ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

ναι ρε ειχε και ολα τα NEU! με 25ευρω το καθενα!:smiley:

Υπερβολές. Τον τελευταίο καιρό τα είχε στην “εξευτελιστική” τιμή των 19,90 !!! 8O :lol:

Πάντως στο Public που μένει πλέον μόνο του στην κατηγορία του πολυόροφου δισκάδικου/media store οι τιμές είναι ακόμα πιό εξωφρενικές και στο back catalog δεν τις ρίχνει όσο το Μετροπολις. Φτηνότερη τιμή 6,99 (και με το ,99 τυπωμένο με μικρά γράμματα μήπως και κανείς δεν το διαβάσει! #-o)

Για πες πού κυμαίνονται πάνω-κάτω να δω αν θα πάω την άλλη τρίτη με το εκπτωτικό κουπόνι του χάμερ.

εγώ πάντως που έκανα μια βόλτα στο τοπικό public ,όλα τα cd είχαν 10 Ε , και τα “καινούργια” από 18 κ πάνω . παίζει εδώ και 2-3 χρόνια τώρα να έχει τα ίδια ακριβώς cd .

τραγελαφικό γεγονός : το vapor trails των rush , cd 2002 έκανε 18 Ε . κυκλοφορεί εδώ και μια δεκαετία , είναι ολοκαίνουργιο . #-o

μας κοροιδεύουνε ? :?

Τα είπαμε 100 φορές…
αγαπήσαμε να διαλέγουμε δίσκους μετά απο 126751 ώρες ψαξίματος μέσα σε ενα δισκοπωλείο,εκει έχουμε κάνει τρελές κουβέντες και έχουμε μάθει πολλά, αλλά πλέον [B]ΜΟΝΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.! [/B]

με οσα χρήματα αγόραζα απο εδω 2dvd και 2cd, τα παίρνω απο ίντερνετ, γλιτώνω τόσα χρήματα ώστε να πάρω 6-8 cd επιπλέον(απο δίσκους για συμπλήρωμα δισκογραφίας, εως κλασικούς παλιότερους ή μοσχοπουλημένους δίσκους,ή ακόμη κατι που ειναι εξω απο τα ακούσματα μου).!! πρέπει να είσαι βιτσιόζος να μην το κάνεις.

Για πάρτε ένα κείμενο.

[B]Ανεξάρτητα δισκάδικα ? Εγώ φταίω που πεθαίνουν
[/B]
Αράζω 3μερο σπίτι και σκέφτομαι όταν ανοίξουν τα μαγαζιά, να κάνω μια βόλτα από τη Ν.Σμύρνη και να αγοράσω κάνα δισκάκι από το παλιό, γνωστό δισκάδικο που βρίσκεται στην Ομήρου. Το αμέσως προηγούμενο βράδυ, χαζεύω Αρβύλα στην τηλεόραση και κάποια στιγμή, κάνουν ένα αστειάκι σχετικά με το ότι δεν υπάρχουν πια δισκοπωλεία. Καταρχήν, υπάρχουν, όλοι το ξέρουμε και το ότι ο κλάδος δεν είναι στα καλύτερά του, δε σημαίνει ότι δε θα με εκνευρίζουν τέτοια αστειάκια.

Την επόμενη μέρα λοιπόν, κάνω όντως τη βόλτα μου, αγοράζω όντως το cd μου και αφού έχω ηρεμήσει από τη σύγχυσή μου, ξεκινάω για άλλη μια φορά την αέναη συζήτηση με την παρέα. Σημαντική διευκρίνιση: Δεν ξεκίνησα να πάω εκεί για να πάρω το συγκεκριμένο cd, πήγα με σκοπό να αγοράσω κάτι από το συγκεκριμένο μαγαζί. Το τι θα ήταν αυτό, δε με ενδιέφερε και τόσο. Σκοπός ήταν να στηρίζω αυτούς, όχι τη δισκοθήκη μου. Που αυτόματα σημαίνει ότι αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει πρόβλημα.

