παρέμβει…

5 Likes

Εκανα αυτο το σχολιο για να δω τι θα γινει:

“Περιεργο που δεν γιατρεψε και τους υπολοιπους εκει περα με το “θαυμα” αυτο το καταπληκτικο, που δεν ηταν καθοοοοολου στημενο εξαρχης…”

6 Likes

ε ρε κόουτς Μπαρτζώκα που θέλουν μου φαίνεται…

2 Likes

Σε τρώει και σε σένα ο οργανισμός σου :laughing:
Δεν έχω περιέργεια τι θα σου απαντήσουν, η έλλειψη φαντασίας και κυρίως στοιχειώδους λογικής δεν αφήνουν περιθώρια για εκπλήξεις!!

2 Likes

https://www.ellinikahoaxes.gr/2022/04/01/fact-check-man-with-walking-disability-walks-after-blessing-from-priest-dimitris-loupasakis-missing-context/

Πέφτω απ’τα σύννεφα!!

10 Likes

1 Like

Οι τράγοι τη δουλεια τους κανουν. Βγάζουν λεφτα…και κάνουν ότι γουστάρουν με την εξουσία που εχουν και είχαν πάντα.
Οι εκατονταδες χιλιαδες βλαμμένοι με μυαλό αμοιβαδας που το 2022 πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα και σε θαύματα τσαρλατάνων, σε συνδυασμό βέβαια πάντα με τα άθλια ΜΜΕ αυτής της άθλιας χώρας είναι το πρόβλημα.

10 Likes

Αν δεν γίνει ο χωρισμός κράτους- εκκλησίας, μην περιμένεις να αλλάξει κάτι. Πρέπει οπωσδήποτε να αποκοπεί η εκκλησία από τον χώρο της παιδείας, μόνο έτσι θα γίνει η αλλαγή. Αργά αλλά σταθερά. Από την στιγμή που οι τράγοι αποφασίζουν (δλδ πόσο τραγικό) τι θα διδαχτούν τα παιδιά, το παιχνίδι είναι χαμένο.

5 Likes

το σαιτ αυτό έχει εφαρμογή για το chrome btw που σε ενημερώνει αν μια ιστοσελίδα έχει ιστορικό παραπληροφόρησης η fake news. Πολύ χρήσιμο δείτε το.

1 Like
3 Likes
1 Like

Πολύ σωστά τα λέει ο Μητροπολίτης.

2 Likes

Το “γαμώ την παναγία” πάντως στέκεται λεκτικά, και σίγουρα και θεολογικά:
6dccac899d2dec2ed6ba91719b2eaa1d

12 Likes