Σημεια Που Δυσκολα Προσεχεις!

Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με συμφορουμιτη προσφατα ανοιγω το θρεντ οπου θα λεμε καποια ιδιαιτερα σημεια (που δυσκολα προσεχεις ) απο κομματια.

Ενα παραδειγμα (αυτο για το οποιο λεγαμε με τον συμφορουμιτη) ειναι στο κομματι Sound Of Muzak των ΘΕΩΝ Porcupine Tree! Στο σολο στο 3.06 ο drummer (Gavin Harrison) μετατοπιζει το 7αρι beat ενα 8ο πισω και στο 3:09 το μετατοπιζει ενα μπροστα για να ξαναερθει εκει που ηταν! Ειναι μια μικρη λεπτομερεια που λιγοι θα προσεχαν και σχεδον κανεις αν δεν ειναι drummer!

Πειτε κι αλλα παραδειγματα!

Το τελευταίο κομμάτι του δίσκου In Agony Rise των συμπατριωτών μας Flames, κλείνει με ένα δίλεπτο γέλιου από κάποιο μέλος της μπάντας. Μιλάμε για πολύ γέλιο όμως, όποτε το ακούω γελάω και εγώ. Με λίγη προσοχή ακούγονται στο βάθος τα ουρλιαχτά που υπάρχουν ως hidden track σε μερικές εκδόσεις στο τέλος του Chaos AD, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν στο τραγούδι We Who Are Not As Others.

Στη διασκευή του Sound of Silence από τους Nevermore, σε κάποιο σημείο ακούγεται ο Warrel να λέει “…neon black”.

:smiley:

Το έπιασα το νόημα του θρεντ; :-s

Στο ‘‘Η μπαλάντα του κερατά’’ του Το Πλοκάμι του Καρχαρία στο σημείο που λέει ‘‘κύριε ελέησον είπε ο παπάς που πήρες όταν έβαλες δυο μπύρες εκεί που συνήθως κάνουνε παιδιά’’ ακούγεται μία πολύ σιγανή φωνή που λέει: ‘‘στο μου#$ δηλαδή’’. :lol:

Draconian - My Cry In Silence, το τελος του κομματιου. Οταν το ακουσα για πρωτη φορα προσεκτικα, πηρα χαμπαρι οτι ο τυπος ειναι ψευδος.:lol: Κανει χαρακτηριστικα ‘‘ιιιιιν θθθαααααιιιλεεεεενθθθθθ…’’:lol:

Στο clenching the fists of dissent των Θεών,στην εισαγωγή με ακουστικά ακουγεται η ανασα του Flynn…Eπίσης στο τέλος του Policia των Sepultura ακουγονται κατι ακαταλαβιστικα Πορτογαλεζικα μεταξυ της μπαντας και το γκρεμισμα των drums του Igor…:lol:

To ρέψιμο του hetfield στην αρχή του die die my darling. Nταξ με τη μία το προσέχεις απλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό.

Σημείο που δύσκολα προσέχεις είναι η ραδιοφωνική εκπομπή που ακούγεται πίσω από το διάλογο του Mr Money με την κοπέλα στο Βe των Pain Of Salvation. Υποτίθεται ότι η εκπομπή από πίσω σύμφωνα με συνεντεύξεις του Gildenlow εξελίσσει το παράλληλο concept του δίσκου. Έχω κάτσει άπειρες φορές με τα ακουστικά στο τέρμα αλλά ακου΄γεται τόσο αμυδρά που δεν μπορώ να καταλάβω τι λέει.

By the way η συζήτηση του Mr Money με την γκόμενα έχει φοβερές ατάκες

[Mr.Money:]

  • OK alright baby, the love of my life

[Girl:]

  • Are you referring to me… or the car?

[Mr. Money:]

  • Oh, please honey, what do you think?
  • Now, Cindy…

[Girl:]

  • Sandra

[Mr Money:]

  • Yeah, of course. Now, as I see it, we’ve got two natural choices
    here. So, what do you say? Either I drive and you can give me some
    good head while I’m watching the road…

    [Girl:]
  • What?

[Mr. Money:]
- Well, somebody’s gotta watch the road honey…

  • …or… YOU can drive this baby
  • …oh, but only if you’re good at handling the stick of course

[Girl:]

  • But… this is an automatic

[Mr. Money:]

  • …rrrright!

[Girl:]

  • Is that some sort of sick joke?

[Mr. Money:]

  • What?

[Girl:]

  • … “natural choices” my ass!

[Mr. Money:]

  • Well, that’s a third choise I didn’t think about…

[Girl:]

  • You son of a…!

[Mr. Money:]

  • Take it easy baby!
  • No sweat… it was only a joke, alright?

