Ολυμπιακός #2

Επαγγελματίας είναι και ο Κάνααν ο οποίος στο NBA και στη Ζενίτ έπαιρνε 20 σουτ ανά αγώνα. Ήρθε στον Ολυμπιακό και κυριολεκτικά μέχρι το Δεκέμβριο έφαγε σκατά από τον Μπαρτζώκα γιατί ήταν απρόσεκτος στην άμυνα και στον κόσμο του στην επίθεση. Αλλά επειδή το μεντάλιτι που λένε και στο χωριό μου που έχει ο Κάνααν σπανίζει, στο τέλος έφτασε να είναι ένας από τους σημαντικότερους μπροστά και πίσω και εκεί που έκαιγε η μπάλα.

Επειδή είναι επαγγελματίας λοιπόν και ο Σλούκας είναι υποχρεωμένος να συμπεριφέρεται και ανάλογα. Μιλάμε για άτομο που έβαλε μπαζερ που ισοδυναμούσε με πρόκριση στο f4, εμείς κρεμαστήκαμε σαν τα σταφύλια από τα μπαλκόνια και αυτός αντί να τρέξει τουαλέτα να εξπερματώσει 5 κουταλάκια της σούπας (που έλεγε και ο Γεωργίου) είχε στο νου του να γκρινιάξει για τα λεπτά συμμετοχής του. Μιλάμε για λίγα λεπτά μετά το μπαζερ με τους σφυγμούς στο 200 και αυτός γκρίνιαξε!

Αφού έχει παράπονα ας πήγαινε στον κόουτς και να του έλεγε ότι δεν νοιώθει καλά με τις αποφάσεις του και οτι δεν μπορεί να συνεχίσει και ότι θα ενημερώσει τους προέδρους. Προτίμησε όμως να το κάνει σαπουνόπερα και να μεταφέρει ευθύνες στον Μπαρτζώκα.

Δεν είναι η αποχώρηση το πρόβλημα, το 2015 έλεγε συνεχώς ψέματα και πήγε στο ραντεβού έχοντας ήδη υπογράψει στη Φενέρ και φέτος έχοντας πάλι πάρει την απόφαση να φύγει σχεδόν από το Μάιο επέλεξε να γίνει Εσμεράλδα και να κουράσει και να διχάσει τον κόσμο.

Κανένας σεβασμός στον άνθρωπο Σλούκα, έτσι δεν έχω αισθανθεί ούτε για τον χειρότερο χαρακτήρα που έπαιξε ποτέ στον αιώνιο σε οποιοδήποτε άθλημα. Έχει κερδίσει με το σπαθί του όλα τα γαλλικά που θα ακούσει από την εξέδρα του χρόνου.

Συγνώμη για το σεντόνι

7 Likes

Τώρα το είδα, διαφορά ώρας και δουλειά βλέπεις.
Στον καλό λοιπόν, ουδείς αναντικατάστατος που λένε. Το θέμα είναι να βγουν τα κουκιά με τους ξένους. Γενικα αν υπάρχει ένα φάουλ είναι στον Παπανικολάου που τον άφησαν για μετά το Σλούκα ενώ έπρεπε να τον κλείσουν πρώτο.

Σωστος. Απο την αλλη οταν εμεις λεγαμε το ιδιο (δεν γινεται να γινεις Διαμαντιδης στην θεση του Διαμαντιδη με το ζορι) για καποιον αλλον ειμασταν οι κολλημενοι καφροι οπαδοι.

Λέξη κλειδί εδώ το " με το στανιό "

Ο Σπανούλης το απέδειξε στο παρκέ αλλάζοντας την ιστορία μας

Ο Σλούκας όχι , ένας περαστικός παικταρας

Τώρα , σε υποθετικό σενάριο, αν πάει Παναθηναϊκό στα 33 του και σας φέρει με δική του απόδοση 1-2 Ευρωλίγκες σαφώς θα κάνουμε άλλη κουβέντα

Καμία σύγκριση, κανένας ποτέ δεν είπε κάποιον κάφρο επειδή πικράθηκε με το ότι ο Σπανούλης πήγε στον αιώνιο αντίπαλο. Ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Τα καφριλίκια τα είπαμε όταν κάποιοι ευχήθηκαν να πεθάνουν τα παιδιά του. Άμα συμβεί το ίδιο με τον Σλούκα και δικούς μας οπαδούς τα ξαναλέμε.

