ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Ψήνει κανείς παραγγελία από Burning Shed για να μοιραστούμε ταχυδρομικά; Έχει προσφορά ένα βιβλίο Opeth, μεταξύ άλλων :stuck_out_tongue:

Έριξα μια ματιά, δε βρήκα κάτι “ζουμερό”…

Θα την κανω αυριο παντως, κατα πως φαινεται. Αν βρεις κατι τελευταια στιγμη, πες.

Τα Public το πάνε για κλείσιμο το
τμήμα με δίσκους και cd;
Σε πολλές αναζητήσεις δίσκων στο site, δε μου βγάζει τίποτα…

Υπήρχε το ίδιο θέμα και τον Μάιο και για τα βιβλία όπως και τώρα, είναι λόγω καραντίνας και προβλημάτων στις μεταφορικές (φαντάζομαι)

Αληθεια όμως γτ να αγοράσεις δίσκο από τα public?εξωφρενικά ακριβό και χίλιες φορές να βοηθήσεις ένα πιο μικρο δισκάδικο

2 Likes

Ποιο μικρο δισκαδικο στελνει σπιτι παραγγελιες; Δοκιμασα με το no remorse και ηταν το ιδιο ακριβα + 5 ευρω το κουριερ. Αν ξερεις καποιο μπορεις να προτεινεις;

Όλα στέλνουν. Πατα απλα στο google search δισκάδικα Ελλάδα eat metal, metal era, bowel of noise ειναι παρα πολλα. Δεν ξέρω και τι ακριβώς ψαχνεις

Εννοούσα ποιο στελνει πιο φθηνά.

Το music megastore έχει δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες πάνω από 30€. 2 καινούρια άλμπουμ να πάρεις, το έπιασες το όριο. Στέλνει με κούριερ στο σπίτι. Υπό νορμάλ συνθήκες, την επόμενη μέρα τα έχεις.

floga records έχει 20% εκπτωση σε ολους τους δίσκους και 30% στις κυκλοφοριες της μεχρι 29 του μηνα

3 Likes

ετσι εκανε και στην πρωτη καραντινα

Black Friday ρε. Γενικως ο Floga κανει sales σε τακτα χρονικα διαστηματα, εγω τιμησα αυτη τη φορα.

1 Like

εκανα και εγω τις αγορες μου απο Floga, περιμενα για να παρω το Katavasia, 11,50 ευρω βγαινει…πολυ καλα.

Άσχετο , αλλά όποιος έχει ζήσει τα δισκάδικα στα 90ς early 00s μπορεί να καταλάβει πόσο τραγική είναι η κατάσταση σήμερα (= λίγα μικρά δισκάδικα με λίγες κόπιες από νέες κυκλοφορίες σε φάση που εάν δεν κάνεις κράτηση δεν το βρίσκεις , ελάχιστο στοκ-βέβαια δεν φταίνε οι άνθρωποι, επιχείρηση έχουν και θέλουν να μειώσουν το ρίσκο : επιχειρηματικά πολύ καλά πράτουν) . Απλά επισημαίνω πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει με μία δόση νοσταλγίας …

4 Likes

πλεον πιατευω η καλυτερη επιλογη ειναι το discogs

1 Like

πλεον ειναι παρα πολλες οι κυκλοφοριες και πολλα τα ακουσματα.
το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι για την κυκλοφορια που τον ενδιαφερει pre order απο την εταιρεια που το κυκλοφορει ή εαν εχει pre order καποιο τοπικο δισκαδικο (πχ no remorse) που δινει την επιλογη pay in store.
στο discogs, ναι μεν αλλα εκει παιζει και η φαση μονοπωλιο στις νεες κυκλοφοριες, εαν δηλαδη καποιος εχει μια νεα κυκλοφορια με μεγαλη ζητηση οι τιμες ανεβαινουν στο διπλο, τριπλο…
πχ,
το Stormkeep η Van το ειχε 17ευρω απο οτι θυμαμαι με μεταφορικα περιπου 11-14 ευρω, εβγαινε 30 ευρω (χονδρικα λεμε τωρα)
την προηγουμενη εβδομαδα το discogs η χαμηλοτερη τιμη ηταν στα 29,99 και σημερα δεν το βρισκεις κατω απο 70ευρω.

κομματια πρεπει να εχουν πουληθει, κανει ανανεωση μια φορα το μηνα τα sold units.

Όσο δε φαίνονται πουλημένα κομμάτια, ας ζητάει ο κάθε τυχαίος και 7.000 €

2 Likes

δεν εχει σημασια ποσο βγαινει το highest price ή το median price, ειναι ποσοι υπαρχουν willing to pay that amount.

@Sofa_King εχεις ενα point με τις νεες κυκλοφοριες
Αν και εγω επισημανα το discogs για κυκλοφοριες παλαιοτερων ετων