[Girl:]

  • Alright

[Mr. Money:]
[B]- … I mean, of COURSE I was joking…

  • … I would NEVER let you drive my car![/B]

There is no dark side in the moon, really.
As a matter of fact, it’s all dark.

Στο τελος του Eclipse.

οι παραμορφωσεις στη σημειο πριν το σολο στο turn the page απο μεταλλικα.τις ακους πολυ καλυτερα με ακουστικα…

Και πιο μετά (και απίστευτα δύσκολο να το ακούσεις) ακούγεται ένα σημείο από το ‘‘Eleanor Rigby’’ (νομίζω, παίζει να 'ναι άλλο κομμάτι των Beatles) των Beatles! Νομίζω κάτι είχε παιχτεί, ηχογραφούσαν και οι Beatles στο ίδιο studio και έγινε αυτό το λάθος ή κάτι τέτοιο.

Επίσης στο πρώτο κομμάτι του ‘‘The wall’’ ακούγεται στην αρχή μία φωνή που λέει: ‘’… where we came in?’’. Στο τέλος του τελευταίου κομματιού του ‘‘The wall’’, ακούγεται η ίδια φωνή να λέει: ‘‘Isn’t this…’’. Δηλαδή υπάρχει ‘‘κυκλικό’’ concept, συμβολίζει ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται κλπ. Τι να λέμε τώρα, Floyd, ιδιοφυίες. Γενικώς στους δίσκους των Floyd υπάρχουν πολλά τέτοια σημεία που δεν πιάνονται με τη μία.

Εχεις γραψει ιστορια εδω ρε!!! που στο διαολο το ακουσες???
μαλακα ειναι υπερτατο σημειο!!! το πιασα!!!

Στο Child In Time, στα μέσα του τραγουδιού (θα ποστάρω μετά το λεπτό, δεν το έχω πρόχειρο τώρα) στο λάιβ Made In Japan, ακούγεται ένας κρότος που μάλλον είναι πυροβολισμός. Ξέρω οτι στο συγκεκριμένο λάιβ είχε αυτοκτονήσει ένας από το κοινό.

Το Ticket Tο Ride ειναι και μαλιστα σε orchestral version (η οποια λεγεται οτι προερχεται απο την ορχηστρικη εκτελεση του George martin στο αλμπουμ Help).

Αυτο δεν υπαρχει σε ολες τις κοπιες. Δεν υπαρχει επισημη εξηγηση (και εχει αναπτυχθει σχετικη συνομωσιολογια οτι υπαρχει για καποιο συγκεκριμενο λογο) αλλα το πλεον πιθανο ειναι να προκειται για κακοσβησμενο tape.

Oι Beatles δεν ηχογραφουσαν στο ιδιο studio (και πως θα μπορουσαν αλλωστε, ειχαν διαλυθει τοτε :p), ηχογραφουσε ομως ο Paul McCartney με τους Wings.

Mαλιστα ο McCartney ηταν ενα απο τα ατομα απο τα οποια πηρε συνεντευξη ο Roger Waters με σκοπο να διανθισει το DSOTM με διαλογους -η συνεντευξη του Paul δεν χρησιμοποιηθηκε. Ενα αλλο τετοιο ατομο ηταν ο θυρωρος των Abbey Road, Gerry Driscoll στον οποιο και ανηκει η φραση που παρεθεσα στο προηγουμενο ποστ μου!

Στο 09:44 είναι.

αυτό ξέρω κι εγώ αλλά δεν ξέρω αν όντως ισχύει…cozy?:-k

Ο μόνος που θα μας διαφωτίσει:p

Το έχω ψάξει και στο Wiki αλλά δε βρήκα τπτ.:-s Αφού το ξέρει κι άλλος εκτός από μένα τουλάχιστον δε λέω μπαρούφες.:stuck_out_tongue:

ναι!:wink:
ακόμη ένα ρέψιμό του (αλλά αυτό ακούγεται για τα καλά) είναι στο Blitzkrieg στο τέλος!!
μετά γελάκια , πρέπει ο Newsted να ναι αυτός που γελάει.

στο Grand Conjuration των Opeth , προτού βγάλει την τελευταία κραυγή , ακούγονται κάτι ψίθυροι ανατριχιαστικοί.

Στο τέλος του The Thin Line…ο McBrain πρέπει να’ναι κ’ λέει “aww…f*cking missed it”. Αυτό ίσα που ακούγεται.
Μετά πετάγεται κάποιος στο μικρόφωνο (o Dickinson?) κ’ κάτι λέει που δεν έχω καταλάβει ακόμα και σκάνε στα γέλια. Το΄χει αποκρυπτογραφήσει κανείς?

ένα είναι το ρέψιμο. Αυτό που ακούγεται στην Μπασταρδοκρατία.

ξέρω ένα των Bootstroke, στον “ΑΛΚΟΟΛΙΚΟ”:smiley: