Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Οι παραδοσεις ειναι για να σπανε :stuck_out_tongue:!

1 Like

Τελικά η ΦΙΦΑ μάλλον μπορούσε όπως αποδείχτηκε. Έλληνας συνωμοσιολόγος ρε φίλε.

Σπρώχτηκε και καλά η Γερμανία στον αγώνα με τη Σουηδία επειδή έπρεπε ντε και καλά να περάσει στην τελική φάση. Στο σημερινό ματς με την Κορέα μάλλον ξέχασαν να την σπρώξουν :roll_eyes:

2 Likes

Και τα κακομαθημένα με τις φράντζες άνθρωποι είναι με τα πάθη τους. Άλλες εποχές, άλλες μόδες, άλλες εσωτερικές και εξωτερικές γοητείες. Ουδείς εξαιρείται.

Όπως και να 'χει, θα ήθελα να δω Κροατία στον τελικό, δείχνουν δυνατοί και προσεγμένοι.

3 Likes

Πάντως σήμερα το VAR έσωσε την παρτίδα εν πολλοίς. Φαντάζεστε να είχε επιλέξει ο διαιτητής να ΜΗΝ πάει σε VAR τι συνωμοσίες θα ακουγόντουσαν; Σήμερα χάρηκα πολύ την χρήση του, ίσως γιατι ψιλοαντιπαθώ την γερμανική ομάδα. Άρα μπαίνει - που θα έμπαινε σίγουρα - η συζήτηση του ότι μας χαροποιεί το VAR όταν δικαιώνει ό, τι υποστηρίζουμε και αντιστρόφως…

Η αργεντινή πέρασε χτές όμως οπότε στα @@ τους η Γερμανία, δεν πάς ποτέ κόντρα σε ένα συνωμοσιολόγο :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, ξαναδές το πέναλτυ στον μπέργκ και πες μου εσύ με VAR και 20 κάμερες και εκατοντάδες εκκατομμύρια κόσμο να τους βλέπει πώς τα κατάφεραν και το έπνιξαν. Έλεος και ήμαρτον και ομετζε και τρία λολ δλδ

Οπως ειναι τα σταυρωματα αν ειναι στοιχειωδως σοβαροι μπορουνα να πανε μεχρι τους 4, ειναι βατο το κατω μισο, στο πανω μισο γινεται ο κακος χαμος.

Clairvoyant εσυ που εισαι μεγαλη μπαλαδοφατσα που διαφωνεις δεν μας ειπες. Χασανε 500 ευκαιρειες σημερα και δεν περασανε, την μετρια Σουηδια την κερδισαν οπως ειπα και με 10 παικτες μαλιστα, η Κορεα ειναι ακομα χειροτερη, μπαλα ειναι εξυπνε, εκ’των υστερων εχουμε ολοι 100% επιτυχια στις προβλεψεις μας, αυτο αναιρει οτι ο Ντραξλερ και ο Ροις ξερουν μπαλα? Κλασσικος ελληναρας που κρινει απο το αποτελεσμα, μιλα μας εσυ για μπαλα Γεωργιου του Ροκιν και διδαξε μας λοιπον.

1 Like

ειδεσ να κανω καμια αναλυση?
εσυ εισαι ο Γεωργιου του ροκιν που με τις αναλυσεις σου και τις προβλεψεις σου.
διδαξε μπαλιτσα δικε μου, πεσ μας το επομενο σιγουρακι, πεσ μασ ποια ομαδα σου αρεσει να βλεπεισ.

καλα ο Λινεκερ ας βγαλει το καροτο απ το στομα, τον ποναει ακομα απ οτι φαινεται

Μέσα η Αργεντινή που “δε μπορεί να διασπάσει κλειστές άμυνες” και έξω η Γερμανία που “δημιουργεί ευκαιρίες και επιμένει και παίζει ωριαία μπάλα”. Όμορφα πράγματα.

Με βάση τη λογική κάποιων εδώ μέσα, η Κορέα έπρεπε να κερδίσει 4-0 χθες ε?

Προσωπικά αν έβλεπα τον Hetfield σε τέτοια χάλια θα είχα απογοητευτεί τρελά. Άλλο να είναι φτιαγμένος πάνω στη σκηνή και να είναι δυναμίτης και άλλο αυτό το χάλι ρε συ, να σέρνεται και να βρίσκεται στην κοσμάρα του. Δεν υπάρχει σύγκριση. Και στο κάτω κάτω μαγκιά είναι να μπορείς να ξεφύγεις από αυτό και να ξανασηκωθείς όχι να χώνεσαι όλο και πιο βαθιά.
Το ίδιο ισχύει και όλους τους υπόλοιπους απλά στον Χετ έχω παραπάνω αδυναμία.

