Νέες Κυκλοφορίες 2019

Πολύ ξεχωριστή η Sub Rosa!

Δεν έχω πλακωθεί στα βιογραφικά στοιχεία στην παρουσίαση. Η ουσία που κρατάω για τους Oiseax-Tempete είναι ότι δρουν και δημιουργούν με όρους κολεκτίβας, ότι γράφουν τους δίσκους τους ταξιδεύοντας, ότι είναι πολιτική μπάντα χωρίς όμως να παραδίδεται στον “εύκολο” αναρχισμό κι ότι έχουν ανοιχτές παρτίδες με την ποίηση (όλοι τους οι στίχοι είναι ποιήματα). Συνεργατικοί, χωρίς σύνορα, με άποψη και ποιητικοί - όλα όσα με φτιάχνουν στην μουσική!

Ο τραγουδιστής τους είναι ο τραγουδιστής των The Ex, στον καινούριο παίζει και η βιολινίστρια των Thee Silver Mt Zion. Αυτά, @Kostas_L !

1 Like

Ωραίος! Στο καινούργιο συμμετέχει πέρα από την Τζεσικα Μος (που ανέφερες παραπάνω) και ο Radwan Ghazi Moumneh από τους Jerusalem in my heart (ωραίοι και τούτοι).

Περιοδεύουν ήδη όλοι μαζί και έχω μαρκάρει το πιο κοντινό μου βενιου για τις 12 Δεκεμβρίου στην πόλη Μετς.

1 Like

Έχει κυκλοφορήσει και νέο άλμπουμ από Mamiffer

The Brilliant Tabernacle

1 Like

oι Rage είναι σε καλό φεγγάρι

4 Likes

Καινούριο Sons Of Apollo!

3 Likes

Ελπίζω ότι μέσα στο δίσκο θα ακούγεται ακόμα πιο ώριμο και δυνατό.

2 Likes

Σε συνέχεια από το θρεντ με τους καλύτερους δίσκους της 10ετίας και επείδη δεν βρήκα ακόμα το “Dripping”, άκουσα το καινούργιο “Green and Gray”.

Ωραίος δίσκος, λίγο “περίεργος” και μου βγάζει ένα “Sub Pop” feeling που δεν μπορώ να αντισταθώ :grin:

1 Like

Απλός, λιτός, αποτελεσματικός.

ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ. Αλλά ενα ξερό ριφ, και λιγο χαζοχαρούμενο μελωδικά. και το σολο οκ, αλλά δεν λες και πωπω τι έκανε ο τυπος.

χαμπαρι δεν ειχα παρει

ΞΥΛΟ.

Αναλωσιμη νεολαια :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

“Δημοκρατικός ολοκληρωτισμός” και το κλείσιμο του “Ιερό κατασκεύασμα” δεν υπάρχουν.

Παίζει να είναι από τα καλύτερά τους. Στιχάρες έτσι; α και ΞΥΛΟ όπως είπαμε.

1 Like

<3

1 Like

όλος ο δίσκος του Γρηγόρη είναι στο youtube, όσοι πιστοί…

1 Like
2 Likes

Δυο πρόσφατες κυκλοφορίες που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον :

E-L-R " Mænad"

Post-ίζει κάπως, ωραία ατμόσφαιρα και γενικότερα χτίζουν πολύ όμορφα τα τραγούδια τους.

(Dolch) " Feuer"

Η Van Records τους παρουσιάζει σαν “dark ethereal rock, doom metal” (doom δεν ακούω εγώ στον δίσκο, αλλά ποιος δίνει ένα σκατό? :stuck_out_tongue_closed_eyes:)

Πολύ ατμοσφαιρικό άκουσμα πάντως (Μου θύμισαν λιγάκι τους Alcest)

1 Like

Το E-L-R είναι φανταστικό, έγραψα στο τελευταίο Underground Express γι αυτούς.
Πολύ έντονα Amenra vibes αλλά συνολικά “φωτεινότεροι”.

1 Like

Για Amenra δεν ξέρω αλλά το “φωτεινό” το ακούω.

Το τελευταίο Underground Express, μάλλον μου διέφυγε…θα τσεκάρω…και με την ευκαιρία, θενκς για την αναφορά στον H.C Slim, το έχω λιώσει από τότε (εγγύηση η Svart Records).

1 Like

Η Svart είχε ένα απίθανο πρώτο 5μηνο μες στο 19 και μετά λίγο έπεσε, ε;
Φανταστικό label, από τα αγαπημένα μου!

1 Like

Ναι όντως, συμφωνώ για το τρελό πρώτο 5μηνο αλλά και μετά κάτι έκανε (βλέπε Goatess, The Deathrip)

1 Like