Ολυμπιακός #2

Κάποιος θα έμενε δυσαρεστημένος ή κάποιος δεν θα είχε αποκτηθεί αν έμενε ο Χουάνγκ. Επίσης ο Χουάνγκ φάνηκε (και είναι) εξαιρετικός μεσοεπιθετικά… στα παιχνίδια που υπήρχε ανάγκη για τρεξίματα επειδή ο αντίπαλος κρατούσε καλύτερα τη μπάλα από έμας τον ψάχναμε

πιστεύω ότι ποσοτικά χρειαζόμαστε ένα σέντερ μπακ ακόμα και όχι κάποιον άλλον στο κέντρο

Πρώτο ντέρμπι της χρονιάς και πρώτο πραγματικά δύσκολο παιχνίδι μετά από 1,5 μήνα και την Γκενκ. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη αλλά όχι σε σημείο να θεωρείται άδικο το Χ.

Για να είμαστε πιο ακριβείς μέχρι να φάμε το γκολ υπήρχε μόνο Πασχαλάκης στο γήπεδο, μετά το γκολ της ΑΕΚ όμως και μέχρι το 55 που έγιναν κάποιες άστοχες αλλαγές κυρίαρχος ήταν ο Ολυμπιακός (παίζοντας καλά κατα διαστήματα αλλά όχι τίποτα τρομερό πάλι). Ακολούθησε ενα νεκρό διάστημα και μετά μια (ανούσια) κυριαρχία της ΑΕΚ. Και ναι ανούσια ήταν καθώς απ το 55 και μετά είχαν μόνο ένα σωστά ακυρωμένο γκολ και ένα σουτ απ το πουθενά του Ζίνι που κλασική ευκαιρία δεν το λες αν και ήταν καλό. Κοινώς ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το Χ (Και η ΑΕΚ το ίδιο μην τρελαίνεστε) αλλά θεωρώ πως οι άτυποι νικητές ήμασταν εμείς παίρνοντας το Χ μες την πρωταθλήτρια ενώ η ομάδα μοντάρεται ακόμα ενώ οι άλλοι αν και με απουσίες υποτίθεται είναι έτοιμη ομάδα.

Ατομικά δεν ξεχώρισαν και πολλοί είναι η αλήθεια. Πασχαλάκης (Που μας κράτησε στην αρχή), Ρέτσος που είναι σταθερά καλός και Εζε με τρομερό τάκλιν στον Πινέδα σε κάποια φάση οι διακρηθέντες. Οι άλλοι δεν έδειξαν και πολλά. Ναι βάζω και τον Ντάνιελ που όμως έδειξε τρέιλερ απ τα προσεχώς και απλά ήταν ανέτοιμος. Αν έπρεπε να δώσω και χρυσό βατόμουρο θα το έδινα στον Κινι. Πολύ νευρικός και πολλά λάθη χθες.

ΥΓ Αν η ομάδα αυτό το καλό 30λεπτο μπορέσει και το αυξήσει πιστεύω θα δούμε Ολυμπιακό μέρα με την νύχτα απ τον Περσινό. Η ομάδα φαίνεται ήδη καλύτερη, έχει δουλευτεί σωστά και έχει καταλήξει σε έναν κορμό. Αν δέσει όπως υπολογίζω θα είναι για μεγάλα πράγματα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΥΓ2 Τι αλλαγές ήταν αυτές ρε Μαρτίνεθ αγόρι μου. Οκ έχουμε και Ευρώπη αλλά μας έκοψες την ροή απότομα. Και Σκάρπα, Ιμπόρα δεν έχουν δείξει σχεδόν τίποτα μέχρι τώρα

ΥΓ3 Ωραίο παιχτάκι αυτός ο Ζίνι. Και Ρότα πολύ καλός για την ΑΕΚ

3 Likes

Δεν έχω καταλάβει γιατί μπήκαμε έτσι στο παιχνίδι.
Δεν είναι ότι δώσαμε γήπεδο, τους κοιτούσαμε. Και αργότερα όταν πήρε την κατοχή η ΑΕΚ πηγαίναμε δυνατά στις επαφές και γενικότερα δεν χαρίσαμε κάστανα.

