Ολυμπιακός #2

Ας γράψω ένα inconvenient truth. Ή unpopular opinion, πείτε ό,τι θέλετε. Ο Φορτούνης είναι τεράστια παιχτάρα, αλλά λιπόψυχος. Γατί. Νιάου. Τον ήθελαν στη Γερμανία, αλλά προτίμησε πρώτος στο χωριό. Καλά έκανε, δικαίωμά του, αλλά μην λέμε γίνει και υπερήρωας. Δεν πήρε ποτέ το νούμερο 10 που του προτάθηκε, διότι δεν άντεχε το βάρος. Το γεγονός ότι έγραψε ιστορία στον Ολυμπιακό δεν θα του το πάρει φυσικά κανείς. Αλλά τα λεφτάκια της Σουηδικής Αραβίας είναι σαφώς πιο εύκολα και καθόλου αγχωτικά. Τι να το κανς το κίνητρο;

Με αφορμή την εθνική, έχω διαφωνήσει πολύ με καλούς φίλους γαύρους, για τον Φορτούνη

διαβάσατε το χοτ τέηκ του κάρπετ ; πριονοκορδέλα το λέμε αυτό στο χωριό μου

Ανεξάρτητα της γνώμης που έχετε για κάρπετ, τι πιστεύετε τελικά για Φορτούνη ;

Παικταράς μεν αλλά σε καμμία περίπτωση ο παίκτης που θα σε σηκώσει στις πλάτες του. Εννοείται ότι θα τον ήθελα στην ομάδα μου αλλά νομίζω ότι θα βρεθεί αντικαταστάτης. Θεωρώ ότι δεν είχε την εκρηκτικότητα όπως πχ την είχε ο Τζόλε. Καλώς ήταν αρχηγός αλλά επί της ουσίας δεν είχε τις αρχηγικές ικανότητες.

Όσον αοφρά την επιλογή του να φύγει, προφανώς ο λόγος είναι 100% για τα φράγκα, Πάει σε μία ομάδα και σε ένα πρωτάθλημα όπου δεν θα έχει κανένα απολύτως άγχος, καμμία πίεση και σχεδόν μηδενικές απαιτήσεις. Αν αυτό θέλει εγώ πάω πάσο.

1 Like

Όλα τα σχόλια που αναφέρονται σε Φορτούνη, θυμούνται άραγε την ηλικία του?

1 Like

31 δεν είναι? Τελευταία ευκαιρία για μεγάλο συμβόλαιο. Είναι και μικρό το παιδί του θυμάμαι, οπότε μπορεί να φύγει οικογενειακώς αν χρειαστεί.

Ο Καρπετόπουλος κατάφερε του αφαιρεσει πόντους γιατι στον ημιτελικό δεν ήταν ο μόνος που έπαιξε καλά από την ομάδα και υπήρχαν κι άλλοι (!).

Η ομάδα έχει δείξει αρκετές φορές πως μια χαρά μπορεί χωρίς Φορτούνη. Το ότι παίζει πιο όμορφα με αυτόν μέσα είναι αδιαμφισβήτητο. Θα πάει για 2 χρόνια να μαζέψει τα λεφτά, στα 33 θα γυρίσει πίσω να κλείσει την καριέρα του στα 35, και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι. Πάντα σε συνεννόηση με τον πρόεδρο αυτά.

4 Likes

Εμπλοκή της Εβερτον για Μπρεθγουειτ. Ισως χαλάσει η μεταγραφή

Δηλαδή πειράζει που εγώ θα ηθελα να αντικατασταθούν οι Φορτούνης, Αραμπι, Ορτα με Κωστούλα, Παπακανέλλο, Μουζακίτη;

Όχι στο μέλλον. Τώρα.

Έχουμε τεράστια ιστορία στο να καταστρέφουμε ταλέντα, θα μπορέσουμε για μια φορά να τα αναδείξουμε;

4 Likes

Εγω νομιζω ακριβώς το αντίθετο. Έχουμε μεγαλη ιστορία στο να αναδεικνύουμε ταλέντα. Απλά φροντίζουμε να τα πουλάμε νωρίς.

Ναι μακάρι , συμφωνώ κι εγώ, απόλυτα . Χρυσή ευκαιρία φέτος που τα παιδιά πήραν κι εκείνα ευρωπαϊκό τίτλο και έπαιξαν και μπαλάρα

Βέβαια, τον Όρτα θα τον ήθελα

@Hunter1978 χμμμ ωραία πάσα έκανες, γιατί μου διαφεύγουν τα ταλέντα που έχουμε αναδείξει. Θυμάμαι μόνο Παπαδόπουλο σε Σαλκε , Ρετσο σε Λεβερκουζεν και Τσιμίκα στη Λιβερπουλ σαν νεαρούς που είχαν μεγάλο ταλέντο και τους δωσαμε νωρίς. Δεν εξετάζω αν έκαναν καριέρα οι δυο πρώτοι που τους τσάκισαν οι τραυματισμοί

άλλοι ;

1 Like

Καστιγιο, Φορτουνη (τον οποίο διώξαμε και επαναφέραμε) , Τζολακη, Φετφατζιδη,

Εινα και αλλοι.

1 Like

Φορτουνης ήταν όντως στην ακαδημία μας αλλά δεν τον θεωρώ και τόσο προϊόν του Ολυμπιακού, Τρίκαλα Αστέρα Τρίπολης και από εκεί Καϊζερσλάουτερν, μετά ήρθε σε εμάς ξανά

Οι υπόλοιποι σωστές επισημάνσεις
Καστίγιο ήρθε πολύ μικρός , 16 ετών δικό μας προϊόν ξεκάθαρα . Και ευτυχώς δεν τον διώξαμε νωρίς

Φετφα τον είχα ξεχάσει εντελώς . Ήταν ταλέντο όταν τον δώσαμε Τζένοα, ισχύει

3 Likes
5 Likes

Πολύ ωραία ολα αυτά αλλα φοβάμαι πως θα κανουν το λαθος να αφησουν τον Πετρουσεφ.

Έτσι λένε, σαν δανεικό όμως.
Αυτόν και τον Μακκισικ.

Δεν ξερω, τον πιστεύω πολύ αυτόν τον παικτη, ειδωμεν.

Ο Φαλ είναι τραυματίας επομένως θες λύση και στο 5 και παίζει και κει. Πουθενά δεν κόβω να πηγαίνει. Πιο εύκολα φεύγει ο Πίτερς πχ.

Edit τώρα διαβάζω για δανεισμό όντως αλλά αφού ανανεώσει.

Για μένα λάθος κίνηση αλλά θες να παίζει τέτοιος παίχτης.

Με τίποτα δεν είμαστε ικανοποιημένοι βλέπω…

Σταμάτα βρε που δεν είμαστε με τπτ, θέλουμε Πετρουσεφ στην ομάδα απλώς. Αφού ανανεώσει βέβαια είναι όλα καλά.