Ολυμπιακός #2

Θα συμφωνήσω επακριβώς.

Εμένα βέβαια η γενικότερη απορία μου είναι τι θα γίνει με τους 8 ξένους, άλλη ομάδα θα έχουμε στην ευρωλίγκα και άλλη στην Α1; Ήδη πέρσι θα μπορούσε να γίνει η στραβή αν δεν ήταν χώμα ο Παναθηναϊκός.

2 Likes

guard : Γουοκαπ , Μακισικ , Λουντζης , Λαρεντζάκης , Γκος , Κανααν , Παπας , Αμπόσι
forward : Παπανικολάου , Πιτερς , Σικμα
center : Μιλουτινοφ , Φαλ , Τανούλης , Τσάμης

Δεν ξέρω ρε γαμώτο , περίεργος σχεδιασμός φέτος , δεν βγαίνει με τίποτα κάτι βιώσιμο χωρίς να θάψεις - καπελώσεις κάποιον αξιόλογο παίκτη .

Είναι κρίμα να θαφτεί πχ ο Λούντζης αν φέρεις γκαρντ. Το “3” καλύπτεται με Μακισικ , αλλά νιώθω ότi κάτι λείπει στα forward ( πολύ καλό σουτ κυρίως )

Ο Τζέιμς δεν εχει συμβόλαιο με την Μονακό;…
Δεν έκανε χρήση πρόσφατα του buy out για NBA που υπήρχε στο συμβόλαιο του και έμεινε στους Μονεγάσκους.

Θα πληρώσουν οι αφοί και τον Τζέιμς και την Μονακό;

Και αν πάρεις και άλλον παίκτη που είναι πιθανό θα έχεις 9 ξένους…

Δεν πάμε για 9, 8 το ταβάνι. Το ότι ανακοινώσαμε ότι δεν ασχολούμαστε με παίχτες με συμβόλαιο σημαίνει δύο πράγματα.
Α. Ασχολούμαστε με παίχτες, ενώ κάποια στιγμή φαινόταν ότι έκλεισε το ρόστερ.
Β. Μπορούμε να ασχοληθούμε με παίχτες που ΔΕ θα δεσμεύονται με συμβόλαιο, αύριο πχ…

Στην Ελλάδα η έρευνα για κάποιον Έλληνα πρόγονο που μπορεί να κληροδοτήσει το πολυπόθητο διαβατήριο, έχει αποδώσει πολύ συχνά καρπούς στο παρελθόν για πολλές ομάδες! Ας το προσπαθήσουν λίγο, στους 9 παίχτες όλο και κάποιος θα έχει λίγο ελληνικό dna!

1 Like

Mετά την Κυράτσα Μέγα όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες…

παντρεύουμε Μιλουτινοφ όπου να 'ναι

4 Likes

Να σου πω την αλήθεια, το να πάρει ο Μιλουτίνοφ ελληνικό διαβατήριο έχει μια λογική.
Σε αντίθεση με τον Θωμά που δεν υπάρχει καμία.

Δε μπορεί να παίξει με την Εθνική. Αλλιώς η ΕΟΚ θα είχε ασχοληθεί να τον κάνει Έλληνα το 2020 (σημείωση: FIBA/FIFA ζητoύν 5ετία και όχι 7ετία όπως το ελληνικό κράτος για αυτό και ο Ζέκα έγινε στην 5ετία). Το να γίνει νατουραλιζέ ο Θωμάς έχει πολύ λογική γιατί ο Ντόρσεϊ αποδείχτηκε ασταθής, οι Καλάθης-Σλούκας δεν ταιριάζουν στον Αντετοκούνμπο και δεν υπάρχει για το Μουντομπάσκετ φέτος καλύτερη επιλογή. Αν ο ΠΑΟ φέρει ξένο παίκτη που ταιριάζει καλύτερα στην Εθνική του Αντετοκούνμπο από τον Γουόκαπ, με συμβόλαιο διάρκειας, τότε η ΕΟΚ μπορεί να κάνει κι αυτόν τον παίκτη νατουραλιζέ με τιμητική υπηκοότητα. Ως τώρα έχουμε Μήτρου-λονγκ, Ντόρσεϊ, Γουόκαπ, Τομ Χανκς, μάνα Αντετοκούνμπο, κλπ με τιμητική υπηκοότητα.

