Κίνδυνος λειψυδρίας

ωραία με έπεισες… Θα πιω και νερό απόψε!

οπωσδηποτε πρεπει να γινουν εργα
ακουγα κατι δηλωσεις ενος καθηγητη που λεει στα επομενα χρονια θα ερθουν τρομερες βροχοπτωσεις αλλα και τρομερες ξηρασιες…

ρε παδια δεν εννοουσα αυτο…αλλα λεωοτι μερικοι καθονται μεσα σε μπανιερες και ξεχνιουνται για τεταρτο και βαλε,απλα ριχνοντας νερο πανω τους…δεν μιλαω για ακροτητες…ηθελα να τονισω αυτη την ηλιθια νοοτροποια…

Εδω στη κρητη ο σπιτονοικοκυρης μου εχι γκαζον. πιστεψε με το τι νερο σπαταλα ημερησιως για να το συντηρησει σε καλη κατασταση…εχω παθει πλακα… λιγο η πολυ ειναι νερο που σπαταλιεται για μια ανουσια , κατα τη γνωμη μου, πολυτελεια. Και που? στη κρητη που εχουν τεραστιο προβλημα ελλειψης νερου. Σκεψου τωρα τα νησια του αιγαιου που υδροδοτουνται με τις υδροφορες και τις πισινες που υπαρχουν σε καθε σπιτι και θα δεις οτι το προβλημα ειναι μεγαλο οντως.

Αλλα τι να κανουμε ο ελληνας χωρις πισινα και SUV δε μπορει. χα:)

δε θεωρώ ότι είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα από το γκαζόν. Εντάξει, αν προτιμάτε να υπάρχουν φρύγανα στο σπίτι σας, να το καταλάβω, αλλά το κόστος του να έχεις ένα όμορφο κήπο (είτε με τριανταφυλλιές, είτε με γκαζόν, είτε και με γλάστρες ακόμα) είναι να τον ποτίζεις.

Όσο για την πισίνα, δεν σπαταλιέται τόσο πολύ νερό όσο νομίζεις, γιατί το νερό μίας πισίνας το κρατάνε πάρα πολύ καιρό, αφού καθαρίζεται και ανακυκλώνεται συνέχως

αστα αυτα εχεις κανα 2-3 στρεματα γκαζον μου φαινεται και πας να την βγαλεις καθαρη…χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Μένω σε μονοκατοικία με κήπο και πολύ χαίρομαι που την άνοιξη και το καλοκαίρι έχω λουλούδια έξω από το σπίτι μου και όχι μπετόν. (Το γκαζόν μας κάηκε προ πολλού γιατί ξέχναγα να το ποτίσω :p)

Αυτό με τις πισίνες σε κάθε σπίτι είναι άτοπο, ισχύει σε ελάχιστα νησιά και φυσικά αναφέρεται σε ξενοδοχειακές μονάδες. Άντε σε κάποιο κυκλαδικό νησί να ισχύει ή και στη Ρόδο, γενικά τα υπόλοιπα δεν έχουν και τρομερό τουρισμό (που να φέρνει τόση χρηματική άνεση κτλ ώστε ο καθένας να φτιάχνει και από μια πισίνα). Τουλάχιστον σε όσα νησιά έχω πάει και σε αυτό από το οποίο κατάγομαι, δεν ισχύει αυτό.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι οι πισίνες ή το νερό που καταναλώνουμε σπίτι μας, ή τουλάχιστον δεν είναι το κύριο πρόβλημα. Το θέμα ξεκινάει από τις βιομηχανίες, τις ξενοδοχειακές μονάδες, σημεία παραγωγής κτλ όπου καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες νερού και όχι ανάλογες με αυτές που ξοδεύουμε καθημερινά εμείς. Το πότισμα είναι ένα θεματάκι αλλά δε νομίζω να ξοδεύει κανείς εκατοντάδες λίτρα νερό για να ποτίσει τα 20 τετραγωνικά κήπου που του αναλογούν…

  • το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιουνται οι καταλληλες τεχνικες οι οποιες θα περιοριζαν την ανεξέλεγκτη πλεον μολυνση του νερου.

Στις μέρες μας περίπου 300.000 εκατομμύρια άνθρωποι σε 25 χώρες στερούνται πόσιμου νερού τους περισσότερους μήνες το χρόνο.
Το 20% του πληθυσμού της Γης αναγκάζεται να πίνει νερό από μολυσμένες πηγές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, πάνω από 2.000.000 άνθρωποι κάθε χρόνο να πεθαίνουν από ασθένειες που σχετίζονται με αυτό (έλλειψη - ακαταλληλότητα νερού).
O Πλανήτης θα μπορούσε να ονομάζεται γαλάζιος πλανήτης, αφού τα 2/3 της επιφάνειάς του καλύπτονται από νερά. O συνολικός όγκος του νερού φτάνει τα 1,3 δισεκατομμύρια κυβικά χιλιόμετρα. Όμως το 97% είναι αλμυρό νερό (θάλασσα), το 2% είναι παγιδευμένο σε παγετώνες και παγόβουνα και από το υπόλοιπο 1% το μεγαλύτερο ποσοστό είναι δεσμευμένο σε μεγάλα βάθη.
Είναι αλήθεια ότι το 36% των γεωργικών προϊόντων παγκόσμια προέρχεται από το 16% της συνολικής γεωργικής γης, που είναι οι αρδευόμενες εκτάσεις.
H υπερβολική άντληση νερού υποβαθμίζει την ποιότητά του (το μετατρέπει συχνά σε υφάλμυρο) και κατά συνέπεια τα εδάφη οδηγούνται σε μείωση των αποδόσεών τους λόγω της συσσώρευσης αλάτων.
H μόλυνση των υδάτων στερεί σημαντικές ποσότητες νερού από ολόκληρους πληθυσμούς που ζουν σε παραλίμνιες ή παραποτάμιες περιοχές.
Εξάλλου υπάρχει άνιση κατανομή των υδάτινων πόρων.
H Κίνα, για παράδειγμα, με το 22% του παγκόσμιου πληθυσμού, διαθέτει μόλις το 8% των παγκόσμιων αποθεμάτων γλυκού νερού. Από το 1970 τα αποθέματα νερού παγκόσμια μειώθηκαν κατά το 1/3, γιατί αυξήθηκε ο πληθυσμός κατά 1,8 δισεκατ. ανθρώπους, ενώ η ποσότητα γλυκού νερού παραμένει περίπου η ίδια. Σήμερα στη λίστα των άνυδρων χωρών ανήκουν 26 χώρες με συνολικό πληθυσμό 230.000.000 ανθρώπους. Έντεκα από τις χώρες αυτές είναι στην Αφρική, ενώ άλλες τέσσερις χώρες της αφρικανικής ηπείρου θα προστεθούν σύντομα στη λίστα αυτή.