Καλύτερες και χειρότερες ταινίες της χρονιάς (2016)

Μιας και είδα τις λίστες Lupin/Giasona στην αρχική ας το μεταφέρουμε και εδώ μέσα. Ακόμα δεν βάζω την δική μου αφού έχω 1-2 ακόμα ταινίες που θέλω να δω.

Μπορώ όμως να βάλω τις χειρότερες μιας και δυστυχώς φέτος πέτυχα πολύ περισσότερες από όσες θα ήθελα.

WORST MOVIES.

Batman v Superman
Victor Frankenstein
Ghostbusters
Wiener-Dog
Inferno
Independence Day: Resurgence
Knight of Cups
Suicide Squad
Warcraft
The Hatefull Eight
Hail Ceasar

Με το BvS να πάει στις πλέον μισητές ταινίες για μένα και τον Snyder στην blacklist μου. Μόνο για Knight of Cups και Suicide Squad είχα κάποιες προσδοκίες πάντως (και λίγο από Tarantino), στις υπόλοιπες απλά είχα την ελπίδα για λίγο guilty pleasure που δεν ήρθε ποτέ. Ενώ παρότι δεν θέλω να κράξω και πολύ μικρές ανεξάρτητες ταινίες, ε το Weiner dog μου φάνηκε πολύ κακό για να το αγνοήσω.

Στις απογοητεύσεις θα βάλω τις νέες ταινίες Burton (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children) Spielberg (The BFG) παρότι όχι ακριβώς κακές ταινίες αλλά όταν βλέπεις αυτούς τους σκηνοθέτες να παίζουν μπάλα στο δικό τους γήπεδο και να μας δίνουν τόσο αδύναμες δουλείες… ε σε πιάνει το παράπονο λίγο.

Βασίλη πολύ καλή λίστα, μπράβο! Θα ποστάρω συντόμως και εγώ την δική μου.

Καλύτερη ινδική ταινία που είδα για φέτος και πιστεύω οτι αξίζει να αφιερώσετε χρόνο να την δείτε!!!

thanks αγορι… αναμενω και τη δικη σου γτ καθε χρονο, ολο και μερικες τσεκαρω απο κει που μου ξεφυγαν…

dead, απο τη λιστα σου δε θυμαμαι να το ειχα σχολιασει και τοτε, αλλα αν και συμφωνω με ολα σχεδον, το hatefull eight αν και επισης δε μαρεσε, πιο πολυ σε απογοητευση θα το εβαζα εγω προσωπικα (τα αλλα οκ ολα, φουλ)… ειχε καλο premise, πολυ καλο τελευταιο τεταρτο και φιναλε και αρκετο καλο πρωτο μισαωρο σχεδον… απλα το τραβηξε απο τα μαλλια απο ενα σημειο και μετα νομιζω ενω θα μπορουσε αν ηταν κανα 40λεπτο λιγοτερο και λιγο πιο δουλεμενο στα random διαλογικα του μερη, να ηταν ενα πραγματικα καλο μικρο διαμαντι…

το πινκ μου το εχουν ξαναπει, ευκαιρια λοιπον να το ψαξω τωρα στις γιορτες που ψαχνω να δω οτι μου εχασα

Από hatefull το πρόβλημα είναι πως δεν μου έχει μείνει τίποτα. Και παίζει να είναι η μοναδική ταινία Ταραντίνο που δεν μου έχει μείνει ούτε μια σκηνή. Από όλες του τις ταινίες, ακόμα και αυτές που τις βαριέμαι αφόρητα μου έχουν μείνει 2-3 σκηνές, εδώ το μόνο που θυμάμαι είναι το όμορφο αρχικό πλάνο.

Θα μεινω στις καλυτερες προς το παρον:

  1. Toni Erdmann
  2. Arrival
  3. Under The Shadow
  4. Elle
  5. H Κοκκινη Χελωνα
  6. I, Daniel Blake
  7. Anomalisa
  8. Rams
  9. The Handmaiden
  10. Τhe Nice Guys

Δυστυχως δεν εχω αποψη ακομη για La la land. Ελπιζω να μην ειναι καμια ταινια υφους νοσταλγια για τη νοσταλγια τυπου The Artist.

