Ολυμπιακός #2

Ναι ρε συ, ας το ξαναγραψω. Μπηκα να διαβασω μετα απο μερες και εκανα quote αυτα που μου φανηκαν αστεια, ενω ηξερα την ειδηση. Μην ψαχνει κανεις ιντριγκες :smiley: Προχωραμε

Οι Παναθηναϊκοί θέλουν επιστροφή Χεζόνια :stuck_out_tongue:

Τους το εύχομαι :exclamation:

Και είναι αστείο που στεναχωρήθηκα που έφυγε ο Σλούκας; :stuck_out_tongue:.

1 Like

Οκ, θα τα σβησω ολα χαχαχα. Μου φανηκε αστειο επειδη στεναχωρηθηκες που εφυγε ο Σλουκας, αλλα δυο μερες πηγε στην Πανατα. Και διαβασα αυτο :smiley:

Τι στεναχωρια να εχουμε για εναν επαγγελματια παικττη; Εκανε την επιλογη του, το συμφερον του κοιταξε, ισως και λιγο πιο κοντοφθαλμα. Νταξ, τα εγραψες ηδη αυτα, αλλα σε κουοταρα επειδη…

1 Like

Αυτο θα εβγαζε νοημα, περισσοτερο απο το “α ηταν δυσαρεστημενος που επαιζε 20 λεπτα μεσο ορο οποτε εεφυγε”. Αρκετα προσχηματικο μου φαινεται και εμενα εκ’των υστερων.

Και άλλα δύο περιστατικά που, τα θυμήθηκα με κάποιους τρόπους τις τελευταίες ημέρες.

Ο Κώστας έκανε το βαρύ πεπόνι ακόμα και στο να επιστρέψει από το δανεισμό του στον Άρη, πριν πολλά πολλά χρόνια.

Ο Ντουντα δεν τον ήθελε με τίποτα στην αρχή.

Δεν είχα ασχοληθεί όταν έγραψα το προηγούμενο μνμ μου, αλλά μετά διάβασα αυτό:

Η πρώτη επαφή ανάμεσα στις δύο πλευρές πραγματοποιήθηκε λίγες ημέρες μετά από την ολοκλήρωση της σεζόν, για την ακρίβεια την Τετάρτη 21 Ιουνίου. Ο Σάνι Μπετσίροβιτς ήταν αυτός, ως ο έχων τον ρόλο, που επικοινώνησε με την πλευρά του Κώστα Σλούκα. Τότε όμως, η απάντηση που πήρε δεν έδινε την παραμικρή χαραμάδα αισιοδοξίας, αφού ήταν άμεσα αρνητική.

Δύο μέρες αργότερα, την Παρασκευή 23 Ιουνίου, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος κάνει την πρώτη επαφή με τον ατζέντη του Κώστα Σλούκα, για να μεταφέρει επισήμως το ενδιαφέρον. Η απάντηση; Ξανά αρνητική, με απόλυτη ευγένεια. Ούτως ή άλλως, ο Κώστας Σλούκας είχε θέσει ως ξεκάθαρη προτεραιότητα την επαφή με τον Ολυμπιακό, για να ξεκαθαρίσει τι μέλλει γενέσθαι. Παρεμπιπτόντως, σε αυτό το διάστημα οι πράσινοι είχαν ενημερώσει την πλευρά του διεθνούς γκαρντ πως είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν ένα ποσό που έφτανε στα 7.000.000€ για τριετή συνεργασία.

Το ραντεβού με τον Παναγιώτη και τον Γιώργο Αγγελόπουλο έγινε, εν τέλει, τη Δευτέρα 3 Ιουλίου. Η επαφή των δύο πλευρών δεν έφερε αποτέλεσμα, ο διεθνής γκαρντ έκανε λόγο για δεύτερο ραντεβού, αυτό όμως δεν συνέβη ποτέ. Το ίδιο βράδυ, λίγες ώρες μετά απ όσα συνέβησαν στην Arcadia, ο Παναθηναϊκός δήλωσε πάλι παρών. Με τον τρόπο του. Βρήκε όμως πάλι σε τοίχο.

Ξέρετε πολλά συμβόλαια με 748982394 ρήτρες να φτιάχνονται σε μία μέρα; Ή νομίζετε ότι είπε ο Τράκης στους νομικούς συμβούλους “κατέβασε το προκάτ συμβόλαιο #26 από το ράφι, να υπογράψει το παιδί”;

Από τη μικρή μου εμπειρία, σου μεταφράζω (κοινώς, σου κάνω πενηνταράκια) τι λέει το παραπάνω κείμενο:

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε τον Σλούκα εδώ και καιρό, αλλά αυτός είπε “τα λέμε στο τέλος της σεζόν, ως τότε δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, υποφέρω και υποφέρεις”. Στις 21 Ιουνίου ο Τράκης του είπε “τελειώσε η σεζόν, θα πάρεις τόσα, θα έρθεις;”. Ο Σλούκας είπε “περίμενε να πάω στους αφούς, θα με πάρουν με τις πέτρες αν μαθευτεί ότι φεύγω χωρίς μία δικαιολογία”.

