Ολυμπιακός #2

Μέχρι και το 26 έχει συμβόλαιο.

Αλλά ποιον δε θέλατε δηλ, τον Αλέκο του 50+τακατό;

Όλους τους θέλουμε αλλά δεν χωράνε όλοι χεχε. Όντως προτιμώ Πετρουσεφ από Πίτερς.

Χωρίς να μου πέφτει λόγος ως Παναθηναϊκός, να πω πως θεωρώ ρίσκο το ότι ο Ολυμπιακός επενδύει το μεγαλύτερο μέρος του μπάτζετ στις δύο θέσεις με τη λιγότερη συμβολή (κατά τη γνώμη μου) στο σημερινό ευρωπαϊκό μπάσκετ, δηλαδή το 3 (κυρίως) και το 4 (δευτερευόντως). Ομάδες να πρωταγωνιστούν με φοβερούς σέντερ ή/και γκαρντ μπορώ να σκεφτώ. Ομάδες να πρωταγωνιστούν με μέτρια περιφέρεια, ασταθή σέντερ και μεγάλη δύναμη στο 3-4, δεν ξέρω αν μπορώ να σκεφτώ, ίσως κάνω λάθος.

Βέβαια ο Μπαρτζώκας μας έχει εκπλήξει πολλές φορές με το σύνολο που δημιουργεί οπότε όλα αυτά είναι εντελώς θεωρητικά.

Σόρρυ, για την απροσκλητη αποψαρα

Έχει ασταθείς σέντερ ο ολυμπιακός;

Από τραυματισμούς κατά κύριο λόγο εννοούσα. Αλλά, αν δεν κάνω λάθος - εσείς ξέρετε την ομάδα σας καλύτερα, ο μιλουτινοφ δεν ήταν γενικότερα εγγύηση απόδοσης φέτος.

Παραλίγο να πάρουμε πρωτάθλημα με τον Νικόλα να παίζει τη θέση μόνος του.

Ο φετινός ολυμπιακός έχει υπερπλήρες ρόστερ, αν θα αποτύχει θα είναι επειδή στο τέλος δεν θα έχουν μοιραστεί σωστά οι ρόλοι.

Για τους τραυματισμούς ξέρουν καλύτερα τα τεχνικά/ιατρικά επιτελεία.

1 Like

Γκαρντ όμως δεν υπάρχουν ελεύθερα η τουλάχιστον αυτοί που θέλαμε τραβήξαμε για αλλού. Εμείς είχαμε κλεισμένο τον Έβανς αλλά μας έκατσε τραυματισμός επομένως ήταν μονόδρομος καινή προσθήκη Ντόρσεϊ που και καλός ήταν όταν έπαιζε παλιότερα σε μας και έχει ελληνικό διαβατήριο. Τον Βενζεκωφ δεν γινόταν να τον αφήσεις, είναι δεμένος με μας, έκανε καλές χρονιές, οκ δεν έκατσε η κούπα αλλά πάλι είναι δυνατή προσθήκη.
Αν και οι δύο έμεναν ΝΒΑ δεν θα γινόταν καν κίνηση για άλλον παίχτη, η λογική είναι να πάρεις μόνο εξαιρετική περίπτωση.

Οκ, όπως νομίζετε, ξαναλέω, εσείς ξέρετε την ομάδα σας καλύτερα.

Εγώ αν ήμουν Ολυμπιακός θα ήθελα καλύτερο γκαρντ από τον Βιλντοζα και (χωρίς συναισθηματισμούς) έναν εκ των Φαλ - Μιλουτινοφ να φύγει για να έρθει καλύτερος/σταθερότερος σέντερ στη θέση τους. Κι ας έμενε η ομάδα με λιγότερο καλό παίκτη στο 3.

Σε κάθε περίπτωση, όλα θα φανούν στο παρκέ.

Θα ήθελες έναν Ναν ας πούμε;

1 Like

Έναν Λορέντζο Μπράουν ας πείτε

Τον πρόλαβε ο “πατρίς, θρησκεία, οικογένεια” αυτόν.

1 Like

Τους λυπάμαι πολύ τους κομμουνιστές-εφοπλιστες σας, είναι η αλήθεια

Είναι πράγματι για λύπηση.

Έχω καυλώσει με Φουρνιε :sweat_drops::sweat_drops::sweat_drops:

Κρίμα για Πετρουσεφ, ελπίζω να ξαναγυρίσει του χρόνου, αν και πιστεύω ότι θα συνεχίσει να κυνηγάει ΝΒΑ

Όλα στο παρκέ , λοιπόν

Για να πούμε και τίποτα σοβαρό πάντως, είναι ένα στοίχημα το πώς θα λειτουργήσει φέτος ως σύνολο η ομάδα, καθώς πρόκειται για 180 μοίρες στροφή σε σχέση με πέρσι και στο κομμάτι των προσωπικοτήτων αλλά και στο αγωνιστικό.

