Ολυμπιακός #2

Κοιμάται και ξυπνάει με τον πρόεδρο σταθερά ο παντελής βλέπω, του ξανακλέψανε τις κυριακές του.

Έβλεπα το Χ από χιλιόμετρα. Το καλύτερο φόρτωμα ήταν. Και με την ανατροπή του Ναδάλ αέρα σήμερα.

Για το ματς δεν έχω και πολλά να πω σβηστό στο μεγαλύτερο κομμάτι

1 Like

Αναμενόμενη ήττα από Ρεάλ σήμερα θα έλεγα πριν το ματς, αλλά αποδείχτηκε τσάμπα. Τι σουτ ερμπολ του ουοκαπ με τη διαφορά στους 2.
Της Ρεάλ πάντως κάποια πράματα δεν αλλάζουν, γκρίνια όλη την ώρα και όλοι μαζί.
Ο ερτελ απορώ που παίζει Ευρωλίγκα πλέον

Ματσάρα.
Ο Ολυμπιακός ένα μήνα πριν θα το είχε πάρει αυτό το ματς σήμερα απέναντι στην υπνωτισμένη Ρεαλ του πρώτου. Και λέω υπνωτισμένη γιατί όσο καλή αμυνα και να παίξατε, 24 πόντοι από αυτή την ομάδα δεν εξηγούνται εύκολα.
Ο τωρινός Ολυμπιακός των 3 συνεχόμενων ηττών, έχασε.
Δεν αλλάζει κάτι νομίζω, οκτάδα θα μπείτε εκτος απροόπτου, αυτό που γίνεται δύσκολο είναι η τετράδα

Όσο για την Ρεαλ και τις γκρίνιες…τα γνωστά απλά.
Που να βλέπατε το ματς την Κυριακή με την Μπαρτσελόνα που έχασαν…στα τελευταία λεπτά μόνο διαμαρτύρονταν και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο…

1 Like

19 πόντους έβαλε ο Ερτέλ ρε σήμερα :stuck_out_tongue:

Είναι δυνατόν ρε πούστη μου να είσαι πίσω με 2 και να παίρνει τρίποντο ο χειρότερος σουτέρ τριπόντων που έχεις απ τις θέσεις 1-3; Ανεβάσαμε παλμούς από το πουθενά πάλι.

Βελτιωμένοι πάντως και έτσι πρέπει γιατί με την Μπασκόνια ΜΟΝΟ νίκη αλλιώς τρέχα

ΥΓ1 Φτάνει μωρέ με την μετριότητα τον Ζαν Σαρλ. Καταλαβαίνεις ότι θα φάει τάπα από έτη φωτός μακριά. Είπαμε τίμιος αλλά με τίμιους δεν μπαίνεις ούτε 8αδα. Μας έκανε και πλάκα ο Ταβάρες στα ριμπάουντ να πούμε

ΥΓ2 Πήραμε 1,5 σφυρίγματα και στα Ισπανάκια φάνηκε η σφαγή του αιώνα. Είπαμε σας μάθαμε ξέρουμε τι κλάψες είστε αλλά λίγο ωπα. Μου κάνει ο Γιαμπουσελε κεφαλοκλείδωμα στον Βεζένκοφ και απορεί που του δώσαν φάουλ ο ηλίθιος. Τεσπα πάνω στα νεύρα μας θα πουμε και μια κουβέντα παραπάνω.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τον κόουτς σε αυτό το σημείο… θες σουτ, 2 χειριστές και τον έναν από τους δύο να μπορεί να μαρκάρει… γιατί να μην είναι στη θέση του Γουόκαπ ο Μακίσικ; Δεν λέω ότι θα το έβαζε ο Μακίσικ, αλλά με τον Γουόκαπ είναι χαμένο το σουτ με το που σηκώνεται.

