Σκακι

επειδη τελευταια τα τοπικ ειναι ειτε πολυ σοβαρα ειτε πολυ φαιδρα ας βρουμε την μεση λυση με κατι ενδιαφερον

the case~~

αγαπαμε ολα τα πιονα εχουν ολα τα καλα και τα κακα τους και ομως πρεπει να διαλεξουμε μονο ενα,μετα απο συζητηση ωρων με φιλο μου καταληξαμε οτι τα πιονια ειναι ολα ισα και τα αγαπαμε ολα
the analysis
αγαπαμε τους στρατιωτες γιατι μας θυμιζουν την θ(φ)ητεια μας,τον πυργοι γιατι πηγαινει μονο ευθεια οπως θα θελαμε και μεις να πηγαιναμε,το αλογο γιατι καλπαζει περηφανο την βασιλισα γιατι μας θυμιζειτην κλασατη γκομενα που ποτε δεν μας εκατσε τον αξιωματικο τον μισουμε το ιδιο και τον βασιλια
the reaction

αμεση και εντομη η αντιδραση,καθε πιονι εχει αλλη πρωσοπικοτητα τα αλογα πανε μουλικα με βηματα που κανουν ορθη γωνιια οι πυργοι περηφανα οι αξιωματικοι διαγωνια η βασσιλισα κανει τα παντα και συμφρει και ο βασιλιας δεν κανει τιποτα ο στρατιωτης παντα πεθαινει για να τονα ανταλαξουμε με αλλο πιονι
the summary

δεν ξερω ολα τα γαπαμε ολα εχουν κατι η αποφαση ειναι δικη σας…

το σκακι απλα τα σπαει αν και δεν παιζω συχνα δυστυχως
θα λεγα βασιλισσα αλλα ειναι πολυ κλισε οποτε λεω αξιωματικος…τα σπαει

εντιτ : καταλαθως ψηφισα στρατιωτη γαμωτο

Στρατιωτης γιατι ειναι ο πιο απλος. Οχι οτι παιζω φανατικα σκακι…

Τα πιονια ειναι ολα αναλωσιμα. Αναλογως τι θα αποκομισεις.

(Διχως να ειμαι καλος) στο σκακι παιζω οπως και στο ταβλι. Παντα επιθεση.

Aλογο γιατι εχει την πιο στρατηγικη κινηση…

Kουβαλας μαζι σου σκακιερα?8O 8O 8O

Μπα…η βασιλισσα ειναι πιο στρατηγικη…εχει ολες τις κινησεις…και πυργος και αξιωματικος

Oκ δεν το διετυπωσα σωστα…Την πιο εξυπνη κινηση…

:slight_smile:

Βασιλισσα γιατι τα εχει ολα και μπορει να κινηθει πιο ανετα. Το αλογο εχει οντως την πιο εξυπνη κινηση και μπορει να μην του περασει του αντιπαλου σου απο το μυαλο οτι μπορεις να του φας το ταδε πιονι με την κινηση Γ:!: Αλλα επιμενω σε βασιλισσα, ειναι η πιο βολικη:p

[SPOILER]

(ΤΟΛΚΚΙ, πιο βολικη σε κινησεις εννοω:|)[/SPOILER]

Εχετε και σκακι στην Μηλο?σωπα…:stuck_out_tongue:

Δεν εβαλα βασιλισσια γιατι ειναι πολυ κλισε. Επισης ειναι μονο μια, και φοβασαι και να την χρησιμοποιησεις αρα μονο κακο σου κανει.
Ο αξιωματικος ειναι χρησιμο πιονι αλλα ο καθενας απτους δυο δεν μπορει να παει στο αντιθετο χρωμα αρα…
Το αλογο ποτε δεν με τρελανε. Καμια φορα το θυσιαζω κιολας.
Ο βασιλιας, ok, αν τον χασεις χανεις το παιχνιδι αλλα κατα τ’αλλα ειναι αμπαλος

Ειμαι αναμεσα σε πυργο και στρατιωτη. Με τον στρατιωτη (τον ελεγα καπως αλλιως αλλα μου κολλησε το στρατιωτης τωρα:?) μπορεις να οργανωσεις σχεδια και παγιδες, δηλαδη απτη μια του κανεις ματ με την βασιλισσα αλλα απτην αλλη δεν εχει που να παει γιατι εχεις τον στρατιωτη πιο περα. Δεν ξερω γιατι αλλα θα επιλεξω πυργο. Παντα τον βγαζω αργα και η αρχικη του θεση βοηθαει στο να χωθεις απτα πλαγια:p

Ναι οντως κι εγω αργω να βγαλω τον πυργο στο πεδιο της μαχης. Γιατι οπως επισης ειπες μπορεις να κανεις τις καλυτερες επιθεσεις απο τα πλαγια. Αλλα η βασιλισσα παραμενει φοβερη ρε. Και αμα πας στρατιωτη στην αρχη της αντιπαλης διαταξης μπορεις να παρεις και δευτερη βασιλισσα8)

Γιορταζεις σημερα και απαξιω να απαντησω καυστικα.:!:

Ε φυσικά βασίλισσα, έχει όλα τα πιόνα λόγω των κινήσεων. Ο ίππος εχει όντως έξυπνη κινηση, αλλά είναι χρήσιμος όσο υπάρχει η ντάμα ή έστω κανένας πύργος στο παιχνίδι.
παω για ενα online chess τωρα που το θυμηθηκα8)

:-k Αξιωματικός.Γιατί έχει καλή κίνηση,καλύπτει άλλα πιόνια όπως η βασίλισσα και δεν διστάζω να τον θυσιάσω

Χαλαρα θυσιαζουμε πρωτα τις δυο Βασιλισσες αν κατσει…

Το παιχνιδι μετα εχει περισσοτερο ενδιαφερον. =)

Αρκεί πρώτα να συμφωνήσεις για την αλληλοθυσία:p

Το παιχνίδι έχει ενδιαφέρον μόνο όταν νικάω:D

Δλδ ποτέ…

Εσύ γιατί πετάχτηκες πάλι?

Οταν η παρτιδα ειναι στο ξεκινημα ο ιππος σου λυνει τα χερια καθως μπορει να κινηθει ανετα μεσα στον ολο αυτο συνωστισμό απο πιονια.
Η βασίλισσα δειχνει την αξια της οταν υπαρχουν χωροι.
Ακομη και τα απλα πιονια σε σωστη διαταξη και με υποστηριξη απο κανα αξιωματικο μπορουν να κανουν πολυ καλη αμυνα.

Μπα. Ποτε δε παιζω για να νικησω. Εκτος εαν ειμαι σε κανα τουρνουα οπου νταξ, θελω να φτασω σε ενα καλο επιπεδο για το γαμωτο της υποθεσης.

Παντα παιζω για τη χαρα του παιχνιδιου. Σιγουρα προτιμω ενα ‘‘καλο’’ παιχνιδι απο μια νικη με τυπικες, συνοπτικες διαδικασιες.