Σπουδαστικές εκλογές

Παρολο που δεν θελω να υπερασπιστω τα ΕΑΑΚ, οι ΕΑΑΚιτες της σχολης της Αθηνάς ειναι οι χειροτεροι του ΑΠΘ.

Εγώ πάντως που τους έχω ζήσει σε συντονιστικά, συνελέυσεις, καταλήψεις και πορείες, μια χαρά είναι τα παιδιά σε θέματα σχολής, συνεργασίας, πρηξίματος :wink: Κατά τα άλλα απλά είναι οι πιο “ουγκ” από ό,τι λέγεται, αλλά αυτό δεν είναι πάντα κακό :stuck_out_tongue: Κάποιες φορές αποδεικνύεται χρήσιμο, πχ σε πορείες…

ακριβως αυτο που ειπε ο dexter_…οι κνητες ως και την μερα των εκλογων με ειχαν ζαλησει…(ευτυχως εμεις δεν εχουμε πασπ:D :smiley: )

ε αν ψηφίζετε όλοι, δεν έχω ποιον να “βρίσω”… :stuck_out_tongue: :frowning:

οι θεσμοί έχουν την δύναμη που εμείς τους δίνουμε. σε κάθε σχολή κ παράταξη υπάρχουν άνθρωποι που είναι “λίγοι” κ κάνουν κ καφρίλες κ γραφικότητες κ χίλια δύο άλλα. απλά με το να λέει κάποιος “είναι όλοι ζώα κ πρόβατα κ εγώ απέχω” κ να το περνάει κ ως πολιτική θέση κ όχι ως απλά μια έκφραση ωχαδερφισμού, τότε ο ίδιος είναι πιο λυπηρός από όλους.

“όποιος δεν ασχολείται με τα κοινά, είναι καταδικασμένος να τον κυβερνούν κατώτεροί του” - Αριστοτέλης

το έχουμε βρει τώρα κ ο καθένας που βαριέται και φοβάται να πει την γνώμη του, το περνάει ως άποψη. χο χο. ας γελάσω. πάω σε απτά παραδείγματα :

Α. “με πρήζουν, τι να κάνω ο κακόμοιρος” : να τους πεις ότι έχεις αποφασίσει τι θα ψηφίσεις, ότι ΔΕΝ το αποκαλύπτεις επειδή η ψήφος είναι μυστική κ πως δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη τελευταία στιγμή. Θα σε αφήσουν ήσυχο κ θα πάνε να πρήξουν άλλο. δεν θέλουν να κουράζονται με ανθρώπους που έχουν γνώμη. τους αναποφάσιστους κυνηγούν. το έχεις κάνει ποτέ? όχι… υπεκφεύγεις πάντα, γι’αυτό σε κυνηγούν όλοι…

Β. “στις συνελεύσεις δεν μπορώ να μιλήσω, μιλάνε οι ίδιοι και οι ίδοι” : όσο άσχημα κ να είναι τα πράγματα σε συνελεύσεις (έχω μιλήσει όντας ανεξάρτητος κ έχω απειληθεί ευθέως), το να μην μπορείς να μιλήσεις, σημαίνει απλά ότι σου λείπε κάτι που κάνει το χρωμόσωμα ΧΧ, ΧΥ. απλά σηκώνεις το χέρι σου, περιμένεις στωϊκά να σου δοθεί ο λόγος, σηκώνεσαι και τα χώνεις. και μετά σε χειροκροτούν όλοι οι ανεξάρτητοι. αυτό σημαίνει θάρρος γνώμης. το έχεις κάνει ποτέ? όχι, γιατί ποτέ σου δεν μιλάς μπροστά σε κόσμο, μόνο σε πηγαδάκια των 3-4 ανθρώπων (φίλων σου) που όλοι συμφωνείτε ότι οι συνελεύσεις είναι ένα μπάχαλο κ ότι “αν μιλούσα εγώ, θα…”. γρα φι κο τη τες. δεν ανήκω σε καμία παράταξη κ έχω μιλήσει σε συνελεύσεις περισσότερο από παραταξιακούς. το μονο που χρειάζεται είναι θάρρος και υπομονή.

Γ. “βρωμίζουν το πανεπιστήμιό μου οι παλιάνθρωποι”
: ενώ όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες πρωτοστατούμε στην ανακύκλωση. το πανεπιστήμιο είναι βρώμικο από μόνο του κ για αυτό φταίμε όλοι. απλά οι παραταξιακοί το παραβρωμίζουν.

