Ολυμπιακός #2

Κρυφτείτε πίσω από τις κουρτίνες!! Ξέρετε εσεις.
Πάρε κάνα όπλο να αρχίσεις να πυροβολας στο εξοχικο.

1 Like

Ψόφο ρε και κόψε τις μαλακιες.
Και ναι ήμουν στο γήπεδο και σε γλενταγα όπως πάντα.

Δεν πανηγυρίζουμε καθόλου, συνηθισμένοι είμαστε.

χρονια πριν επρεπε να ειχε γινει αυτο, οχι χτες. οπως και ναχει, θα εχει την πλακα της η συνεχεια, μιας και θα σταματησουμε και απο το πρωταθλημα οπως φαινεται. οχι οτι νοιαζεται ο παπας της εοκ, καρφακι δε του καιγεται, αλλα ηταν ποου ηταν η οργανωση στα χαλια της, ας μεινει εκει να την βλεπει με το πρεζακια που δεν ειναι ουτε μια τρθιχα απο τα αυυγα του μακαριτη πατερα του ως προς το ηθος. ειπαμε, εμεις εχουμε το τακη τσουκαλα στην εξεδρα, αυτοι τον εχουν στο τιμονι της καε…

1 Like

Εγώ τα έχασα τα χθεσινά καθώς ήμουν σε live. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έγινε -χειρότερο από ντέρμπι στο ΣΕΦ- για να δικαιολογεί να αποχωρήσει η ομάδα. Αν έφυγε λόγω διαιτησίας, τότε βλακεία κατ’εμέ των Αγγελόπουλων. Bad losers είναι οι Αγγελόπουλοι. Το παιχνίδι παίζεται κι εκτός γηπέδου και χάνουν με κάτω χέρια από τον Γιαννακόπουλο+Βασιλακόπουλο εδώ και χρόνια. Αυτά δεν τα έκαναν τις εποχές που ο μπαμπάς τους τους στήριζε αλλά στον Μπατιστ επιτρεπόταν να παίζει μπάσκετ μέχρι και έξω απο το γήπεδο για να γυρίσει ματς ο βάζελος. Τα κάνουν τώρα για 2 φάουλ στον Τίμα στην αρχή του ματς; Εκτός αν σοβαρά νομίζουν πως αλλάξουν τα κόζια με τέτοιες κινήσεις…

Φυσικά δεν τίθεται ερώτημα: καλύτερα Bad loser σαν τους δικούς μας, παρά σεξιστής ηλίθιος σαν τον dpg7000 που έχει καβαλήσει το καλάμι που τον ακολουθεί κόσμος στο instagram και κάνει τέτοια καφριλίκια για να τα βλέπουν οι followers του όσο χέζουν.

2 Likes

Τραγικο αυτο που εκανα πραγματικα εχουμε κομπλεξ

Πριν από καμπόσο καιρό με μπλόκαρε στο Instagram λολ…Επειδή του την είχα πει για κάτι πατριδες-θρησκειες-οικογενειες και λοιπές παπαριες που έλεγε…

2 Likes

Αν άτομα σαν τον dpg7000 γίνονται όντως influencers, τότε να κλείσει το instagram.

εχει προτυπο τον τονυ μοντανα…

Είχε πάρει και γκατζετάκι με ατάκες :joy:

https://www.contra.gr/Basketball/apisteyto-gkatzetaki-o-giannakopoylos.4806677.html

1 Like

Αν πάντως οι Αγγελόπουλοι κάτσουν και σκεφτούν: τη βοήθεια ποιων χρειάζονται για να κερδίζει η ομάδα (παίκτες, προπονητές, οπαδοί, διαιτητές, δικαστές, παράγοντες, κυβέρνηση, δημοσιογράφοι, κ.α.) και μετά για τον καθένα από όλους αυτούς κάτσουν και σκεφτούν 1) πόσο απαραίτητος τους είναι, 2) πόσο κίνητρο να νικήσει ο Ολυμπιακός έχει και 3) πόσο ευχαριστημένος από τους Αγγελόπουλους είναι, τότε θα ανακαλύψουν πως δεν τα πάνε και πολύ καλά. Κρίμα γιατί είναι όαση το να μην έχεις κάφρους παράγοντες στην ομάδα σου, αλλά το ταλέντο του να διοικήσουν επιχείρηση δίχως άπειρα λεφτά από τις οικογενειακές επιχειρήσεις δε δείχνουν να το έχουν.