Η αέναη συζήτηση που λέγαμε, έχει να κάνει με το τι συμβαίνει, πότε ξεκίνησε η παρακμή, τι φταίει για τα τόσα που έκλεισαν, αν οφείλεται στην αγορά ή στη μουσική, πως μπορεί να επανέλθει και πάει λέγοντας. Είναι τόσο κλισέ και βαρετή συζήτηση, που ειλικρινά δεν αξίζει ούτε τη φθορά του πληκτρολογίου μου αυτή τη στιγμή. Μέχρι που κάποιος πετάει την εξυπνάδα που το ήξερα ότι θα έρθει και καταλήγω να συγχύζομαι για δεύτερη φορά σε ένα 24ωρο. «Οι μεγάλες αλυσίδες φταίνε, που έχουν πνίξει τα μικρομάγαζα». Σωστά, αυτό είναι. Και οι πολυεθνικές δισκογραφικές, που κυκλοφορούν σκουπίδια. Και οι νέοι μουσικοί που είναι ατάλαντοι. Και οι πασίγνωστοι stars που έχουν γίνει άπληστοι. Και το MTV. Και το ΔΝΤ. Και ο Chuck Norris. Όλοι φταίνε, ΕΚΤΟΣ από μένα κι εσένα.

Ώρα να τα πούμε λοιπόν. Είμαι ένας τύπος, που πραγματικά, λατρεύει τα μικρά δισκοπωλεία. Φτάνω μάλιστα στο σημείο να πιστεύω ότι όποιος έχει γούστο στη μουσική, εξ ορισμού τα λατρεύει επίσης. Χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο. Όπως και όλα τα πράγματα που λατρεύω, είμαι εκ φύσεως προγραμματισμένος να τα φροντίζω. Και να μην τα αφήνω στη μοίρα τους να πεθάνουν. Όχι να κατηγορώ από την καρέκλα μου όσους τα βλάπτουν. Να κάνω κάτι για αυτό. Μου αρέσει το δισκάδικο στην Ομήρου; Πολύ ωραία, θα συνεχίζω να ψωνίζω από αυτό. Είναι τόσο απλό. Έχει το τάδε πολυκατάστημα τμήμα cd με φοβερές προσφορές, επειδή αγόρασε τεράστιες ποσότητες και εξασφάλισε μεγαλύτερη έκπτωση από το χονδρέμπορο; ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΠΑΓΕΡΑ.

Το θέλω το δισκάδικο στη γειτονιά μου, μου φτιάχνει τη διάθεση να περνάω απέξω και να το βλέπω, ε διάολε, είμαι διατεθειμένος να πληρώσω 2? παραπάνω στο κάθε cd ώστε να συνεχίσει να υπάρχει. Αυτά τα παραπάνω λεφτά είναι η αξία του εισιτηρίου για να κατέβω στο κέντρο. Δε μπορεί στην κουβέντα να είσαι μουσικόφιλος ιδεολόγος και στην τσέπη φραγκοφονιάς του καλαθιού προσφορών. Για κανέναν δεν είναι εύκολο να χρηματοδοτεί το hobby του, αλλά αν δε φροντίσεις εσύ για αυτά που σε ενδιαφέρουν, μην περιμένεις να το κάνει κανένας. Ο κάθε ένας που είναι smart shopper, ορθώς θα κοιτάξει να βρει τη φτηνότερη τιμή και καλά θα κάνει. Αν όμως γίνουμε έτσι όλοι οι μουσικόφιλοι, προφανώς θα βρίσκουμε συνεχώς κλειστά δισκάδικα.

Πολλά έχουν κλείσει. Γεγονός. Εγώ θυμάμαι όμως να υπάρχουν και πολλά αχούρια, που στοίβαζαν δίσκους και το έπαιζαν ψαγμένα. Και πολλούς άμπαλους, ανίκανους να κρατήσουν μαγαζί, να καταριούνται το downloading. Για κάθε ένα συμμαζεμένο και όμορφο δισκάδικο, υπήρχαν άλλα 5 κοτέτσια. Και πολύ λογικά έκλεισαν. Ο δισκοπώλης που έχει μεράκι για το μαγαζί του, φαίνεται. Και αξίζει να στηριχτεί. Όχι όμως από μια αόρατη δύναμη, ούτε από τις τράπεζες, ούτε από κάποιον άλλο. Από εμένα και από εσένα. Το να μην ανοίγουν περισσότερα ή μεγαλύτερα μαγαζιά, δεν είναι η γιατρειά. Μόνο μικρόνοοι μαγαζάτορες σκέφτονται έτσι. Και σε αυτούς αξίζει να τους γυρίσεις την πλάτη.