Δ. “το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα κονέ, οι γκόμενες κ τα ρουσφέτια” : φίλε αν είναι όλοι έτσι κ δεν σου κάνει κανένας, φτιάξε εσύ παράταξη αν ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις κάτι. η κριτική του καναπέ, είναι η πιο εύκολη. και έλεος, 18-23 χρονών είσαι, όχι 45. είναι αδικαιολόγητο να έχεις πεθάνει από τώρα.

Ε. “στις συνελεύσεις καπνίζουν κ εγώ που μεγάλωσα στα βουνά της Ελβετίας με τον καθαρό αέρα, δεν αντέχω” : να πας 5’ λεπτά πριν την ψηφοφορία και να ψηφίσεις. Αλλά ξέχασα : στα μπαρ κ στις συναυλίες που συχνάζεις, κανένας δεν καπνίζει. και η Αθήνα σφίζει από καθαρό αέρα. ε, λογικό να μην αντέχεις

αυτά κ άλλα πολλά…

ΕΓΡΑΨΕΣ απλα!!! (χωρις +100000 και τετοιες φορουμιστικες βλακεις…)

ελα βρισε με φιλε monte…
ειμαι κ λυπηρος οπως λες…

γιατι βλεπεις δεν ψηφιζω εγω…
και οταν πηγα και ρωτησα στην σχολη μου 4ο ετος τοτε κατι ΠΑΠΑΡΕΣ που μου τα σπαζανε για ποιο λογο να ψηφισω δεν ειχαν τι να μου πουνε…οταν ρωτουσα παραταξεις γιατι δεν κανουν κατι για τα λεωφορια των κωλοΤΕΙ συνδου που αλλαξανε τερμα και καναμε απο 50 λεπτα 1μιση ωρα δεν ειχαν τι να μου πουνε…
οταν τους ειπα να μη γεμιζουν αφισες με τα κολοπαρτι τους με κραξανε…
ολα αυτα που διαβασα απο το ποστ σου ηταν απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!! εσυ και κατι τετοιοι ρε χαλατε τις σχολες και τον κοσμο γυρω τους.με τετοιες αποψεις.

ναι εμείς είμαστε που στηρίζουμε τους δημοκρατικούς θεσμούς κ χαλάμε την πιάτσα. που λέμε την γνώμη μας στις συνελεύσεις. που ψηφίζουμε και που δρούμε.

εμείς τα χαλάμε όλα

ξαναγράφω ότι δεν υπήρξα ποτέ μέλος καμίας παράταξης ή/και κόμματος

από την άλλη εσύ με την στείρα γκρίνια λ απόχή βλέπω έβγαλες πολλά. και λεωφορείο μπήκε, κ η σχολή σου είναι καθαρή κ τα πάρτυ σταμάτησαν κτλ κτλ

καμελσπότερ κάτσε σπίτι σου κ άσε τους ηλίθιους να σε κυβερνάνε. είναι σουπερ τακτική. αποδίδει.

