Καλύτερες κυκλοφορίες 2019

Έρχονται και σε κάποιο από τα μεταλλικά φεστιβάλ που γίνονται, ίσως γι αυτό έγινε ένα σούσουρο όπως και με το Traveler.

Το Traveller δε με ενθουσίασε τόσο. Καλό είναι αλλά προς το average αν και όντως αποθεώνεται απο τους heavy metal κύκλους

Στα μέσα της χρονιάς και μόνο ένα CD θα έλεγα ότι βάζω στα καλύτερα.

Τρία αγαπημένα μου συγκροτήματα (Bad Religion, Martyrdod και Millencolin) δε με ενθουσίασαν, παρ’ ότι πρόσφεραν κάποια καλά κομμάτια.

Idle Hands, Nihilism και Funereal Presence μου φάνηκαν εξαίρετοι, είναι δίσκοι που μάλλον θα ξανακούσω στο μέλλον, αλλά ούτε αυτά με συγκλόνισαν σε τόσο έντονο βαθμό.

Το μόνο συγκρότημα, λοιπόν, που με ταρακούνησε φέτος (και με το CD του, αλλά κυρίως με τη συναυλία του) είναι οι Krav Boca και το “Maree noire”. Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε ενδιαφερθεί, θα γράψω δυο λόγια:

Θα τους δείτε κάτω απ’ την ταμπέλα του rap συγκροτήματος, αλλά οι μεταλάδες ας μην τρομάξουν. Ας ακούσουν, βασικά, αυτό:

Όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για ένα κανονικό συγκρότημα με όλα τα κλασικά όργανα (+ ηλεκτρικό μαντολίνο που τα σπάει!), rap φωνητικά σε γαλλικά κι ελληνικά με έντονο πολιτικό στίγμα. Δυνατές κιθάρες και ξεσηκωτικοί ρυθμοί που θα θυμήσουν και Senser που λέγαμε τις προάλλες.

Για τις συναυλίες τι να πούμε; Οι τύποι εμφανίζονται με βαψίματα, μάσκες και φωτιές και απλά τους κοιτάς σαν χάνος. Αν δεν τους έχεις δει, είναι σαν μην τους έχεις ακούσει. Ενδεικτικό video από Αθήνα:

Το προηγούμενο CD τους (“Canette (a la mer)”) είναι το καλύτερο τους θεωρώ, αλλά τσεκάρετε οπωσδήποτε και το φετινό “Maree noire”, καθώς και τα πολύ προσεγμένα vide-clips τους. Αυτός, ναι, είναι ένας δίσκος που απολαμβάνω σπίτι, στο αμάξι, παντού.

3 Likes

Τα mid-year και κάτι αγαπημένα.

Motorpsycho-The Crucible
The Comet Is Coming- Trust in the lifeforce…
Elephant9 with Reine Fiske- Psychedelic Backfire II
Karl Hector&The Malcouns- Non Ex Orbis
Cykada-s/t
The Wrong Object- Into the Herd
Lucy in Blue- In Flight…
Fire! Orchestra- Arrival
On The Raw- Climbing the air
Alfa Mist-Structuralism
Red Kite- s/t

1 Like

Bent Knee ρε

2 Likes



Lingua Nada ~ Djinn

Buzzer beater της χρονιάς. Clutch, Purple και ολίγον AOR με Jean Paul στα τύμπανα:

Φέτος μπορώ να πω ότι άκουσα πάρα πολύ μουσική, για αυτό και η μεγάλη λίστα παρακάτω :grinning:

  • Fire! Orchestra - Arrival : Eίναι το άλμπουμ που με κέρδισε και με εξέπληξε περισσότερο από όλα τα άλλα. Με εξέπληξε διότι, οι Fire! χωρίς την ορχήστρα πάντα μου άρεσαν, τα άλμπουμ τους με την ορχήστρα με κούραζαν πολύ εύκολα, ενώ αυτό, όχι μόνο δεν με κούρασε αλλά δεν το χορταίνω

  • Devin Townsend - Empath : Δεν ήμουν ποτέ μεγάλος φαν αυτού του απίστευτου τύπου, αλλά τι δισκάρα είναι αυτή!

  • Leprous - Pitfall : Τι να πρωτογράψεις για τον δίσκο και την μπάντα γενικότερα? Τους έχω πολύ ψηλά από το Bilateral, το Pitfall όμως χτύπησε τις πολύ ευαίσθητες χορδές μου.

  • Mark Lanegan - Somebody’s Knockin : Είμαι φανμποι, καμία αντικειμενικότητα.

