Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Καλα διαφωνω πληρως με τον διαχωρισμο πολιτικης και ποδοσφαιρου, το ποδοσφαιρο ειναι κατι που “γεμιζει” τις ζωες μας και οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο ειναι σχετικο. Απο κει και περα, οταν διαβαζω τετοια αρθρα, συνηθως ειναι καποιος δημοσιογραφος που παει να προκαλεσει και να ριξει το clickbait του, οποτε δεν το ανοιγω καν αυτο το αρθρο…

Δεν εχει να κανει με διαχωρισμο, το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορεις να πεις οτι ολοι οι Κροατες ειναι φασιστες επειδη μπορει ενας (η δυο η πεντε) να τραγουδισαν ενα τραγουδι των Ουστασι (που επιμενω, ειναι περιπλοκο ζητημα), αυτο εννοω. Αν αποδειχτει οτι ο Μοντριτς πχ ειναι φασιστας δεν θα σταματησω να τον θαυμαζω σαν ποδοσφαιριστη, ε δεν θα τον συμπαθω κιολας οκ. Σεβομαι αυτους που δεν μπορουν να διαχωρισουν τον καλλιτεχνη/αθλητη απο τον ανθρωπο, η δικια μου σταση ειναι διαφορετικη (ο Varg φταιει).

Η πηγή πάντως είναι από Deutsche Welle, προς διευκρίνηση ότι δεν πρόκειται για ελληνικό άρθρο.

Δε λέει πουθενά για όλους, αλλά για κάποιους. Άρα δε θίγει τους Κροάτες σα σύνολο.

Άλλος θεατρίνος από 'δω! :joy:

Παρ’ όλο που η Ουρουγουάη φαινόταν να ευνοείται από τις συγκυρίες, αφού είχε φέρει τον αγώνα στο ρυθμό που ήθελε και ήταν εμφανής η διάθεση του διαιτητή να αφήσει το δυνατό παιχνίδι, τελικά η απουσία του Καβάνι στοίχισε περισσότερο και η Γαλλία νίκησε δίκαια.

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω αν είναι τέτοια η σχεδίαση της φανέλας τους, αλλά οι πιο πολλοί παίκτες της Ουρουγουάης έδειχναν να έχουν σώμα παλαιστή!

1 Like

Καλα σαφως αντιδραει υπερβολικα αλλα και ο αλλος το απλωνει το χερακι του, δεν παει τυχαια εκει.

Ανετη η Γαλλια, εξαιροντας το τελευταιο δεκαλεπτο του πρωτου ημιχρονου.

1 Like

Αυτα εχω παιξει κ εγω αλλα οχι σαν ζευγαρι τελικου …Απλα για νικητη εναν απ τους 2…κ χαρι κ λουκακου για 1ους σκορερ

1 Like

Εσυ εισαι σιγουρος :slight_smile:
Η Γαλλια σβηστη. Πολυ μεθοδικη

1 Like

Υπεργελοιο θεατρο, ανταξιο μεγαλειωδων παραστασεων επιπεδου Κριστιανο και Νεημαρ, συγχαρητηρια στον Μπαππε που ειναι ενας ακομα εν δυναμει εκκολαπτομενος κακομαθημενος σταρ. Τα εκανε και με Αργεντινη αυτα σε καθε ευκαιρια.

Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη μέχρι στιγμής. πάει και το τσίρκο επιτέλους. Σάμπα και παπαριές. Ωραίος ημιτελικός, φαβορί οι Γάλλοι ξεκαθαρα νομίζω.

3 Likes

Πιεσαν πολυ στο τελος οι Μπραζεου, ηταν και ατυχοι αλλα δικαια για εμενα οι Βελγοι. Μεγαλη εμφανιση Κουρτουα, Αζαρ, Ντε Μπροινε, τι κτηνος αυτος ο Λουκακου.

Πολυ ανοικτο και με ακπληξεις το παγκοσμιο, πραγματικα αδυνατον να προβλεψεις ποιος θα το παρει, ισως οι Γαλλοι λιγο πιο μπροστα αλλα ολοι μπορουν.

1 Like

Τσίρκο δεν ήταν η φετινή Βραζιλία και σήμερα θα μπορούσε άνετα να είναι παράταση το παιχνίδι. Δεν έβαλαν όμως το γκολ που έπρεπε και για αυτό χαιρέτησαν, όχι γιατί δεν έπαιξαν καλά. Ο τίτλος του τσίρκου ανήκει δικαιωματικά στην Αργεντινή για φέτος.

3 Likes

Πάντα τσίρκο είναι. Φέτος είχε και κλόουν καλό. Η Αργεντινή δεν ήταν τσίρκο, αλλά σαπουνόπερα σαν αυτές του παλιού Σκάι τα μεσημέρια.

