Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Δε σε γλειφω, σαφεστατη σποντα για ατυχη προηγουμενα σου ποστς ηταν :sunglasses:
Οταν βγαζεις τα γυαλια μια χαρα τα λες.

Mbappe, Griezman φτάνουν. Οι άλλοι είχαν μόνο Πέρισιτς. Οι Βέλγοι ήταν εξίσου καλοί μπροστά -ίσως καλύτεροι- αλλά σε όλες τις άλλες γραμμές υστερούσαν.

Επίσης, η Αγγλία δεν είχε την προσωπικότητα (αλήθεια πόσες ομάδες είχαν παίκτη-προσωπικότητα με το μικρότερο μ.ο. ηλικίας στη διοργάνωση; Μιλάμε για έφηβους που σήκωσαν το βάρος. Αν θα εξελιχθούν σε προσωπικότητες μένει να το δούμε) έχει όμως μια εξαιρετική φουρνιά που μπορεί για τα επόμενα 10 χρόνια να παίζουν μαζί.
Κane (24), Dele Ali (22), Rashford (20), Trippier (26), Alexander Arnold (19), Stones (24), Maguire (25), Dier (24), Pickford (24), θα βάλω και τον Sterling που είναι 23 με την ελπίδα να σοβαρευτεί, μιλάμε για τον κορμό της φετινής εθνικής με μ.ο. κάτω από 25.
Ακόμα και ο Walker που είναι 28 έχει άλλο ένα μουντιάλ μπροστά του (μαζί με τον Henderson ήταν οι μεγαλύτεροι στην 11άδα).

Πολύ σχετικό είναι αυτό. Δεν τον έβαζε για γκολτζή στην 11άδα (ναι ξέρω, σεντερ φορ είναι). Παίζει ξύλο, τραβάει αμυντικούς πάνω του, σπάει τη μπάλα σωστά και σε αυτή τη Γαλλία με 4 μέσους που πατάνε περιοχή και σκοράρουν ήταν αρκετός.

Μέτριος είναι για τέτοιο επίπεδο, αλλά τακτικά τη δουλειά του την έκανε άριστα.

Οι Γάλλοι παίχτες παρόμοιας ηλικίας έχουν ρε, αλλά είναι world class.

1 Like

Ουτε ενα σουτ ΕΝΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣ λεμε.

Και γιατι δεν αναφερεις καν τον Μαντζουκιτς? Κανει σταθερα πολυ καλες χρονιες με Γιουβεντους και εκανε και πολυ καλο Μουντιαλ με Κροατια.

Σήμερα μάπας ο Μάτζουκιτς, στο δεύτερο ημίχρονο χάλασε 2-3 πιθανές καλές φάσεις μέχρι να πάρει μπρος.

Εβαλε και το αυτογκολ, γενικα οχι καλο ματς, κι ας εκλεψε ενα γκολ απο το πουθενα για την ομαδα του επισης. Βεβαια το 1-0 ηταν δωρο του διαιτητη οχι του Μαντζουκιτς :sunglasses:

Και όμως η Γαλλία είχε την καλύτερη επίθεση στη διοργάνωση! Είχε επίσης εξαιρετικές κόντρα επιθέσεις με έναν ψηλό αργό επιθετικό. Γιατί; Γιατί δεν κάνει το περιττό, απασχολεί αμυντικούς και κάνει τη χαμαλοδουλειά για τους συμπαίκτες του.
Δε θέλω να φανεί πως υπερασπίζομαι τον Ζιρού ή πως τον θεωρώ τοπ κλάσσης επιθετικό, στους Mbappe, Griezman αναφερόμουν (σκέψου πχ πως δε χωρούσαν οι Φεκίρ, Ντεμπελέ εκεί μέσα), αλλά για αυτή τη Γαλλία, με αυτό το ρόστερ και αυτούς τους κίλλερ μεσοεπιθετικούς που γεμίζουν την περιοχή σε δευτερόλεπτα, ήταν χρήσιμος.

@pantelis79 δε διαφωνώ κάπου για τους Γάλλους. Αυτοί έχουν ακόμα καλύτερες προοπτικές. Είναι φαβορί για το επόμενο Euro.

