Ολυμπιακός #2

2 Likes

Το no politica εγώ πάντα όπως τώρα το θυμάμαι να εφαρμόζεται. Το no politica αφορά πολιτικά θέματα που δεν αφορούν άμεσα τον Ολυμπιακό. Αν ο Κόκκαλης ή ο Μαρινάκης είχαν θέμα πολιτικό που αφορούσε τον Ολυμπιακό (π.χ. Καραϊσκάκη ή “πόλεμος” στον Κόκκαλη από τον Καραμανλή με παράλληλο κυνήγι στο ποδόσφαιρο, κλπ) τότε η Θύρα 7 ως εννιαία φωνή διεκδικούσε πολιτικώς τα συμφέροντα του Ολυμπιακού ακόμη κι αν αυτά τα αιτήματα δεν ήταν δίκαια. Η Χ.Α. ή τα μνημόνια ή οι φρεγάτες κλπ δεν αφορούν άμεσα τον Ολυμπιακό και για αυτό η Θύρα 7 δεν επιτρέπει τη συζήτηση τέτοιων θεμάτων εντός της και ούτε παίρνει θέση.

(τώρα θυμάμαι συζήτηση στο φόρουμ για το “Μητσοτάκη γαμιέσαι” και πως δεν είναι πολιτικό σύνθημα για να νιώθει κανείς περήφανος γιατί είναι επιπέδου χούλιγκαν και τόσο χαμηλής ποιότητας που μπορεί οποιοσδήποτε να το ξεφτυλίσει)

Αυτό εγώ δεν το βλέπω για no politica ούτε διαμαρτυρία για τα συμφέροντα του Ολυμπιακού

1 Like

Το 2018 η Θ7 ήταν κατά του ΣΥΡΙΖΑ ανοιχτά λόγω Σαββίδη και πρωταθλήματος ΠΑΟΚ

Άρα, τι no politica oταν ξεκαθαρα μιλουν για θεματα ασχετα με τον Ολυμπιακο; Απλως , οποτε παιρνουν γραμμη ειναι politica κ οταν κανει η εκαστοτε κυβερνηση τα χατιρια του χοντρου το γυρνανε παλι σε no politica. Εκτος κ αν παιζουμε με τις λεξεις.

3 Likes

Το no politica στην Θυρα 7 και σε καθε τετοια σκουπιδιασμενη ομαδα ανθρωπων, εφαρμοζεται οπως εφαρμοζεται οπου υπαρχει τετοιος “περιορισμος”.

Δηλαδη, εφαρμοζεται εκτος απο τις φορες που συμφερει να μην εφαρμοστει, και οταν εξυπηρετει καποια γραμμη με την οποια θα συμφωνησουν ολα τα προβατακια.

6 Likes

Γελάω με το no politica της θύρας 7.

Αξέχαστες θα μου μείνουν και οι εκλογές του 19. Ο χοντρός δεν έβαλε καν τον ολυμπιακό σαν πρόφαση. Τους έλεγε στα ίσα στηρίξτε τον μεγαλομέτοχο και τα συμφέροντα του και ψηφήστε ΝΔ. Και πήγαν τα πρόβατα και ψήφησαν ΝΔ μόνο και μόνο γι αυτό που ανάθεμα και αν έχουν σχέση τα συμφέροντα του με της ομάδας

8 Likes

Το 2018 το πρωτάθλημα το είχε πάρει η ΑΕΚ. Οι υπάλληλοι της Θ7 κάνουν αυτό που θα τους πει κάθε φορά το αφεντικό τους, το οποίο και τους ταΐζει.

4 Likes

Eμενα αξέχαστο θα μου μείνει που δεν έβγαλαν καμία ανακοίνωση όταν σκότωσαν το Φύσσα. Τότε έλεγαν no politca και παπαρίες

6 Likes

Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι πότε το πήρε η ΑΕΚ και πότε ο ΠΑΟΚ. Μπορεί και να έχεις δίκιο. Ήταν όμως τότε μια 2ετία που η Θ7 είχε πάει κατά του ΣΥΡΙΖΑ με αφορμή το ότι είχαν σπρώξιμο οι άλλοι 2. Τώρα πάει για παρόμοιο λόγο κατά της ΝΔ. Μόνο ΚΚΕ, Βαρουφάκης και ΚΙΝΑΛ έμειναν σε όσους ψηφίζουν με κριτήριο την Θ7 (κάτω ο δικομματισμός!).

