Νέες Κυκλοφορίες 2018

Σε συνέχεια του προηγούμενου post μου, να και το πρώτο δείγμα

3 Likes

Οι Minsk θα κυκλοφορήσουν ένα split με τους ZATOKREV στις 5 του Οκτώβρη με τίτλο BIGOD.

Το σημαντικότερο δεν είναι αυτό, αλλά ότι θα ακολουθήσει περιοδεία και θα περάσει από Αθήνα, 25 Οκτωβρίου (Μόνο οι Minsk όμως), τουλάχιστον έτσι λένε στο facebook τους.

Minsk is extremely excited to announce a special collaboration with our friends from across the sea, the ever inspiring ZATOKREV. Our split album, entitled BIGOD, will be released October 5, via Consouling Sounds and Czar Of Crickets Productions. A European tour featuring both bands will follow the album’s release.

Oct 18: BE Ghent
Oct 19: NL Leuwaarden (Into the Void Festival)
Oct 20: DE Oldenburg
Oct 21: PL Poznan
Oct 22: PL Krakow
Oct 23: CZ Prague
Oct 24: CRO Zagreb
Oct 25: GR Athens (Minsk only)
Oct 26: BG Sofia
Oct 27: SR Belgrade
Oct 28: HUN Budapest
Oct 29: SK Bratislava
Oct 30: DE Leipzig
Oct 31: DE Karlsruhe (Halloween Dudefest)
Nov 1: CH Bulle
Nov 2: CH Basel
Nov 3: CH Winterthur

Εχουν βγει και εισιτηρια ρε!

Χθεσινό ποστ ήταν (στο Facebook) και νόμιζα ότι ήταν φρέσκα νέα…δεν πειράζει πάρ’ το σαν υπενθύμιση μωρέ :yum:

1 Like

καινούριο Disturbed

2 Likes

ΚΑταπληκτικα και τα δυο τραγουδια. Περισσοτερο μου αρεσει το Endetidstegn αλλα who am I που θα τους πω πως δεν ειναι τελειο οτι κι αν εχουν βγαλει. Το Vilosophe παραμενει ακλονητο ως ενα απο τα 10 καλυτερα αλμπουμς της προηγουμενης δεκαετιας για μενα.

1 Like

Και τα δυο τραγούδια είναι πάρα πολύ ωραία, το “Scion” μου αρέσει λίγο περισσότερο (ίσως να φταίει το κακό βίντεο του “Endetidstegn”).

Καλά τα λες για το “Vilosophe”. Τα λατρεύω και τα τρία άλμπουμ τους, στην μετά μπλακ μέταλ εποχή τους, αλλά εάν μου έβαζε κανείς το όπλο στον κρόταφο :stuck_out_tongue_winking_eye: και μου έλεγε βάλτα σε σειρά προτίμησης, θα ήταν έτσι:

  1. How The World Came To An End (Μια γαμημένη τελειότητα, ακόμα και τα ραπ σημεία ταιριάζουν τέλεια, χωρίς να είμαι καθόλου φαν της ραπ).

  2. Vilosophe (Τεράστια δισκάρα, τεράστια αλλαγή και τεράστιο σοκ για πολλους, απλά θεωρώ ότι στο “How the world…” σαν να βρήκαν 100% τον ήχο τους, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω)

  3. Be All End All (Το μόνο που του προσάπτω είναι ότι δεν υπήρξε αυτή η αλλαγή, η έκπληξη στον ήχο τους, βέβαια περιέχει το καλύτερο τραγούδι τους…“Name the Serpent”)

Δεν είμαι καθόλου αντικειμενικος μαζί τους, για αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία στα γραφόμενα μου :yum:

1 Like

Το θεμα ειναι να γινεται ωραια κουβεντα για μουσικες, οχι να συμφωνουμε ολοι με ολα :heart_eyes:

Εγω αν επρεπε να κανω ενα ranking θα τα εβαζα ως εξης:

  1. Vilosophe (μια υπερδισκαρα με 7 αψεγαδιαστα τραγουδια και 1 εφιαλτικο outro για να μη μπορει να κοιμηθει κανενας, και το καλυτερο τραγουδι στην ιστορια της μουσικης με τον τιτλο Ende)

  2. How The World Came To An End (Ενας σχεδον εξισου καλος δισκος με τον προκατοχο του, που βαζω στην δευτερη θεση μονο και μονο γιατι δεν εχει το Ενα Τεραστιο Τραγουδι οπως εχουν οι αλλοι δυο δισκοι, και για τα ραπ σημεια, τα οποια προσωπικα με ξενιζουν λιγο)

  3. Be All End All (ελαχιστα πιο κατω απο τα αλλα δυο, για τους λογους που αναφερεις οντως. Δεν ειναι παντοτε απαραιτητη μια αλλαγη στον ηχο μιας μπαντας, και συγκεκριμενα οι Manes δε με ενοχλει καθολου αν βγαζουν δισκους με την ποιοτητα του Vilosophe για παντα, ακομα κι αν ειναι στο ιδιο στυλ, αλλα εν προκειμενω απλα δεν συνταραχθηκα. Το επερχομενο αλμπουμ με εχει προδιαθεσει πολυ θετικα με τα δυο νεα τραγουδια, που θεωρω οτι θα ηταν στις κορυφες του be all end all.)