αν μου επιτρέπεις, να σημειώσω τα εξής, όχι ακριβώς ως απάντηση στα λεγόμενά σου, αλλά ως μια γενικότερη παρατήρηση, σε πολύ αδρές γραμμές. Δεδομένα στον ελληνικό επαγγελματικό αθλητισμό (και όχι μόνο στον εγχώριο, αλλά ας το περιορίσουμε εδώ) εμφανίζεται το φαινόμενο της προσωπολατρείας του αφεντικού. Δηλαδή απλούστερα, οι οπαδοί ταυτίζονται με την περσόνα (γιατί αλλοίμονο αν υποθέσουμε πως η εικόνα ενός ατόμου στα μίντια ή μέσα κοινωνικής δικτύωσης συνιστά ακριβή απεικόνιση της ταυτότητας του/του χαρακτήρα του) του “ηγέτη” προέδρου, προβάλλοντας φυσικά δικές τους προσδοκίες/ανασφάλειες κτλ. Προσδοκώντας δηλαδή να βιώσουν αισθήματα επιβεβαίωσης μέσω τρίτων. Κοινώς, σας γάμησε ο πρόεδρας, έτσι σας πρέπει, σας χύνουμε, είναι μάγκας και έχει μαζί του τη διαιτησία κτλ κτλ. Προσωπικά μιλώντας, τον έχω χεσμένο τον δπγ, όπως και όλους τους υπόλοιπους που προηγήθηκαν στη διοίκηση των αε που εκμεταλλεύονται τα δικαιώματα του συλλόγου που υποστηρίζω (γιατί έτσι ακριβώς είναι, αε). Μπορεί να υποστηρίζω τον ΠΑΟ, αλλά δεν ταυτίζομαι και δεν αισθάνομαι ανάγκη να απολογούμαι για τον οποιοδήποτε διοικητικό αξιωματούχο μιας αε, καθώς το μόνο υγιές είναι να μην αντιμετωπίζω κανέναν εξ αυτών ως πρότυπο ή εκπρόσωπο μου.

Απλά μιλώντας, θα σε προέτρεπα να δεις τη φάση λίγο πιο αυτοαναφορικά και γιατί όχι ταξικά. Ο δπγ όπως και οι αγγελόπουλοι όπως και όλοι οι υπόλοιποι αποτελούν μέλη μιας κάστας, τα συμφέροντα αλλά και τα χαρακτηριστικά ουδεμία σχέση έχουν με αυτά της δικής μας (για το καλό της συζήτησης, ας υποτεθεί πως ανήκουμε στην ίδια, δηλαδή την κατώτερη). Η διαφορά του δπγ με τους εν λόγω αδερφούς, είναι πως -μέσα στην καμμένη του ενδεχομένως κατάσταση- ο πρώτος δεν τηρεί ούτε τα προσχήματα της αστικής ευπρέπειας που έχουμε διδαχθεί να θεωρούμε ως δείγμα ορθής κοινωνικής συμπεριφοράς. Κοινώς, σου δείχνει από τι σκατά είναι φτιαγμένος.
Θα αναρωτιέσαι εδώ για ποιο λόγο τα λέω όλα αυτά και που θέλω να καταλήξω, από που “πιάστηκα” για να γράψω σα μαλάκας μεσημεριάτικα από τη δουλειά (λολ). Η φράση “όαση το να μην έχεις κάφρους παράγοντες”. Γιατί δυστυχώς, η αλήθεια -με το φτωχό μου το μυαλό- δε θα μπορούσε να είναι πιο μακρυά από αυτή σου την τοποθέτηση. Επειδή οι αφοι δείχνουν να τηρούν τα προσχήματα ευπρέπειας στην μιντιακή τους εικόνα, σημαίνει ότι δεν είναι “κάφροι”; Δεν είναι “κάφροι” λοιπόν όταν φεσώνουν το δημόσιο; Δεν είναι όταν πετούν στο δρόμο εργαζόμενους; Αυτά τα σκατά και ακόμη περισσότερα είναι οι εν λόγω μη κάφροι παράγοντες, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, απλώς ο δπγ τυγχάνει να το δείχνει και προς τα έξω. Άλλωστε, το κεφάλαιο, έγραφε ο Μαρξ, εμφανίζεται στη γη στάζοντας αίμα και βρομιά απ’ την κορφή ως τα νύχια

3 Likes

Όχι για τον Μαρξ αλλά για όλο το post …

hqdefault

1 Like

Ωχ, δε θέλω να το πάμε στο πολιτικό, γιατί πλέον δεν έχω τον χρόνο που είχα 10 χρόνια πριν για να κάνω (ξανά) τέτοιες συζητήσεις με τις τωρινές μου γνώσεις/εμπειρίες. Η πρώτη σου παράγραφος πάντως, εξηγεί και το γιατί είναι όαση οι Αφοί. Εσύ πρέπει να γράψεις μια ολόκληρη παράγραφος για να εξηγήσεις πως ο ΔΠΓ δε σε εκφράζει, ενώ εγώ δε χρειάζεται να γράψω τίποτα.