3 Likes

Τι έγινε; Αλλάξαμε τροπάρι τώρα; Δεν είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα για την Αργεντινή; Και ποιο είναι το συμπέρασμα που βγάζουμε; Πως η Αργεντινή παίζει όμορφη μπάλα και θα το πάρει αφού απέκλεισε μεγαθήρια όπως η Ισλανδία και η Νιγερία τρώγοντας γκολ από όλους και μια ξεγυρισμένη τριάρα από Κροατία; Να μην περιμένουμε άλλα 3-4 Μουντιάλ πριν βγάλουμε συμπεράσματα που ίσως να είναι βιαστικά;

Ειλικρινά QuintomScenario, δεν ξέρω γιατί τα παίρνεις όλα προσωπικά όταν κάποιος σου επισημαίνει κάτι χαζό που έτυχε να γράψεις. Το να μην ξέρεις από μπάλα δεν είναι πρόβλημα. Αλλά αυτό το άγχος μην αποδειχθεί πως σε κάτι έκανες λάθος και να επανέρχεσαι συνέχεια, δεν είναι δημιουργικό για κανέναν.

Αυτό ξαναπές το :stuck_out_tongue:

Μίλησε η καρδιά της United στο τέλος προχτες :blush:

Kρίμα για τη Νιγηρία όπως και να έχει πάντως, έφτασε πολύ κοντά σε μια ιστορική πρόκριση σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο 49/51 με μια ελαφρά κλίση υπέρ της… καλή, αθλητική, γρήγορη ομάδα αλλά ρε γαμώτο loser σαν σχεδόν όλες τις αφρικάνικες κάθε φορά στα σημαντικά ματς…

χειρότερη αργεντινή δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου πάντως, χαίρομαι που πέρασε αλλά τέτοιο καφενείο πραγματικά σε θλίβει, ειδικά αν θυμάσαι την μεγάλη αργεντινή άλλων ετών και όχι μόνο των τελευταίων 10-15… που και αυτή δεν έκανε τίποτα ποτέ για παρόμοιους λόγους -Maradona complex-, αλλά τουλάχιστον είχε και παικταράδες και μπαλάρα έπαιζε και χαιρόσουν να την βλέπεις όπως και να έχει… με τις στιγμές της προχτές, αλλά και πάλι απογοητευτική… μακάρι να ανέβει κι άλλο στην πορεία αλλά πολύ φοβάμαι κανένα δεύτερο διασυρμό μετά την Κροατία…

Πολύ ενδιαφέρον πάντως το ματς με Γαλλία, η οποία σέρνεται για δικούς της -ανεξήγητους κατ εμέ λόγους- αλλά η ποιότητα 11άδας+πάγκου σε σχέση με αυτούς της Αργεντινής είναι αρκετά μεγαλύτερη και…θα έχει ενδιαφέρον :stuck_out_tongue: … τα νοκ αουτ είναι νοκ αουτ, αλλάζει η ψυχολογία εδώ και βγαίνει σιγά σιγά και ο εγωισμός από πολλούς παίκτες και όλα είναι ανοικτά…
(να πα να γαμηθεί η Γαλλία βασικά :stuck_out_tongue: Ποκμπάδες Μπαπέδες και λοιπά instagrammικά τσουτσέκια)

Γερμανία αναποτελεσματική μπροστά σε όλο το τουρνουά, σίγουρα δεν είναι η Γερμανία του '14 αλλά προσωπικά πάντα, περίμενα ότι θα περάσει και θα έφτανε ακόμα και αρκετά ψηλά… γερασμένη και χωρίς τη όρεξη των προηγούμενων διοργανώσεων, έκανε μάλλον τον κύκλο της αυτή η γενιά… με ένα σοβαρό επιθετικό πάντως μπροστά, νομίζω θα είχε διαφορετική πορεία μιας και overall σε 3 ματς δε μπορώ να πω ότι έπαιξε και κακή μπάλα, και ευκαιρίες -γαμήθηκε χτες- είχε και έλεγχο των παιχνιδιών αλλά…αλλά να πα να γαμηθεί και αυτή στο φινάλε φινάλε :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν είχε σέντερ φορ η Γερμανία ρε. Με Μάριο Γκόμεζ το 2018, είναι ουτοπικό να θες να κάνεις κάτι σοβαρό. ΠΟΙΟΣ ΜΑΡΙΟ ΓΚΟΜΕΖ, μην τρελαθούμε τώρα :grin:.