ΥΓ. Το βιντεο για το Endetidstegn δεν το ειδα καν, το ειχα και επαιζε ακουγοντας μονο τη μουσικη. Σε συμβουλευω να κανεις το ιδιο αν σε χαλασε το βιντεο τοσο πολυ χαχα

1 Like

Παιδια, ολα καλα, ομως ρε σεις οχι μανες…

(επρεπε καποιος να το πει και ανελαβα και τον ρολο του γραφικου)

6 Likes

Υπηρχαν πολλες ευκαιριες και τις προσπερασα, χαιρομαι που ανελαβες αυτον τον ρολο.

Υπαρχει και το “ακου manes” σε αντιδιαστολη του “ακου μανα”, πολύ χρησιμο οταν μιλας σε καποιον που δεν εχει ακουσει manes.

3 Likes

Καθόλου fair play εκ μέρους σου, πετάς το “Ende” μπροστά και καθαρίζει το ματς :sunglasses:

Παντελή έχεις δίκιο, το χοντρύναμε :joy:

Άκου μάνες? :joy::joy::joy:

2 Likes

Πολύ ωραίο το νέο Manes. Σε λίγες μέρες θα έχουμε κάτι στην κεντρική μας σελιδα για αυτό.

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα προηγούμενα άλμπουμ τους αλλά θα το πράξω με τη σιερά που προτείνει ο Quintom σιγά-σιγά.

1 Like

Ελπίζω αυτό το “κάτι στην κεντρική” να είναι πέρα από κριτική και μια συνέντευξη, γιατί 2-3 που διάβασα σε σαιτς του εξωτερικού ήταν γεμάτο “κλισεδιάρικες” ερωτήσεις μόνο…αι κάουντ ον γιου!

Εφόσον έχεις ακούσει το νέο άλμπουμ μια ερώτηση μόνο : τα 2 τραγούδια που δώσανε στην δημοσιότητα που τα κατατάσσεις? Στα καλύτέρα π.χ?

:open_mouth:

1 Like

Haru Nemuri
Φέτος κυκλοφόρησε το ντεμπούτο της
Οποιος γουστάρει Noise Pop/Rock,J-Pop,Art Rock,Post-Hardcore ας τσεκάρει

βγήκε νεο Murder By Death

Αρχικά, μπορείς να ακούσεις το άλμπουμ από το site μας, εδώ

Εν συνεχεία, υπάρχει παρουσίαση και μια συνέντευξη που κάναμε μαζί τους. Δεν τους λες και τους πιο εύκολους ανθρώπους στην επικοινωνία. :stuck_out_tongue:

Μια χαρά η συνέντευξη, αν αναλογιστεί κανείς αυτό που λες : “Δεν τους λες και τους πιο εύκολους ανθρώπους στην επικοινωνία” και ότι κάποιες φορές γίνονται και λιγάκι ειρωνικοί.

Θα ήθελα η αλήθεια είναι, περισσότερες ερωτήσεις γύρω από το άλμπουμ αλλά καταλαβαίνω την περίσταση (ας έλλειπε αυτή με τον Ozzy :stuck_out_tongue_winking_eye:).

Η πρώτη-πρώτη εντύπωση από το άλμπουμ είναι ότι μοιάζει πιο “straight forward” με περισσότερη κιθάρα.

Το “Last Resort” πάντως πρόλαβε να με διαλύσει.

Καταπληκτικη συνεντευξη, ο τυπος ειναι λατρεια :heart_eyes: Πραγματικος καλλιτεχνης.

Εντωμεταξυ δε συμφωνω καθολου με τον παραλληλισμο με Ulver. Η μουσικη των Manes ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτην των Ulver, και δεν ειχαν ποτε και παρα πολλα κοινα, με εξαιρεση το “μπαντα απο τη Νορβηγια που επαιζε μπλακ μεταλ στο πρωτο αλμπουμ”. Το οποιο ομως μπορει να ειπωθει για καπου 1000 μπαντες :stuck_out_tongue: Επισης, μονο ενα μελος των Manes ηταν ουσιαστικα στην μπαντα οταν εβγαλαν το πρωτο τους αλμπουμ. Αρα μιλαμε για εντελως διαφορετικη μπαντα.

Μετα απο μια ακροαση, το SMDS απλα με εντυπωσιασε. Βεβαια με αφορμη τα δυο singles που ειχαμε ακουσει, λιωνω δισκογραφια Manes αυτες τις μερες, αλλα και παλι, δεν περιμενα δισκο που ΟΛΑ τα τραγουδια ειναι τοσο δυνατα.

1 Like