1 Like

Αν και δεν πρόλαβα Πελέ και στα χασομερια τον Μαραντονα,απο τα βιντεο που εχω δει,τότε ειχες απλετο χρόνο να σκεφτεις πού θα πασαρεις και γενικως τις κινησεις σου με τη μπαλα.Στην εποχη μας,μπι κουικ ορ μπι ντεντ.Σε φαγαν λαχανο στο δευτερολεπτο.Γι αυτο καταλληγω οτι ο Μεσσι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.
Και οπως θεωρω προσωπικα,δεν τιθετε καν θεμα συγκρισης με τον Ροναλντο.Επισης,δεν χωρανε και στην ιδια προταση ή σειρα :grinning:

δεν χρειαζεται να ειναι καποιος φανμπους σαν εμενα για να καταλαβει γιατι επαιζε συνεχεια ο ζιρου. Κερδιζε μονομαχιες, κατεβαζε μπαλες, πιεζε συνεχως, και ελευθερωνε Μπαπε, Γκριζμαν. Αν εμενε και σε καποιο ματς πισω στο σκορ για παραπανω διαστημα θα ηταν χρησιμος και σε σεντρες.
Μπορειτε απλα να ξαναδειτε το παιχνιδι με την Αυστραλια για το πως παιζει η Γαλλια χωρις αυτον.

ο πογκμπα δεν ηταν οφσαιντ στο αυτογκολ του ματζουκιτς

2 Likes

Εμενα μου αρεσει παρα πολυ ο Ζιρου στην Αρσεναλ, αλλα θεωρω οτι εκανε απλα αισχρο Μουντιαλ. Μιλαμε για το υψηλοτερο επιπεδο ανταγωνισμου, και μια ομαδα που ειναι πληρης σε ολες τις γραμμες. Δε νομιζω οτι το πλανο της ηταν να δινει τη μπαλα στον Ζιρου και να σπαει μπαλες αποκλειστικα, θα ηταν καλο για την Γαλλια αν μπορουσε και να δημιουργησει καμια σοβαρη ευκαιρια ο Ζιρου ή να βαλει και κανα γκολ. Τυχερος ηταν που τον ξελασπωναν ουσιαστικα οι αλλοι Γαλλοι, συμπεριλαμβανομενου του αμυντικου που απεναντι στην Αργεντινη εβαλε το καλυτερο και σημαντικοτερο γκολ της καριερας του.

Ο Πογκμπα μπορει να μην ηταν οφφσαηντ, αλλα το “φαουλ” στον Γκριζμαν ηταν κιτρινη καρτα για θεατρο στον Γκριζμαν. Ορισμος.

Λεπέν: “Σιγά μην είναι αυτή εθνική Γαλλίας”
Στίματς “Παίζαμε με την μικτή αφρικανικής ηπείρου”

Αν και προσπαθώ να αφήνω την πολιτική εκτός μπάλας -όπου αυτό είναι δυνατό, πράγμα που πάσχισα να κάνω με την Κροατία- έχω 2 λόγους που χαίρομαι που το πήρε η Γαλλία. Ο ένας ποδοσφαιρικός (δεν την υποστηρίζω, τη θεωρώ όμως την καλύτερη ομάδα φέτος), ο άλλος οι φλύκταινες που βγάζουν οι φασίστες.
Πάντα τέτοια.

9 Likes

συμφωνω για το φαουλ

το πλανο της ηταν να σπαει μπαλες σε γκριζμαν, μπαπε. Στο euro που δεν ειχε τον μπαπε δημιουργησαν ευκαιριες και γι αυτον (3 γκολ) αλλα παλι ο πρωτος ρολος του ηταν να ελευθερωνει τον Γκριζμαν
Το οτι στο euro βγηκαν ασσιστς 0:00, 0:40 και 1:30 ενω τωρα οχι 0:27 και 1:52 δεν σημαινει οτι εκανε κακο τουρνουα (παλι εβγαλε ασσιστ αλλα οχι με τον κλασικο του τροπο)

Επισης ξαναλεω οτι δεν χρειαστηκε κιολας να του δημιουργησουν ευκαιριες γιατι δεν εμειναν σχεδον καθολου πισω στο σκορ ή και σε ισοπαλια ωστε να πατησουν ολοι περιοχη. Συνεχως επαιζαν παθητικα με αντεπιθεσεις.

Εγώ απλά λέω ότι για να τον έχει μέσα ο ντεσαν σε όλα τα ματς προφανώς κάτι του κάνει σωστά, ούτε εμένα με ενθουσιάζουν αυτού του τύπου οι επιθετικοί αλλά άμα έχεις 2 υπεργρηγορους περιφερειακούς και χαφ που πλανεβαινουν και πατάνε περιοχή είναι χρήσιμοι, αυτό δεν λέγαμε ότι έλειψε από την Γερμανία;

Η απύθμενη βλακεία όσων λένε για εθνική Αφρικής είναι ότι όλοι όσοι έπαιξαν σήμερα πλην του Ουμτιτι είναι γεννημένοι στην Γαλλία, δεν είναι καν μετανάστες ή από τις πρώην αποικίες, αλλά ο βλάκας φασίστας βλεπειαυρο δέρμα και σου λέει δεν είναι Γάλλος.

5 Likes

για εμενα νικησε η καλυτερη ομαδα, το απεδειξε σε ολο το τουρνουα. ηταν ενα μικρο τσαφ καλυτερη, 2ο θεωρω το βελγιο οχι την κροατια, η οποια επαιξε αρκετα καλο πδοσφαιρο, αλλα στο τελικο επαιξε ενα ημιχρονο, ισοφαρισε και μετα κλαταρε. πολυ ωραιο το γκολ τους, ωραιο και του Πογκμπα.
ο 2ος λογος που στηριξα γαλλια στον τελικο παντως ηταν αυτος ειναι 2-3 φασιστακια στην γειτονια και φωναζανε υπερ της κροατιας και φανταστειτε πως κατα των γαλλων ειδικα των μαυρων. ε στο λαιμο να τους κατσει παλαμαρι σαν του lexington steele να στρωσουνε ολωνων αυτων. και εαν δεν ειναι πολιτικη το ποδοσφαιρο, σορρυ που το κανουν οι παιχτες με κατι δηλωσεις σαν αυτες που διαβαζω πιο πανω.

4 Likes

Δικαια το πηρε η Γαλλια που μαζι με το Βελγιο επαιξαν την καλυτερη μπαλα. Κροατια καλη αλλα και τυχερη πολυ σαν ομαδα. Την επιθεση που ειχαν μπροστα οι Γαλλοι δεν μπορουσε με τιποτα να την πιασει η Κροατια.Εμπαπε μεγαλη παιχτουρα αμα αποκτησει εμπειρια θα γραψει ιστορια αυτος ο παιχτης.

Υ.Γ. Για εμενα ο καλυτερος παιχτης που περασε ποτε ηταν ο Ζινταν

2 Likes

Overall το Mundial της Ρωσίας ήταν για εμένα ίσως το καλύτερο μετά το 1998 -γενικά το '98 ήταν το καλύτερο Mundial που έχω δει με τεράστια διαφορά από το δεύτερο και δεν το συγκρίνω σε κανένα επίπεδο με κανένα επόμενό του- από πλευράς συγκινήσεων, σπουδαίων ντέρμπυ και ανατροπών… από ποδοσφαιρικής πλευράς, δηλαδή καθαρά θεάματος ίσως προτιμώ το 2002 περισσότερο -και ξέρω πως μειοψηφώ μιας και για άλλους λόγους overall ήταν από τα χειρότερα σύγχρονα Mundial- μιας και Βραζιλία τότε <3 + όαση εν καιρώ πανελληνίων :stuck_out_tongue:

από πλευράς προσωπικοτήτων και χαρακτήρων, το λιγότερο ‘‘δυνατό’’ εκ των τριών τελευταίων (από 2006 και πίσω δεν υπάρχει σύγκριση καν) … είχε Modric, είχε Καβάνι, είχε Μπαπέ, είχε διάφορους αλλά λιγότερο το impact τους σε σχέση με τα 2 προηγούμενα και πχ την Ισπανική αρμάδα των Βίγια-Τσάβι-Ινιέστα ή παρέα Βαν Πέρσι ή τους Γερμανούς στο προηγούμενο…

Έχοντας αποδεχθεί καιρό τώρα ότι δεν θα ξαναδώ μάλλον ποτέ ξανά τίποτα από ‘‘ποδοσφαιρικές σχολές’’, ούτε ομάδες να παίζουν 4-4-2 :stuck_out_tongue: , ούτε προσωπικότητες που θα κουβαλήσουν μια ομάδα μόνες τους ή θα ξεπηδήσουν από το πουθενά και θα τρίξουν τα θεμέλια θεμέλια (Μπαπέ οκ αν και νομίζω το '98 είχε γίνει διπλάσιος χαμός με τον Owen), ούτε σκληρό παιχνίδι στα λεπτά όρια του αντιαθλητικού -που προσωπικά μου αρέσει πολύ, γαρ φίλος της premier των 90ς :stuck_out_tongue: - , oύτε ανοικτό ποδόσφαιρο κτλ κτλ… το ευχαριστήθηκα το φετινό Mundial, μιας και για αυτό που είναι σήμερα το ποδόσφαιρο, ήταν θεωρώ όσο καλύτερο μπορούσε να πάει!

