Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Kast(o)rip?

Για μια στιγμη πηγα να το πιστέψω! Και του χρόνου!

1 Like

Live tribute to Warrel Dane
at Remedy Live Stage

Λίγα λόγια για το χθεσινό λάιβ.

Γενικά δεν έχω μεγάλη σχέση με tribute bands κ μπορώ να πω πως ειναι λίγες κ πολυ επιλεγμένες οι φορές που έχω βρεθεί σε λάιβ tribute σχηματων

(κ ποτέ σε λάιβ όπου διασκευαζεται υλικο μπάντας που εξακολουθεί να υφίσταται κ να παραμενει ενεργή - με μοναδικη εξαίρεση τους Fire and Steel που είδα περυσι στο Warm Up του Up the Hammers, λιγες μόνο μέρες προτου δω τους ίδιους τους Manowar, κ σταθηκαν τοσο καλα, που το λάιβ τους κατέληξε να λειτουργησει σχεδόν συμπληρωματικα στο λάιβ των kings of metal, με τις κομματαρες που είχαν παιξει κ την απόδοση που είχαν χτυπησει, ετσι για να τα λεμε κι ολα! )

Ωστόσο, το χθεσινό, λίγες μόνο μέρες μετά από το επικο live tribute στους πρωιμους Death, ήταν κάτι που μου εδινε την αίσθηση ότι θα είναι ιδιαίτερο.

Κ, ναι, ήταν.

Έντονη βραδια συναισθηματικά, με κάποιες εξαιρετικες αποδόσεις από την μπάντα κ τους guests, με τον Χρήστο των Disharmony να είναι παραπανω απο αξιοπρεπής στο πανδυσκολο έργο του να αναλάβει τα φωνητικά του Warrel, κ με ΟΛΟΥΣ τους guest vocalists να συγκινουν.

Τρελό συναισθηματικό rollercoaster η βραδιά, από βουρκωμα σε κοπανημα κ παλι πισω (ειδικά σε Sentient 6 κ This Godless Endeavor, όπως φυσικά κ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΤΑ από Politics κ Dreaming).

Επικο, σαρωτικό κλείσιμο με Enemies of Reality με τον Βογιατζή των Need στα φωνητικά, κ η λήξη του λάιβ νομιζω οτι μας βρήκε όλους/όλες με μια αισθηση ικανοποίησης/συγκίνησης/ πληρότητας μεγαλυτερης κι απο το αναμενόμενο.

Μπράβο στα παιδια για το εγχείρημα, κ την επόμενη φορά ελπιζω να γίνει σε μεγαλύτερο χωρο, ώστε να μαζευτούμε περισσότεροι άνθρωποι που μεγαλώσαμε (και) με την Φωνη του…

8 Likes

???)?))

Ναι;
Δεν ειπα οτι υπαρχει κατι κακο/μεμπτό σ αυτο.
Απλα, συνήθως, δεν είναι κατι που θα με τραβήξει προσωπικα.

Που είναι ρε συ η τοσο μεγαλη σου απορια σ αυτό;

Ειναι οι nevermore ενεργη μπαντα;

Εμ, θελεις μηπως να ξαναδιαβασεις τι έγραψα;

Γι αυτο ανέφερα τους Fire and Steel ως Μοναδική τέτοια εξαίρεση.

Ακριβώς επειδη ΔΕΝ πηγαινω σε τέτοια λάιβ, αρα κ το χθεσινό (προφανως) ΔΕΝ ηταν τέτοιο λάιβ!

Μη με καις ρε μεσημεριατικο, απλο ήταν ,νομίζω, αυτό που έγραψα! :grinning:

Edit; κ για να σε προλαβω, το “ωστόσο” πήγαινε στο οτι ΓΕΝΙΚΑ δεν εχω μεγάλη σχέση με tribute bands

1 Like

Δεν μου κολλαγε αλλα οκ

Μπορεί κ να ηταν περιττος ο προλογος, οκ, αλλά η αληθεια ειναι οτι γράφτηκε καπως συναισθηματικα.

Κράτα απλα οτι ηταν δυνατη φαση για τους παρευρισκομενους, αν θες!

2 Likes

Καθόλου περιττός, και αποτυπώνει μια χαρά το κλίμα της βραδιάς. Περιττά είναι άστοχα, και χωρίς λόγω ύπαρξης σχόλια, που δεν έχουν να κάνουν καθόλου με το συναυλιακό κομμάτι.

Αναφέρεσαι σε καποιο δικο μου σχόλιο;

Ναι φίλος, μια χαρά αποτύπωσες το κλίμα της βραδιάς.

1 Like

Μεταφορά στο Καλύτεροι διάλογοι τώρα.

9 Likes

Nice

9 Likes

Ε, άντε γαμηθείτε, ίδια μέρα με Steve Vai (και Dissekerad).

1 Like

ωραία πραγματάκια στο Φεστιβάλ Αθηνών.

19/6 John Cale
22/6 Waterboys
27/6 Sigur Ros
κάπου έχει και Kraftwerk, και διάφορα jazz

9 Likes

Και Nils Frahm ίδια μέρα με Siouxsie :melting_face:

Έδιτ: α τι καλά και Sigur Ros είναι μαζί με Parkway :dotted_line_face:

Μεσα σε μια εβδομαδα γυρω στα 10 live !

Έκλεισα για Ιούνιο για 4 live. Φακές και ρύζι μέχρι τότε.

9 Likes

Περίμενα να δω κάτι καλύτερο. Δε με ψήνει καμία μέρα.