Καλύτερος βιρτουόζος κιθαρίστας

Άμα υπάρχει θεμα ήδη παρακαλώ διαγραψτε αυτό εδώ.Κατα τη γνώμη μου Vai για την τεχνική του και τον ήχο του

Ναι, κι εγώ μάλλον Vai θα έλεγα. Βλέπεις το ‘‘Live at Astoria London’’ DVD και μένεις με το στόμα ανοιχτό.

δεν ακουω βιρτουοζους αλλα αν ηταν να επιλεξω καποιον μαλλον satriani …

Frank zappa!!!Παλαβή κιθάρα!

Ο Zappa δεν νομιζω να συγκαταλεγεται στους “βιρτουοζους” αν ναι, δεν συγκρινεται με κανεναν απ’αυτους…
not my cup of tea αλλα μπορω να ξεχωρησω Gilbert και Malmsteen, αντε και Satriani…

[SPOILER]

[/SPOILER]

Ανετα ο δασκαλος Satch! :rockon:

Marty Friedman

satriani…Μπορει να μη μ αρεσει <οπως και σχεδον κανεις επιδειξιομανης βιρτουοζος> αλλα αυτα που παιζει ειναι εξωγηινα…

Απο Fusion(και σαφως γενικοτερα ανωτεροι απο ροκ/μεταλ αρμονικα και τεχνικα)

John McLaughlin,Shawn Lane,Allan Holdsworth

Apo rock/metal/shred:
Michael Angelo Batio/Paul GIlbert/Todd DUane/Guthrie Govan

Σοβαρά σου αρέσει ο Michael Angelo;;; 8O

Υπερτιμημένος,υπερβολικός,κουραστικός και ανούσιος.

Οχι.Απλα η ερωτηση μιλαει για τεχνικη,εγω τουλαχιστον ετσι το εξελαβα.Αν μιλαμε για προσωπικο γουστο αλλαζει κατα πολυ το θεμα.(αν και οι 3 φιουσιοναδες μενουν)

Α και σαφως παλι στα πεδια της jazz Stochelo Rosenberg kai Bireli Lagrene

Λοιπον με εκανες να ψαξω τους τρεις πανω.Ακουγοντας τους και ιδιαιτερα τον Holdsworth ου δημιουργηθηκε η απορια:και λετε τον batio ανουσιο και βαρετο?μια απο τα ιδια ηταν κι αυτοι.

τεσπα ψηφιζω Vai,Jeff Loomis & Jason Becker

Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε συνδυασμό τεχνικής και “πιασάρικου” παιξίματος, Marty Friedman με τη μία.8)

Eντάξει, άκου:
Eίναι προφανές και από το avatar σου και από αυτά που ψηφίζεις πως ακούς μόνο metal/rock.
Aυτό δεν είναι κακό, αλλά μην βιάζεσαι να προχωρήσεις σε κρίσεις για τιτάνες της κιθάρας (αλλά και της μουσικής γενικότερα) όπως ο McLaughlin, o Ηοldsworth και ο Lane αν δεν ακούσεις λίγο περισσότερο fusion να συνηθίσεις τι παίζεται στο είδος. :wink:

ετσι ακριβως!
ασε που η κιθαριστες που προτεινες nVg666 τεχνικα υστερουν παρα πολυ σε σχεση με αυτπυς που ειπε ο Page
κ μην μου πεις οτι δεν παιζει ρολο η τεχνικη γιατι μιλαμε για βιρτουοζους!
Ο Jason Becker που μου αρεσει παρα πολυ ειναι απιστευτα “βρωμιαρης”

Να σου πω εχεις δικιο στο οτι ακοω μονο μεταλ και ροκ.Αλλα απο την αλλη πολλες φορες εχω κατσει να ακουσω fusion η jazz και να σου πω τα βρισκω καπως βαρετα.τεσπα δεν αμφισβητω κανεναν απο αυτους τους τρεις.αφου εχουν κανει μουσικη που σου αρεσει εσενα και σε τοσους αλλους hats off και στους τρεις.:thumbup:

ο batio οντως ελεινος για να μην νομισει κανεις οτι τον υποστηριζω:)

E, o Vai δεν υστερεί σε τεχνική :wink:
Aπλά ντύνεται λίγο περίεργα :lol: :stuck_out_tongue:

Η Jazz και ακόμα περισσότερο το fusion είναι μουσική που θέλει αρκετά ακούσματα ειδικά στην αρχή για να εξοικειωθείς. Θα δεις πωε με τα περισσότερα ακούσματα θα αρχίσεις να προσέχεις και να εκτιμάς πράγματα που ενώ ήταν εκεί και δεν τα είχες προσέξει τις πρώτες φορές που τα άκουσες. Αξίζει τον κόπο να αφιερώσεις λίγο χρόνο και προσοχή πάντως, στο λέω εγώ που ξεκίνησα να ακούω μουσική από Ozzy/Sabbath. :wink:
Aπό τους τρεις κιθαρισταράδες που έγραψε ο Page σου προτείνω ένα δίσκο από τον καθένα:

Για τον Μichael Angelo νομίζω πως oι περισσότεροι συμφωνούμε, για αυτό και ξαφνιάστηκα που τον ανέφερε ο Page αλλά μετά διευκρίνισε πως αναφερόταν σε τεχνική και μόνο.