Χμ… εγώ θα έλεγα πως είναι αρκετά σαν το The Artist αλλά από την άλλη το Artist το λάτρεψα (το έχω αγορασμένο και το έχω δει αρκετές φορές μέχρι σήμερα). Προσωπικά δεν το βρήκα μόνο νοσταλγία για την νοσταλγία.

Anyway ας ρίξω και την δικιά μου να βρίσκεται.

  1. Arrival
  2. La La Land
  3. The Revenant
  4. La tortue rouge (Κόκκινη Χελώνα)
  5. Sing Street
  6. Captain America: Civil War
  7. Under the Shadow
    8.)The Witch
  8. Train to Bushan
  9. Creed

Creed ήταν η τεράστια έκπληξη της χρονιάς για μένα. Οι 2 πρώτες ξεχωρίζουν με σημαντική διαφορά από τις υπόλοιπες αφού και στις 2 περιπτώσεις βγήκα διαλυμένος από την αίθουσα. Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που είχα 3 horror στην 10αδα και πρέπει να ομολογήσω πως πολύ χαίρομαι για αυτό.

Και επειδή γενικά είδα πολλές ωραίες ταινίες φέτος βάζω χύμα άλλες 10 που θα μπορούσαν να είχαν κλέψει μια θέση και στην αρχική 10αδα.

Captain Fantastic
Deadpool
Green Room
Spotlight
Kubo and the Two Strings
Room
Everybody Wants Some
Toni Erdmann
The Nice Guys
Rogue One

creed ηταν '15 νομιζω

το the witch oριακα δε το βαλα 7αδα, 8ο τοχα στο νου μου

το la la land παντως εγω νομιζω δν εχει καμια σχεση με το artist - το οποιο btw δεν μου αρεσε-
το artist ας πουμε ειναι σινεμα για το σινεμα, το αλλο ειναι απλα μιουζικαλ χαρακτηρων κτλ, δν εχει να κανει τιποτα με δοξασιες του μεσου κτλ

απλα εχει γυριστει σε technicolor και στο μοντελο των παλιων μιουζικαλ…νοσταλγια δλδ δεν μου εβγαλε σε καμια περιπτωση, για τιποτα παλιο…

ψηθηκα να ξαναδω το witch τωρα ε :blush:

28 Ιανουαρίου ήταν το Creed Ελλάδα.

Και το La La Land είχε αρκετή νοσταλγία μέσα, πολλές οι κινηματογραφικές αναφορές, αγάπη για παλιό Hollywood γενικότερα ειδικά στο πρώτο μισό. Απλά τα άφησε πιο νωρίς στην άκρη και έμεινε στους χαρακτήρες. The Artist έμεινε ως το τέλος σχεδόν σε νοσταλγικά μονοπάτια αλλά δεν με χάλασε καθόλου αφού το έκανε με τον πιο όμορφο τρόπο που έχω δει ποτέ μου.

*Πάντως όταν έβλεπα το La La Land αρκετές φορές μου ήρθε το The Artist στο μυαλό

Ω ΔΙΑΟΛΕ ΤΖΑΜΠΑ ΔΕ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ 7ΑΔΑ ΤΟ ΚΡΗΝΤ

:stuck_out_tongue:

για χειροτερες, θα πω οτι με τα batmanVsuperman & Suicide Squad πραγματικα υπεφερα στην αιθουσα, εκνευριζομαι για παρτη μου που δε σηκωθηκα να φυγω στο διαλλειμα… εχω αρκετες ακομα να σκεφτω αλλα αυτες οι δυο νομιζω ηταν απο τις πιο επιπονες διαδικασιες που περασα σε σινεμα τουλαχιστον μια 5ετια τωρα, οποτε λιγο-πολυ οτι αλλο και να προσθεσω θα ειναι μηδαμινο σε συγκριση με αυτες…