εδιτ : δεν έχω βρίσει ποτέ κανένα. “βρίσει” ίσως… όπως παραπάνω

Επειδή πολλά λέγονται και ο καθένας λέει αυτό που πιστεύει (ή αυτό που τον έμαθαν να πιστεύει… ο νοών νοείτω), θα πω 5 πραγματάκια όπως τα είχα δεί όταν ήμουν κι εγώ φοιτητής επί πολλά χρόνια (και όχι πολύ παλιά):
Η κομματικοποίηση στα ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι από τις μεγαλύτερες ζημιές στην παιδεία (και αυτό αφορά και στο χώρο των φοιτητών, αλλά και στο χώρο των μελών ΔΕΠ). Ειλικρινά είχα σιχαθεί όλα αυτά τα κομματόσκυλα (ανεξαρτήτου κόμματος) που λυμαίνονται τα Πανεπιστήμια.
Φοιτητικές παρατάξεις/κινήματα ή όπως αλλιώς θέλει να τα ονομάσει κανείς, θα πρέπει να υπάρχουν για να υπερασπίζονται τα συμφέροντα της εκάστοτε σχολής και των ΑΕΙ/ΤΕΙ γενικότερα. Αλλά ΟΧΙ κομματικοποιημένα! Είτε είναι η ΔΑΠ που υπερασπίζεται τα συμφέροντα της ΝΔ και κάνει εκδρομούλες στη Μύκονο για να μαζέψει ψήφους και να χαίρονται μετά οι βουλευτές της (κάθε χρόνο η ίδια ιστορία), είτε η ΠΑΣΠ που αγωνιά να μαζέψει παραπάνω ψήφους από την ΔΑΠ και κάνει τον ίδιο ψηφοθηρικό αγώνα, είτε η ΠΚΣ που ακολουθεί και αυτή πιστά τη γραμμή του περισσού και “πολεμάει” ενάντια στον ιμπεριαλισμό κλπ, είτε τα καλόπαιδα της ΕΑΑΚ που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι καταλήψεις (καταργώντας έτσι το άσυλο!) και άλλες φασιστικές ενέργειες (τα ίδια σ…ά με τα χρυσά αυγά δηλαδή, αλλά από την ανάποδη) και πραγματικά… αν τους έβλεπε ο Che, θα έτριζαν τα κόκκαλά του (γεμίσαμε ψευτοαριστερούς…).
Συνελεύσεις που γίνονται υπό καθεστώς εκφοβισμού, ώστε να περάσει το ένα ή το άλλο ψήφισμα, με ψηφοφόρους από άλλες σχολές ή/και νοθεία κατά την ψηφοφορία και μετά ξύλο κλπ (όλα αυτά και χειρότερα έχουν γίνει και γίνονται πολύ συχνά).
Όσον αφορά τις αφίσες και τα συνθήματα σε τοίχους… ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ! Για τις αφίσες: τόσο χαμένο χαρτί…έλεος δηλαδή! Τουλάχιστον μετά να το πήγαιναν σε κάδους για ανακύκλωση και όχι στα σκουπίδια (αλλά τι να περιμένεις από κομματόσκυλα…). Για τα συνθήματα στους τοίχους: πρέπει να ποινικοποιηθεί από εσωτερικό κανονισμό! Να πάνε να βάψουν τους τοίχους των σπιτιών τους, να φάνε σφαλιάρες μετά από τους γονείς τους μπας και στρώσουν! Και επιχειρήματα του στυλ “δεν θέλω η σχολή μου να μοιάζει με νοσοκομείο” (ναι είχα ακούσει και τέτοια!) κρίνονται τουλάχιστον ως γελοία!
Πήρα φόρα και θα πουν μερικοί ότι γενικεύω και αδικώ κάποιους. Ίσως σαν άτομα να μην είναι όλοι έτσι στις διάφορες κομματικές παρατάξεις, αλλά οι ίδιες οι παρατάξεις έτσι είναι. Στην τελική, νέοι άνθρωποι που κανονικά θα έπρεπε να έχουν οράματα και να αγωνίζονται για το καλύτερο και με καθαρό και αμόλυντο μυαλό, να περιχαρακώνονται σε κομματικά πλαίσια και να γίνονται πρόβατα των κομμάτων τους; Προκαλεί λύπη μόνο. Βέβαια οι περισσότεροι φοιτητές είναι αμέτοχοι στα κομματικά παιχνίδια, και έτσι το όλο παιχνίδι παίζεται από μειοψηφία ουσιαστικά (κατί ακόμα πιο λυπηρό). Όσον αφορά τις χρηματοδοτήσεις των παρατάξεων κλπ, κάποιος ανέφερε πριν ότι οι ΕΑΑΚ δεν έχουν κάποιο κόμμα να τα χρηματοδοτεί (αν θυμάμαι καλά). Μέγα ψέμα βέβαια, γιατί οι παρατάξεις των ΕΑΑΚ πρόσκεινται στο ΡΙΖ.Α. ή κάνω λάθος; :-k (κι ας μην είναι στη βουλή). Να τα λέμε όλα έτσι; :slight_smile:
Τέλος, να πω ότι στα χρόνια που ήμουν φοιτητής (προπτυχιακός) δεν πήγα ΟΥΤΕ μια φορά στις φοιτητικές εκλογές και αυτό λόγω αρχής (και για αυτό είμαι πολύ περήφανος για μένα). 8)

θα απαντήσω εκτενώς αύριο. ένα να πω

η κομματικοποίηση, ναι είναι κακή. μακάρι να μην υπήρχε

η απάθεια είναι χειρότερη. κάνοντας τπτ, τπτ ποτέ δεν άλλαξε

O ΣΥ.ΡΙΖ.Α. καταρχήν είναι στη Βουλή. Και όχι, τα ΕΑΑΚ δεν πρόσκεινται στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

Αυτό μόνο γιατί φεύγω…

η κομματικοποίηση, ναι είναι κακή. μακάρι να μην υπήρχε

η απάθεια είναι χειρότερη. κάνοντας τπτ, τπτ ποτέ δεν άλλαξε

μια δικιά μου απορία.

