ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Bowel δεν ξερω τι παιζοταν παλιοτερα, αλλα την μια φορα που πηγα (πριν κανα μηνα περιπου) το φθηνοτερο σιντι ηταν στα 12 ευρω.

Καλά, έχει και πιο φτηνά, αλλά η πλεοψηφία πλέον παίζει στα 12-14.
Μέσα στον τελευταίο χρόνο πρέπει να έχει ανεβάσει κάνα 2ευρο κατά μ.ο. τις τιμές.

Αν και προσωπικά χαλιέμαι για άλλους λόγους πλέον.

που δεν λέγονται δημόσια να υποθέσω…

Μπα, καμία σχέση, εγώ χαλιέμαι γιατί από κει που ήταν πιο παρεΐστικο μέρος και meeting point γενικώς, έγινε πιο επαγγελματικό. Λογικό από τη μιά πλευρά, γιατί αυτή την εποχή όλοι φράγκα προσπαθούν να βγάλουν.

Τελευταία επισκέφτηκα το Public στο Σύνταγμα. Οκ στα cd ξέρετε πάνω κάτω τί παίζει, απλά μου άρεσε ότι έχει φέρει πολλά βινύλια. Δεν ξέρω άλλο προσβάσιμο κατάστημα να έχει μεγάλη ποικιλία σε βινύλιο (και μιλάω για καινούρια, όχι μεταχειρισμένα) άν κάποιος ξέρει ας ενημερώσει

τι να σου πω φιλε εχει τοσο καιρο που παω μου φαινεται σαν παρειστικο μερος!
κ ασε που οποτε αγοραζω μου δινουν κ cd τζαμπα! :stuck_out_tongue:

Εντάξει, επιχείρηση έχει ο άνθρωπος τι να κάνουμε. Όσοι σκέφτονται διαφορετικά κλείνουν στους δυό μήνες δυστηχώς. Μου αρέσει το Μπαουελ γιατί βρίσκω πράγματα που διαφορετικά θα έπρεπε να τα παραγγείλω από τον Βόρειο Πόλο. 8)

Για το Μετρόπολις τι να πει κανείς πια…

Μετροπολις παντως, τουλαχιστον σχετικα με παλιο ροκ εγω ειμαι ικανοποιημενος. Τα περισσοτερα σιντι κυμαινονται στα 7.50-8.50 ευρω και με διευκολυνει πολυ γιατι θα βρω παντα κατι απο κλασσικα συγκροτηματα. Για μεταλ ειναι λιγο σαλατα η φαση, εχει κατι τρομερες προσφορες απο την μια και απο την αλλη βλεπεις Maiden π.χ. στα 18 ευρω.

Τα Μετρόπολις πλέον έχουν προσφορές για να ξεφορτώνονται “σαβούρα” (σαβούρα γι αυτούς, όχι απαραίτητα ως μουσική) και οι υπόλοιπες τιμές στοχεύουν σε άτομα που είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω άγνοιας δεν έχουν κάρτα (πλέον δε χρειάζεσαι καν πιστωτική, μια paysafe και καθάρισες) και ίντερνετ.

Και γώ ήμουν ικανοποιημένος όσο η δισκοθήκη μου ήταν ελλιπής.Πόσες φορές όμως να μαζέψω τη δισκογραφία του Dylan ή των Jethro Tull??Έχουν να ανανεώσουν τις προσφορές τους απ τον καιρό του Νώε ένα πράγμα.Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον ΚρισΠ.

Συμφωνώ. Απλά ανάμεσα στην -για αυτούς- “σαβούρα” βρίσκεις μιά χαρά CD και σε τιμές συχνά καλύτερες από του internet.

Σωστός! Δεν είναι ενημερωμένο πλέον, δεν μπαίνει στον κόπο να είναι…
Αν ζητήσεις από τον πωλητή Phish θα σου φέρει στην καλύτερη περίπτωση Fish! :roll::stuck_out_tongue:
Το μόνο που παρακολουθεί είναι ποιοί έρχονται για συναυλίες και έτσι πριν από τις συναυλίες φέρνει περισσότερα CDs αυτών των καλλιτεχνών…

…ή ανεβάζει τις τιμές των υπαρχόντων :stuck_out_tongue:

και εγω παιρναω καμια βολτα που και που απο τα metropolis και public αλλα δεν εχει τπτ μα τπτ. βασικα ναι ειναι καλα το amazon γιατι αλλιως την μουσικη που αγαπαμε μονο σε Mp3 θα την ειχαμε…

Το Public έχει βάλει τελευταία αρκετά βινύλια… Αλλά άμα ψάχνεις για cd δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο όντως.

Έχει βινύλια αλλά κλασικά σε τιμές που αψηφούν την οικονομική κρίση και την πραγματικότητα γενικότερα…

Δε διαφωνώ… Αλλά ξέρεις κάνα μαγαζί με ποικιλία σε φτηνά βινύλια κ μη μεταχειρισμένα; :-k

Μπααα…γι αυτό και απέχω απ την αγορά καινούριων και πανάκριβων(υπερτιμημένων) μεταχειρισμένων βινυλίων συνειδητά.

Για υπερτιμημένα μεταχειρισμένα βινύλια που πάνε τις τιμές στο θεό συμφωνώ όσο δεν πάει. Συμφωνώ επίσης πως τα καινούρια είναι τσιμπημένα (γύρω στο 20ρικο κατά μέσο όρο η πλειοψηφία) αλλά επειδή το γουστάρω σα χόμπι αγοράζω. Ούτως ή άλλως παίρνω ένα (το πολύ δύο) κάθε φορά κ δεν έχει κ την τρελή ποικιλία για να παρασύρεσαι.

αν ακούς punk , thrash , crossover , grind , black , death και γενικά μουσική που να δραστηριοποιείται στον DIY χώρο είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις βινύλια (LP) σε τιμές γύρω στο 10αρικο και εφτάρια γύρω στα 5 . απλά ψάξε για distros που πουλάνε τέτοιο υλικό . δν είμαι ,βέβαια , ο αρμόδιος για να μιλήσω , ας μιλήσουν οι γνώστες . :slight_smile:

μερικα distro με ωραια πραγματα
http://www.7inch.gr/
http://scarecrow.gr/


εχω τιμησει κ τα 3 κ ολα απσογα8)