Νέες Κυκλοφορίες 2018

Νέο άλμπουμ τόσο σύντομα από Lunatic Soul? Αν δεν κάνω λάθος το τελευταίο τους, (Fractured) κυκλοφόρησε τον περασμένο Οκτώβριο.

Αυτό τι σημαίνει για τους Riverside?

Γνωρίζει κάποιος τις προθέσεις τους σχετικά με την μπάντα? Την διέλυσαν? θα συνεχίσουν?

Οι Lunatic Soul κυκλοφορούν ένα συμπληρωματικό (κι ακόμα πιο ηλεκτρονικό/ambient) EP σε σχέση με το περσινό “Fractured”.

Οι Riverside συνεχίζουν κανονικά σαν τρίο κι αυτή την περίοδο ολοκληρώνουν τις ηχογραφήσεις του νέου τους άλμπουμ που πιθανόν να κυκλοφορήσει και μέσα στη χρονιά.

Το The Sea Within είναι ιδιαίτερο άλμπουμ. Πολυεπίπεδο και σχετικά διαφορετικό από αυτό που θα περίμενε κάποιος. Προσωπικά μου αρέσει αρκετά όσο το ακούω, αλλά δεν έχω ακόμα ξεκάθαρη ετυμηγορία.

3 Likes

Αυτά τα ηλεκτρονικά/ambient μονοπάτια δεν είναι ακριβώς my cup of tea, αλλά το Εye Of The Soundscape το έχω μέσα στην καρδιά μου, μάλλον λόγω του όλου “for Grudzien” κλίματος. Το Fractured πάλι είχε μέσα το A Thousand Shards Of Heaven που είναι κομμάτι 11/10, αλλά οκ, δεν περιμένω κάτι εξίσου συγκλονιστικό από το Lunatic Soul. Από τους Riverside, περιμένω ΔΙΣΚΑΡΑ.

Οι Riverside έχουν ήδη ανακοινώσει ότι ετοιμάζουν δίσκο και αν θυμάμαι καλά βγαίνει τέλη Σεπτέμβρη.
Και όπως τον έχει περιγράψει ο Duda θα είναι “dark and heavy” επηρεασμένοι σαφώς από τον θάνατο του Piotr. Αγαπημένη μπάντα οι Πολωνοί, αναμένουμε άλλη μια δισκαρα, η απουσία του Piotr σίγουρα πάντως θα φανεί…
Όσον αφορά τους LS ή για να το πούμε καλύτερα το προσωπικό project του Mariusz γιατί αυτό είναι στην ουσία, το fractured ήταν ένας ωραίος δίσκος, αν και για μενα όχι στα επίπεδα του προηγούμενου του walking on a flashlight beam. Να δούμε τώρα και το EP.

Όντως

Riverside updated their cover photo.
32 mins ·
Well, we’re back in the game! We’re happy to tell you that our seventh album will be called “Wasteland” and will be released at the end of September this year. More info soon!

1 Like

Το πρώτο δείγμα από Lunatic ήταν καλό δεν τρελάθηκα αλλά περιμενω να βγει ο δίσκος. Riverside περιμένω και εγώ να βγάλουν ακόμα μια δισκαρα

Καινούριο album από therapy?, τίτλος cleave και θα κυκλοφορήσει τον σεπτέμβρη. 1ο single το callow:

1 Like

vgike kai gamaei

1 Like

^ο ξαδερφος του τρομου στο εξωφυλλο?

1 Like

νεο τραγουδι Leprous…

3 Likes

με την επιτροπη σωτηρίας του σχεδόν ψόφιου μεταλ ξεχάσαμε να ακούσουμε μουσικούλα’

Να πω λοιπόν ότι το νέο Graveyard μ αρεσε πολύ με μια ακρόαση

Μπράβο στα αλάνια

1 Like
1 Like

Αντε γεια!!! https://www.decibelmagazine.com/2018/06/04/full-album-stream-battleroar-codex-epicus/

Sorry αλλά δεν μου αρέσει καθόλου!! Υπερβολικά έντονο και επιτηδευμένο το επικό στοιχείο με πλήκτρα/χορωδίες αλλά και οι συνθέσεις μαύρα χάλια. Γεμάτο από mid tempo τραγούδια που απλά δεεεεν…Το ρεφρέν στο 1ο κομμάτι We Shall Conquer πρέπει να το έχει γράψει 15χρονος, δεν εξηγείται αλλιώς!!!

Κρίμα ρε γαμωτο, δεν το περίμενα από Battleroar :face_with_raised_eyebrow:

1 Like

οκ.Εμενα μου αρεσε αρκετα παντως.Ιδιως το τελευταιο,το chronicies και το the doom.Σιγουρα ενα σκαλι κατω απο το προηγουμενο,αλλα παρολαυτα εχει την ταυτοτητα των Battleroar

1 Like

Στο τελευταίο, επειδή το κλαρίνο σαν όργανο στην Ελλαδα παραπέμπει σε άλλου είδους “μουσικά μονοπάτια” :smile: , μόλις ξεκινάει λέω άντε να δω που θα πάει. Έχει αρκετά καλό ρεφρέν το τραγούδι αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι το σώζει.

1 Like

Δε τελειωσαν ακομα μαζι μας οι Τιτανες …
Νεο αλμπουμ και νεο single !

2 Likes

Δε χωρούσε;;; χαχα

Θα επανέλθω όταν γυρίσω απ τη δουλειά και το ακούσω. Φέρτε τους