Το πρόβλημα έτσι κι’ αλλιώς δεν είναι ότι ήθελε να φύγει ο Σλούκας, γούστο του και καπέλο του. Το πρόβλημα είναι ότι επέλεξε να τοποθετείται δημόσια με υπονοούμενα, τα οποία δεν απέφυγε ούτε στο μήνυμα αποχαιρετισμού. Κι ενώ την προηγούμενη φορά που είχε φύγει, είχε παίξει και όλο το θέατρο “δεν έχω συναντηθεί με κανέναν” για να πάει τελικά να πει “α, ξέρετε, έχω υπογράψει”. Δε θυμάμαι τον Σπαν να φέρεται έτσι, νομίζω απλά είπε ότι φεύγει και υπογράφει στον Ολυμπιακό, μπορεί να κάνω και λάθος.

Απλά για το τυπικό, ο λόγος που ο Ομπράντοβιτς είχε σταματήσει για χρόνια να μιλάει στον Σπανούλη είναι διότι όπως ισχυρίζεται αθέτησε τον λόγο του και σε αυτόν και στον Παύλο και πως τους φέρθηκε με “ύπουλο/άτιμο” τρόπο. Ό,τι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό στον επαγγελματικό αθλητισμό.

Η διαφορά μεταξύ των δυο είναι ότι ο Σλούκας δεν θα ερχόταν σε εμάς, παρόλο που αν το θελήσει έρχεται σήμερα κιόλας. Και καλά κάνει κατ’ εμέ.

Δημόσιες μπηχτές έκανε ο Σπανούλης ή όχι;

Υπό αυτή την έννοια όχι δεν έκανε. Αλλά νομίζω δεν του δόθηκε αφορμή για κάτι τέτοιο.

“με 20 λεπτά κανείς δεν είναι ηγέτης”
…κουβέντα λίγα λεπτά μετά το μεγαλύτερο τρίποντο στην καριέρα του, ενώ ταυτόχρονα ήταν ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου, απλά επειδή τον φώναξε ηγέτη νομίζω ο Λαρετζάκης…

το παιδί έχει πρόβλημα

Το καλύτερο μπάσκετ που έχω δει από τον Ολυμπιακό όσα χρόνια τον παρακολουθώ ήταν φέτος στο διάστημα από Ιανουάριο μέχρι Μάρτιο. Το διάστημα δλδ που έλειπε ο Σλούκας (ο οποίος και στα καλύτερά του είναι η μεγαλύτερη αμυντική τρύπα) και όλοι οι υπόλοιποι έπιασαν ταβάνι στην ένταση με μπροστάρη τον παιχταρά Γουόκαπ. Το όνειρο του κόουτς ήταν αυτό το μπάσκετ που όλοι προσφέρουν και στην επίθεση και στην άμυνα

Την δικια σας ιστορια αλλαξε, οχι την δικια μας. Σε εμας πηγε να γινει ΔΔ με το στανιο.

Ποιοι καποιοι ρε συ, ο πρεζακιας το ειπε και ξερεις ποσο τον εκτιμω αυτον και την συμπεριφορα του.

