Πιστη-

πιστη σπουδαια λεξη που εκφραζει διαφορετικα πραγματα για τον καθενα απο μας για μενα ειναι πολυ σημαντικο να πιστευεις σου δινει δυναμη και σε κραταει σταθερο σε δυσκολες στιγμες,αν και ακομη δεν εχω βρει που να πιστεψω,στηριζω πολλα σε αυτην τη λεξη…το μονο καλοστις θρησκειες ειναι οτι σου προσφερουν κατι εστω και ψευτικο και μπορεις και πιστευεις…ωρες ωρες πιστευω στον ευατο μου αλλες παλι οχι

Χμμ, η πίστη είναι το μόνο πράγμα στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε ως άνθρωποι, και άναλογα με το πως τη χρησιμοποιούμε μπορεί είτε να μας βελτιώσει τη ζωή, να μας κάνει να εθελοτυφλούμε είτε να μας κάνει υποχείρια άλλων.
Και μιλάω για την πίστη γενικά, όχι συγκεκριμένα για θρησκείες

αυτο εννοειται και σοορυ αμα δεν το διευκρινσα

wtf!!!
Σοβαρο θεμα απο τον thats why! 8O

Into a strange new world, into the after
All your tears might find you’ve fallen too far
Take another look, take another ride
Can’t we make them leave the hate behind

And I still believe in nothing
Will we ever see the shape of tomorrow?

Into the empty storm, into the formless loss of hope,
Where we can forget the game

And I still believe in nothing
Will we ever see the cure for our sorrow

Nothing is sacred when no one is saved
Nothing’s forever so count your days
Nothing is final and no one is real
Pray for tomorrow and find your empty still

Nothing

[CENTER]So after all these one night stands
You’ve ended up with heart in hand
A child alone
On your own
Retreating
Regretful for the things you’re not
And all dreams you haven’t got
Without a home
A heart of stone
Lies bleeding

And for all the roads you followed
And for all you did not find
And for all the things you had to leave behind

I am the way
I am the light
I am the dark inside the night
I hear your hopes
I feel your dreams
And in the dark
I hear your screams
Don’t turn away
Just take my hand
And when you make your final stand
I’ll be right there
I’ll never leave
All I ask of you
Believe
Your childhood eyes were so intense
While bartering your innocence
For bits of string
Grown-up wings
You needed

But when you had to add them up
You found that they were not enough
To get you in
Pay for sins repeated

And for all the years you borrowed
And for all the tears you cried
And for all the fears you had to keep inside

I am the way
I am the light
I am the dark inside the night
I hear your hopes
I feel your dreams
And in the dark
I hear your screams
Don’t turn away
Just take my hand
And when you make your final stand
I’ll be right there
I’ll never leave
And all I ask of you is
Believe[/CENTER]

Τώρα μπορεί να κλειδωθεί.

Πιστευω στον ανθρωπο.

ΜΠΙΛΙΒ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΣΟΥ ΜΕΣΑ.
ΣΑΒΑΤΑΤΖ ΡΕ.

:papas: AMHN :papas:

ωραια συζητηση keep malakizing

I have faith in…

…Faith No More!

Keep the faith ρεεεε! Το είπανε και οι Τζόβηδες!

Aν ειναι να πιστευεις σε κατι πιστεψε στον εαυτο σου και στις δυνατοτητες σου.Οχι σε κατι ψευτικο(Το τι ειναι ψευτικο και τι οχι ειναι βεβαια υποκειμενικο για τον καθενα)…Για την ωρα
αυτη ειναι η αποψη μου πανω στο θεμα…Τωρα αν σε μερικα χρονια αλλαξει δε ξερω.Θα δουμε…

Πιστευω εις εναν Gilmour Πατερα Παντοκρατορα…

Θρησκείες…σέβομαι κ θέλω να βοηθήσω αυτούς που γεννήθηκαν με πρόβλημα εκ γενετής.Αυτούς όμως που το δημιουργούν στον εαυτό τους κάνοντας τους ηλήθιους πιστεύοντας σε εμπορικά θαύματα κ αντι να κοιτάξουν να στηριχτουν στον εαυτό τους και στους γύρω τους κάθονται κ περιμένουν βοήθεια από ψηλά τους θεωρώ άξιους της περιφρόνησης ακόμα κ του μη υπαρκού θεού τους.

Πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω στο οτι πιστευω…

πιστη στον εαυτο σου και μπορεις να τα καταφερεις ολα:thumbup:

τα πες ολα…προσκυνω. :bow:

Δεν υπαρχουν ανθρωποι με προβλημα εκ γενετης σε αυτο το θεμα. Κανεις δε γεννιεται με το γονιδιο της θρησκειας. Γινονται ολα αυτα που ανεφερες πιο πανω, επηρρεασμενοι απο παραγοντες οπως οικογενεια, φιλοι κλπ. Πιο απλα, αν γεννηθεις στο Ιρακ, θα γινεις μουσουλμανος γιατι καποιος σε εμαθε ετσι. Δε φταιω εγω που με μεγαλωσαν σα χριστιανο ορθοδοξο. Δεν ηταν στο αιμα μου. Απλα ετσι με κανανε απο οταν ακομα ημουν μωρο. Αλλα θα εφταιγα αν εμενα για την υπολοιπη ζωη μου ετσι ενω θα ειχα την ωριμοτητα πια να δω τα πραγματα με αλλο ματι, και δε θα το εκανα.

Θελω να πω οτι υπαρχει μια μεγαλη διαφορα αναμεσα στην πιστη και τη θρησκεια.
Αλλοι ανθρωποι πιστευουν σε μια θρησκεια γιατι καποιος τους εμαθε ετσι και ακολουθουν αυτη τη λογικη τυφλα και φανατισμενα χωρις να ψαχνουν παραπερα και αλλοι καταφερνουν και ξεφευγουν απο αυτο το τριπακι και βλεπουν τα πραγματα διαφορετικα, λενε “κατσε ρε… και γιατι δηλαδη να ειναι σωστο αυτο επειδη μου το λες εσυ και ενα ταχα ιερο βιβλιο? Εγω νομιζω οτι ετσι ειναι (η θα επρεπε να ειναι) τα πραγματα” και διαμορφωνουν μια δικη τους κοσμοθεωρια για το τι πιστευουν, ανεπηρεαστοι απο βιβλους, κορανια κλπ. Αυτο λεω εγω πιστη και αυτο το σεβομαι.
Το προηγουμενο, οπως ειπες και εσυ, ειναι για μενα αξιο περιφρονησης και πληρους ελληψης σεβασμου.