Εδώ που τα λέμε δεν είναι άστοχο το τρολάρισμα των απέναντι περί “εσείς δεν κοροϊδεύατε τις βόμβες κτλ”. Ελπίζω οι φετινές κινήσεις να είναι συνειδητή απόφαση και όχι απλά αντίδραση αν και αν τις πάρουμε μία-μία, καμία δεν φαντάζει παράλογη:

  1. Ο Βιλντόσα θα δώσει χώρο στον Θωμά να αναπνεύσει και να μην τα περιμένουμε όλα από αυτόν. Υποθέτω πως θα πάρει εξαρχής αρκετά λεπτά συμμετοχής για να βρει αυτοποπεποίθηση και να θυμίσει τον παίκτη της Μπασκόνια.

  2. Ο Ντόρσεϊ έχει το ελληνικό διαβατήριο που από μόνο του είναι βασικό ατού για να μην υπάρχει άλλο ρόστερ στη μία διοργάνωση και άλλο ρόστερ στην άλλη. Επίσης είναι σαφώς ανώτερος του Κάναν στο επιθετικό κομμάτι, υστερώντας προφανώς στο αμυντικό.

  3. Για τον Σάσα δεν υπάρχει κάτι να γράψουμε, είναι περίπου αναγκαστική η περίπτωσή του και πέρα από τα καθαρά αγωνιστικά χαρακτηριστικά του είναι η συνέχεια στην αλυσίδα ΚιλΜπιλ → Πρι → Παπ.

  4. Ο Φουρνιέ είναι στο περίπου μεταγραφή επιπέδου Μίροτιτς για την Ευρωλίγκα. Λέω στο περίπου γιατί ο Μίροτιτς ήρθε στα 28, ενώ ο Φουρνιέ έρχεται στα 32. Από την άλλη αν ισχύει ότι το συμβόλαιο είναι κάτω από 2εκ ευρώ ετησίως (γράφτηκε για 4εκ δολλάρια διετές) είναι σχεδόν τιμή ευκαιρίας. Το στοίχημα είναι το κίνητρό του, εγώ ποντάρω στο ότι θα είναι αρκετά ψηλό.

  5. Για τον Πετρούσεφ (αν όντως φύγει) τις ακούω τις ενστάσεις αλλά ας δούμε και τα γεγονότα. Όσο καλός και να είναι με την εθνική Σερβίας, το κριτήριο είναι η απόδοση στο συλλογικό επίπεδο της Ευρωλίγκας και εκεί πέρσι έδειξε μόνο εκλάμψεις. Έχει ταλέντο, ξέρει μπάσκετ, έχει στοιχεία που δεν έχει άλλος παίκτης στην ομάδα, απ’ την άλλη παραήταν σοφτ η προσέγγισή του στο παιχνίδι. Πιθανότατα φέτος να ήταν καλύτερος αν και με μάλλον περιορισμένο χρόνο συμμετοχής (ακόμα κι αν δεν ερχόταν ο Φουρνιέ) δεν ξέρω κατά πόσο θα έβρισκε τελικά ρυθμό.

  6. Ίσως ήταν βιαστικές πέρσι οι ανανεώσεις των Φαλ και Πίτερς αλλά (α) παλιότερα τους κράζαμε που περιμένανε να ανανεώσουν παίκτες μόνο τα καλοκαιρία και (β) δεν μπορείς να έχεις παίκτες (και ατζέντηδες) στο περίμενε μη και σου κάτσει η καλή μεταγραφή μήνες αργότερα.

Εν κατακλείδι έχουμε μπροστά μας μια χρονιά που αν λειτουργήσουν καλά τα πράγματα η ομάδα θα έχει 5-6 παίκτες να απειλούν με σκορ (Βιλντόσα, Ντόρσεϊ, Γκος, Φουρνιέ, Σάσα, Πίτερς και υπο προϋποθέσεις Ράιτ αλλά και Μιλουτίνοφ αν τον αξιοποιήσουν σωστά οι γκαρντ -αυτό είναι ένα ακόμα στοίχημα) ενώ αν λειτουργήσουν ανάποδα και μπάζει η άμυνα, προβλέπω να κλείνει το ροτέησον και κάμποσοι να μένουν ξενερωμένοι.

Πάμε για πολύ ενδιαφέρουσα μπασκετική σεζόν :exclamation:

6 Likes

11 Likes

Γαλλικά μιλάς κόουτς;
ΧΑΧΑΧΑΧΑ Πολύ καλύτερα από εσένα ΓΤΧΣΚΤΠΣ

2 Likes

Βραδιά αφιερωμενη στο Γιώργο Πρίντεζη απόψε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην προσφορά του, για παντα στις καρδιές μας!!

6 Likes

Είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ :exclamation:

4 Likes

Τι ζήσαμε και απόψε ρε παιδιά !!!

Πρίντεζης σα να μη πέρασε μια μέρα :face_holding_back_tears:

3 Likes