Εναλλακτικές - Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, Πυρηνική ενέργεια και Περιβάλλον

Η μέτρηση των επιπέδων ραδιενεργής ακτινοβολίας στις 8.30’ το πρωί της Τρίτης τοπική ώρα, έφθασε στις 8,217 μονάδες μέτρησης από 1,941, που ήταν 40 λεπτά νωρίτερα και πριν από τη νέα έκρηξη, όπως ανακοίνωσε η ιδιοκτήτρια, Εταιρεία Ηλεκτρικής Ενέργειας του Τόκιο.

Πάντως οι αρμόδιες αρχές της Ιαπωνίας παρουσιάζονται καθησυχαστικές, καθώς υποστηρίζουν ότι τα επίπεδα της ραδιενέργειας στην ατμόσφαιρα θα πρέπει να αγγίξουν το 1 εκατομμύριο περίπου, για να προκαλέσουν σοβαρές βλάβες, από την προσβολή ραδιενεργούς ακτινοβολίας, σε ανθρώπους.

Εγω αυτο κραταω και ελπιζω να μην φτασει κοντα σε αυτο το νουμερο.

Έντονα εκνευρισμένος με τους υπεύθυνους του εργοστασίου της Φουκουσίμα είναι ο πρωθυπουργός της χώρας κατηγορώντας του ότι δεν τον ενημερώνουν ξεκάθαρα για την κατάσταση με τη διαρροή ενέργειας.

Το μεσημέρι της ίδιας μέρα ο βαθμός σοβαρότητας του πυρηνικού δυστυχήματος στη Φουκουσίμα της Ιαπωνίας έφτασε το 6 στην επτάβαθμη διεθνή κλίμακα πυρηνικών και ραδιολογικών συμβάντων ενώ όπως παραδέχτηκε ο πρόεδρος της γαλλικής Αρχής Πυρηνικής Ασφάλειας (ASN) Αντρέ-Κλοντ Λακόστ το κέλυφος πλέον δεν είναι αδιαπέραστο.

O πρωθυπουργος της χωρας δεν ξερει την κατασταση αλλα οι Γαλλοι την
ξερουν και ας ειναι μισο πλανητη παραδιπλα.

Σύμφωνα με τον διευθυντή της υπηρεσίας του ΟΟΣΑ για την πυρηνική ενέργεια (AEN) Λουίς Ετσαβαρί η κατάσταση είναι “ειλικρινά κακή” στον πυρηνικό σταθμό Φουκουσίμα 1.

"Πρέπει να ελπίζουμε ότι θα υπάρξει εκεί μια θετική εξέλιξη, όμως η κατάσταση είναι ειλικρινά κακή.

[U]Οι τελευταίες ειδήσεις από τον αντιδραστήρα 2 δείχνουν ότι υπήρξαν προβλήματα που δεν γνωρίζουμε καλά και που μπορεί να προκάλεσαν ρωγμές απ’ όπου η ραδιενέργεια μπορεί να διαφεύγει[/U].

Στο Τόκιο επισημάναμε ραδιενέργεια σε πολύ χαμηλά επίπεδα τα οποία απέχουν πάρα πολύ από το να έχουν συνέπειες για τους ανθρώπους. Αυτό που είναι ανησυχητικό, είναι η τάση. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μια πηγή ραδιενέργειας η οποία δεν παραμένει περιορισμένη και εξέρχεται", δήλωσε ο Ετσαβαρί μιλώντας στο ισπανικό ραδιόφωνο.

Διαβαστε τι λεει ο ανθρωπος στα υπογραμμισμενα.Δειχνουν,δεν γνωριζουμε καλα,μπορει και
παλι μπορει αλλα κατα τα αλλα η κατασταση ειναι κακη.
Αμα και οι ιδιοι οι επιστημονες δεν ειναι σοβαροι και πανω απ’ολα ακριβεις σε
αυτα που λενε ζητω που καηκαμε.

http://www.cosmo.gr/News/Japan/314176.html

Εδώ ο κόσμος καίγεται και οι πολιτικοί χτενίζονται Deathster. Η δήλωση του πρωθυπουργού της Ιαπωνίας πως θα αναλάβει προσωπικά την ψύξη του Φουκουσίμα, είναι ισάξιας σημασίας με τον Καραμανλή που φόρεσε το τζιν του και πήγε στην Πελλοπόνησο να σβήσει τη φωτιά.