  • Lingua Ignota - Caligula : Συνεχίζει να μας κερνάει φρίκες

  • Chelsea Wolfe - Birth of Violence : Φανμποι αλερτ Νο2

  • Soen - Lotus : Στην αρχή με ξένισε γιατί μου παρα-ακουγόταν σαν το Lykaia, αλλά στην τελική που είναι το κακό? :grin:

  • Misþyrming - Algleymi : ο ΒΜ δίσκος της χρονιάς για εμένα

  • Bethlehem - Lebe Dich Leer : αγαπημένοι-βλαμμενοι

  • Hexvessel - All Tree : Φανμποι αλερτ Νο3

  • Pile - Green And Gray : Πολύ ωραία ανακάλυψη (θενκς του @eviL). SubPop-ιζει και αυτό πολλές φορές μου είναι αρκετό :stuck_out_tongue_closed_eyes:, πηγαίνοντας και προς τα πίσω στην δισκογραφία τους, είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.

  • Russian Circle - Blood Year : Δισκάρα-Μπαντάρα! Αυτό.

  • The Murder Capital – When I have Fears : Post Punk δίσκαρος

  • Waste Space Orchestra - Syntheosis : Η μεγαλύτερη κωλοτούμπα της χρονιάς…δυσκολεύτηκα να το καταλάβω πολύ στην αρχή, αλλά με κέρδισε απόλυτα στην πορεία.

Θα μπορούσα να βάλω στην λίστα τα παρακάτω, αλλά δεν τα έχω ακούσει αρκετά ακόμα.

Swans - Leaving Meaning
E-L-R – Mσnaed
(DOLCH) - Feuer
Bent Knee - You know What They Mean
Matana Roberts - Coin Coin Chapter Four Memphis
Oiseaux-Tempête - From Somewhere Invisible

8 Likes

Ε, όχι ότι δεν το ξέραμε ήδη αλλά θα ρίξεις πολύ γέλιο με την 15άδα μου σε λίγες μέρες!
Έχει 7 δίσκους που ανέφερες!

4 Likes

Τα έχω μαντέψει ήδη τα 7 αλλά δεν θα ληκάρω την λίστα σου πριν την ώρα της :yum:

1 Like

Πολλα απο τα παραπανω θα τα δουμε στις περισσοτερες λιστες :stuck_out_tongue: Ειναι πολλα που ακομα δεν εχω ακουσει !

1 Like

Το τοπ-5 μου:
Soen - Lotus Συνεχίζουν στην (απολύτως πετυχημένη) πεπατημένη του Lotus -το οποίο επίσης ήταν στα κορυφαία μου ακούσματα για το 2017- και δε βρίσκω κανένα λόγο να γκρινιάξω.
Brutus - Nest Punk ενέργεια, post ήχοι και αισθητική και μία φοβερή φωνάρα σαν κερασάκι στην λαχταριστή τούρτα.
Misþyrming - Algleymi και για εμένα το BM αλμπουμ της χρονιάς καθότι οι…
Borknagar - True North θυμίζουν περισσότερο progressive μπάντα με black metal επιρροές πλέον. Α, και τα φωνητικά του Simen είναι ίσως τα καλύτερα της πλούσιας καριέρας του.
Blut Aus Nord - Hallucinogen, ηχητικά το θεωρώ κοντά στην τριλογία του Memoria Vetusta, βασισμένο επίσης στην ατμόσφαιρα και μελωδία, με λίγο περισσότερα ψήγματα (όπως αποκαλύπτει και ο τίτλος του) ψυχεδέλειας. Ευπρόσδεκτος ο πρωταγωνιστικός ρόλος της lead κιθάρας (δικαίως) με τα φωνητικά σε συνοδευτικό ρόλο.

