Ολυμπιακός #2

Συγνώμη που θα σας χαλάσω τον ρομαντισμό αλλά όποιος πηγαίνει στο γήπεδο στηρίζει τον ιδιοκτήτη της ομάδας του. Δυστυχώς. Πάνω σε αυτή την αγάπη για την ομάδα πατάνε όλοι αυτοί οι εγκληματίες.

Κόψε κι εσύ το γήπεδο, μπορείς.

2 Likes

Με τηλεόραση τι παίζει;

1 Like

Την κουβέντα με τον Τράκη την ξεκίνησα εγώ αλλά όχι για να τον συγκρίνω με τον Μαρινάκη αλλά ουτε και να πω ότι όποιος χαίρεται με τις επιτυχίες του ΠΑΟ τον υποστηρίζει.

Με τρελαίνει που για σας είναι ο εξάστερος αλλά εμείς πρέπει να γράφουμε κάθε φορά πόσο καραγκιόζιδες είναι ο Καραπαπάς και ο Μαρινάκης για να τολμήσουμε να χαρούμε μια νίκη με την Γουέστ Χαμ ξέρω γω.

Η συντριπτική πλειοψηφία των γαύρων εδώ μέσα έχουμε βρίσει τον Μαρινάκη 10αδες φορές και ποτέ δεν αμφισβητήσαμε την υγεία του Χουάνκαρ αλλά πάλι εδώ πρέπει να δώσουμε απαντήσεις.

Έχω βαρεθεί να μην βρίσκω το δίκιο μου ποτέ επειδή ο Βλαδίμηρος από την Δραπετσώνα είναι πρόβατο και λέει Μαρινάκη γάμα τους, ή επειδή ο Τάκης απ τον Κορυδαλλό ήθελε πριν 20 χρόνια πρωτάθλημα με κάθε τρόπο απ τον Κόκκαλη.

Εδώ πλέον ούτε στο μπάσκετ δεν μας αφήνουν να χαρούμε. Έχουμε κερδίσει τον ΠΑΟ με κάθε τρόπο 2 χρόνια τώρα αλλά όχι θέλουμε Τσαρούχα και ασυλία στον Φαλ έναντι του Παπαγιάννη. Χάσαμε πρόκριση στον τελικό μια χρονιά και την άλλη το τρόπαιο στο σουτ αλλά όχι δεν είναι ότι ήμασταν απ τις καλύτερες ομάδες τις Ευρώπης χρειαζόμασταν την Euroleague να μας έχει χαϊδεμένα. Τώρα τι λόγο έχει η Euroleague να σπρώξει το 11ο μπατζετ μόνο εσείς ξέρετε

Γενικές παρατηρήσεις που πάνε περισσότερο σε συζητήσεις με γνωστούς στον κόσμο ή στα αθλητικά σάιτ. Ξέρω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχετε κακή πρόθεση και είστε άκρως συζητήσιμοι μην νομίζετε ότι είναι κράξιμο προς εσάς. Αυτά τα ολίγα.

4 Likes

"Η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ενημερώνει τους φιλάθλους μας ότι η συνεργασία μας με το νοσοκομείο Metropolitan δεν θα συνεχιστεί/ανανεωθεί.

Για περισσότερα από τρία χρόνια δεχόμασταν συχνά πυκνά παράπονα απο τους φιλάθλους μας για την κακή εξυπηρέτηση που είχαν στο Μετροπόλιταν, για την ατέλειωτη αναμονή και τις υπέρογκες τιμές (κυρίως την εποχή του Covid), καθώς και για την ασάφεια στην έκπτωση που υποτίθεται πως πρόσφερε το Μετροπόλιταν στους κατόχους διαρκείας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ σε νοσηλεία και εξετάσεις.

Παρά τα συνεχή μας παράπονα και τις συνεχείς διαβεβαιώσεις ότι τα προβλήματα θα λυθούν, δεν λύθηκαν.

Δεχόμασταν παράπονα από τους ποδοσφαιριστές και τις οικογένειές τους για την φροντίδα που δεν είχαν παρότι την όφειλε συμβατικά το θεραπευτήριο.

Δεχόμασταν ασύμμετρες και παράλογες χρεώσεις για τη νοσηλεία ασθενών-παλαιμάχων-θρύλων του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, και πολλών Πειραιωτών τη νοσηλεία των οποίων με εντολή του Προέδρου της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κ. Βαγγέλη Μαρινάκη ανελάμβανε εξ ολοκλήρου ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Ήμασταν βέβαιοι πως η συνεργασία δεν θα συνεχιστεί μέχρι που προέκυψε και το αδιανόητο:

Τις τελευταίες ημέρες, ο επιχειρηματικός όμιλος στον οποίο ανήκει το Μετροπόλιταν (στον οποίο συμπεριλαμβάνονται το “Υγεία”, το “Μετροπόλιταν General” και το “Μητέρα”) έπαιξε στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και στον κόσμο του ένα πάρα πολύ βρώμικο παιχνίδι!

Με εισαγωγές στα “επείγοντα” του “Υγεία” για ανύπαρκτο τραυματισμό, με διανυκτερεύσεις “μαϊμού” και γνωματεύσεις κατά παραγγελία, οι οποίες προκάλεσαν γέλιο σε καθηγητές και ειδικούς, το θεραπευτήριο συνέβαλε τα μέγιστα στην αλλοίωση του Πρωταθλήματος και έπληξε την ομάδα που αποτέλεσε όλα αυτά τα χρόνια το όχημα για να γίνει πασίγνωστο το συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Ταυτόχρονα συνέβαλε στη δημιουργία τοξικού κλίματος στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οποιαδήποτε βλάβη έχει ήδη υποστεί ο σύλλογος ή θα υποστεί στο μέλλον, βλάβη βαθμολογική, οικονομική, κοινωνική, θα φέρει την υπογραφή και του Ομίλου Μετροπόλιταν-Υγεία και των συνεργατών του που αποκόμισαν οφέλη από όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου με το δήθεν τραυματισμό.

Ταυτόχρονα καθίσταται αδύνατη η συνέχιση μιας ήδη προβληματικής συνεργασίας για το Σύλλογο, τους αθλητές/ποδοσφαιριστές μας, τους προπονητές και τους φιλάθλους μας.

Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί και θα παρουσιαστεί ο νέος «συμπαίκτης» μας, ο οποίος θα σέβεται τον Σύλλογο και θα καλύπτει αξιόπιστα τις ανάγκες της οικογένειας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στο χώρο της Υγείας".

Ανακοίνωση-μνημείο. Το Μετροπόλιταν συμβάλλει στη δημιουργία τοξικού κλίματος στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όπως μας ενημερώνει ο Πρόεδρος της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, κύριος Βαγγέλης Μαρινάκης :joy:

Εκεί στηρίζεις (οικονομικά) τα συνδρομητικά κανάλια που έχουν τα δικαιώματα μετάδοσης, άρα πάλι ένα μέρος καταλήγει στους ιδιοκτήτες των ΠΑΕ βάσει των συμβολαίων, άρα πάλι τους στηρίζεις.

Δεν ειρωνεύομαι κανέναν, ούτε εσένα ούτε τον Αλντεμπαράν, το πιστεύω ότι έτσι είναι αλλά η φάση - όσο κι αν ακούγεται σαν δικαιολογία - είναι “και τι να γίνει”. Αν σ’ αρέσει να βλέπεις μπάλα - και να βλέπεις και την ομάδα σου να παίζει μπάλα, που ειλικρινά δεν βρίσκω κάτι κακό σ’ αυτό - θα κάνεις και κάποιες παραχωρήσεις. Νομίζω ότι δεν σε κάνει υποκριτή. Αν θέλουμε να δρομολογήσουμε αλλαγές στο ελληνικό ποδόσφαιρο, με άλλους τρόπους θα το πετύχουμε και όχι με το να αποδεχτούμε να μας κόψουν (ολοκληρωτικά) την μπάλα.

5 Likes

Εγω λέω το εξής, αν “ψιλοτσακωνόμαστε” εμείς εδώ που είμαστε, οι περισσότεροι, 40+ και φιλαράκια μεταξύ μας, φανταστείτε τί γίνεται έξω στην κοινωνία.