Στη Γερμανία, μία εβδομάδα πριν τις εκλογές, η Μέρκελ μπας και σώσει τη δημοτικότητα της, απλά ανακοίνωσε την εφαρμογή του νόμου που είχαν αποφασίσει άλλοι, πριν από αυτήν. Η διάρκεια ζωής των πυρηνικών εργοστασίων στη Γερμανία είχε μειωθεί στα 30 έτη και η Μέρκελ απλά ανακοίνωσε το κλείσιμο όσων χτίστηκαν πριν τα 80ς. Σιγά τα ωά.

Διαβάζω τώρα άρθρο στην Ελευθεροτυπία με τίτλο “Πυρηνικός εφιάλτης στην Ιαπωνία: Φουκουσίμα σαν Τσερνόμπιλ…”. Και μέσα στο κείμενο δε δίνεται ούτε μία valid αιτιολογία του γιατί η Φουκουσίμα είναι σαν το Τσερνόμπιλ. Βασικά, ούτε που επαναλαμβάνεται η λέξη Τσερνόμπιλ. Εγώ με τις βασικές γνώσεις πυρηνικής τεχνολογίας, μπορώ να σκεφτώ τόσες πολλά καταστροφικές επιπτώσεις του Τσερνόμπιλ και μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει πουθενά για αυτές και στο Φουκουσίμα για να έχω ιδέα. Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να περιμένω να μάθω περισσότερα. Η κρίση είναι υπό εξέλιξη. Και το να απαιτούμε από αυτούς που τρέχουν να τη δαμάσουν, να σταματήσουν τη δουλειά τους για να μας ενημερώσουν για πράγματα που ο πολύς κόσμος δεν κατέχει (στη Γαλλία, στην Ελλάδα, ακόμη και στην Ιαπωνία), μου φαίνεται απλά εγκληματικό. Από εκεί και πέρα, εγώ προτείνω σε όλους να επενδύσουν στις πετρελαϊκές. Η τιμή τώρα έπεσε, γιατί θα πέσει η ζήτηση στην Ιαπωνία, όμως αυτό το μερίδιο στην ενεργειακή πίτα που θα χάσουν τα πυρηνικά, μόνο οι πετρελαϊκές μπορούν να το καλύψουν επαρκώς αυτή τη στιγμή.

Προσωπικά, δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα, μέχρι να υπάρξει σοβαρή ενημέρωση. Το ίδιο προτείνω σε όλους.

ΥΓ. Πολλά γέλια όταν στη δημόσια Ελβετική τηλεόραση ρώτησαν τον Prasser (καθηγητής για τα πυρηνικά) για το αν πιστεύει πως τα Ελβετικά πυρηνικά εργοστάσια μπορούν να αντέξουν σεισμό σαν της Ιαπωνίας και… τσουνάμι

+10000000

οι επιστήμονες πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν να πιστεύουν οτι θα χαλιναγωγήσουν την φύση με όποιο τρόπο θέλουν.νομίζουν κάποιοι επιστήμονες οτι μετά το ατύχημα του τσέρνομπιλ είδαν τί έγινε λάθος και δεν θα ξαναγίνει ποτέ πυρηνικό ατύχημα και θεώρησαν ότι τα έχουν προβλέψει όλα.αποδείχτηκε ότι η φύση είναι απρόβλεπτη και ναι δεν γίνετε πολύ συχνά πυρηνικό ατύχημα αλλά όταν γίνεται σκοτώνονται πάρα πολλοί άνθρωποι και επίσης πολλοί θα πεθάνουν από τις παρενέργειές της ραδιενέργειας…

Το ότι έγινε ένα ατύχημα μετά από σεισμό 9 ρίχτερ, δε σημαίνει ότι η πυρηνική ενέργεια δεν είναι ασφαλής. Είναι σα να λέμε ότι τα κτίρια δεν είναι ασφαλή αν πέφτουν με σεισμό 9 ρίχτερ, ή η ναυσιπλοία δεν είναι ασφαλές μέσο μεταφοράς γιατί σε τρικυμία 9 μποφόρ το καράβι βυθίζεται.

