Πρωτοδισκακισμός - όχι ο κλασσικός

Πως γενεν να αναφερεις τη χρυση εποχη των In Flames και να μην αναφερεις το Whoracle?
Το Colony εχει μεσα το Ordinary Story που ισως να ειναι και το καλυτερο τους τραγουδι, αλλα εχει μεσα και τοσα fillers…

Είπα την αγαπημένη μου τριάδα, μετά έρχεται και το Whoracle αλλά και τα επόμενα τους, γενικά είμαι από τους λίγους που ακόμα μου αρέσουν, δεν με νοιάζει το ότι έχουν αλλάξει αρκετά, οι δίσκοι τους ακόμα κάτι μου λένε.

Όταν άκουσα το Hell Awaits πρώτη φορά τρόμαξα, αυτό το συναίσθημα δεν το έχω ξανανιώσει από τότε με άλλον δίσκο, βέβαια είχα ακούσει ολοκληρωμένους δίσκους μόνο τα Metallica(τα 5 πρώτα), το Number of the Beast, No Prayer… και το Appetite

1 Like

Μη λεμε τα ιδια, ειμαι 7 χρονων και ακουω φανατικα Iron Maiden. Σε κανα χρονο θα τους ξεπερασω και θα ακουω πιο βαρια ακουσματα, οπως Michael Jackson ας πουμε.

2 Likes

αλλος ενας δισκος που θυμηθηκα.

Ozzy Osbourne - No More Tears. Μαλλον ο πρωτος που ακουσα και σιγουρα ο αγαπημενος μου.

1 Like

Πάλι πρωτοδισκάκιας εδώ, το Blizzard ήταν το πρώτο που άκουσα, ναι και είναι το αγαπημένο μου. Βέβαια για να είμαστε ειλικρινής διαβάζοντας το Hammer τότε ήξερες από που να ξεκινήσεις, συνήθως δηλαδή από το, κατά γενική ομολογία, καλύτερο του κάθε συγκροτήματος

Έχει fillers το Colony? Ποιο? Πότε? Πού? Γιατί?

Ο αποπανος μιλάει σωστά.

  1. Embody the Invisible
  2. Ordinary Story
  3. Scorn
  4. Colony
  5. Zombie Inc.
  6. Pallar Anders Visa
  7. Coerced Coexistence
  8. Resin
  9. Behind Space '99
  10. Insipid 2000
  11. The New World

All killer, no filler που λένε και στο χωριό μου

2 Likes

Λογικό είναι, αφού πρόκειται για τον καλύτερο δίσκο των Dream Theater.

Τεράστιος δίσκος. Ο καλύτερός τους για μένα. Το Joshua Tree έχει πιο κλασσικό ήχο, αλλά με το Achtung Baby πιστεύω ότι μας έδωσαν το magnum opus τους.

1 Like

Ας προσθέσω κι εγώ κάποια προσωπικά παραδείγματα.

Fates Warning - Perfect Symmetry: Αποτελεί την πραγμάτωση αλλά και την κορύφωση όλων όσων ήθελαν να επιτύχουν οι Fates στην δεύτερη τους περίοδο. Δεν μπορεί να μην το βλέπει όλος ο κόσμος αυτό!

Rush - Permanent Waves: Μεγάλη προσωπική αδυναμία, καθόλου αδικαιολόγητη. Δεν θα μπω στη διαδικασία να επισημάνω τα αυτονόητα, θα πω μόνο ότι, όταν θέλω να ακούσω Rush, βάζω το PW.

Queen - Sheer Heart Attack: Όταν το Brighton Rock αναλαμβάνει να σε εισάγει στον κόσμο των Queen το αποτέλεσμα είναι προδεδικασμένο. Για να μην πιάσω και όσα έπονται αυτού!

Black Sabbath - Vol.4: Παρ’ όλο που λάτρεψα και τους υπόλοιπους από την ιστορική πρώτη εξάδα, μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως το Vol.4 είναι σχετικά παραγνωρισμένο

Skyclad - The Wayward Sons of Mother Earth: Εδώ δεν υπάρχει κανένα “μυστήριο”. Ήταν ο πρώτος τους που άκουσα γιατί εκείνη την εποχή δεν είχαν κυκλοφορήσει κάποιον άλλο!

1 Like