Μεταλλαγμενα!

Καλως η κακως ο ανθρωπος εξελισσεται! Αυτο φαινεται παντου και δεν θα μπορουσε η διατροφη και η ιδια η φυση των τροφιμων να αποτελουσε εξαιρεση…ποια ειναι λοιπον η γνωμη σας για τα μεταλλαγμενα τροφιμα;!

σορτσμαν να ρωτήσω κάτι ?

στα σοβαρά θέματα όπως βλέπεις απαντάνε οι ίδιοι κ οι ίδιοι. μήπως θα έπρεπε να περιμένεις να ξενερώσει ένα σοβαρό θέμα, πριν ανοίξει ένα άλλο ? τώρα σε τι να πρωτοαπαντήσουμε, της κακομοίρας γίνεται…

γνώμη μου

Για αυτο δεν φταιω εγω…εγω γραφω απλως τους προβληματισμους μου. Αλλωστε αυτο τι σημαινει οτι πρεπει να ανοιγω χαζοθεματα για να απαντουν περισσοτεροι;;; Αν ειναι προβλημα το να σκεφτομαι σιγουρα εισαι ο πρωτος που το προβαλει…Τα θρεντς εχουν ανοιχτει και οποιος θελει απανταει…απλα τα πραγματα!

Εντιτ: Και στα groups ανοιγονται πολλα Θρεντς καινουρια αλλα δεν ειπε κανεις τιποτα! :stuck_out_tongue: :lol:
Ξαναλεω οτι θεωρω πως υπαρχουν ατομα εδω μεσα που μπορουν να προβληματιστουν και με παραπανω απο ενα θεμα το 6μηνο…:smiley:

αν κατάλαβες αυτό από το παραπάνω, κάτι χάνουμε

τέσπα οφφτόπικ τέλος, καλή συνέχεια

Μεγαλο ζητημα, βλεπε θεματα βιοηθικης, πολυεθνικες, κερδος κλπ… Ειμαι καθετα αντιθετος πρωτα και κυριο για το λογο οτι επεμβαινουμε τεχνητα στη φυσικη διεργασια της εξελιξης, χωρις τις απαραιτητες γνωσεις. Θα επανελθω οταν βρω ορεξη με περισσοτερα στοιχεια…

η Θάνου θεωρείται μεταλλαγμένο?

Εεεεε, όχι μάνες! Μην προσβάλλεις τα μεταλλαγμένα! :stuck_out_tongue:

Η Θανου εχει υποστει μεταλλαξεις με εντονες επιρροες απο την κρητιδικη περιοδο και συγκεκριμενα απο την οικογενεια των Ιγκουανοδοντων.

Από πολύ παλιά ξεκίνησε η προσπάθεια να “βελτιώνουμε” ποικιλίες φυτών/ράτσες ζώων με διασταυρώσεις κλπ, η γενετική παρέμβαση νομίζω είναι φυσιολογική εξέλιξη αυτής της προσπάθειας, αλλά κάπου έχουμε χάσει το μέτρο. Αναφέρομαι κυρίως στα λόγια του Isis. Μεταβάλλουμε ένα άλφα φυτό για να γίνει πιο ανθεκτικό σε ζιζάνια (φανταστικό παράδειγμα), χωρίς να μελετήσουμε σε βάθος χρόνου τις επιπτώσεις που θα’χει αυτή η αλλαγή στο περιβάλλον του, τους καρπούς του και αλλού. Εκεί νομίζω χρειάζεται λίγη παραπάνω προσοχή.

Κατά τ’άλλα, δεν είμαι αντίθετος στην ύπαρξη μεταλλαγμένων τροφίμων. Για τη Θάνου επιφυλάσσομαι. :stuck_out_tongue:

Τα μεταλλαγμενα ειναι αιτια εμφανισης και εξαρσης αλλεργιων. Οι λογοι για τους οποιους τα καταναλωνουμε ειναι η αγνοια μας οτι καταναλωνουμε μεταλλαγμενα τροφιμα, οι χαμηλες τιμες ή το γεγονος οτι ειναι νοστιμα.

Δυστυχως πρεπει να παω στο χωριο στον παππου και την γιαγια για να καταλαβω οτι η ντοματα εχει γευση, ειναι καπως μικροτερη και δεν ειναι κατακοκκινη οπως μας την πουλανε…

Aλλο πραγμα το λεγομενο μπολιασμα των φυτων η οι διασταυρωσεις ζωων, και αλλο πραγμα η επεμβαση στον γενετικο κωδικα και ουσιαστικα η αλλοιωση του, για παραδειγμα καρπουζια που φωσφοριζουν οταν χρειαζονται νερο και αλλα παρομοια ειναι πολυ επικινδυνα πειραματα.

Δε διαφωνώ. Μπορεί να γίνει επικίνδυνο γιατί (πλέον) γίνεται καθαρά για κέρδος χωρίς προσοχή, αν και στην Ευρώπη είναι καλύτερη η κατάσταση, με ένα σωρό σχετικά ερευνητικά προγράμματα, σχετική νομοθεσία, και τα λοιπά. Η επέμβαση όμως στο γενετικό κώδικα είναι ένα ακόμα εργαλείο, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς τις υπερβολές που - δικαιολογημένα - κάνουν τον πολύ κόσμο να φοβάται και να φωνάζει, όπως τα φωσφορίζοντα καρπούζια ξερωγω. :smiley:

Τι δεν ειναι μεταλλαγμενο πλεον?:-s