Δεν θέλει κάποιος να κομματοποιηθεί οπότε και δεν πάει να ψηφήσει/υποστηρίξει κάποια παράταξη. Απ’ την άλλη δεν θέλει όμως και να μείνει απαθής. Τι να κάνει δηλαδή?

Εγώ έγραψα ΡΙΖ.Α. και όχι ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Αυτή ήταν η ενημέρωσή μου πριν μερικά χρόνια. Τώρα αν το ΡΙΖ.Α. ενσωματώθηκε στο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. με τον ΣΥΝ δεν ξέρω να σου πώ. Απλά είχα μάθει ότι και τα ΕΑΑΚ υποστηρίζονταν από εκείνο το εξωκοινβουλευτικό κόμμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Να παρευρίσκεται στις συνελεύσεις που είναι ανοιχτές για όλους τους φοιτητές ανεξάρτητα απ το αν είναι ενεργοί συνδικαλιστές ή όχι.

Σόρι, δεν είδα ότι έγραφες ΡΙΖ.Α. Δεν ξέρω καν τι είναι. Εγώ από την άλλη ξέρω ότι τα ΕΑΑΚ “σχετίζονται” με το ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α. το οποίο δημιουργήθηκε φέτος ξέρω γω, οπότε… Τέλος πάντων, βιάζομαι, απλά ποστάρω για να πω ότι δεν πρόσεξα τι έγραφες, λάθος :slight_smile:

Μεχρι τα Α-Β κλπ ο Μοντε τα λεει ομορφα. Εως πολυ ομορφα. Για μενα ο πιο σιχαμερος πολιτικα ειναι ο συνειδητα απολιτικος. Απο κει και περα σχολιαζω και προσθετω:
Α: Εδω τα λεει καλα ο φιλος Μοντε. Κανεις δεν θα σε πρηζει αν δει οτι εχεις διαμορφωμενη αποψη. Αρκει ομως να ξερεις ποια ειναι αυτη και να μπορεις να την στηριξεις.
Β: Επειδη εγω δεν ανηκω στους φοιτητες που παρακολουθουν απο ουδετερη σκοπια τις συνελευσεις και συμμετεχω στην διαμορφωση και υπερασπιση πλαισιων, μπορω να πω με σιγουρια οτι τοσο εγω οσο και οι αλλοι, ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ τον ανεξαρτητο κοσμο να μιλησει. Οταν καποιος κανει ερωτηση, γιατι τοποθετηση δυστυχως δεν κανει κανεις, του απανταμε οσο πιο αναλυτικα μπορουμε, του δινουμε την διπλασια σημασια απ’οτι σ’εναν συνδικαλιστη, του δειχνουμε να καταλαβει οτι τον θελουμε ενεργο. Μιληστε ρε παιδια, εμεις τα χουμε πει, τα χουμε χιλιοπει, τα χουμε λυσει, ξερουμε ο ενας τι λεει και τι πιστευει ο αλλος, δεν κανουμε για μας τις συνελευσεις.
Γ: Κι εδω τα λεει καλα, ειπε ο γαϊδαρος τον πετεινο κεφαλα. Και οι αφισσες δεν βρωμιζουν το πανεπιστημιο, χαρτια ειναι, οχι μπογια. Αμα δε μας αρεσει η διακοσμηση ειναι αλλο θεμα και αποτελει τον πλεον αστειο λογο να φερομαστε κατα του φοιτητικου συνδικαλισμου.
Δ: Παλι εχει δικιο, αν δεν σ’αρεσει κατι αναλαβε δραση εσυ ο ιδιος. Οι παραταξεις δεν υπαρχουν για να ψηφιζεις εντολοδοχους. Ή θα συμμετασχεις ενεργα σε καποια απ’αυτες προσπαθωντας ν’αλλαξεις λιγο τα πραγματα (σε μικρες παραταξεις κυριως), ή θα φτιαξεις την δικη σου παραταξη. Δεν ειναι δυσκολο, υπευθυνοτητα θελει, ν’αποβαλεις την τεμπελια, την παθητικοτητα, την μοιρολατρια και τον ωχαδερφισμο θελει. Α, και για τα ρουσφετια, δεν πιστευω οτι η ΣΣΠ ας πουμε ειναι σε θεση να υποσχεθει και να κανει πραξη καμια υποσχεση. Κατα τ’αλλα ναι, καποιες μεγαλες παραταξεις, ξερετε ολοι ποιες, λειτουργουν χαρις και στα ρουσφετια. Δεν ειναι μονο αυτες ομως.
Ε: Εδω παλι αν το λεει κυριολεκτικα εχει λαθος ο συμπαθης γιουζερ. ΔΕΝ πας 5 λεπτα πριν να ψηφισεις, δεν εχεις διαμορφωσει αποψη γιατι εχασες την συνελευση. Ζητας να περιοριστει το καπνισμα, το υπομενεις, καθεσαι κοντα στην πορτα, βγαινεις για λιγο και ξαναμπαινεις, κανεις οτι κανεις ουσιαστικα στα μπαρακια και στα κλαμπακια που πας.

