Ολυμπιακός #2

Πιστεύω πως η βασική αιτία που διατηρείται ψηλά στην ειδησιογραφία το Noor 1 είναι ο Ολυμπιακός και η ΝΔ, όχι ο Μαρινάκης.

Αν αλλάξει κάποιος το όνομα Μαρινάκης με οποιοδήποτε όνομα από τον Ολυμπιακό (π.χ. Καραπαππάς, Θεοδωρίδης, Αγγελόπουλοι, ακόμη και Κόκκαλης), τότε οι ίδιοι άνθρωποι θα πίστευαν την ίδια υπόθεση. Αν αντίστοιχα αντί για Μαρινάκης λέγαμε ένα άλλο τυχαίο όνομα (π.χ. το δικό μου όνομα), τότε κανείς δε θα ασχολείτο από τη στιγμή που εξίσου γνωστοί ένοχοι φυλακίστηκαν. Όμοια, αν ο Μαρινάκης δεν ήταν τόσο μέσα στη ΝΔ (χάρη και στον Ολυμπιακό), τότε αμφιβάλλω πως ο Βαξεβάνης θα διατηρούσε την υπόθεση με νέα ετεροχρονισμένη “αποκάλυψη” όποτε ο Μαρινάκης έκανε κινήσεις που δε συνέφεραν τον Σαββίδη. Πήρε ο Μαρινάκης Forthnet & Mega (με χαριστικούς όρους) και τότε έβγαλε ο Βαξεβάνης πως πριν από 17 μήνες κάποιος σκοτώθηκε στον Καναδά και ήταν μάρτυρας.

Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι με την υπόθεση γιατί μου είναι αδύνατο πλέον να ξέρω τι είναι εκβιασμός δημοσιογράφων για πολιτική πίεση και τι αλήθεια. Και δεν έχω καμιά όρεξη να υπερασπίζομαι τον Μαρινάκη που ευθύνεται για τη δημόσια εικόνα του. Παρόλα αυτά, δε μπορώ να μην έχω στην άκρη του μυαλού μου την απορία πώς δε φοβούνται δημοσιογράφοι να γράφουν ανοιχτά εναντίον κάποιου που πιστεύουν πως μπορεί να δολοφονήσει τον οποιοδήποτε θέλει οπουδήποτε στη Γη. Εδώ φοβούνται να γράψουν άλλα μικρότερα (π.χ. λιπάσματα Καβάλας που έσπασαν το εμπάργκο για Συρία και Ασάντ και φώναζε η Ε.Ε.) ή περνάνε στα ψιλά υποθέσεις άλλων (π.χ. για Ηλιόπουλο που στην Αγγλία κρίθηκε ένοχος για ασφαλιστική απάτη, στην οποία υπόθεση ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής πέθανε από βόμβα στο αυτοκίνητο του στην Υεμένη)

Ειλικρινά δε με πειράζουν τα meme και η καζούρα, απλά ένιωθα πως πρέπει να ειπωθεί μιας και η δυσφήμιση είναι στον Ολυμπιακό, ο οποίος δε μπορεί να κάνει και πολλά. Δεν είναι πως μπορεί να πάει ο ερασιτέχνης και τα μέλη και να εξαρθρώσουν όλα τα κυκλώματα ναρκωτικών για να βρούμε αν είναι άλλα άτομα από τον Ολυμπιακό εμπλεκόμενα. Ο ένας που βρέθηκε από τις αρχές, πήγε και φυλακή.

Θέλει να κάνει πολλά ο καημένος και δεν μπορεί :cry:.

4 Likes

Αν ξέρεις τον τρόπο πες τον μας. Έγκλημα να τον κρατάς μυστικό

Για πες μου εσύ ποιος εκφράζει τον Ολυμπιακό, και θα σου πω κι εγώ τον τρόπο. Αν βέβαια ο κακός Μαρινάκης είναι αυτός που σφετερίζεται το όνομα του Ολυμπιακού με το ζόρι.

Αυτό είναι σαν να με ρωτάς το ποιοι εκφράζουν τους Έλληνες ή τους Κύπριους. Μιλάμε για θεσμό με πολυπληθή χαρακτήρα. Όλοι μαζί εκφράζουν τον Ολυμπιακό: ιδιοκτήτης, εργαζόμενοι, ερασιτέχνης, παίκτες, βετεράνοι, όσοι τρέχουν τις ανά την Ελλάδα ακαδημίες του Ολυμπιακού, τα μέλη, οι σύνδεσμοι, οι απλοί φίλαθλοι, εγώ αυτή τη στιγμή, κλπ. Μιλάμε για τεράστιο θεσμό στην ελληνική κοινωνία. Επίσης, ο Μαρινάκης δεν είναι με το ζόρι ιδιοκτήτης, είναι με το συνταγματικό του δικαίωμα να είναι ο ιδιοκτήτης ΠΑΕ όταν τα πάντα είναι σύννομα. Και έχει και τη νομική ευθύνη για ό,τι εκφράζει η ιδιοκτησία του πλέον.

Απορία, τη νομική ευθύνη για την viral φώτο με τα παιδιά της ακαδημίας ποδοσφαιρου στην παρέλαση ποιος την έχει; Έγινε viral μια φωτογραφία ανηλίκων - με μη καλυμμένα πρόσωπα- και που τους κατηγορούσε εμμέσως για υποστηρικτές (ή μάλλον σωστότερα για αδιαφορούντες) ενός καρτέλ ναρκωτικών επειδή φορούσαν την ερυθρόλευκη φανέλα της ακαδημίας τους. Η δυσφήμιση αυτή είναι προς κάτι που εκφράζεται από τον Μαρινάκη, δηλαδή; Το πρόβλημα πολλών είναι ο Ολυμπιακός κι όχι ο Μαρινάκης, αλλιώς δε θα είχαν βιαστεί να κάνουν share αυτή την φώτο αδικώντας όλα αυτά τα παιδιά.

Ωραία λοιπόν, εγώ από τον ιδιοκτήτη (Μαρινάκη), τους εργαζόμενους (Καραπαπά), τον ερασιτέχνη (Κουντούρης), τους παίχτες (πολλοί), τους βετεράνους (κυρ-Σάββας) κλπ κλπ κλπ, δεν έχω την αίσθηση που έχεις κι εσύ για τα “θέλω” του συλλόγου.

Αν το πρόβλημα πολλών είναι “ο Ολυμπιακός”, για ποιόν λόγο πιστεύεις ότι συμβαίνει αυτό;

4 Likes

Δε με πολυενδιαφερει. Δικό τους πρόβλημα που πρεπει μονοι να λύσουν. Ειδικα αν καταλήγουν στο να μισούν τυφλά οτιδήποτε ερυθρόλευκο, να ψαχνουν συλλογικες ευθυνες για 2.5 εκατομμύρια κοσμο και να αδικούν κόσμο (και παιδιά) με ένα τρόπο που και οι ίδιοι δε συμφωνούν όταν η συζήτηση δεν αφορά τον Ολυμπιακό. Και μιας και το ρωτάς, καμια φωνή στον Ολυμπιακο δε με αντιπροσωπεύει πάντα. Πολύ σπάνια με αντιπροσωπεύουν ο Μαρινάκης και Καραπαπάς. Συχνότερα ο κυρ-Σάββας και ο Καρεμπέ. Σέβομαι Κουντούρη (οι ερασιτέχνες του Ολυμπιακού πληρώνονται και είναι χάρη στον Κουντούρη) και συνήθως λυπάμαι τον Τσουκαλά που τόσα μπορεί, τόσα λέει. Δε με κάνει όμως λιγοτερο οπαδο του Ολυμπιακου και ούτε θα με αυτολογοκρίνω αν για κάποιο θέμα του Ολυμπιακού συμφωνώ/διαφωνώ μαζί τους. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η παραφιλολογία με το Noor 1 κάνει πολύ παραπάνω κακό στον Ολυμπιακό από ότι πραγματικά του αναλογεί αφού η υπόθεση ειναι ο ορισμός του “deep uncertainty” αν μόνο ο Βαξεβάνης, ο Καρατζαφέρης και ο Θεοδωρίδης είναι οι πηγές μας.

Συνοψίζοντας μιας και Τετάρτη θα πάω Μόναχο να δω τα πολλά γκολ που μάλλον θα φάμε. Η ομάδα περσί και φέτος παίζει όμορφη μπάλα, πιστέυω πως θα είναι ακόμη καλύτερη του χρόνου στο Champions League, μας ανεβάζει τον πήχη το ότι δεν έχουμε πια τα κόζια στην Ελλάδα. ΑΛΛΑ θα είναι πολύ κρίμα να μην παίζουμε Champions League του χρόνου γιατί τα έκαναν πλακάκια οι υπόλοιποι όπως κάνουν στην Κύπρο. Αν στα play off, ο ΠΑΟΚ έχει περάσει τα 2 παραρτήματα (ΑΕΛ και Ξάνθη), δεν είναι απίθανο να μοιράσει με την ΑΕΚ τις θέσεις 1 και 2. Όμως οι δυο τους θα έχουν πάλι αποκλειστεί από τον Αύγουστο κι εμείς θα ξεκινάμε την ομάδα πάλι από την αρχή. Ας ξεχάσουν τους διαιτητές στον Ολυμπιακό (δε νομίζω πως γίνεται πλέον κάτι) και ας κοιτάξουν πως θα αποφύγει ο Ολυμπιακός να είναι κομπάρσος στα play off. Αυτοί είναι οι συμφωνημένοι κανόνες του πρωταθλήματος φέτος και αναλόγως πρέπει να κινηθούν στην ομάδα.