Ο παίκτης πήγε, είπε παπαρίτσες τύπου “εγώ είμαι ο Πειραιάς, εδώ θέλω να μείνω, βάλτε και κανένα φράγκο παραπάνω στο συμβόλαιο”, αλλά και “δεν την παλεύω με τον Μπαρτζώκα” αφού ήξερε ότι δεν θα διώξουν τον προπονητή. Έτσι το είχε δίπορτο. Οι αφοί είπαν “περάστε την πρώτη του μηνός”, ο Σλούκας πήρε το μετρό για Νερατζιώτισσα και πήγε στον Τράκη.

“Βάλε κάτι παραπάνω, πρέπει να προσλάβω σεκιούριτι στο σπίτι, θα τρώμε ξύλο τρεις φορές τη μέρα” του είπε. Ο άλλος, τρελάκιας εντελώς, του έδωσε και πουρμπουάρ. “Έλα σε δύο μέρες, θα έχουμε γλυκό νερατζάκι” του είπε. Και πήγε.

1 Like

πρώτη φορά ξανάγινε αυτό με τον Σλούκα , εξάλλου

3 Likes

Ρε ό,τι νάναι λέτε, αφού ο Σκουντής το γραψε καθαρά, ο Σλούκας ήθελε να μείνει και ζήτησε ραντεβού με τον Μπαρτζώκα αλλά ο αλήτης ο Μίστερ Μπιν τον έκλασε οπότε τι να κάνει το παιδί;

2 Likes

α ρε Σάσα γαμώ τα ΝΒΑ μου, ας έμενες και ας έπαιρναν και τον Γιόκιτς οι απέναντι

Δεν μου αρέσει η προοπτική των 8 και 9 ξένων που λένε, ούτε τα περί συμβολαίων 2 και 3 εκ που θα πρέπει ντε και καλά να δοθούν σε 2άρι και 4άρι. Η μεγαλομανία ποτέ δεν έκανε καλό στην ομάδα. Αν υπάρχει τρόπος να έρθει ο Ντόρσεϊ καλώς, αλλά ούτε και αυτός είναι απαραίτητος, γενικά η περιφέρεια είναι αρκετά γεμάτη. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει υποτιμηθεί τόσο πολύ ο Γκος, ο οποίος σε εμάς -πολύ πιο άγουρος ως παίκτης- είχε 9.2π/4.2ασ με 37% στο τρίποντο. Το ότι στη Ρεάλ έπαιζε κάπως πιο συμπληρωματικά στο ροτέησον δε λέει κάτι. Ένα τεσσάρι με αξιόπιστο τρίποντο χρειαζόμαστε (και με καλά αμυντικά στοιχεία) και θα είμαστε ΟΚ. Και ας είναι τρίτος ψηλός Έλληνας, ο Τανούλης ή όποιος άλλος, με Μιλουτίνοβ δίπλα σε Φαλ η κάλυψη της θέσης είναι ΟΚ (δεν είναι η φάση μπαίνει ο Μπολομπόι, δεν τραβάει σήμερα, ας έχω και έναν Μπλακ).

2 Likes

Συμφωνώ γενικά με την λογική κατά της μεγαλομανίας. Λείπει λίγη ακόμα απειλή από μακριά. Αυτή τη στιγμή μόνο Κάνααν, Πίτερς και Παπ είναι η σταθερή απειλή. Ακόμα και σταθεροί να μην είναι αυτοί οι 3 δεν μπορεί καμία άμυνα να τους παίξει under. Χρειαζόμαστε όπως σωστά είπες ένα βασικό 4ρι με σουτ και ένα SG με πιο σταθερή απειλή από Κάνααν.

Γενικά που και που δεν είναι κακό να πληρώνεις και κάτι παραπάνω. Δεν μπορεί ο κόουτς να βγάζει λαγούς από το καπέλο του και να βελτιώνει παίχτες κάθε χρονιά. Ειδικά χωρίς Σάσα πιστεύω ότι πρέπει να αγοραστεί λίγη ποιότητα παραπάνω γιατί δεν μπορείς συνεχώς να την χτίζεις

1 Like

Εγώ πιο πολύ στέκομαι στο θέμα 8-9 ξένοι. Δηλαδή αν δώσουμε δύο συμβόλαια των 2+εκ τον χρόνο, θα τα κόψεις αυτά από τα playoffs; Μάλλον όχι. Θα κόψεις Φαλ, Μιλουτίνοβ; Προφανώς όχι. Θα κόψεις Γκος; Και πάλι όχι, δεν θα υπάρχει 2ος PG. Άρα θα μιλάμε ότι τρεις εκ των Κάναν, Σακ, Πίτερς και ενδεχομένως τρίτο ψηλο θα κοπούν. Το βρίσκω προβληματικό αυτό, εδώ φέτος τελικά η επιλογή Μπλακ αντί Κάναν αποδείχτηκε λάθος (αν και η αρχική σκέψη ήταν σωστά), φαντάσου με τόσους πολλούς.

Το πολύ-πολύ κάνετε κάποιον ξένο Έλληνα… :stuck_out_tongue:

4 Likes

Του χρόνου πάλι.

Μιλουτίνοφ ο επόμενος, κάνει και επενδύσεις στην Ελλάδα το παιδί

Και Σακουίλε Μακίσικ

Μετα τον Γουοκαπίδη, ο Μιλουτινοφόπουλος και ο Μακκισικάκης.
Αφού είναι τόσο απλό και εύκολο, γιατί όχι…

1 Like