2 Likes

όταν είδα τον Γκόμεζ πρώτη φορά αλλαγή στο ματς με Μεξικό -νομίζω-, ένα τεράστιο WTF σχηματίστηκε στη μούρη και εμένα και του κολλητού μου που βλέπαμε το ματς…’‘ΠΟΙΟΣ ΜΑΡΙΟ ΓΚΟΜΕΖ ΕΝ ΕΤΗ 2018???’’

1 Like

Στους 16 παντως μπορει να δουμε πολυ διαφορετικα πραματα. Αλλαζει το μομεντουμ. Δηλαδη παιζουν αντιπαλοι 2 απο τα φαβορι που χουν απογοητευσει. Γαλλια Αργεντινη. Οποιος περασει πχ απο τους 2 μπαινει με εντελως αλλο αερα. Πολυ καλο παιχνιδι πιστευω θα ναι και το Βραζιλια Μεξικο

2 Likes

Δεν είμαι σίγουρος που ακριβώς είδες ότι έβγαλα τελικά συμπεράσματα για Αργεντινή και Γερμανία. Σίγουρα πάντως έχουμε μια πολύ πιο πλήρη εικόνα μετά από 3 αγώνες από ότι 1.

Γενικά με διασκεδάζει που νομίζεις ότι τα παίρνω προσωπικά. Γενικά απέχω από τις καφενειακες συζητήσεις στις οποίες αναλωθήκατε τις προηγούμενες 5-6 μέρες (τύπου “για να τα λες αυτά πρέπει να είσαι φανατικός Αργεντινή” και άλλα τέτοια όμορφα) για δύο λόγους. Πρώτον γιατί είμαι στην Σαντορίνη και αύριο πάω Άνδρο :stuck_out_tongue_winking_eye:, και δεύτερον γιατί μου είναι πολύ αδιάφορη μια τέτοια κουβέντα. Περισσότερο με ιντριγκαρουν οι 300 αντιθέσεις στις οποίες πέφτετε μερικοί προκειμένου να στηρίξετε την οποιαδήποτε αρχική δήλωση που αποδείχθηκε άκυρη μετά.

Γαλλία πάντως είναι το φαβορί με Αργεντινή. Δεν παίζει την μπαλαρα που έπαιξε το 2016, αλλά παίρνει αποτελέσματα.

Η Γερμανία την τελευταία 15ετία περίπου, είναι από τις χώρες που δούλεψε πολύ σοβαρά και έχει συνεχή παραγωγή ταλέντου.
Αυτός ο αποκλεισμός είναι προσωρινό setback και τίποτα παραπάνω.

Αυτό που πλήρωσε κατ’ εμέ είναι η εμμονή του Λεβ σε ξεζουμισμένους παίκτες.
Γκόμες, Μίλερ, Κεντίρα, Οζίλ, Μπόατενγκ, ακόμα και ο Νόιερ που έχει να παίξει ένα χρόνο με 2 σοβαρούς τραυματισμούς. Μιλάμε για θέση που έχεις κι άλλον ΤΟΠ τερματοφύλακα, τον ter Stegen που έρχεται από Μεγάλη χρονιά και είναι μαζί με Ομπλάκ, Ντε Χέα, Άλισον, Κουρτουά στους κορυφαίους εν ενεργεία.

Άφησε έξω το Σανέ για τον οποίο ισχύουν όσα έγραψα και για τον ter Steger ενώ έχει και μία πολύ καλή μαγιά (Μάγερ,Ντράξλερ,Γκουντογκάν,Μπραντ,Γκορέτσκα) στους οποίους δε στηρίχτηκε.

1 Like

Καλύτερα να έχεις πρότυπο έναν άνθρωπο που πήγε και έπαιξε ένα φιλανθρωπικό ματς σε ένα γήπεδο λάσπη στα ντουζενια του κόντρα στα θέλω της ομάδας του για την υγεία ενός παιδιού που κάνει κακό μόνο στον εαυτό του, παρά ένα πλαστικοποιημενο πρότυπο που φοροδιαφευγει πχ

1 Like

Δεν εχω προλαβει να διαβασω τι εχετε γραψει, αλλα ηθελα να δηλωσω οτι χαρηκα απιστευτα πολυ με τον αποκλεισμο της Γερμανιας, παντα τετοια παιδια.

1 Like

(πάλι μας λες αχρείαστα πολλές πληροφορίες για εσένα. Χάλια είναι η Άνδρος btw, δοκίμασε κάπου αλλού.)