Τα πάντα γίνονται πιο ασφαλή. Αλλά κοστίζει. Αυτό είναι το μόνο μήνυμα για μένα. Αυτή τη στιγμή, θα γίνει το ακριβώς αντίθετο. Ο κάθε πολιτικός, εκμεταλλευόμενος την άγνοια του κόσμου σε θέματα τεχνολογίας, θα αφήσει μεν τα πυρηνικά εργοστάσια να λειτουργούν (γιατί απλά δε μπορεί να τα σβήσει αφού είναι η μόνη [B]σοβαρή[/B] και εφαρμόσιμη αυτή τη στιγμή εναλλακτική για τους υδρογονάνθρακες και χώρες όπως η Γαλλία παράγουν το 75% της ενέργειας τους με πυρηνικά) και απλά θα κόψουν τα λεφτά από την έρευνα, που σκοπός της είναι να κάνει πάντα τις τεχνολογίες ακόμη πιο ασφαλείς και ευεργετικές για την κοινωνία.

Αυτό που λέω και όποιος θέλει να το καταλάβει, ας το καταλαβαίνει, είναι πως με πορδές αυγά δε βάφονται. Δε γίνεται να έχεις θέρμανση, φαϊ, νερό, οχήματα, υπολογιστές, ιατρικά μηχανήματα, φάρμακα, βιβλία, μέσο όρο ζωής τα 80, i-phone, ίντερνετ, μαλακίες, κ.α. , δίχως ενέργεια. Από τη στιγμή που χρειάζεσαι ενέργεια για να διατηρήσεις αυτό το βιοτικό επίπεδο που έχεις ως δυτικός κόσμος και θέλεις να βελτιώσεις το επίπεδο και των υπολοίπων 5 δις, τότε πρέπει να πάρεις γενναίες αποφάσεις. Δε μπορείς να τα έχεις και τα δύο αυτή τη στιγμή. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι σκληρή. Η Ευρώπη και η Αμερική έχει την πολυτέλεια να πληρώνει πιο ακριβές μεθόδους παραγωγής ενέργειας (πυρηνικά - φωτοβολταϊκά - γεωθερμία - νέες τεχνολογίες). Ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει λεφτά ούτε για να συντηρήσει αγελάδες.

και όμως αποδεικνύεται οτι δεν είναι ασφαλής.σε τέτοια δύσκολα και ακραία περιστατικά βλέπεις αν είναι κάτι ασφαλές.

εντωμεταξύ οι ιάπωνες της τελευταίας γενιάς ήταν οι πρώτοι “καθαροί” ιαπωνες μετά τις βόμβες χιροσίμα-ναγκασάκι και πάλι τα ίδια για τους ιάπωνες που μένουν κοντά στο πυρηνικό εργοστάσιο.μόλυνση και επιπτώσεις από την ραδιενέργεια για πολλά χρόνια.

Και κομήτης να πέσει πάλι θα μιλάμε ότι η πηρυνική ενέργεια δεν είναι ασφαλής λόγω ακραίων φυσικών φαινομένων.

Επίσης (δεν ξέρω αν γράφτηκε εδώ), το εργοστάσιο ήταν σχεδιασμένο για σεισμό 8,1 Ρίχτερ και άντεξε έναν σεισμό 9 Ρίχτερ δηλαδή πάνω από 7 φορές ισχυρότερο από αυτό που είχε σχεδιαστεί χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα …
(με το τσουνάμι άρχισαν τα προβλήματα …)

Παντως εγω θα συμφωνησω με Καρβου.Θα ξανασχοληθω οταν υπαρξει σοβαρη
ενημερωση.Τωρα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του.

Παίδες μιας και βλέπω ότι αναφέρθηκε.Άμα θέλετε να δείτε τι πραγματικά συμβαίνει με το πρόβλημα μην δίνετε σημασία στο τι λένε οι κυβερνήσεις.Δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι στο τομέα της ενέργειας παίζεται τεράστιο παιχνίδι και όποιος πάρει κεφάλι έχει σημαντικό πλεονέκτημα.
Εδώ βγήκε ο Παπανδρέου και είπε ότι "καλώς δεν επιθυμούμε τα πυρηνικά στην Ελλάδα και δεν αναλάβαμε πρωτοβουλίες για κατασκευή εργοστασίων"
Δεν γνωρίζω και πολλά από πυρηνικά,για αυτό και προτιμώ να ακούω παρά να λέω,αλλά μην μπερδεύουμε με αυτά τα συμφέροντα του κάθε κράτους.