Από την αρχή είχα πει και πίστευα αυτή τη Γαλλία, όχι γιατί έπαιζε ‘‘μπαλάρα’’, απλά γιατί είχε το πιο πλήρες roster και δεν έδειχνε ικανή να χάσει εύκολα ματς ακόμα και χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα… από το προηγούμενο Euro κιόλας δηλαδή, που έχασε το τρόπαιο χωρίς λόγο.

Στους ομίλους πολύ χλιαρή-σε σημείο αμφισβήτησης-, όταν όμως έπρεπε να προσπαθήσει λίγο να πάρει κρίσιμα ματς, είχε κάτι ξεσπάσματα που καμία άλλη ομάδα δεν μπορούσε να ακολουθήσει… η Αργεντινή -η χειρότερη Αργεντινή που έχω δει στη ζωή μου βασικά, ο ορισμός της θλιβερής ομάδας- ήταν πολύ τυχερή που δεν έζησε το δικό της ‘‘7-1’’ σε εκείνο το ματς στους 16 και έφυγε με το πλασματικό 4-3 και μια υπόνοια ψέυτικου αυτοσεβασμού στις βαλίτσες της…
Η ατομική ποιότητα παικτών όπως Γκριζμάν, Μπαπέ, Καντέ, ακόμα και Πογκμπά δλδ (o οποίος ανέβηκε αρκετά μετά τους ομίλους) σε συνδυασμό με την δυνατή άμυνα (Pavard - Varane ρέστα), παρόλο το χλιαρό μανατζάρισμα του Ντεσάμπς -που επιμένει σε ένα αμυντικογενές ποδόσφαιρο χωρίς λόγο κατ’ εμε-, ήταν από τις λίγες φορές εκείνες που στο τέλος μέτρησε παραπάνω από το σύνολο…Με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα 2 τελευταία τους ματς, με 2 ομάδες για εμένα ανώτερες σαν σύνολο, που όμως για κάποιο λόγο πνίγηκαν από την ατομική ποιότητα των παικτών της Γαλλίας… μάλλον το πήρε δίκαια, μάλλον και να ξανά-έπαιζαν τώρα από την αρχή θα το παίρναν πάλι… αν αυτή η ομάδα είχε έναν άλλο προπονητή και μια διαφορετική φιλοσοφία στο παιχνίδι του, μπορεί να βλέπαμε και διαστημικό θέαμα…

Βέλγιο-Κροατία οι καλύτερες ομάδες μετά τη Γαλλία με σαφής κλίση προς Βέλγιο μεριά, τρομερή ομάδα, δεμένη, γρήγορη και με αρκετά όμορφο ποδόσφαιρο… κρίμα που δεν τους έφερε η κλήρωση τελικό κατευθείαν όπως τους μαλάκες τους Άγγλους αλλά και πάλι, όλα τα ματς του Βελγίου που είδα τα απόλαυσα 1 προς 1 με πηκ αυτό της Βραζιλίας, καθώς ήταν από τα λίγα ματς των τελευταίων ετών που έχω δει και κάθε λεπτό σχεδόν να μυρίζει γκολ (μάλλον και το αγαπημένο μου ματς από αυτό το Μουντιάλ)…
Κροατία έχει κάποιους εξαιρετικούς παίκτες μα πάνω από όλα σοβαρό προπονητή ο οποίος έφτιαξε ένα πολύ μαχητικό σύνολο, πιο ποδοσφαιρικό από άλλες ομάδες που εφτάσαν ψηλά, το οποίο έκρυβε και τις χτυπητές αδυναμίες τύπου Λόβρεν… Μόντριτς δικαίως ο στάρ του Mundial, το παλικάρι ήταν συγκλονιστικό…

Μετά η προσωπική μου διαχρονική αδυναμία Ουρουγουάη, που έπαιξε το ποδόσφαιρο που θέλω να βλέπω γενικότερα -ότι πιο κοντά τουλάχιστον-, αλλά προδόθηκε από την έλλειψη πάγκου, τον τραυματισμό του Καβάνι και τις ζόρικες διασταυρώσεις μετά τους ομίλους…