Τουλάχιστον δείξαμε ότι έχουμε συνέλθει, με αντίστοιχη εμφάνιση περνάμε από Μπασκόνια

1 Like

Και το πιο βασικό απ’ όλα. Βλέπεις ότι τα έχεις σπάσει από το 3π και επίσης χάνεις για 2, έχεις 1 λεπτό και επίσης αρκετά δεύτερα για να εκδηλώσεις επίθεση. Γιατί να πας σε βιαστικό σουτ για 3;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

1 Like

Νομίζω οτι δεν μπορείς να κατηγορήσεις για κάτι επειδή έγινε το σουτ, ελεύθερος ήταν…και δεν νομίζω ότι ο Γουοκαπ είναι κακός σουτέρ, οκ έχω δει πολύ λίγα δικά σας ματς φέτος αλλά απ’ οτι τον θυμάμαι στην Ζαλγκιρις είχε σουτ, είχε καλό ποσοστό.

νταξει κατανοώ το μεγάλο πρόβλημα με τον covid κλπ , αλλά μια ο κορονοιος , μια ο Μπλατ και το ηχητικό , μια το ένα μια το άλλο ως πότε θα κρατήσει αυτή η κατρακύλα και αυτό το μοτίβο όπου κάθε Γενάρη ή Φλεβάρη κάνουμε ΤΡΕΛΟ ντεφορμάρισμα ;;

άσχετο με το σημερινό αυτό και το έπος του Γουόκαπ που μας έβγαλε τους οφθαλμούς . Με τη Ρεαλ παίζαμε , αποδεκτό αποτέλεσμα . Η διαφορά επιπέδου είναι μεγάλη όσο είδα ( ελάχιστα και σήμερα )

Αυτό ήξερα και εγώ αλλά εδώ ρίχνει τούβλα μέχρι τώρα. Τεσπα εννοείται δεν κατηγορώ τον παίχτη, θεωρώ πως η όλη εκτέλεση της επίθεσης ήταν λάθος.

1 Like

Τουλάχιστον φέτος έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε τις νίκες που χρειάζονται για να μπούμε 8δα… Για μένα ο πραγματικός στόχος είναι να τερματίσουμε στη χειρότερη 6οι.

7η και 8η θέση στέλνουν με μειονέκτημα έδρας απέναντι σε Ρεάλ ή Μπάρτσα που πρέπει να γίνουν και πολλά άλλα εκτός από το να είμαστε καλοί για να κάνουμε 3 νίκες με αυτούς τους 2.

Με οποιαδήποτε άλλη ομάδα έχουμε πολλές πιθανότητες αν είμαστε καλά

2 Likes

Η μπάρτσα πλασματικά είχε τόσες λίγες ήττες το πρώτο μισό. Ήδη έχασε 3 ματς και με την Μπάγερν χθες τα βρήκε λίγο σκούρα. Σίγουρα το 2ο χειρότερο σενάριο να την έχουμε με μειονέκτημα γιατί παραμένει πολύ καλή ομάδα αλλά μεταξύ μπαρτσα και ρεαλ προτιμώ την ομάδα του Σαρας

Τουλάχιστον ανακαμψαμε κάπως. Έλα θα ανεβούμε πάλι, είναι θέμα χρόνου νομίζω, αλλά η ήττα με ερυθρό ήταν η μαλακια. Τεσπα πιστεύω άνετα 5-6 θέση χτυπάμε αν παίξουμε όπως πριν τη διακοπή.

Ο ερτελ είναι πρώην παίχτης, πολύ υπερτιμημένος, ασχέτως που σήμερα τον αφήσαμε. Οκ σε δύσκολο ματς σε φ4 η πλειοφ ο τύπος είναι κάτω του μετρίου.

H πραγματική μαλακία είναι το άδειο ΣΕΦ αφού όλα τα επόμενα ματς με ομάδες της τωρινής 8αδας είναι εντός.

Και καλώς η κακώς το Κυπελλάκι θα είναι κομβικής σημασίας για το ψυχολογικό.