Μεγαλη ηττα εφαγα με δυο αγαπημενες για πολλους φετινες ταινιες, το Captain Fantastic που το μισησα σχεδον + το neon demon που, σε σχεση με τα παραπανω, αυτο ενιωσα να με προσβαλει γενικα σαν θεατη στο τελος του (και δε το λεω ειρωνικα προς την ταινια, οντως ενιωσα λες και στο φιναλε της ο σκηνοθετης σα να με κατεδειξε σαν κουτο)… ε μετα οκ, ευτυχως τα πιο πολλα -κατα πολλους- σαπια, δεν τα ειδα (κατι ghostbusters κτλ κτλ)

Mια συνεχεια λοιπον της 7αδας που ποσταρα, θα περιειχε μαλλον τα παρακατω:

  1. Toni Erdmann
  2. Arrival
  3. La tortue Rouge
  4. La La Land
  5. The Handmaiden
  6. Elle
  7. I Daniel Blake
  8. The witch
  9. Creed
  10. Victoria
  11. Embrace of the Serpant
  12. Anomalisa
  13. Rams
  14. Evolution
  15. Everybody wants some
  16. The Nice Guys
  17. Deadpool
  18. A bigger Splash
  19. Fire at Sea
  20. The edge of seventeen

σίγουρα ξεχνάω κάτι βασικό αλλά θα θυμηθώ και θα προσθέσω

ποστάρετε και οι λοιποί να δώ τι δεν έχω δεί ή τι λησμονώ :stuck_out_tongue:
(tyler αντε :stuck_out_tongue: )

edit

ε και οι μεγαλες απογοητευσεις τλκ

Δεν είδα και τόσες πολλές όσο άλλες χρονιές, αλλά γουατέβα.

Ταινία της χρονιάς το Arrival χαλαρά και ξεκούραστα, και στις καλύτερες της δεκαετίας που διανύουμε στην προσωπική μου λίστα.

Ακολουθούν χωρίς σειρά προτίμησης

Zootopia
Finding Dory
Αnomalisa
La La Land
Deadpool
The Nice Guys
Captain America: Civil War
Captain Fantastic
Sausage Party

Μιας και στο τίτλο του thread έβαλα και τις χειρότερες… αυτές είναι οι υποψηφιότητες για τα χρυσά βατόμουρα.

http://razzies.com/razzie-blogz.html

BvS σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες.

α δεν το χα δει αυτο το θρεντ…

τελοσπαντων, η λιστα μου ιδια μενει σχεδον, με εξαιρεση το La La Land που παιρνει τριτη θεση κατω απο Arrival και Nice Guys (καλα γενικα παμε και με αλλα ημερολογια οποτε δεν εχει ιδιαιτερο νοημα, αλλα για καλες ταινιες μιλαμε, οποτε κλαην)

Περι ραζις, απατη φετος τα νομινεησιο, 5 ταινιες πηραν σβαρνα και τις βαλαν σε ολες τις κατηγοριες. Αφλεκ σε καμια περιπτωση δε θαπρεπε να ηταν προτεινομενος πχ…

Μονο αστειο που τον Tyler Perry τον βαλανε στα worst acress… επειδη ειμαι δεκαπεντε.