τι μπορει να κανει μια παραταξη σε ενα Ιδρυα:

-να πιεσει για παραπανω χρηματοδοτηση στα συγγραμματα.
-να ακουστουν τα προβληματα κ ελλειψεις που υπαρχουν στα συγγραμματα.
-να πιεσει κ να βρει λυσεις για τα σωστοτερα και πιο φιλικα προς τον σπουδαστη προγραμματα μαθηματων.(και οχι οπως βολευουν τους καθηγητες)
-να πιεσει στην ορθοτερη διεξαγωγη των μαθηματων.
-να ακουστουν τυχον παραδειγματα κακης εκπαιδευεης,ελειπης κτλ.
-να πιεσει και να βελτιωσει τους χωρους…την καθαριοτητα
-να πισεσει κ να βελτιωσει τις συνθηκες στα ΜΜΜ.
-να εξαλειψει περιπτωσεις καθηγητων αυταρχικων που κοβουν οποιον τους καπνισει…η μαλλον περνανε οποιον θελουνε…
και μαλλον αλλα πολλα που δε μου ερχονται τωρα.

τι κανει μια παραταξη σε ενα Ιδρυμα:

-να βοηθα συγκεκριμενους μαθητες σε διαφορα μαθηματα στο
1.να βρισουν σημειωσεις που ειναι ελαχιστες κ παιρνουν λιγοι.
2.να περνανε μαθηματα που ο καθηγητης κοβει.
3.να περνανε μαθηματα αλλαζοντας καπως τον βαθμο…(καπου εχουν προσβαση)
4.να κοβουν απουσιες.
-να κανουν το προγραμμα συμφωνα με τα δικα τους προγραμματα μαζι βεβαια κ με την συγκαταθεση του καθηγητη που προφανως θα τον βολευει και τον ιδιο.
-να κανουν παρτυ
-να γεμιζουν σκουπιδια παντου κ να αφηνουν τα παντα σκατα…σκουπιδια,πεταμενοι καφεδες…
-να παιρνουν καποια απο τα χρηματα επιδοτησεων οι βαθεια εμπλεκομενοι στα κινηματα αυτα.
-να βαζουν την κωλομουσικη τους στο διαπασον!!! και να σου σπανε τα νευρα καθε πρωι που φτανεις εκει.
-να αντιτηθενται στις αποψεις αλλων οργανοσεων ακομη κι ας εχουν σωστοτερες αποψεις κ λυσεις.
-να πηγαινουν με κλειστα τα ματια στα μονοπατια που παει και το κομμα που εκπροσωπουν.

τπτ δε λεει καλα ο φιλος μοντε…αλλο θεμα αυτο.

γιατι να μιλισουμε ρε συ φιλε αφου τα εχετε πει ολα και τα εχετε χιλιοπει??? χαχαχαχαχα γελαω ρε…χαχαχα ποια η διαφορα?? χαχαχαχαχαχα
σορυ…αλλα με επιασε νευρικο γελιο κ θεωρησα σωστο πως πρεπει να το ξερεις.χαχαχαχαχα

Ενταξει, κι εγω σε θεωρω καραγκιοζη αλλα οχι τοσο αξιο ωστε να μου προκαλεσεις το γελιο.