Δεν υπάρχει original δισκοπώλης που εύχεται να μην υπάρχουν περισσότερα δισκάδικα, ώστε να μην έχει ανταγωνισμό. Γιατί όσο αρέσουν σε σένα, αρέσουν και σε αυτόν. Αυτό που εύχεται, είναι να συνεχίσεις να αγαπάς τη μουσική, μαζί του.

http://jonkaps.blogspot.com/

σωστός ο αρθρογράφος… :slight_smile:

Ναι, πολύ σωστός. Πήγα επί τούτου στο δισκάδικο της Ν. Σμύρνης γιατί είχα ακούσει τόσα γι’ αυτό.
Μέσος όρος στα cd 19-20 ευρώ.
Ντάξει παιδιά, να βοηθάμε τα δισκάδικα της γειτονιας, μην το ξεφτιλίσουμε όμως.

Αυτό δεν αναιρεί το ακόμα πιο αστείο γεγονός οι ίδιες τιμές (και υψηλότερες) να παίζουν στις αλυσίδες δισκοπωλείων.

Εγώ προτιμώ+βρίσκω δισκάδικα με μέσο όρο τιμών τα 10-14 ευρώ ([I]και με προσφορές στα 5[/I])

[B]Αμ και βέβαια υπάρχουν τέτοια[/B]…Αναλόγως τι μουσική γουστάρεις!

Ναι οκ,καλά πάει να τα πει ο φίλτατος,αλλά άλλο να δίνουμε 1-2 ευρώ παραπάνω για τη μουσική που γουστάρουμε,άλλο 10. Δεν ξέρω από που ψωνίζουν τα δισκάδικα της “γειτονιάς” και με τι τιμές,πάντως επειδή κι άλλοι έχουμε μαγαζάκια της “γειτονιάς” δεν βαράμε 150% κέρδος και μετά να λέμε ότι ρίξαμε τις τιμές 50% και να το παίζουμε μάγκες,όπως μερικοί μερικοί…

εκεί κοντά μένω και έχω να πάω πάνω από 1 χρόνο για αυτόν ακριβώς τον λόγο

Όποιος γνωρίζει δισκάδικα στο κέντρο της Αθήνας που να πουλάνε τζαζ cd/lp, ας τα αναφέρει (εκτός από Public)

Σα να χεις δικιο… μετα λενε γιατι ολοι στέφονται σε ερευνες αγοράς… ebay, amazon και price comparison sites για οποιαδηποτε αγορα πλεον…
τεσπα…

Το υπόγειο στην Καπλάνων το έχεις υπόψην σου; (Παλια ήταν νομίζω Σόλωνος & Μασσαλίας)

Επίσης το Rock & Roll Circus στη Σίνα 21

http://rockandrollcircus.wordpress.com/

Για περισσότερα θα σου απαντήσουν οι ειδικοί! :stuck_out_tongue:

Ωραίος, ευχαριστώ forkboy. Ελέω Metropolis και ίντερνετ δεν έχει τύχει να περάσω από τα δισκοπωλεία που αναφέρεις.

To υπόγειο στην Καπλανών έχει πολύ πράγμα και αρκετά καλές τιμές.

Οι Σαλονικείς, περάστε μία βόλτα από την Συννεφούλα

http://www.vrisko.gr/details/bg3j6fcj11_c2a333531d_2h1hah3533?what=Δίσκοι%20Κασέτες%20CD&where=Θεσσαλονίκη

Πήρα σήμερα 8 δίσκους+5 εφταρακια, με 35 ευρώ. Και καλά πράματα ε, όχι μαλακίες. Ενδεικτικά και μόνο 3 (γιατί βαριέμαι να βάλω τα υπόλοιπα)

Αυτά σε βινύλιο. Σε cd, έχει καμιά 25.000 κομμάτια σε εξαιρετικές τιμές, και μέσα είδα πολύ και καλό πράμα.

Από όλο το φάσμα του rock και metal ή πιο εξειδικευμένα?

Στα cd, έχει από όλο το φάσμα του rock.
Στα βινύλια, έχει λίγα πράματα στα ροκ/μεταλ (κυρίως κάτι ποζεριές είχε).
Αξίζει τον κόπο η επίσκεψη πάντως, σίγουρα θα βρείς κάτι.