Πυρηνικά εργοστάσιο δεν επιθυμούμε. Τα πυρηνικά όπλα των Αμερικάνων όμως ξέραμε να τα “φιλοξενούμε” για 40 χρόνια.

Απορία γιατί έχω μπερδευτεί. Τελικά στο Φουκουσίμα η δόση ακτινοβολίας είναι 1000 mSv/h ή 1000 μSv/h ; Διαβάζω στον τύπο και τα δύο νούμερα και το ένα είναι 1000 φορές μεγαλύτερο του άλλου. Έχει βρει κανείς original πηγή;

Η βιασύνη των Γάλλων να ανακοινώσουν δίχως να παραθέσουν αιτιολόγηση, πως το συμβάν είναι κλίμακας 6, δεν αποκλείεται να είναι σχετική και με το γεγονός πως οι Γαλλικοί αντιδραστήρες ανταγωνίζονται τις εταιρείες που μπλέχτηκαν στο Φουκουσίμα (Toshiba, Hitachi και General Electrics). Όντως παίζονται πολλά δις. Μόνο οι Καναδοί είναι ήσυχοι, γιατί οι δικοί τους αντιδραστήρες στοχεύουν σε άλλο target group (δικτάτορες, χώρες που νιώθουν πυρηνική απειλή, κλπ :lol:). Άσε που αν μετά από Τσουνάμι και έναν από τους χειρότερους σεισμούς των τελευταίων 200 χρόνων, έληγε το ατύχημα στο “4”, με εκρήξεις περιβλήματος από υδρογόνο και έναν νεκρό από έναν γερανό που έπεσε πάνω του, τότε οι κατασκευάστριες εταιρείες του, είχαν κάνει την καλύτερη διαφήμιση στο προϊόν τους.

Σε λίγες μέρες θα μας ανακοινωθεί και το πόρισμα της Ε.Ε., που θα λέει το προφανές.

Κανείς δε τα επιθυμεί αυτά. Ας μη φτάσουμε στο άλλο άκρο. Το ότι ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει τίποτα για αυτά ή κι αυτοί οι λίγοι που ξέρουν δε μπορούν να ξέρουν αν είναι αλήθεια ή φήμες, είναι άλλο θέμα.

ακραίο παράδειγμα.

κομήτης πέφτει μια φορά σε αρκετά εκατ, χρόνια.σεισμοί γίνονται αρκετά συχνά ειδικά στην ιαπωνία.

Αυτό που διάβασα πριν (από ανακοίνωση της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, με στοιχεία από Ιαπωνία προφανώς) είναι ότι
"σύμφωνα με τις τελευταίες διαθέσιμες τιμές (σήμερα στις 04:00 ώρα Ελλάδος), η δόση ακτινοβολίας στην πύλη του πυρηνικού σταθμού Fukushima Daiichi κυμαινόταν στα 3 mSv/h (3.000μSv/h)"
Άρα 3 mSv/h. Και αν δεν κάνω λάθος, το ετήσιο όριο δόσης θεωρείται πλέον 1 mSv (ανά έτος και όχι ανά ώρα…). Φυσικά να θυμίσω τον κανόνα ακτινοπροστασίας “μηδενικός κίνδυνος από μηδενική δόση”.

Μόλις τώρα διάβασα στο bbc πως ο Μετβέντεφ και ο Ερντογάν δήλωσαν ότι θα προχωρήσουν κανονικά στην κατασκευή ενός νέου εργοστασίου . Η επένδυση φτάνει στα 14 δις ευρώ. Γιεη , νέα ασφαλή πυρηνικά εργοστάσια στη γειτονιά μας.

Πανηγυρίζω που θα έχουμε άλλη μία πηγή εισαγωγής ηλεκτρισμού για την χώρα μας.

Επίσης πιστεύω ότι έχουν προβλέψει τα πάντα -μα τα πάντα- και ότι κατά την διάρκεια της ζωής μου δεν θα συμβεί το παραμικρό.