Βάλαμε και γκολάρα για το οποίο Φορτούνης-Ροντινέι-Ποντένσε έκαναν από μία τρίπλα ο καθένας μέχρι να γίνει η σέντρα (ο Φορτούνης έκανε 2)

Ο Πασχαλάκης με έχει κάνει να γίνω μεγάλος κωλοτούμπας. Δεν τον ήθελα και δεν τον πίστευα. Μακάρι να με ξεφτυλίζει έτσι σε κάθε αγώνα.

3 Likes

Ο Ολυμπιακός είναι μία νέα ομάδα που χτίζεται από την αρχή. Νέος τεχνικός διευθυντής, νέα φιλοσοφία στις μεταγραφές, νέο ρόστερ, νέος προπονητής. Όλα είναι νέα σε αυτή την ομάδα. Από αυτή την οπτική και με δεδομένο ότι παίζαμε στην έδρα της πρωταθλήτριας και ήδη μίας στρωμένης ομάδας, το Χ δεν το λες κακό, αλλά προσωπικά δεν πανηγυρίζω. Απλά είναι εύκολο να αντιληφθεί κανείς ότι η ομάδα βαδίζει σε σωστό μονοπάτι και ότι δεν έχει καμμία απόλύτως σχέση με το περσινό τσίρκο.

Σκόρπιες σκέψεις για το χθεσινό ματς

  1. Μέχρι να φάμε το γκολ απλά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. (εκτός από τον Πασχαλάκη).

  2. Όταν φάγαμε το γκολ ξυπνήσαμε. Βάλαμε τη μπάλα κάτω και δείξαμε ότι μπορούμε όχι μόνο να ισοφαρίσουμε αλλά και να το γυρίσουμε κιόλας.

  3. Μεγάλο λάθος του Αλμέιδα που έβγαλε τον Γιόνσον. Το θεωρώ δωράκι από πλευράς Αλμέιδα.

  4. Οι αλλαγές του Μαρτίνεθ μου φάνηκαν λίγο περίεργες, αλλά κάθισα και το σκέφτηκα με ηρεμία μετά το τέλος του ματς και συνειδοποίησα ότι έπραξε σωστά.

  5. Για όσους δεν το κατάλαβαν ο Ορτέγκα έπαιξε για περίπου 10 λεπτά ψευτο-εξτρέμ και με αυτόν το τρόπο πήγε να κλέψει το ματς ο Μαρτίνεθ επαναφέρομτας τη διάταξη σε 4-2-3-1. Δεν του βγήκε αλλά τουλάχιστον τακτικά φαίνεται ότι σκαμπάζει.

  6. Η ΑΕΚ έχει ίσως τη καλύτερη και πιο δεμένη ενδεκάδα στη Σουπερ Λιγκ αλλά δεν βλέπω να έχει βάθος στον πάγκο. Οι απουσίες των Γκατσίνοβιτς, Λιβάι και Μάνταλου (από τον πάγκο) καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτούς βασικούς θα βλέπαμε άλλο ματς. Η ΑΕΚ δεν ενιθσχύθηκε φέτος και αυτό θα το πληρώσει έχοντας μάλιστα και Ευρώπη ενδιάμεσα στις αγωνιστικές.

  7. Ο Ζίνι τί φάση ρε σεις;;;

2 Likes

Η ομάδα θα παίξει καλά, είμαι αισιόδοξος. Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι η διαχείριση των μεσοεπιθετικων. Ο coach θα έχει την πίεση να τους βάζει όλους, θα έχει γκρίνιες και αρκετά ματς με αλλαγές αλλοπρόσαλλες ή βιαστικές.

Κι από την άλλη, Ezze και Mady θα σκάσουν… Καλά, αν κάποιος από τους δύο τραυματιστεί για καιρό, θα υπάρξει μέγα θέμα. Δεν νομίζω πως Ιμπορα και Αλεξανδροπουλος είναι ισάξιοι αντικαταστατες.

Το θέμα της χθεσινής ημέρας είναι η απόσυρση της φανέλας του Σπανούλη

Πήγα να υποβάλλω τα σέβη μου , ήταν ωραίο event

Συγκίνηση και περασμένα μεγαλεία

10 Likes

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΜΠΙΛ ΜΕΓΑΛΕ :exclamation:

Η έκπληξη και η αγκαλιά με τον Σάσα όλα τα λεφτά.