Όχι μόνο δεν ψήφισα, αλλά συμμετείχα και ενεργά στην αντιεκλογική παρέμβαση της Αυτόνομης Παρέμβασης στο ΠΑ.ΜΑΚ.. Διαφωνώ κάθετα με τη λογική της εκπροσώπησης ακόμα και στα πανεπιστήμια, πόσο μάλλον στο ΠΑ.ΜΑΚ. Όσο για την καραμέλα των αριστερών με τους ‘‘συσχετισμούς που πρέπει να αλλάξουν’’, με τις εκλογές μάλλον διαιωνίζεις αυτούς τους συσχετισμούς. Δέ χρειαζόμαστε φοιτητοπατέρες και συλλόγους για να διεκδικούνε για ΕΜΑΣ. Μπορούμε να τα διεκδικήσουμε εμείς μέσω των γενικώς συνελεύσεων.

Προφανώς μιλάει για τις συνελεύσεις που δε μιλάνε για κάτι καινούργιο και δεν πρόκειται να ακούσεις κάτι καινούργιο που να σε κάνει να αλλάξεις άποψη :wink:

Και μία παρατήρηση για τους ανεξάρτητους, επειδή διάβασα πολλά καλά για αυτούς και δεν είναι όλα ρόδινα.

Δεν μπήκα ποτέ σε κάποια παράταξη, αλλά και εγώ όταν πίστευα πως κάτι ήθελα να το πω το έλεγα (μαζί με monte μας έβριζαν το σόι μια φορά και μας απειλούσαν :p) και πάντα είχα καλή άποψη για τους ανεξάρτητους. Όμως υπάρχει ένα handicap των ανεξάρτητων που δε θα πρέπει να το ξεχνάτε. Ο ανεξάρτητος συνήθως δεν έχει από πίσω κάποιο στιβαρό ιδεολογικό πλαίσιο που θα τον καθοδηγεί στο τι κάνει και τι λέει, ώστε να μπορείς να τον ελέγξεις κάπως περισσότερο όταν ξεστρατίζει από αυτά που λέει πως πρεσβεύει. Στη σχολή μου από ανεξάρτητες αριστερές οργανώσεις (ΕΑΑΚ για την ακρίβεια), έχω δει τρελούς μακιαβελισμούς και καταστρατήγηση δικαιωμάτων των φοιτητών και του καταστατικού της συνέλευσης (όπως πολύ σωστά λέει και ο manos87, σε άλλες σχολές μπορεί να είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα για αυτή την παράταξη). Όλα αυτά γίνονταν με τη λογική “ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”, αμφιβάλλω όμως αν άτομα από παρατάξεις με ισχυρή βάση από πίσω και που λογοδοτούν κάπου για τις πράξεις τους, θα έκαναν τέτοιες ενέργειες με την ίδια άνεση.

Από την άλλη, σε συμφοιτητές μου από άλλες παρατάξεις, ακόμα και όταν θεωρούσα πως ήταν μακριά από την πραγματικότητα και οραματίζονταν κάτι ουτοπιστικό που όχι μόνο είναι ανέφικτο, αλλά και οι μέθοδοι και οι τακτικές τους είναι αναποτελεσματικές, ποτέ δε μπόρεσα να τους προσάψω πως κινήθηκαν με γνώμονα το συμφέρον της παράταξης τους. Ακόμα και στις κατά καιρούς βλακείες τους, τα κίνητρα τους ήταν αποκλειστικά για το καλό της σχολής μας σεβόμενοι ταυτόχρονα τα κεκτημένα του φοιτητικού κινήματος και την ιδεολογία τους. Κάτι που δεν ίσχυε για ό,τι περιέγραψα προηγουμένως.

@Camelspotter είσαι μονόπλευρος και ακυρώνεις τη δουλειά, τον ιδρώτα, τον κόπο και το χρόνο που αφιερώνουν κάποιοι φοιτητές για να βοηθήσουν για την καλυτέρευση της σχολής τους. Μην εκπλήσσεσαι όταν σε χαρακτηρίζουν. Εσύ τους έβαλες και αυτούς σε ένα τσουβάλι με τις άρρωστες καταστάσεις που προσπαθούν να σταματήσουν

@Led μην κάνεις ξανά προσωπικό και προσβλητικό χαρακτηρισμό. Αν δε μπορείτε να κρατήσετε ένα επίπεδο σε αυτές τις συζητήσεις, τότε μη συμμετέχετε