Ντόρσεϊ έχει μάνα Ελληνίδα το παιδί , όπως και Μήτρου Λονγκ

Ασχέτως του αν η υπηκοότητα έχει καθαρά επαγγελματικό συμφέρον. Πληρούν τις προϋποθέσεις

Όλες τις προϋποθέσεις πληρεί και ο Γουόκαπ. Αυτό που λες δεν είναι προϋπόθεση για την FIBA. Την FIBA δε την ενδιαφέρει ο Ελληνικός νόμος περί ιθαγένειας, δικαιώματα ψήφου, στρατιωτική θητεία, κλπ. Την ενδιαφέρει να υπάρχει μια ίση μεταχείριση στα διεθνή της τουρνούα με τους 200+ διαφορετικούς νόμους ιθαγένειας που υπάρχουν στη Γη. Για παράδειγμα, ο Καναδάς ζητάει 3 χρόνια παραμονή για να σου δώσει διαβατήριο, η Αγγλία 5, η Ελλάδα 7 και η Ελβετία 10+. Θα ήταν άδικο όμως ο Καναδάς να κατεβάζει τους Toronto Raptors για Εθνική ομάδα. Ή οι Ελβετικές ομάδες να πρέπει να παίξουν με τις Ελληνικές που κάνουν Έλληνα τον Γιατζόγλου, τον Γκάλη, τον Καλάθη, κ.α., ενώ οι Ελβετοί δεν πολιτογραφούν τους Αμερικάνους με Ελβετικές ρίζες.

Γιατί στην ΕΟΚ πήγαν στο “όριο” των κανονισμών με τον Γουόκαπ; Εγώ πιθανολογώ πως στην ΕΟΚ έχουν “χεστεί επάνω τους” με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και για αυτό έκαναν τον Γουόκαπ Έλληνα. Όταν παίζει υγιής ο Γιάννης, τότε μόνο η ΕΟΚ είναι υπεύθυνη για τις αποτυχίες της Εθνικής και για αυτό έχουν χεστεί επάνω τους. Εδώ κοτζάμ Βασιλακόπουλος έχασε την επιρροή του γιατί κατέβασε τον Σκουρτόπουλο και τον Μίσσα να κοουτσάρουν τον MVP του NBA, ενώ δεν την έχασε με τον Ολυμπιακό στην Α2. Οι Εθνικές της ΕΟΚ έχουν να δουν τριποντάκια παίκτη από τα χρόνια του Αλβέρτη (!), το ελληνικό μπάσκετ έχει καταρρεύσει έχοντας πλέον 2 ομάδες μόνο σε υψηλό επίπεδο, τα ταλέντα από τις μικρές εθνικές πρέπει να φύγουν στο εξωτερικό γιατί στην Ελλάδα θα χαθούν, ο Λαρεντζάκης που έμεινε Ελλάδα έφτασε τα 28 για να παίξει, και το τελευταίο Ευρωπαϊκό το πήρε η Εθνική Ισπανίας με παίκτες που ανέδειξε η αντίστοιχη Ισπανική ΕΟΚ και απέδειξε πόσο σημαντικό είναι να μην υπολειτουργεί έτσι η δική μας ΕΟΚ.

Όλα τα φώτα είναι στην ΕΟΚ. Και για αυτό φοβάμαι πως στην πρώτη ευκαιρία θα “διώξουν” τον Αντετοκούνμπο για να μπορούν οι καρεκλοκεύνταυροι που έχουν απομείνει να κρατήσουν τις θέσεις τους.

2 Likes

Λύθηκε:

Εγώ λέω ναι :stuck_out_tongue:

1 Like

8 Likes

Στο χορτάρι βέβαια θα φανούν όλα, όμως φαίνεται πως η ομαδα φέτος έκανε πολύ ενδιαφέρουσες μεταγραφές.

Podence γουσταρα! Ειμαι αισιοδοξος και για Jovetic.

1 Like

Η ομάδα με τις μεταγραφές απέκτησε τρελή ταχυδύναμη στα άκρα και τρεξίματα στο κέντρο με Εζε ενώ έχει και την δημιουργία από Φορτούνη, Μπιελ και το σκοράρισμα απ τον Μασούρα. Μεσοεπιθετικα και στα μπακ θα έχουμε τρομερό ενδιαφέρον.

Άμυνα έχω τις αμφιβολίες μου αλλά με 2 γκολ σε 7 ματς (εύκολα εκτός Γκενκ βέβαια) κάτι γίνεται και εκεί

1 Like

Από εκεί που δεν είχαμε αξιόλογο εξτρέμ , γεμίσαμε παικταραδες και δεν θα ξέρουμε ποιον να βάλουμε ;;

Γιοβετιτς μεγάλος παίκτης αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω έχει πήλινα πόδια πλέον οπότε κρατάω πολύ μικρό καλάθι

2 Likes

Εγω αν έχω μια ανησυχία είναι στα χαφ, βλέπω Hezze και Mady να σκάνε…

Εντωμεταξυ, δεν μπορώ να σταματήσω να φαντασιώνομαι τί μπαλάρα ίσως να παίζαμε αν έμενε κι ο γαμημένος ο Χουάνγκ…

2 Likes

Ακριβως με χουανγκ θα ειχε φοβερο κεντρο…