Α ρε Σάσα, άντε πάρε κάνα πρωτάθλημα εκεί πέρα και γύρνα πίσω λέμε!

Οπωσδήποτε ανάλογη τελετή και για Πρι ε, Αγγελόπουλοι…

6 Likes

επιβάλλεται και θα είναι το ελάχιστο για αυτόν τον άνθρωπο και αθλητή που είναι όλα όσα ( θέλουμε να ) πρεσβεύει ο Ολυμπιακός

1 Like

Αγγλικός μπολιτισμός.

-2 στη Γουέστ Χαμ.

Ήταν fit to work μετά ο εργαζόμενος όμως;

Ας δούμε ποιοι είναι μωρά.

Πριν από μερικές μέρες διάβασα την είδηση ότι ο Ολυμπιακός σταμάτησε να συνεργάζεται με το νοσοκομείο Μετροπόλιταν, γιατί λέει, μεταξύ άλλων, έκανε κάτι μπινιές σε μέλη/κατόχους διαρκείας/whatever στις υπηρεσίες που τους πρόσφερε. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μαγαζί είναι το Μετροπόλιταν, δεν απέκλεισα να είχε κάτι κάτι τέτοιο. Προχτές διάβασα ότι ο Ολυμπιακός διέκοψε “σε καλό κλίμα” τη συνεργασία με τον γιατρό που είχε εδώ και 12 χρόνια, τον Χρήστο Θέο, ο οποίος λένε ότι είναι εξαιρετικός στη δουλειά του. Σήμερα έφαγα μια φλασιά και λέω “ρε μλκ, κοίτα να δεις που θα κατηγορούνε τον γιατρό για τον Χουάνκαρ”. Το ψάχνω λίγο, βρίσκω ότι τελικά όντως κατηγορούν το Μετροπόλιταν για τον Χουάνκαρ, ότι και καλά τους την έστησε και συνέπραξε εναντίον τους για να βγάλουν ντε και καλά τον Χουάνκαρ τραυματία ενώ δεν ήταν (σε όλες τις ανακοινώσεις λένε για “δήθεν τραυματισμό”, ο Χουάνκαρ δεν έχει παίξει ακόμα από το συμβάν με την κροτίδα, μάλλον τον κρατάμε επίτηδες έξω γιατί θέλουμε το κακό του Ολυμπιακού), ενώ ουσιαστικά για τα ίδια πράγματα κατηγούνε και τον γιατρό.

Μιλάμε για συμπεριφορές υπερβολικά σκατομαθημένων 8χρονων, οι οποίες είναι και επικίνδυνες, γιατί φανατίζουν και τους όχι και πολύ σκεπτόμενους φανατικούς (για να σας προλάβω, οι φανατικοί είναι άμυαλοι ανεξάρτητα με την ομάδα που υποστηρίζουν). Έχω ειλικρινή απορία αν κάποιος με έστω και ένα ψήγμα σοβαρότητας υποστηρίζει τον Μαρινάκη και το δημιούργημά του.

2 Likes

Εξαιρετικός γιατρός είναι. Θυμάμαι ακόμα ένα φιλικό Ολυμπιακός - Φενέρ που είχε σώσει έναν Τούρκο από κρίση επιληψίας.

Θα σου δώσω αντεπιχείρημα τον Γιαννακόπουλο και τον φετινό ΠΑΟ. Μετά της μεταγραφές που έκανε η συντριπτική πλειοψηφία τον αποθεώνει φέτος ξεχνώντας τα εξωαγωνιστικά. Έτσι και στον Ολυμπιακό ο χοντρός έχει την πιο σταθερή οικονομικά ομάδα, πήρε τα περισσότερα πρωταθλήματα (πλιζ μην πάει η κουβέντα πως τα πήρε αλλού είναι το πόιντ τώρα) και κάθε χρόνο φέρνει και από 1-2 μεγάλα ονόματα και κάνει και καμιά μεγάλη νίκη στην Ευρώπη. Νομίζω αυτά αρκούν για να τον υποστηρίζουν οι Τσουκαλάδες της ομάδας και δεν εννοώ μόνο τους άμυαλους χουλιγκάνους αλλά γενικά τους πορωμένους οπαδούς.