Για να απαντήσω όμως μιας και τα έγραψες, αν ο Μαρξ έλεγε πως το αν κάποιος είναι κάφρος είναι πρωτίστως ταξικό θέμα, δηλαδή όποιος δεν είναι στην κατώτερη τάξη τότε 100% είναι κάφρος, τότε ναι θεωρώ πως ο Μαρξ (ή όποιος άλλος το λέει) ήταν λάθος. Οι Αγγελόπουλοι δεν είναι κάφροι κατ’εμέ εξ όσων γνωρίζω. Μπορεί να είναι στην προσωπική τους ζωής κάφροι σαν τον δημόσιο ΔΠΓ αλλά αυτό μόνο εικασία μπορεί να είναι. Σε κάθε περίπτωση keep in mind πως δεν είμαστε στην κατώτερη ταξή. Αυτή τη στιγμή πληκτρολογούμε από υπολογιστές που κατά 99% και οι δύο χρησιμοποιούν πολύτιμα μέταλα που εξορύχθηκαν από παιδάκια (συνήθως στο Congo) και τα κέρδη της εξόρυξης πάνε σε warlords που χρηματοδοτούν έτσι τη δράση τους. Η σημερινή κοινωνία είναι πολύ διαφορετική από αυτή που βίωσε ο Μαρξ.

παρεξήγησες. φιλικά εντελώς τα παρακάτω:

  1. δεν είμαι μαρξιστής
  2. δεν είπε κάτι τέτοιο ο μαρξ και δεν έγραψα κάτι τέτοιο.
  3. όπως έγραψα παραπάνω, ας το περιορίσουμε στο εγχώριο. Για τα εγχώρια δεδομένα, είπα πως ας υποτεθεί πως ανήκουμε και οι δυο στην κατώτερη τάξη. Προφανώς, μιλάμε ως προνομιούχοι, μέλη του πρώτου κόσμου και οι δυο.
  4. δεν χρειάστηκε μια παράγραφος για να εξηγήσω γιατί δε με εκφράζει ο δπγ. μια φράση χρειάστηκε, την οποία είχα επισημάνει με bold.
  5. σου ανέφερα πραγματικά περιστατικά που φανερώνουν την “καφρίλα” των αφων. Δεν μπήκα καν στη λογική να σου αιτιολογήσω την “καφρίλα” παραθέτοντας την αποψάρα μου περί τι σημαίνει εργοδοτική “καφρίλα”. Δεν είναι “ώχου μωρέ πολιτική άποψη” το αν κάποιος φεσώνει τη δεη ή χρησιμοποιεί βιομηχανικό ρεύμα χωρίς να έχει βιομηχανική δραστηριότητα για χρόνια και καταλήγει να κλείνει μια μονάδα πετώντας στο δρόμο εργαζομένους. Είναι γεγονότα στα πλαίσια του παρόντος συστήματος και όχι θεωρητικολογίες όπως ισχυρίστηκες.
  6. τα πάντα είναι πολιτικά άλλωστε. εκτός αν θεωρήσει κανένας τον εαυτό του απλώς οπαδό, οπότε μάλλον οι άλλοι θα έχουν δικιο να τον αποκαλούν πρόβατο

edit. για να μην το πάρεις όλο αυτό επιθετικά. όπως σου προανέφερα, το μόνο που ήθελα να σημειώσω και το μόνο που με έκανε να γράψω ήταν η λέξη όαση ως χαρακτηρισμός για κάποιον που ούτε τον αφορά αν ζούμε ή αν πεθαίνουμε ούτε καν αν υπάρχουμε -παρά μόνο ως αγοραστές του προϊόντος που πουλάει. ας κάνει τη δουλειά του και ας κάνουμε τη δική μας, όποια και αν είναι αυτή. καλά να είσαι

2 Likes

Πραγματικά δεν τα λέω με μη φιλική διάθεση. Απλά όντως διαφωνούμε σε βασικά θέματα που εμένα προσωπικά δε με πειράζει να μη συμφωνείς μαζί μου.