1 Like

Για τον κλόουν και τη σαπουνόπερα έχεις 1000 δίκια :sweat_smile:

2 Likes

Μετά από τέτοιον αγώνα όπως στο Βραζιλία Βέλγιο στα προημιτελικά, το μοναδικό άσχημο που μπορώ να βρω είναι ότι οι απαιτήσεις για την συνέχεια ίσως γίνουν εξωπραγματικές!

4 Likes

Δεν ήξερα ότι πρέπει να αναφέρω κάθε θεατρίνο του ευρωπαϊκού και παγκόσμιου γενικότερα ποδοσφαίρου, ώστε να μπορώ να κάνω μια σύγκριση. Την άλλη φορά θα βάλω και Σουάρεζ, και Ρομπέν και Γιαννακόπουλο και καμιά 30αρια ακόμα, αν θιγεσαι εκ μέρους του Μπαππε (!)

Τι είναι αυτό το πράγμα με τις δικαιολογίες για τους παίκτες που σας αρέσουν εδώ μέσα ώρες ώρες, αδυνατώ να το καταλάβω :stuck_out_tongue_winking_eye:.

Σορρυ Μοργκοθ, αλλα αν θέλεις να με πείσεις ότι ο πιο γρήγορος παίκτης του Μουντιάλ, που διανύει 30 μέτρα σε φουλ ταχύτητα χωρίς να κουνιέται καν μετά από body check με 2 αμυντικούς, πέφτει σαν σακί με πατάτες επειδή κούνησε τον αέρα με το χέρι του ένας αμυντικός στο μισό μέτρο απόσταση καθώς αυτός περπατούσε αμέριμνος, δεν έχω λόγια. Ελπίζω να βάλει μυαλό σύντομα το άτι της Γαλλίας, γιατί είναι κρίμα με τέτοιο ταλέντο να γίνει άλλος ένας κλώνος Σουαρεζ. Ορίστε για να μη λες.

Αφου το εκανα delete γιατι βαριεμαι γιατι το συνεχιζεις.

Και ξαναλεω δεν ειπα οτι επεσε απο αυτο ουτε οτι δεν εκανε σαν καραγκιοζης. Αλλα ο αλλος κανει κινηση να τον χτυπησει, μπορει και να μην τον βρηκε μπορει και να τον πονεσε, δεν φαινεται απο το βιντεο, γιατι τοσο γρηγορα να καταδικασουμε “αλλος ενας θεατρινος σαν τους Χ παικτες (που παιζουν σε ομαδες που αντιπαθουμε μονο)”, αν εσυ απο αυτην την μια ληψη ειδες οτι ηταν body check στο μισο μετρο τι να πω, μπραβο σου, εγω ακρη δεν εβγαλα.
Επισης ειπα οτι δεν ειναι κατι που το κανει συστηματικα, ας αρχισει και αυτος τις Νευμαριες και εδω θα ειμαστε να τον κραξουμε δεν υπαρχει θεμα.

Τελος καμια ιδιαιτερη συμπαθεια δεν εχω προς τον Εμπαπε (αν θυμασαι μετα τα πρωτα παιχνιδια ελεγα οτι ειναι και υπερεκτιμημενος λογω λεφτων που εχουν δαπανηθει), που το ειδες αυτο.

Ασχετο με τα παραπανω, αλλα μονο η ιδεα ενος τελικου Αγγλια-Γαλλια και οι αντιδρασεις των Αγγλων και στα δυο ενδεχομενα ειναι υπερβολικα γαματη για να μην την ζησουμε.

Ειχα ηδη απαντησει πριν πολλες ωρες στο κινητο, αλλα για καποιο λογο εκανε process πριν 1 ωρα την απαντηση απο οτι φαινεται :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Στα του αγωνα, το Βελγιο σταθηκε μεν τυχερο σε καποιες φασεις, αλλα θα μπορουσε να εχει χτυπησει με τριτο γκολ αν επαιζε τις αντεπιθεσεις λιγο καλυτερα. Ωραια ομαδα η Βραζιλια, αλλα λιγο σοφτ, και αναλωνεται σε τακουνακια, τριπλες, θεατρο και κλαψα. Πλεον οποια ομαδα και να το κατακτησει, δε με χαλαει καθολου, με προτιμηση σε Σουηδια, Κροατια.

Κτηνος ο Λουκακου, πολυ καλοι οι Αζαρ και Ντε Μπροηνε, αλλα ο Κουρτουα σημερα ηταν απλα αψογος και εντυπωσιακος. Κρατησε το Βελγιο οταν η αμυνα αρχισε να κουραζεται.

3 Likes

It’s coming home?

4 Likes