Ξέχωρα όμως από την γραφικότητα του θέματος, εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με το no politica γιατί πάρα πολλοί οργανισμοί το εφαρμόζουν. Κανένα brand name δε θέλει να υπάρχουν πολιτικές διαστάσεις που δεν αποφασίστηκε από το ίδιο το brand name. Νο politica έχει και η FIFA με την UEFA: οι ποδοσφαιριστές που βγάζουν τη φανέλα τους και φοράνε μπλούζα που γράφει κάτι πολιτικό, τότε μπορεί η FIFA και η UEFA να αποφασίσει να τους τιμωρήσει. Ακόμη και αν ο ποδοσφαιριστής υποστηρίζει ένα δίκαιο πολιτικά θέμα. Η ηγεσία της Θ7 αποφασίζει τις πολιτικές διαστάσεις της Θ7 και οι υπόλοιποι κρίνουν αν είναι οκ με τη Θ7. Και μάλιστα αυτό είναι το σωστό: η ηγεσία της Θ7 να πάρει τα μπράβο ή τα μπινελίκια για ό,τι αποφάσισε η ίδια και όχι να τους λέμε μπράβο γιατί 15 άτομα πήραν πρωτοβουλία και έκαναν κάτι που συμφωνούμε δίχως να έχουν επιπτώσεις εντός της Θ7.

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος/α ψηφίζει με βάση το τι λέει η Θ7, τότε κρίμα για εμάς -ας το συζητήσουμε μαζί τους- αλλά δικαίωμα τους στο κάτω κάτω της γραφής.

Κανενας σεβασμος σε καμια οπαδικη οργανωση φανατισμενων αμοιβαδων.

11 Likes

Ο σεβασμός γενικότερα αφορά τα φυσικά πρόσωπα και όχι τα πρόσωπα νομικού δικαίου. Οπότε το περίεργο θα ήταν να σέβεται κανείς την Θ7, την Θ13, την κόκα κόλα και τα χαρτιά υγείας Delica. Από εκεί και πέρα, και οι φανατισμένοι οπαδοί με επίπεδο αμοιβάδας έχουν δικαίωμα να οργανωθούν. Το ερώτημα δεν είναι το αν η Θ7 είναι κάτι με αξία ή όχι. Το ερώτημα είναι αν η Θ7 κάνει κάτι που θέλουμε να απαγορεύσουμε οριζόντια για όλους.

Χθες διαβάζω ανέβασαν ένα πανό που ευχόταν ψόφο σε κάποιον πολίτη. Μου είναι προφανές πως την ευθύνη σε αυτό την έχει η Θ7 αφού εφαρμόζει το no politica και το λέει ξεκάθαρα. Δικό τους το πανό δική τους και η όποια νομική ευθύνη.

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω γιατι ασχολούμαστε εδώ μέσα με οργανωμένους και τις (νο)πολιτικές τους τοποθετήσεις, είναι κάτι που μας ενδιαφέρει να αναλύσουμε με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα;

Θα πίστευα πως όχι αλλά απ’ ότι φαίνεται είναι σημαντικό για κάποιους χρήστες του φόρουμ, όπως, εξίσου ανεξήγητα, είναι και η Ριζούπολη, το πέναλτι του Παπουτσέλη και το χάρτινο του '08 (αυτό δεν έχει αναφερθεί πρόσφατα, αλλά θάρθει και η ώρα του κάποια στιγμή).

Θέλω να πω, μπορεί η ΠΑΕ, ο Μαρινάκης, η Θ7 και διάφοροι άλλοι -σιχαμένοι γενικώς- τύποι να κλαίγονται για το πρόσφατο πέναλτι, αλλά εδώ μέσα (εκτός από έναν χρήστη που άμα το παίρνετε στα σοβαρά, ανησυχώ) όλοι αδιαφόρησαν όπως και αδιαφορούν γενικά (μόνο κάτι διάσπαρτα σχόλια τύπου “μαρινάκη έχει καταστρέψει την ομάδα” έχω αντιληφθεί.

Οπότε το ερώτημα είναι γιατί νιώθετε τέτοια ανάγκη να αναλύσετε για εκατομμυριοστή φορά τα ίδια και τα ίδια που πλέον έχουν αρχίσει να απομακρύνονται με ορίζοντα δεκαετίας και βάλε. Σα να βλέπαμε, επειδή γκρίνιαξε πέρσι η ΚΑΕ ΠΑΟ για τη διαιτησία του τελικού κυπέλλου, χείμαρρο αναρτήσεων για τα βήματα του Σάρας το 2010.

1 Like

έχω παρόμοια ξενέρα με διαφορετική αφετηρία

αυτό που με τρίγκαρε και έπαψα να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο ήτνα το οφσαιντ του Ελ Αραμπί με τη Γουλβς

Και αυτό διότι με έκανε να σταματήσω να ασχολούμαι με τον αγώνα και την εξέλιξή του και να επικεντρωθώ για ώρες κοιτάζοντας γραμμές και αν ήταν η μύτη , το στήθος , τα πόδια ή το παπάρι του παίκτη πιο μπροστά από τον αμυνόμενο

εκεί κατάλαβα ότι το ποδόσφαιρο σαν άθλημα , δεν με καλύπτει πια και με οδηγεί στο να μην στέκομαι στην ουσία γιατί ούτως ή άλλως δεν μου προβάλλουν την ουσία