@ChrisP καταλαβαίνεις ότι προσπαθώ απλώς να είμαι σαρκαστικός, ε; Δεν θα πω σε κανέναν αν θα πάει στο γήπεδο ή όχι. Όλα αυτά είναι στην προσωπική κρίση του καθενός.

Η αλήθεια είναι πάντως πως ως τώρα το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν έχει αλλάξει, όσες ευκαιρίες κι αν είχε. Η παράγκα διαλύθηκε ( ; ) αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε και πολύ. Οπότε, ναι, πιστεύω πως το πράγμα ίσως κάποτε αλλάξει μόνο αν α) το κοινό γυρίσει την πλάτη του στο προιόν β) έρθει καμιά τιτάνια τιμωρία από διεθνή φορέα ή γ) βρεθεί κάποια στιγμή η πολιτική βούληση να αποκαθαριστεί το πράγμα, σε επίπεδο διοικήσεων και οπαδών.

Θα προτιμούσα να γίνει το γ αλλά δεν ελπίζω. Άρα το α μοιάζει το καλύτερο σενάριο.

Για την ιστορία, είμαι Ολυμπιακος που πήγαινε στο γήπεδο από το 1982 (με τον μπαμπά) ως το 2007 (σποραδικά). Εχω δει και άλλες παράγκες, δεν είμαι ενοχικός ότι εμεις οι ολυμπιακοί είμαστε μόνο οι κακοί.

Κατά τ’ άλλα, συμφωνώ με @osfp7 . Και αλήθεια ρε @pantelis79 , τι μας κοτσάρεις την ανακοίνωση του Μαρινακη; Δεν ειμαστε μαρινακικοί εδώ μέσα.

Η τοξικότητα συνεχίζεται και θα συνεχιστεί με επικίνδυνο τρόπο μεχρι τέλους, εκτός αν πάρει καποιος το πρωτάθλημα με 7+ πόντους διαφορά.

2 Likes

Εγώ λέω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να βλέπει την ομάδα του και να γουστάρει και να πανηγυρίζει χωρίς να πετάγεται κανένας περίεργος να του τη λέει ότι ο πρόεδρός σου είναι λαμόγιο, φασίστας, μαφιόζος, εκπρόσωπος, αντιπρόσωπος και πάει λέγοντας. Αν αρχίσουμε αυτή την κουβέντα ο καθένας έχει ράμματα για τη γούνα του άλλου.

Και τι κρίμα που στην Ελλάδα οι μεγαλομέτοχοι των ομάδων είναι μαφίες ενώ στας πολιτισμένας Ευρώπας οι ιδιοκτήτες των ομάδων είναι καλοί άνθρωποι και πάνε με το σταυρό στο χέρι.

Επειδη ζω ομως έξω, να σου πω κάτι; Η εμπειρία του “παρακολουθώ ποδόσφαιρο” είναι τόσο ασύλληπτα διαφορετική που δεν έχει σημασία καν. Ελάχιστοι ξέρουν ποιος ειναι ο ιδιοκτητης μιας ομαδας.

Θεωρώ ότι το Α έχει αποδειχθεί πως δεν είναι λύση, γιατί ήδη έχει γίνει σε σημαντικό βαθμό τις τελευταίες δεκαετίες και όχι μόνο δεν “άλλαξαν μυαλά” οι ΠΑΕ, αλλά ίσα ίσα το κλίμα στο ελληνικό ποδόσφαιρο έγινε ακόμα πιο άρρωστο. Και η εξήγηση για μένα είναι απλή: Τους ιδιοκτήτες δεν τους νοιάζει αν θα πηγαίνουν στο γήπεδο οι αγνοί φίλαθλοι ή όχι, αλλά μόνο να συνεχίσουν να υπάρχουν και να τους στηρίζουν οι οπαδικοί στρατοί τους. Πρέπει να έχουμε υπόψη ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι η βασική πηγή εσόδων των ιδιοκτητών των ΠΑΕ - οι περισσότεροι απ’ αυτούς, και σίγουρα όλοι των μεγάλων ομάδων, είναι εφοπλιστές, πετρελαιάδες, γενικά διαφόρων ειδών μαφιόζοι. Από κει βγάζουν το παντεσπάνι τους. Στο ποδόσφαιρο είναι χωμένοι κυρίως για να έχουν αυξημένη επιρροή σε πολιτικό και επιχειρηματικό επίπεδο. Το να έχεις δική σου ομάδα στην Ελλάδα είναι μεγάλο όπλο και από το να το χάσουν, οι ιδιοκτήτες σίγουρα προτιμούν να έχουν λιγότερα έσοδα από εισιτήρια.