Ναι δε διαφωνώ , αυτό είπα

Ο Σλούκας όμως δεν δικαιώνεται από τις πράξεις του κοουτς. Ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού μαζί με Βεζενκοφ

Ο Σλούκας ποιανού τη θέση ήθελε στον ΟΣΦΠ κατά αντιστοιχία του Σπανούλη τότε στον ΠΑΟ;;

Και επειδή είναι 33 , νομίζω μπορεί να συζητηθεί πλέον ότι prime Σπανούλης είναι πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες φορές ανώτερος από Σλούκα σε όλα τα επίπεδα

Συνεπώς το ότι ήθελε να γίνει Σπανούλης στη θέση του Σπανούλη είναι κάτι άτοπο… Είχε τον ρόλο που του άξιζε . Ήταν ηγέτης , τα 5 λεπτά παραπάνω δεν θα του άλλαζαν κάτι στην αξία που είχε για την ομάδα

1 Like

Προσωπικα ουτε εγω καταλαβαινω την σταση του Σλουκα και ποιο ειναι το προβλημα του, απλα απαντησα γιατι αυτο το “Σπανουλης στην θεση του Σπανουλη” μου χτυπησε ασχημα γιατι κατι μου θυμισε. 100% δικιο δινω στον Μπαρτζωκα και ειμαι εκ’των προτερων εναντιον συμπεριφορων “θα μεινω αλλα με τον ορο να παιζω τοσο”, κανενας σοβαρος προπονητης δεν θα πρεπει ποτε να δεχεται τετοιο καπελωμα.

1 Like

Πάμε λίγο από την αρχή.
Ας ξεχάσουμε το πώς έφυγε (αλλά άμα θέλει κανείς, μπορούμε να θυμηθούμε) και ας δεχτούμε ότι γύρισε, με επιθυμία Μπαρτζώκα και με σαφές σχέδιο, που τον εμπεριείχε σε ξεκάθαρο και ηγετικό ρόλο, με τα χρήματα που ήθελε.
Αυτά τα A unit και Β unit, εγώ τα ακούω βερεσέ. Όταν η ομάδα κερδίζει, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετικό μπάσκετ, είναι σαφές ότι όλοι είναι δικαιωμένοι. Διοίκηση, προπονητής, παίκτης -ες. Και σε τελευταία ανάλυση, τελείωνε σχεδόν πάντα τα κρίσιμα παιχνίδια, με τρεις βασικές υποσημειώσεις.
Α. Κέρδισε πολλά παιχνίδια στο τελευταίο σουτ.
Β. Προστατεύτηκε πολύ καλά, ώστε να χρησιμοποιηθεί όσο και όπως ήθελε η ομάδα.
Γ. Τα κακά του παιχνίδια δεν ήταν λίγα.

Το θέμα αυτήν τη φορά (ή μάλλον ΚΑΙ αυτή τη φορά) είναι ότι πάλι φαινόταν ότι έρχεται. Ο Σλουκ έχει θέματα. Δικά του; Από τους γύρω του; Αδιάφορο.
Ξένο (ή τελευταίο) σώμα στην κοινωνικότητα της ομάδας, κατεβασμένο κεφάλι, συνεχής μουρμούρα και γκρίνια, μόνιμο στράβωμα. Είναι δικαίωμά σου να είσαι κλειστός χαρακτήρας, να έχεις παράπονα, να είσαι παράξενος, ξέρω γω τι. Κλειστός χαρακτήρας είναι κι ο Μους. Παράπονα έχουν όλοι. Μπορώ να απαριθμήσω καταστάσεις πολλές. Αλλά δεν μπορείς να είσαι απών. Και η αύρα του, ειδικά αυτή την τελευταία σεζόν ήταν επιεικώς αρνητική.

Και πας στους αφούς και μιλάς 4 ώρες, ενώ όλοι ήξεραν ότι δεν θα τα βρείτε, χωρίς να εκτεθεί ο οργανισμός. Και προφανώς πατάς σε αυτό και το επιδιώκεις.
Και στο φινάλε σκέφτομαι να έκανε αυτά στον Σωκράτη, όταν ο θείος ήταν στα όπα του. Δεν θα του έδειχνε την πόρτα, θα τον έστελνε από το παράθυρο με ένα χοχοχο να σβήνει στον ορίζοντα…