Τέλος , κι εγώ με τη σειρά μου θεωρώ αστεία τέτοια πέναλτι αλλά είπαμε , είναι αυτό που είναι πλέον και δεν μου κάνει

Στα πεναλτυ αντε να συμφωνησω, η εστω να δω το ποιντ σας. Αλλα σε αποφασεις που δεν εχουν ανθρωπινο παραγοντα και προσωπικη κριση μεσα (ηταν η οχι πιο μπροιστα? Περασε η οχι η μπαλα την γραμμη) σορυ αλλα δεν καταλαβαινω. 0.0001 χιλιοστο πιο μπροστα να ηταν ο κανονας λεει οφσαιντ τι να κανουμε? Τι παει να πει “μην το ψειριζουμε”? Οκ να μην το ψειριζουμε για το ενα χιλιοστο, απο που και πανω να το ψειρισουμε? Για το ενα εκατοιστο? Και αμα ειναι 1.1 εκατοστο να το ψειρισουμε? Δεν πανε ετσι αυτα, πρεπει να μπει ενα οριο και αυτο το οριο να τηρειται. Παλι καλα που εχουμε την τεχνολογια και δεν στηριζομαστε στο αν ετρεξε καλα, ειχε σωστη οπτικη η ειχε πιει καφε το πρωι ο καθε εποπτης (για να μην αναφερω τιποτα απολυτως πονηρο) του οποιου η δουλεια ειναι εξωφρανικα δυσκολη.

1 Like

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Αν το λέει ο κανονισμός και μισό του μισού χιλιοστού να είναι μπροστά και έχεις την τεχνολογία να το δεις τότε είναι όλα εύκολα και ξεκάθαρα.

Φαντάζομαι πάντως ότι ο @Rebel όταν λέει για την ουσία εννοεί ότι αυτό το χιλιοστό/εκατοστό που μπορεί κάποια φορά να είναι μπροστά ο επιθετικός δεν είναι αρκετό για να του δώσει πλεονέκτημα στη φάση. Μπλέκουμε βέβαια τώρα με την κρίση του διαιτητή και ένα σωρό άλλα που οδηγούν πάλι σε καταστάσεις που θα αδικηθεί κάποιος και δεν βγάζουμε άκρη.

Οποιο και να ειναι το οριο, παντα καποιοι θα διαμαρτυρονται. Ακομα και να πουμε οτι ο επιθετικος εχει δικαιωμα να ειναι 1 μετρο μπροστα απο τον αμυνομενο για να του δωσουμε πλεονεκτημα, τοτε στα 1,001 μετρα που θα δινεται οφσαιντ, καποιοι θα διαμαρτυρονται. Καλο ειναι το οφσαιντ ετσι οπως ειναι σημερα, τα πεναλτυ ειναι προβλημα.

2 Likes

Φυσικα, αλλα ο κανονισμος πρεπει να ειναι απολυτος, τι αλλο θα μπορουσε να γινει? Να πουμε στο διαιτητη δινε οφσαιντ μονο αν κρινεις (υποκειμενικα) οτι ο επιθετικος ηταν τοσο μπροστα ωστε να παρει πλεονεκτημα? Φανταζεσαι τι μυλος θα γινοτανε σε ενα τετοιο υποθετικο σεναριο?

2 Likes

Συμφωνούμε, στην ουσία μετά απάντησα στον εαυτό μου. Δυστυχώς δεν βγαίνει άκρη αν δεν είναι απόλυτος ο κανονισμός

1 Like

Για το οφσάιντ καλά τα λέτε για το όριο, όποιο και να είναι αυτό πάντα θα μπορεί να είναι λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο. Νομίζω το “πρόβλημα” είναι ο χρόνος που χάνεται μέχρι να τραβηχτούν χειροκίνητα οι γραμμές. Όταν πάμε (ελπίζω σύντομα) σε αυτοματοποίηση και ΑΙ, δε θα υπάρχουν και αυτές οι διακοπές.

Προσωπικά θα καταργούσα ίσως το οφσάιντ στα στημένα (πρώτη και δεύτερη πάσα). Όποτε βλέπω οφσάιντ να σφυρίζεται μετά από εκτέλεση κόρνερ επείδη έγινε με πάσα και μετά η 2η πάσα πάλι στον εκτελεστή που είναι και καλά οφσάιντ -παρότι δεν κερδίζει κανένα πλεονέκτημα-, νιώθω το IQ μου να πέφτει μερικές μονάδες.

Για τα πέναλτι είμαι τελείως κατά της λογικής να σφυρίζονται εύκολα και με το VAR έγινε αυτόματα έκρηξη στους καταλογισμούς. Νομίζω βέβαια ότι φθίνει αλλά θα ήθελα ακόμα λιγότερα.

4 Likes