Αγορά Πικαπ

Καλησπερα. Τον τελευταιο καιρο ενδιαφερομαι για την αγορα ενος πικαπ για οικιακη χρηση. Δεν θελω κατι εξεζητημενο, αλλα θα ηθελα ο ηχος να ειναι ικανοποιητικος.Δεν εχω ιδεα ομως για το τι χρειαζεται ηχεια κτλ. Αν μπορει καποιος ας μου προτεινει καποια μαρκα, να μου πει τι θα χρειαστει να αγορασω εξτρα και αν ειναι καλη ιδεα να αγορασω καποιο μεταχειρισμενο.
Ευχαριστω

Καλησπέρα, είχα και εγώ πριν μερικά χρόνια το ίδιο ενδιαφέρον. Υπάρχουν έξω πικαπ όπως αυτό, τα οποία βγαίνουν σε χαμηλό κόστος αλλά δεν θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο. Εγώ ψάχνοντας αντίστοιχα σκεφτόμουν για ένα Thomson ενιαίο ηχοσύστημα με Radio Tuner, CD, Πικαπ το οποίο ήταν με αποσπώμενα ηχεία και έβγαινε περίπου στα 260€. Μετά από συζήτηση με φίλο μου εξήγησε ότι δεν είναι και πολύ καλή επιλογή καθώς εάν πάθει κάτι φεύγει όοολο για επισκευή ή ακόμα πολλές φορές δεν αξίζει η επισκευή. Επίσης οι δίσκοι θέλουν αγάπη, φροντίδα και προδερμ οπότε καλύτερα να πας σε ενα φθηνό αλλά καλό πικαπ. Σίγουρα λοιπόν θα χρειαστείς ηχεία (περίπου στα 120€ - 150€ ανάλογα την ποιότητα…όχι κάτι φοβερό αλλά θα κάνεις δουλειά), Ραδιοενισχυτή (αν θες και ράδιο - δεν σου λέω να πας σε λύση ξεχωριστή Tuner - ενισχυτη δηλαδη …ανεβαίνει το κόστος) με προενίσχυση Phono (απο 250€ και πάνω ) και ένα πικάπ εγώ πήρα της Stanton αυτό (αρκετά καλό για τα λεφτά του και αλλάζεις και κεφαλοβελόνα αν θες καλύτερο ήχο)… Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν για να σου πω τι έκανα εγώ αφού απελπίστηκα. Έκανα μία έρευνα αγοράς σε αγγελίες και βρήκα από συλλέκτη που είχε πολλούς ενισχυτές έναν Ραδιοενισχυτή περίπου στα 150€ μαζί με ηχεία. Αρκετά καλός ήχος αν και ο ενισχυτής είναι λίγο παλιός αλλά να ξέρεις ότι τα παλιά μηχανήματα αν είναι προσεγμένα έχουν διαμάντι ήχο …και έδωσα και περίπου 160€ για το Πικαπ που προανέφερα! Θα σε συμβούλευα λοιπόν μετά από 2- 3 χρόνια που τα έχω να κάνεις το ίδιο γιατί πραγματικα για κάτι τέτοιο ούτε πολλά λεφτά ήταν και μπορώ να πω ότι είναι από τις αγορές που τις έχω χαρεί πραγματικά!!! Ενισχυτή ίσως βρείς και φτηνότερο αλλά για το πικάπ μην κάνεις το λάθος να πας σε φτηνιάρικο 60€ -100€.