Σκακι

Problemo,mademoiselle?

Το ωραιο με το σκακι ειναι οτι δε μπορεις να πεις ‘γαμω την τυχη μου’

Εκει εισαι αξιος της μοιρας σου, το πολυ πολυ να πεις γαμω την μ@λ@κια που με δερνει:p

Το λατινικό θα σε ματαφάει σένα :lol:

:smiley:

Σωστόοςςς :wink:

Παλιά έπαιζα πολύ σκάκι, είχα γίνει σχετικά καλός, τώρα έχω χρόοονια… Καλά που θυμάμαι και τους κανόνες δλδ… :stuck_out_tongue:

υπηρξε μια περιοδος που ημουν τοσο πορωμενος με το σκακι , επαιρνα βιβλια κλπ

τωρα εχω πολυ καιρο να παιξω δυστυχως και τα βιβλια δεν τα βρισκω

παραμενει αγαπημενο παντοτε και θελω να ξαναρχισω να παιζω παλι οπως παλια

γενικα μαρεσε να παιζω αμυντικα , προσπαθουσα να μπλοκαρω τον αλλον πρωτα και μετα επιθεση (σαν κατενατσιο δηλαδη:p )

μισω το ταβλι , δεν εχω παιξει ποτε , δεν ξερω και μαλλον δεν θα μαθω!!!:lightsabre:

Ε ε λίγα για το τάβλι… :evil:

(καλά που το’βαλες σε spoiler τουλάχιστον να μην το βλέπω και συγχίζομαι… :stuck_out_tongue: )

Παλια επαιζα πολυ, τωρα…

Ειναι αληθεια οτι εχει καταργηθει το “παρσιμο αν πασαν”???

^ Ναι απ’ο,τι ξέρω…

πιόνι… Θυσιάζεται εύκολα, είναι η μισή άμυνα, προστατεύει βασιλιά στο ροκέ και αν φτάσει στο τέρμα το κάνεις ό,τι θες…

χαλαρα ιππος
ειναι το πιο καλλιτεχνικο κομματι με την πιο
περιτεχνη κινηση,
επισης μπορει να κανει ενα πολυ ωραιο ματ
οπου ολα τα αλλα κομματια θυσιαζονται
κ ο ιππος κανει σαχ στο βασιλια που δεν εχει τετραγωνο να
μετακινηθει
(νομιζω λεγεται ματ αποπνιγμου)

Μιας κι έχει κλείσει το πολλ: Βασίλισσα! Τα κάνει όλα, κι αν ξέρεις να τη χειρίζεσαι σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα.

:thumbup:

Μέχρι τα 13-14 έπαιζα φανατικά, διάβαζα βιβλία κι έτσι. Κι έπαιζα πάντα αμυντικά.
Βασικά ο λόγος που κάποια στιγμη σταμάτησα ήταν ότι έπαιζα στάνταρ με μία συγκεκριμένη φίλη μου, και είχαμε αποκτήσει πολύ συγκεκριμένο στυλ παιξίματος η κάθε μία. Αυτή ξεκίναγε επίθεση από νωρίς, οπότε εγώ έστηνα καταπληκτικές άμυνες, αλλά δεν έμαθα ποτέ να επιτίθεμαι άρα κέρδιζα σπάνια :roll:
Από ένα σημείο και πέρα λοιπόν όχι μόνο τα παιχνίδια μας ήταν σεταρισμένα ακριβώς τα ίδια, αλλά διαρκούσαν αιωνίως για να καταλήξουν σε ισοπαλία. Έχω να παίξω πάνω απο 10 χρονια…

Με συνδυασμό ίππου/ αξιωματικού μπορείς να κάνεις ύπουλα θαύματα πάντως. Και το πιονάκι μην το υποτιμάτε ποτές, είναι πολύ δυνατό χαρτί…