Γενικά πάντως, αυτό με τον Άφλεκ πρέπει κάποια στιγμή, τουλάχιστον εδώ και όχι στην Αμερική να τελειώσει…

Ναι έχει γυρίσει 2 πολύ καλές ταινίες, τα Town και Gone Baby Gone, μια Oscar-bait μαλακια, το Argo, μια παπαρια το τελευταίο + παραμένει ένας κακός ηθοποιός-κάκιστος

Δεν είναι ούτε ο μεσσίας που προσπαθεί το Hollywood να τον πλασάρει τα τελευταία χρόνια, ούτε κανένας κινηματογραφιστής που ξαφνικά ξεπήδησε από το πουθενά και έκανε ΤΙΣ ταινιάρες -γτ αν οι 2 πρώτες του ήταν και οι καλύτερες, οι επόμενες όσο πάνε και χειροτερεύουν + αναμένεται να μπλέξει με τα comics και την dc πιο ενεργά, not a good sign- ούτε καν ανεκτός ηθοποιός στο 90% των ταινιών που εμφανίζεται + δεν μπορώ να βρώ τίποτα ξεχωριστό σε αυτόν που δεν μπορώ να το βρώ σε υπερπολλαπλάσιο βαθμό σε άλλους σύγχρονους αμερικανούς σκηνοθέτες… είναι ξεκάθαρη περίπτωση σπρωξίματος από το Hollywood system που αγαπά πραγματικές ιστορίες εξιλέωσης οπως αυτή που προσπαθεί να πλασάρει του Άφλεκ…

και γώ νομίζω ότι στο BvS ήταν το μονο θετικό στοιχείο μιας κατά τα άλλα πραγματικά απαίσιας ταινίας αλλά και πάλι, το μόνο καλό ήταν η 5λεπτη εμφάνιση στην αποθήκη, που το μισό ήταν κασκαντέρ + overall ήταν και μια σκηνη videogame η οποία όκ, σε εμένα ξεφούσκωσε την επόμενη μέρα…

αστον υποψήφιο, να φάει σκατά :stuck_out_tongue:

Oscar Nominations, discuss

BEST PICTURE
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight

ACTOR IN A LEADING ROLE
Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
Denzel Washington, Fences

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion
Michael Shannon, Nocturnal Animals

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
Natalie Portman, Jackie
Emma Stone, La La Land
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

ANIMATED FEATURE FILM
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle
Zootopia

CINEMATOGRAPHY
Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence

DIRECTING
Arrival
Hacksaw Ridge
La La Land
Manchester by the Sea
Moonlight

Τώρα τα έβλεπα.

Από την μια και μόνο που έχει μέσα Arrival και La La Land εγώ νιώθω λιγάκι χαρούμενος από την άλλη δεν βλέπω πουθενά Amy Adams και τρελαίνομαι εντελώς (είναι ηλίθιοι???).

Κατά τα άλλα είναι πολλές οι ταινίες που δεν έχω δει αφού αρκετές δεν βγήκαν Ελλάδα ακόμα.

στο μόνο που είμαι διχασμένος είναι η “φωτογραφία” . Arrival & La La Land ήταν κορυφές

Στα υπόλοιπα ευκολάκι :

Casey Affleck για ξεκάρφωμα για να μη τα πάρει όλα το LA LA Land :stuck_out_tongue:
Emma Stone στο α’ γυναικείο :heart_eyes:

Το La La Land εύχομαι να σαρώσει

Κάπου είναι κι ο Λάνθιμος απ ότι είδα με το Lobster (πρωτότυπο σενάριο or smthing ?? ) . Ε να το πάρει

Για την ιστορία η λίστα με τους νικητες στα οσκαρ

http://oscar.go.com/nominees

και για να μην ξεχνιόμαστε εδώ και οι νικητές στα βατόμουρα

https://editorial.rottentomatoes.com/article/razzie-award-2017-winners-announced/

Και οι 2 επιλογές πολιτικοποιημένες φυσικά, κάτι που δεν κάνει εντύπωση αφού ακόμα και στις Κάννες φέτος με αυτή την λογική δόθηκε το βραβείο στο Daniel Blake και έχω την εντύπωση πως με αυτή την λογική θα δίνονται τα βραβεία για αρκετό καιρό σε Ευρώπη και Αμερική.

Κλασσικά κόντρα στο ρεύμα στην ακαδημία ε? Δεν έβγαλαν το la la land, αλλά το moonlight. Τα άλλα αναμενόμενα πάνω κάτω