Επίσης freedomofrock,ναι,αν είναι να πέσει κομήτης (όποτε κι αν πέσει,εάν πέσει) δεν θέλω να πέσει πάνω σε ένα τέτοιο Όπλο.Θέλω να ξέρω ότι την καταστροφή δεν την βοήθησα καθόλου να γίνει,και ότι οφειλόταν αποκλειστικά και μόνο σε φυσικά φαινόμενα.Όποτε και να γίνει αυτή,όπως κι αν γίνει αυτή,όσο μεγάλη κι αν είναι,δεν θέλω να επηρεάσει το DNA των επόμενων γενιών μετά την δικιά μου.

edit:Άκουσα στις ειδήσεις Ρώσικο στέλεχος (δεν ξέρω ακριβή ιδιότητα) να λέει ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνει έκρηξη και στους 6 αντιδραστήρες…

Σεισμοί γίνονται αρκετά συχνά, αλλά όχι τέτοιου μεγέθους. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τόσα χρόνια, με σεισμούς πάνω από 7 Ρίχτερ, δεν έχει υπάρξει πρόβλημα.

να όμως που προέκυψε τώρα πρόβλημα με αυτόν τον σεισμό και το τσουνάμι.περιστατικά που δείξανε οτι ακόμα και οι ιάπωνες που είναι πάρα πολύ καλά οργανωμένοι σαν λαός στην αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών τελικά δεν τα είχαν προβλέψει όλα.με αποτέλεσμα τώρα να κινδυνεύουν πάρα πολλές ζωές.

Να και ένα ποίημα του Ναζίμ Χικμέτ σε απόδοση Γιάννη Ρίτσου

Εγώ είμαι, εγώ είμαι που χτυπάω την πόρτα σας.
Εδώ ή αλλού, χτυπάω όλες τις πόρτες
ω, μην τρομάζετε καθόλου που είμαι αθώρητη
κανένας μια μικρή νεκρή δεν μπορεί να δει.

Εδώ και δέκα χρόνια εδώ καθόμουνα
στη Χιροσίμα ο θάνατος με βρήκε
κι είμαι παιδί, τα εφτά δεν τα καλόκλεισα,
μα τα νεκρά παιδιά δε μεγαλώνουν.

Πήραν πρώτα φωτιά οι μακριές πλεξούδες μου
μου καήκανε τα χέρια και τα μάτια
όλη-όλη μια φουχτίτσα στάχτη απόμεινα
την πήρε ο άνεμος κι αυτή σ?ένα ουρανό συγνεφιασμένο.

Ω, μη θαρρείτε πως ζητάω για μένα τίποτα,
κανείς εμένα δε μπορεί να με γλυκάνει
τι το παιδί που σαν κομμάτι εφημερίδα κάηκε
δε μπορεί πια τις καραμέλες σας να φάει.

Εγώ είμαι που χτυπάω την πόρτα σας,ακούστε με,
φιλέψτε με μονάχα την υπογραφή σας
έτσι που τα παιδάκια πια να μη σκοτώνονται
και να μπορούν να τρώνε καραμέλες.

Καλά κάνετε και πανηγυρίζετε που η Τουρκία θα έχει πυρηνικά εργοστάσια καθώς ο πληθυσμός της σε 50 χρόνια θα έχει ξεπεράσει τα 100 εκατομμύρια(την ώρα που εμείς με τον ζόρι θα είμαστε 11,και αν)και έχει έναν χαρισματικό πρωθυπουργό που ξέρει ότι το θέμα της ενέργειας αποτελεί βασικό παράγοντα για την πορεία της χώρας του.
Επίσης σε συνέχεια σε αυτά που είπε ο Κάρβου παραπίσω,η Μέρκελ έχει και κάτι εκλογές τώρα για αυτό και έσπευσε να “κλείσει” τα εργοστάσια(αφού πρώτα είχε συστάσεις από ΕΕ νομίζω) ένα από τα οποία ένα είναι και στο κρατίδιο Βάδης-Βιρτεμβέργης,το οποίο και 27 Μαρτίου έχει εκλογές.
Το θέμα της ασφάλειας κτλ το έχουν πει και τα παιδιά που γνωρίζουν πιο πίσω.