Τα υπόλοιπα:
Critical Defiance - Misconception To thrash album της χρονιάς για μένα, αγνό, τίμιο, παλιάς κοπής, από το οποίο έχασαν στο νήμα οι…
Possessed με το Revelations of Oblivion …και ο μόνος λόγος είναι πως το…
Black Arts and Alchemy του/των Hellripper είναι EP και όχι πλήρες άλμπουμ (δείγμα εδώ), ειδάλλως θα ήταν (ψηλά) στο τοπ-5 μου.
Mgła - Age of Excuse καμία έκπληξη εδώ, συνεχίζει από εκεί που μας άφησε το επίσης αγαπημένο Excercises in Futility. Ο Darkside είναι μάλλον ο καλύτερος drummer στον κόσμο.
Alcest - Spiritual Instinct διάβασα πολλούς απογοητευμένους, μάλλον το ταρακούνησαν τα απόνερα του Kodama, ωστόσο συνεχίζω να απολαμβάνω τους Alcest και ας μην επαναπροσδιορίζουν τον ήχο τους σε κάθε τους κυκλοφορία.
Chevalier - Destiny Calls Καλοπαιγμένο, νοσταλγικό epic/heavy/speed metal στα χνάρια των Omen και των Brocas Helm. Δείγμα.
White Ward - Love Exchange Failure Πολλοί τους παρομοιάζουν με τους Deafheaven (προφανώς λόγο post black), εμένα μου θυμίζουν περισσότερο τους Νορβηγούς Shining σε κατατονικά.
Rammstein. Tο αποτέλεσμα δικαιώνει την προσμονή. “Creativity without losing their fundamentals” διάβασα κάπου και συμφωνώ.

7 Likes

Γενικά δεν ακούω πολλούς νέους δίσκους κάθε χρόνο , φέτος θεωρώ ότι κάτι άκουσα για τα δεδομένα μου

Ορίστε η λίστα μου με εκείνα που μου άρεσαν περισσότερο από αυτά τα λίγα που άκουσα

  1. Atlantean Kodex - The Course of Empire
  2. Enforcer - Zenith
  3. Leprous - Pitfalls
  4. Critical Defiance - Misconception *** ευχαριστώ ρε @Alejandro.m , πραγματικά
  5. Sacred Reich - Awakening
  6. Devin Townsend - Empath
  7. As I Lay Dying - Shaped By Fire
  8. Rival Sons - Feral Roots *** πέρυσι είχαμε Graveyard , φέτος αυτό . Άντε και του χρόνου
  9. The Devil and the Almighty Blues - Tre
  10. Green Lung - Woodland Rites *** Ευχαριστώ ρε Rocking.gr , και τις ανούσιες ( ;; ) λίστες σου τι θα 'κανα χωρίς εσένα . Εδώ έχουμε να κάνουμε με σπουδαία πράματα . Απευθείας στη λίστα μου

ΥΓ : έχω σημαντικές εκκρεμότητες ακόμα. Να ακούσω ( ξανά ) hypno5e , year of the goat , smoulder , traveler , Tanith . Παίζει να αλλάξει η λίστα

5 Likes

Ήταν πολύ καλή χρονιά.Σίγουρα θα έχω δίσκους του 2019 και στα top της δεκαετίας.Για φέτος πάντως πάμε…χωρίς σειρά προτεραιότητας…

Orodruin - Ruins Of Eternity
Traveler - Traveler
Leprous - Pitfalls
Rival Sons - Feral Roots
In Aevum Agere - Canto III
Fvneral Fvkk - Carnal Confessions
Lana Del Rey - Norman Fucking Rockwell
Helloween - United Alive
Brutus - Nest
Devin Townsend - Empath

1 Like

Φετινή 20άδα, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Δυνατή χρονιά, ειδικά στο underground.

2 Likes

Να αφήσω και αυτό εδώ το late entry έπος…

Nocturnalia - III: Winter

1 Like

Ωραία εποχή αυτή με τις λίστες, γίνεται καλή επανάληψη, βρίσκουμε και πράγματα ενδιαφέροντα να περάσουν όμορφα οι πρώτες μέρες του νέου έτους… Καλή χρονιά η φετινή πολλοί δίσκοι και τρύπιες τσέπες… Έχουμε και λεμε:

A.O.T.H

knocked loose-a different shade of blue

Ξεκάθαρα και με διαφορά ότι καλύτερο την περσινή χρονιά, οι πιτσιρικάδες από το Κεντάκι δεν αφήνουν τίποτα όρθιο…

#2-5
2.pangaea-vespr
3.rammstein-rammstein
4.fever 333-strenght in numb333rs
5.enterprise earth-luciferous

#6-10
6.left behind-no one goes to heaven
7.cloak-the burning dawn
8.tool-fear inoculum
9.soen-lotus
10.slipknot-we are not your kind

#11-20
11.cattle decapitation-death atlas
12.bring me the horizon-amo
13.lindemann-f&m
14.cult of luna-a dawn to fear
15.counterparts-nothing left to love
16.while she sleeps-so what
17.killswitch engage-atonement
18.opeth-in cauda venenum
19.stray from the path-internal atomics
20.baroness-gold and grey