Παγκόσμια ημέρα ποίησης…

2 Likes
1 Like

Έτσι πολιτικά μια χαρά του χει κάτσει του βαγγελα. Και το lng μεταφέρει με τα καράβια του, και του Πούτιν (όπως και Αλαφούζος, Βαρδινογιάννης) και είμαστε και με Ουκρανούς στα χαρτιά. Όλα καλά, καλό σκ.

2 Likes

Ρε μπαγάσα Γιώργο, Γιωργάκης ήρθες τότε το μακρινό 2000, σχολείο ήμουν ακόμα αλλά θυμάμαι εκείνη τη σουρεάλ παρουσίαση από τη μία ο λατρείας ο Ντίνο και ο Ρίβερς (που βέβαια τελικά δεν ήταν ποτέ ίδιος) από την άλλη ο Οικονόμου (:face_vomiting: -το εμότικον δεν πάει απαραίτητα σε αυτόν) και ο Ζούρος (από πού κι ως πού προπονητής του Θρύλου αυτός λέγαμε και τελικά δεν είχαμε και άδικο) και σε μια άκρη εσύ -πού να το φανταζόμασταν τότε, ε;

Το 05/06 ξεπετάχτηκες κάπως, τότε που είχαμε ξαναγυρίσει (επιτέλους) στο ΣΕΦ και με κανονική ομάδα, όχι καφενείο γυρολόγων και βετεράνων, περίμενα να σε δω σε τίποτα τελευταία λεπτά αγώνων και έλεγα “κάτι μπορεί να κάνει αυτό το παιδί, αλλά θέλει δουλειά”… Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, να ξέρεις ότι αν πίστεψα (όσο πίστεψα στην αρχή) σε εκείνο το εγχείρημα του 2011, ήταν επειδή ο Βασίλης είχε δίπλα του εσένα, κι σε λέγανε πολλοί άμπαλο, λες και εγώ που λάτρεψα τον Ζάρκο και τον Μπέρι, ήτανε λόγω της τέλειας μηχανικής στο σουτ (λολ, ούτε καν). Και πριν φτάσουμε στο πεταχτάρι της Πόλης, θυμάμαι και την εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο ματς της σεζόν με τη Φενέρ (που αν το χάναμε μπορεί σήμερα να ήταν ένα άλλο σύμπαν από αυτό που ξέρουμε), θυμάμαι μια τριποντάρα μέσα στη Σιένα κι άλλη μία στον ημιτελικό με τη Μπάρτσα…

Θυμάμαι να αναρωτιέμαι άπειρες φορές “πόσο ξύλο -μπασκετικό- θα φάει ακόμα αγόγγυστα αυτός ο τύπος” και φυσικά θυμάμαι να βλέπω εκείνο το game 4 του '15 με ένα άγχος που όμοιό του είχα μόνο με τη Μπάκλερ το '94 και μετά το buzzer beater να ουρλιάζω σαν ηλίθιος…

Αυτό που θυμάμαι και χαίρομαι πιο πολύ όμως ρε Γιώργαρε που -επαναλαμβάνω- ήρθες στην ομάδα όταν ήμουνα ακόμα σχολείο και φεύγεις λίγο πριν σαρανταρίσω, είναι ότι όποτε σε άκουγα να μιλάς, για μια δήλωση μετά από αγώνα, σε μια συνέντευξη ή ακόμα και σε βιντεάκια της ομάδας να κάνεις χαβαλέ, πάντα έλεγα μέσα μου “ρε παιδιά, αν μου λέγανε πάρε έναν παίκτη του Ολυμπιακού, όποιον θες, να πιεις 2-3 μπύρες ένα βράδυ και να γελάσετε παρέα, θα επέλεγα Πρίντεζη με κλειστά τα μάτια, κάθε μα κάθε φορά”.

Summary

2000

16 Likes

Σε όλα μέσα πέφτει το MEGA

7 Likes

Μόλις είδα τις πρώτες ρυτίδες (μόλις τις είδα), James την είδα Rodriguez (Rodriguez)

1 Like