Προσωπικά μιλώντας ως μπασκετόφιλος από μικρός και έχοντας γίνει ολυμπιακός λόγω του πατέρα μου χωρίς να ξέρω κάτι περαιτέρω (καλή η ιστορία με τις ιδεολογίες κλπ αλλά όλοι όσοι διαλέξαμε ομάδα παιδιά randomly το κάναμε ανάλογα τον μπαμπα, την περιοχή το άλμπουμ με τα αυτοκόλλητα κλπ) η πρώτη ομάδα που έμαθα ήταν ο μπασκετικός ολυμπιακός των mid 2000’s. Μιλάμε για ομάδα μες την πίκρα. Βλέπαμε τα ματς με τον φάδερ κόντρα στον βάζελο και ξέραμε ότι δεν παίζει νίκη. Τα αναφέρω όλα αυτά για να τονίσω ότι ούτε λόγω των τίτλων υποστιρήσω αυτή την ομάδα ούτε λόγω Μαρινάκη/Κόκαλη και δεν έχω θέμα να δηλώσω απέχθεια για τον χοντρό παρά τα πρωταθλήματα που έχουμε πάρει κλπ

Και νομίζω πως τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα την ίδια άποψη έχουν νομίζω τα ίδια με μένα θα πουν και για εδώ. Ότι δλδ Μαρινάκης, Καραπαπάς και σια έχουν χάσει κάθε μέτρο και δεν σέβονται τίποτα (στην προκειμένη την υγεία ενός συνανθρώπου) και ντροπή τους. Νομίζω όλα τα παιδιά εδώ μέσα το ίδιο θα πουν

2 Likes

Αυτός ανήκει στον υπόνομο του ποδοσφαίρου κανονικά. Ένας χούλιγκαν με λεφτά είναι.

Παντελή σοβαρά τώρα, γράφεις τι κάνει ξέρω γω ι Μαρινάκης με τους δικούς του διοικητικά και το συγκρίνεις με αυτό που σας είπα εγώ που δε θέλατε να γράψτε στο σωστό θρεντ για το οποίο αναφερόσασταν?
Το συγκρίνουμε τώρα? Μήλα με αχλάδια?
Όσο για το αν θα πω κάτι εναντίον του Μαρινάκη η όχι κάτσε δες παλιότερα ποστ μου τι γνωμη έχω.
Αλλά ας το θυμίσω, δεν μπορώ να ασχοληθώ με την μπάλα όσο μας διοικεί, οχι επειδή δεν χαλάει λεφτά, αλλά με τους τρόπους και 5ακτικες του γενικώς Μας έχετε ταυτίσει όλους με τη θύρα 7 που πάνε όπου τους πει ο χορηγός τους και δεν είναι η πρωτη φορα που το λέω.
Clear now pumpkin :yum:? Που έλεγε κι ο Hitch!

2 Likes

Ρε μην αρπαζεσαι :stuck_out_tongue:, οριστε, σου εγραψα στο τοπικ του Ολυμπιακου για τα πραγματικα μωρα της υποθεσης, δηλαδη το κακομαθημενο παιδοβουβαλο και την ορντινατσα του. Τι θελανε να κανει ο γιατρος, να πει ντε και καλα οτι ο Χουανκαρ κανει θεατρο επειδη το λενε αυτοι :joy:;

1 Like

Πάντως δεν έγραψα για Γιαννακόπουλο για να συγκρίνω τους ίδιους. Για την νοοτροπία του κόσμου λέω που ξεχνάει εύκολα το εξωαγωνιστικο με μια νίκη η μία δυνατή μεταγραφή. Και αυτό συμβαίνει σε αρκετούς όχι μόνο στους καφρους. Αυτά

Εν τω μεταξύ είναι σχεδόν ολοιδιοι. Φασίστες , χούλιγκαν κλπ

4 Likes

Με το συμφέρον τους όλοι είναι. Τα Ορκ απλά υπακούνε

Ο Τρακης ειναι σιγουρα και ψεκ.