2 Likes

Nα πω και τα δικα μου με μια επιφυλαξη μηπως βγει τιποτα καλο μεχρι τις γιορτες. Γενικα ακουσα αρκετα πραματα φετος, αλλα λιγοι δισκοι μου αρεσανε ολοκληροι. Μαλλον μονο τα 3 πρωτα της λιστας μου. Οι υπολοιπες θεσεις ειναι λιγο πιο χυμα και βασιζονται σε εντυπωσεις, ατμοσφαιρα και μεμονωμενα τραγουδια

1. Atlantean Kodex - The Course of Empire Στανταρακια και για την δεκαετια μαζι με τον προκατοχο του
2. Thronehammer - Usurper of the Oaken Throne Αρχετυπικο ματωμενο πεδιο μαχης καπου στην τουνδρα, ενω απο κατω σειονται οι τεκτονικες πλακες…
3. Orodruin - Ruins of Eternity Πολυ ομορφο γλυκοπικρο doom
4. Nocturnus AD - Paradox Aπολαυστικο
5. In Aevum Agere - Canto III To Tales of Creation των φτωχων
6. Gothic Stone - Haereticus Empyrium Dooμιζον χεβυ με ιταλοχορορ συνθια κ τραγοουδιαρη τον πρωτο των Doomsword. Ολα τελεια, αλλα θα ηθελα καλυτερες συνθεσεις. Ελπιδοφορο
7. Smoulder - Times of Obscene Evil and Wild Daring Το Sword Woman παραμενει τεραστιο επος για μενα. Καθοτι και λιγο ντουμομονοχνωτος θα πω οτι αν κυριαρχουσε αυτο το υφος στα τραγουδια τους και οχι και οι τρουιλες, τοτε θα ημουνα τρελος για την παρτη τους.
8. Old Sorcery - Strange and Eternal Πολυ ωραιο dungeon synth που σε σημεια με παραπεμπει στις μουσικες του HeroQuest k του Shadow of the Beast
9. DÖ - Αstral Death Cult Massive γκρουβυ σαικεντελικ μπλακιζον σλατζοντουμ
10. Megaton Sword - Niralet Και μονο για το Vulva of the Nightfall , που ναι το ιδανικα δυστροπο ιδιαιτερο επικο ακουσμα για μενα, μπαινουν δικαιωματικα. Ελπιδοφοροι κ αυτοι.
11. Ordos - The End Περιεργο σκατοψυχο στοουνεροντουμ που με μαγνητιζει με την περιρρεουσα ατμοσφαιρα του
12. Capilla Ardiente - The Siege Μ αρεσε πολυ ο ηχος. Επισης σε σημεια, και αυτο ειναι μεγαλο κοπλιμαν, μου θυμισανε Solitude Aeturnus του Through The Darkest Hour. Απλα και με αυτους δεν τρελαθηκα συνθετικα
13. Helvetets Port - From Life to Death Γραφικο παλιομοδιτικο χεβυ, αλλα καποια τραγουδια τους μου αρεσανε πολυ. Πχ
14. Merlin - The Mortal Εσκασε απο το πουθενα και ειχε στιγμες που μου αρεσανε πολυ. Υπνωτιστικα παρανοικο ελαφροροκοντουμιζον ακουσμα. Κομματαρα με ωραιο σαξοφωνο
15. Blood Incantation - Hidden History of the Human Race Eντυπωσιακος δισκος. Αν το χα ακουσει πιο πολυ θα το χα και πιο ψηλα σιγουρα.
16. Obsequiae - The Palms of Sorrowed Kings Πολυ ομορφη μουσικη. Μεσαιωνικες νοστλαγικες ατμοσφαιρες. Θα προτιμουσα διαφορετικα φωνητικα. Και αυτο θα το χα πιο ψηλα πιστευω αν ειχε βγει νωριτερα
17. Diplodocus - Slow and Heavy Κατι αντιστοιχο με τους Old Sorcery. Παλιακο dungeon synth…η οπως λενε και οι ιδιοι dino synth :stuck_out_tongue:
18. Fvneral Fvkk - Carnal Confessions Να πω την αμαρτια μου περιμενα μου αρεσει περισσοτερο. Μου θυμιζει πολυ τους Isole. Eνα υφος που μ αρεσει, αλλα δεν με ενθουσιαζει.

Σαν μπονους θα αναφερω και δυο φετινες κυκλοφοριες που τα ισοπεδωνουν ολα διαχρονικα :stuck_out_tongue:
Into Glory Ride Imperial Edition MMXIX και Hail To England Imperial Edition MMXIX

8 Likes

Α καλαααα…ξεχασα το Rammstein. Πολυ ωραιος δισκος. Σιγουρα στην δεκαδα μου

1 Like