Συμπέρασμα. Κανείς δεν είναι πάνω από την ομάδα, ειδικά αν η ομάδα έχει βάσεις και αρχές. Είναι η ευκαιρία του Ολυμπιακού να το δείξει αυτό. Σε αντίθεση με το ποδόσφαιρο, που και τη μικτή κόσμου να φέρει, αν δεν πάει ψυχίατρος στον πρόεδρα, μαύρη ειν’η νύχτα στα βουνά.
Και ο ΠΑΟ έζησε μετά το Σπανούλη κι αν ήταν φυσιολογικός ο Τραξ, θα ζούσε και μετά το ΔΔ.
Κι εμείς ζήσαμε μετά το Ζάρκο.
Ζούμε και χωρίς τον Πρίντεζη και τον Σπανούλη.

Είναι εκπληκτικό ρε Κωστάκη το πόσος κόσμος ανακουφίστηκε που έφυγες…

11 Likes

Απορώ γιατι ασχολείστε και χαλιέστε τόσο.
Έφυγε ο Σλουκας όπως έφυγε, και λοιπόν;
Ο Ολυμπιακός είναι δεδομένο οτι θα βρει τις λύσεις γιατί σαν οργανισμός στο μπάσκετ είναι υγιής με σοβαρή διοίκηση και έναν εμπειρότατο προπονητή.
Αυτό που κάποτε ίσχυε σε εμάς…
Τα υπόλοιπα ειναι για να γίνεται ντόρος τώρα, σε λιγο καιρό και αν γινουν οι μεταγραφες που ακουγονται στις θεσεις Σλούκα και Βεζενκοφ ο γαύρος θα έχει μια πολύ δυνατή ομάδα και ίσως καλύτερη απο την περασμένη χρονιά.

4 Likes

Γιατί ασχολούμαστε; Ενδιαφέρουσα ερώτηση και δεν κάνω πλάκα.

Ο μπασκετικός Ολυμπιακός των τελευταίων δύο ετών μίλησε στην ψυχή των (κανονικών) οπαδών, όσο λίγα τμήματα στην σύγχρονη ιστορία του συλλόγου. Και ο κόσμος δέθηκε πολυεπίπεδα. Με τη διοίκηση (με τα όσα της έχει σύρει δικαίως και αδίκως), με το προπονητικό σταφ (ο Μπαρτζώ κι αν είχε αδικηθεί), με τους παίκτες (λογικό). Θεώρησε ειδικά φέτος την ομάδα κομμάτι της καθημερινότητάς του και το απέδειξε με την παρουσία του στο ΣΕΦ.
Όλο το παζλ ήταν ένας πίνακας που τελικά ικανοποιούσε τον γαύρο, ακόμα και με την -ολόπικρη- γεύση του Κάουνας.
Το ότι αυτός ο πίνακας χάλασε λίγο, δεν άρεσε στον κόσμο και λογικό είναι να ασχολείται. Εδώ ασχολούμαι εγώ, που όποιοι με ξέρουν εδώ μέσα, δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε αυτά εδώ και χρόνια.
Και εν κατακλείδι, ασχολούμαστε, χαλιόμαστε, αλλά δεν στεναχωρηθήκαμε.

7 Likes

Να μιλάω πιο συχνά πρέπει.

5 Likes

Δε γέρασε καλά αυτό το ποστ

2 Likes

Δεν αφορά τον Παναθηναϊκό αυτό το gif

Αλλά Σλουκα

spit-funny

Πολύ σημαντική μεταγραφή για τον ΠΑΟ, εμείς πιστεύω πως δεν θα επηρεαστουμε από την απουσία του τόσο δραματικά, ο ΠΑΟ όμως θα δυναμώσει.

Κατά τ’αλλα, δεν με “τσούζει” καθόλου, διότι δεν μου αρέσει ο χαρακτήρας του.

Αν διατηρήσετε πολιτισμό στα σχόλια θα απογοητευτώ, δεν ήμουν φόρουμ το 2010.

Δώστε content

5 Likes