ένα + να δώσω στην Δανία, καθότι και μόνο για τον Κάσπερ θα την στηρίζω όσο πάει -και έσπασε καρδιές από τη παράταση και μετά στο ματς με τη Κροατία- και στις μικρές Ισλανδία-Μεξικό-Περού-Koλομβία-Ιαπωνία που αν και έπεσαν στη συνέχεια, τα πρώτα τους ματς ήταν εξαιρετικά και γεμάτα συγκινήσεις (κρίμα μόνο για το Περού που δεν κατάφερε να πάρει ένα ματς που σαφέστατα έχασε ελέω απειρίας και άγχους, παίζοντας γαμώ τις μπάλες με Δανία)…

Στον αντίποδα, σκατά σε Πορτογαλίες, Ισπανίες, Γερμανίες, κουράσατε (αν και το Πορτογαλία - Ισπανία ήταν από τα καλύτερα ματς της διοργάνωσης ενώ η Γερμανία προδόθηκε από την έλλειψη επαρκών επιθετικών μιας και έχασε πλειάδα ευκαιριών σε όλα της τα ματς) ενώ Βραζιλία ξεπούλησε κάθε στοιχείο που την έκανε Βραζιλία μπας και καταφέρει να χωθεί ανάμεσα στις Ευρωπαικές της αντιπάλους για μια θέση στο τελικό και όχι, δεν ήταν αρκετή η ματσάρα με το Βέλγιο για να της δώσω κρίμα… με απογοήτευσε οικτρά και σε επίπεδο ποδοσφαιρικό και σε επίπεδο χαρακτήρων, με την ανοχή και εμμονή που έδειξε στα καραγκιοζιλίκια του Νευμάρ…και σαν διαχρονικά φίλος της Βραζιλίας από παιδί, ξενερώνω μια παραπάνω…μονάχα λίγοι παίκτες όπως ο Μαρσέλο ή ο Κουτίνιο νομίζω δώσαν ότι καλύτερο μπορούσαν, οι υπόλοιποι πέρα βρέχει…με Τζήσους και σια, που μόνο μπάλες και νερά θα έφερναν σε Ρονάλντο κτλ αν παίζαν τότε, δε πας πουθενά…Νευμάρ μια ακόμα χειρότερη εκδοχή του Ρομπίνιο, ατομιστής, κολπάκια, τριπλίτσες, βουτηχτής από τους λίγους και μηδενική ουσία, ο Τζάστιν Μπίμπερ του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, για καμιά παραλία κοπακαμπάνα και ποδοβόλεϋ ή κάνα σάλας καλός είναι…

επίσης σκατά σε Αγγλία, κωλόφαρδη και βαρετή ομάδα με τους μισούς παίκτες τύπου Στέρλινγκ, δηλαδή παλτά και τους υπόλοιπους Τόττεναμ, δηλαδή γαμώτοσπίτιτους :stuck_out_tongue: , που σε άλλο όμιλο ή σε άλλες διασταυρώσεις θα είχαν διασυρθεί προ πολλού… σκατά και σε Πολωνία-Σουηδία, κακό και βαρετό ποδόσφαιρο και τελευταία η Αργεντινή… αλλά δε μένει τίποτα που δεν έχει ειπωθεί για την χειρότερη αργεντινή που έχει εμφανιστεί εδώ και δεκαετίες, αποτέλεσμα ανεπαρκούς προπονητη, ανεπαρκών/απαράδεκτων παικτών, διαχρονικού maradona κόμπλεξ και σταθερά Μέσι με κλαψομούνικο ύφος και μηδεν χαρακτήρα σε ρόλο που δεν μπορεί/δεν του το επιτρέπει και το τρόπος παιχνιδιού της ομάδας…

Αυτά

Μακάρι να είναι τουλάχιστον σε αυτά τα επίπεδα και το επόμενο -η γελοιότητα του Κατάρ- μιας και αφού αυτό είναι το ποδόσφαιρο σήμερα, τουλάχιστον να παίζεται όσο καλύτερα επιτρέπεται… και μακάρι οι Λατινικές ομάδες να ανέβουν και να μην είναι ξανά Euro η διοργάνωση -γιατί είναι Euro αρκετά χρόνια τώρα, βαρεθήκαμε λίγο-…

άντε Premier League σε ένα μηνάκι τώρα :smiley:

8 Likes

ΑΠΕΙΡΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΚΡΟΑΤΕΣ !!!

1 Like

Btw, η ανακοίνωση είναι μούφα μάλλον.