Για παράδειγμα, δε συμφωνώ πως όλα είναι πολιτικά.
Αν τα πάντα είναι πολιτικά τότε δεν υφίσταται ο ορισμός του “τι είναι πολιτικό”. Την φράση την θεωρώ κλισέ. Κι εφόσον το μόνο λογικό είναι πως δεν είναι όλα πολιτικά, τότε δεν είναι πρόβατο κι όποιος δεν τα βλέπει όλα πολιτικά. Και ούτε πολύ φαν του να λέω κάποιον πρόβατο επειδή δε συμφωνεί με εμένα δεν είμαι. Για παράδειγμα, με τη λογική του No Politica στον Ολυμπιακό ή σε οποιαδήποτε άλλη Α.Ε. εγώ υπό προϋποθέσεις μπορώ να συμφωνήσω κι ας μη συμφωνώ με το σύνολο της έως τώρα εφαρμογής του στον Ολυμπιακό.

Από εκεί και πέρα, το θέμα της Χαλυβουργικής πάει σε άλλη συζήτηση. Τα αδέρφια δεν έχουν μετοχές εκεί, μόνο ο πατέρας τους έχει και πάνε στα δικαστήρια γιατί ο πατέρας τους θεωρεί πως τα παιδιά του προσπαθούν να τον παρακάμψουν. Τυπικά, ούτε για το φέσωμα στη ΔΕΗ φταίνε τα αδέρφια ούτε για το κλείσιμο που φαίνεται να έρχεται αφού δεν είναι μέτοχοι και για αυτό πάνε στα δικαστήρια λέγοντας πως ο πατέρας τους τα έχει χαμένα. Πρακτικά, για το ότι κόσμος θα μείνει άνεργος δεν ευθύνεται εκουσίως ούτε ο πατέρας τους. Η βιομηχανία Χάλυβα άλλαξε, η οικογένεια δεν έκανε catch up, είναι δουλειά της κοινωνίας και δική μας να χτίσουμε ένα κοινωνικό κράτος που θα βοηθήσει τους ανθρώπους αυτούς να πάνε σε μια άλλη κερδοφόρα/χρήσιμη επιχείρηση που θα βγάζουν τα ως προς το ζειν με δουλειά που τους ικανοποιεί. Το να τους δίνεις μισθό για να κοιτούνται και να μην παράγουν χάλυβα γιατί κανείς δε τον θέλει, δε βγάζει λογική.

Θα συμφωνήσω πάντως, πως η όλη ιστορία με τον πατέρα τους αυξάνει τις πιθανότητες να είναι κάφροι σε προσωπικό επίπεδο. Ισχύει πως όταν μιλούσα για “όαση” αυτή την παράμετρο δεν την υπολόγισα. Μιλούσα μόνο σε ότι αφορά τα αθλητικά :slight_smile:

γρήγορες σημειώσεις, γιατί σου γράφω και από κινητό. προφανώς δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε και αυτό είναι οκ, εννοείται, πολλώ δε μάλλον για το περιβόητο “no politica”. η παρεξήγηση, επιμένω, είναι στον τρόπο που ερμήνευσες ορισμένα από τα λεγόμενά μου. δεν σε είπα επ ουδενί πρόβατο, δε σε γνωρίζω προσωπικά άλλωστε. αυτό που είπα είναι πως όποιος (και όχι εσύ προσωπικά) επιμένει να κρίνει με βάση τα οπαδικά του πρίσματα, μάλλον δικαίως κερδίζει αυτόν το χαρακτηρισμό (και όχι φυσικά επειδή δε συμφωνεί μαζί μου). όσον αφορά τα της χαλυβουργικής, απλώς σημειώνω πως και οι αφοι είναι μέτοχοι (έστω και μικρο-) ενώ ο ένας εκ των δυο ήταν και ενεργό μέλος της διοίκησης της εταιρείας επί 15ετία αν θυμάμαι καλά. καλό απόγευμα και καλή μπάλα να δεις σήμερα!

1 Like

Το “no politica” έχει επιβληθεί από κάποιους, τους οποίους εξυπηρετεί.

2 Likes

2 Likes

Τι έβαλε ρε η παιχτουρα;; Εντωμεταξύ κάπου διάβασα ότι με τον παοκ δεν μαρκαρε και τον βλέπω σήμερα και λέω μάλλον για άλλο παίχτη θα λέγανε…

1 Like