Λογικό.

Δεν πιστεύω να φτάσει να γίνει τέτοιο πράγμα και στην Ελλάδα μας!

Εχουνε πεθανει “μυστηριωδως” τοσοι ανθρωποι και εμεις ασχολουμαστε με το αν πληττεται η θρυλαρα. Αυτα ειναι.

3 Likes

Πήγαινε ψάξε και συνέλαβε τους αντι να ποσταρεις στα φόρα. Αν δε θες μην ασχολείσαι με μουσική και μπάλα ενω πεθαινει μυστηριωδως τοσος κοσμος.

3 Likes

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο μωρέ; Έλεος με τους φιλοσόφους του ίντερνετ.

Έλεος πραγματικά, κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την αγνή αγάπη των φιλάθλων για το άθλημα και τα μπερδεύουν με εξωαγωνιστικά, ελάτε να μιλήσουμε για μπαλίτσα μόνο:

Εγω και οι ΠΑΕ μια χαρα τα εχουμε ξεκαθαρισμένα. Εσυ τα εχεις μπερδεψει αν θεωρείς άθλημα τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις ΠΑΕ αλλα οχι μέρος του αθλήματος τους κανονες που υπογραφουν οι ΠΑΕ μεταξυ τους.

Το να είσαι Γαύρος και να αποστασιοποιεισαι μια χαρά νορμάλ είναι, το να βγαίνεις και να υπερασπίζεσαι τον κακομοίρη αθώο πρεζεμπορα επειδη ζημιώνεται η θρυλαρα που τολμάμε να αναφερθούμε σε αυτόν, σορυ αλλά δεν το περίμενα από εσένα, σε είχα σε μια Α εκτίμηση.

1 Like

Δειξε μου τα αδιασειστα στοιχεια και την καταδικη ωστε να αλλαξω σταση. Ως τοτε για μένα ειναι ο προεδρος που αντιπαθω και θελω να φυγει γιατι διαφωνω με το πως διαχειριζεται τα αγωνιστικα. Όχι γιατι αλλοι πείστηκαν διχως στοιχεια για κατι τοσο χοντρο.

Παιδιά μη χαλάτε το σάλιο σας, οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες στρουθοκάμηλοι. Η ανάγκη να αγαπάς μια ομάδα δεν είναι δικαιολογία, δεν γίνεται να κλείνεις τα μάτια και τα αυτιά σου και να κρατάς μόνο το αθλητικό γίγνεσθαι το οποίο είναι συνυφασμένο με τους εγκληματίες που έχουν ριζώσει εδώ και 2 δεκαετίες στην “ομάδα”. Για να μην μιλήσουμε για την συνεχή οικονομική υποστήριξη αυτών των πρακτικών…άλλο κεφάλαιο αυτό…
Τα πρωταθλήματα και οι επιτυχίες που σας κάνουν και χαίρεστε είναι αποτέλεσμα εγκλημάτων και παρανομιών αλλά ξέχασα θέλετε και απόφαση δικαστηρίου…και προφανώς δεν μιλάω για τον μαρινάκη ο οποίος είναι μια τρίχα από τα αίσχη τόσων χρόνων…α και να μην ξεχάσεις να ζητήσεις απόφαση δικαστηρίου που να πιστοποιεί τις αμέτρητες φορές αλλοιώσεως αποτελέσματος υπέρ της ομαδάρας επί 2 δεκαετίες…μόνο με απόφαση δικαστηρίου αλλάζει η συνείδηση…αφού δεν υπάρχει όμως συνέχισε…

Αγαπητέ karvou οι “πολλοί” έχουν πρόβλημα με εσάς τους “γαύρους” γιατί συνεχίζετε και υποστηρίζετε άμεσα ή έμμεσα αυτές τις πρακτικές και σε λίγο θα κλείσουμε 2 δεκαετίες. Όσο ερωτευμένος και να είσαι με τα κόκκινα δεν γίνεται να καταρρίπτεις κάθε έννοια λογικής και ηθικής, όταν όλοι γύρω σου σε φτύνουν εσύ δεν γίνεται να νομίζεις ότι βρέχει για 20 χρόνια τώρα. Ούτε μπορείς να βαφτίζεις όποιον σε κατηγορεί, βάζελο, χανούμι, βούλγαρο και να δικαιολογείς έτσι τα αδικαιολόγητα. 20 χρόνια όλοι ζήλεψαν τις επιτυχίες του ολυμπιακού, έγινεεεεεε…
Εγώ πραγματικά λυπάμαι και ταυτόχρονα φτάνω στο σημείο να απεχθάνομαι με όλο μου το είναι, κάθε μα ΚΑΘΕ ενήλικα που έχει τις απόψεις σου karvou, δηλαδή άλλο οι 11 παίκτες και οι αγώνες, οι νίκες, οι επιτυχίες, τα πρωταθλήματα και άλλο οι παράγκες, οι εγκληματίες πάρεδροι, πρόεδροι, παράγοντες και όλο το εγκληματικό παρασκήνιο.
Οσο και να έχω προσπαθήσει να σας δικαιολογήσω στον εαυτό μου είτε λόγω ανθρωπιάς είτε λόγω του ότι ζούμε στην ίδια χώρα είτε λόγω του ότι εγώ προσωπικά έχω τεράστιες ανοχές στις παραξενιές του καθένα, ε μετά από τόσα χρόνια ρε σεις πραγματικά οι περισσότεροι είστε ανάξιοι οποιασδήποτε δικαιολογίας. Από τις τόσες και τόσες συζητήσεις όλα αυτά τα χρόνια άντε να άκουσα δυό τρείς να παραδέχονται κάποια ελάχιστα, όλοι οι υπόλοιποι ήταν πραγματικά στρατευμένοι ενάντια σε οποιαδήποτε κατηγορία…
Ε λοιπόν είμαστε ενήλικες, σε λίγο θα φτάσουμε υπερήλικες, καμία δικαιολογία πλέον, για μένα είστε ακόμη μια μορφή καρκίνου της ανθρωπότητας, ανάξιοι να μοιράζεστε τον ίδιο αέρα με τους “πολλούς” που σας ανέχονται, πραγματικοί εγκληματίες της ηθικής και όχι κατά λάθος ούτε λόγω αγνοίας ή βλακείας αλλά επιτηδευμένα και ενσυνείδητα. Λυπάμαι τα παιδιά που μεγαλώνουν κάποιοι από εσάς με παρόμοια ιδεώδη και θα πρέπει να συνεχίσουμε να ζούμε και στο μέλλον αυτό το θέατρο ανηθικότητας και παραλογισμού.

Τα είπα όσο πιο “γλυκά” μπορούσα…όχι άλλη ανοχή στην αδιαλλαξία σας. Δεν θα ακούσετε ποτέ κανένα επιχείρημα, ακόμη και 100 αποφάσεις δικαστηρίου να βγούν εσύ θα υποστηρίζεις τον ολυμπιακό γιατί ο ολυμπιακός είναι ιδέα, θρησκεία κλπ κλπ…οι μουσουλμάνοι έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν άθεοι…

ΥΓ: Αν αγόραζα, άκουγα, διασκέδαζα με NSBM μπάντες και πήγαινα σε live κάθε βδομάδα σχεδόν επί 20 συναπτά έτη και κάθε φορά που με κατηγορούσες σου έλεγα ότι εμένα απλά με ενδιαφέρει η μουσική τι θα σκεφτόσουν για μένα σαν άνθρωπο? Ότι είμαι βλαμμένος? Ότι είμαι υποκριτής? θα με δικαιολογούσες? Αν ήξερες ότι στην χώρα σου αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες το κάνουν αυτό τι θα σκεφτόσουν για αυτή τη μάζα?

https://tenor.com/view/paraskevas-antzas-olympiakos-olympiacos-panathinaikos-gif-13037841

1 Like

Απο τη Ριζουπολη ειναι αυτο ε; λογικό να είστε περήφανοι, έτσι έχετε μάθει όλα αυτά τα χρόνια…

1 Like

πασοκ, πρέζα και αρχαία ελλάδα. Είμαστε η μισή Ελλάδα και μην μας ζορίζετε και πολύ :joy:

Πανηγυρικα θα αθωωθεί αφου θα εχουν σκοτωθει μυστηριωδως καμια δεκαρια ακομα μαρτυρες και αφου θα μεταναστεψουν στην Αμερικη μερικοι ανακριτες ακομα οποτε no worries, μπορεις να αισθανεσαι δικαιωμενος απο τωρα.

Εγω btw δεν συμφωνω με τον ματια, οπως εγω απεχθανομαι με ολο μου το ειναι τον Τρακη αλλα Παναθηναικος δεν θα σταματησω να ειμαι για κανενα κατακαθι ετσι το καταλαβαινω, το να τον υπερασπιζεσαι και να λες οτι ολο αυτο ειναι σκευωρια για να πληξουμε την θρυλαρα η την ΝΔ οχι, δεν το καταλαβαινω σορυ.

3 Likes