Το Β επίσης δεν είναι λύση, γιατί προϋποθέτει το να έρθει το “εξωτερικό ταρακούνημα” από διεθνείς φορείς μη διεφθαρμένους, οι οποίοι θα είναι διατεθειμένοι να έρθουν σε σύγκρουση με ποδοσφαιρικές εταιρείες (και δεν έχει να λέει ότι σε πρώτη φάση πρόκειται για ποδοσφαιρικές εταιρείες μίας χώρας, κάτι τέτοιο δημιουργεί προηγούμενο σε ευρύτερο πλαίσιο). Οι διαθέσιμοι διεθνείς φορείς είναι η FIFA και η UEFA. Enough said.

Στο Γ συμφωνώ αλλά μόνο με την αυστηρή επισήμανση ότι αυτή η διαδικασία δεν περιλαμβάνει ούτε τις ίδιες τις διοικήσεις (ως φορείς “αυτοκάθαρσης”), ούτε τους οπαδούς (από τη στιγμή που αυτή η κατηγορία περιλαμβάνει και τους οργανωμένους), ούτε τις σημερινές κυβερνήσεις (ως φορείς “πολιτικής βούλησης” για την κάθαρση) οι οποίες άλλωστε είναι βασικοί συνένοχοι στο έγκλημα, καθώς πρακτικά είναι άνθρωποι ακριβώς των διοικήσεων των ΠΑΕ.

Κατά τ’ άλλα είναι όντως ο πιο δύσκολος δρόμος, αλλά για μένα και ο μοναδικός βιώσιμος.

1 Like

Συνεπώς καμία ελπίδα.

Τέλος πάντων, με συγχωρείτε που χώθηκα στην συζήτηση, δεν έχω κάτι χρήσιμο να συνεισφέρω με την ολοκληρωτική μου απογοήτευση με το ελληνικο (και όχι μόνο) ποδόσφαιρο, συνεχίστε!

Δες το έντιτ

Είναι δύσκολο, όχι όμως ακατόρθωτο.

Remember, πολιτική βούληση σημαίνει αποφασιστικότητα για δράση από πολιτικό υποκείμενο. Και τέτοιο δεν είναι μόνο η εκάστοτε κυβέρνηση.

1 Like

Ωπ, revolution calling;

Revolution is ALWAYS calling

1 Like

Την κοτσαρω λογω της εντυπωσης που μου εκανε, ειναι απο τις τραγικοτερες που εχω διαβασει.

Κατα τα αλλα συμφωνω με ολα οσα ειπατε κι εσυ κι ο Γρακχος - ειδικα ο Γρακχος. Με το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα ασχολειται η …αφροκρεμα των επιχειρηματιων, για πολυ συγκεκριμενους λογους. Προσωπικα δε βλεπω φως, οποτε και στα οσα γραφουμε εδω ας δινουμε την ελαχιστη σοβαροτητα :stuck_out_tongue:

Για να το λήξουμε…

Κάνε την αρχή.

Ο Χρήστος Θέος δήλωσε ότι δεν απολύθηκε από τον Ολυμπιακό και ότι ο Ολυμπιακός αδικήθηκε στη υπόθεση Χουάνκαρ.

Δεν βάζω λινκ. Ψάξτε το μόνοι σας.

Πάμε τώρα στην επόμενη είδηση…

3…

2…

1…

Προφανώς οι δηλώσεις αυτές έγιναν έπειτα από απειλές του Μαρινάκη, ο οποίος τον απείλησε με τσιμέντωμα, τόσο αυτόν όσο και την οικογένειά του.

ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕ

Μπράβο ρε αρχηγέ…

5 Likes
Έλα αγόρι μου για ένα τελευταίο πρωτάθλημα κι ας μην ξαναδώ μπάλα ποτέ!

4094432

7 Likes

Έχω την αίσθηση πως πλησιάζει!