Νέες Κυκλοφορίες 2020

Το καλοκαιρι ετυχε να τους δω και theater και haken live με διαφορα 4 ημερων… Τον καταπιε τον labrie σε αποδοση και γενικα οι haken ηταν 2 επιπεδα πανω τουλαχιστον απο theater που ηταν σα να εβλεπα project του petruci και οχι οι theater που ηξερα ( ηταν η 8η φορα που τους ειδα ) και μουσικα πλεον δεν υπαρχει συγκριση το τι προσφερει η καθε μπαντα σαν εξελιξη … Γνωμες ειναι αυτες βεβαια αλλα για τη μουσικη τους μια χαρα ειναι η φωνη του και ειδικα live ανεβηκε παρα πολυ παραπανω…

Καλα κι εγω ειδα Leprous πριν 2 χρονια που εκαναν co-headline ενα μινι τουρ, και μετα απο 3 τραγουδια Haken εφυγα… :stuck_out_tongue:

Ο τραγουδιστής των Haken προσωπικά μου αρέσει, χωρίς να τον θεωρώ κορυφή. Νομίζω ότι στο σημερινό prog πολλοί λίγοι τραγουδιστές μπορούν να θεωρηθούν κακοί.
Το prog και το power σε γενικές γραμμές έχουν τους καλύτερους τραγουδιστές.

Το Prog είναι δύσκολο είδος για τραγουδιστές. Αναγκάζονται να αλλάζουν τη χροιά τους ή να προσαρμόζονται σε πολλές εναλλαγές και περίεργους ρυθμούς οπότε και τα φωνητικά ακούγονται περίεργα. Ορισμένες φορές η φωνή χρησιμοποιείται ως ένα ακόμη μουσικό όργανο.

Κάποιες φορές και οι συνθέσεις δεν βοηθάνε αλλά υπάρχουν ορισμένες περίπτωσεις που κόβουν ρυθμό οι μπάντες και αφήνουν χώρο για τους τραγουδιστές.

Πάντως εγώ το έχω πει ότι ο Labrie πλέον δεν κάνει πλέον για τους DT, τουλάχιστον με βάση την live απόδοση που έχει σήμερα.
Οταν κάποιος παίζει στους DT πρέπει να είναι και άψογος τεχνικά.
Διαφορετικά θα μπορούσαν να επιλέξουν για drummer τον Ulrich αντί για τον Magnini.

Ξέρεις ότι έχεις έναν μοναδικό τρόπο να μειώνεις την αξιοπιστία σου με τα λεγόμενα/γραφόμενα σου (ή και των πράξεών σου στην προκειμένη περίπτωση) μερικές φορές, ε; :stuck_out_tongue:

Πάντως, εδώ και κάποια χρόνια οι μαθητές έχουν ξεπεράσει τους δασκάλους. Λογικό και θεμιτό θα έλεγα.

Εγώ πάντως γουστάρω τον Ross στους Haken. Έχει ιδιαίτερη φωνή και για μένα ταιριάζει απόλυτα. Δε χρειάζεται να είναι όλοι τενόροι και να τσιρίζουν. Cockroach King με άλλη φωνή δε μπορώ να φανταστώ.

Αντιθέτως, όταν τραγουδούσε Theater δεν μου πήγαινε καθόλου, κι εκεί φαίνεται πως όσο και να γέρασε ο LaBrie τη χροιά (που είχε) δεν την ακουμπάει κανείς.

1 Like

Τον Labrie αγαπάμε να τον μισούμε αλλά μας έχει προσφέρει αρκετές ανατριχίλες, σωστά;

Είδα μια φορα μονο live τους Haken και ο τραγουδιστής ήταν άριστα εναρμονισμένος. Αντιθετα, αυτο το Novena μου δημιούργησε σχεδόν αντιπάθεια, δεν ξέρω γιατί.

4 Likes

Πολλες και μεγαλες.

4 Likes

Αφου βαριομουν, τι να κανω? Ενα απο τα καλυτερα πραγματα που εχω δει ποτε, ηταν μια σκηνη σε ταινια στην οποια καποιος εξηγουσε πως αν δεν περνας καλα σε μια συναυλια, ταινια στο σινεμα, κτλ, μπορεις παντοτε απλα να φυγεις. Απο το να καθομαι και να χασμουριεμαι, πολυ καλα εκανα και εφυγα. Ημουν και με παρεα που δεν την παλευε ακομα περισσοτερο απο μενα :sweat_smile:

Μωρέ κακοί τραγουδιστές δεν υπάρχουν. Υπάρχουν όμως αχρωμοι και αοσμοι, γενικά τραγουδιαριδες που δεν ακουμπάνε.

Νταξει ο χακενς δεν είναι σε αυτή την κατηγορία, είναι σαφώς καλός τραγουδιστής, με περιορισμένο εύρος και συμπαθεστατες ιδέες. Όταν τον ευνοεί το υλικό, κάνει θαυματακια και αυτός ( δες vektor - affinity), όταν όμως ακόμα δεν είχε καταλάβει ότι δεν χρειάζονται ακροβασιες, μείωνε λίγο τον εαυτό του (δες visions, ο οποίος είναι ένας εξαιρετικός θιατερ δίσκος με μετριουλια φωνητικά).

Περί Λαμπρή τα έχουμε πει και στα θρεντ τους: απίστευτη φωνάρα , αλλά ήδη από το 1997 είχε ξεκινήσει να μην την παλεύει στα λάιβ. Στουντιακως ήταν εξαιρετικός μέχρι και το systematic chaos, live ήταν σκατας από το scenes και δώθε. Κανείς δεν τον πιανει σε ιδέες, χροιά και εύρος μέχρι που σκότωσε η φωνή του και δεν έπιανε ούτε αυτός τον εαυτό του. Το περίεργο ειναι πως δεν αντιλαμβάνεται ότι προσβάλει τον εαυτό του με την απόδοση του πλέον και τους υπόλοιπους θιατερ μαζί.

Άσχετο, αλλά μιας και λέμε τα σωψυχα μας, να πω ότι εκεί κάπου στο 2011 ήμουν απίστευτα τυχερός καθώς ανακάλυψα μαζί haken, Caligula’s Horse και Leprous. Και περίμενα από τότε τις νέες δουλειές αυτών των συγκροτημάτων. Οι Haken με ξαναπιασαν στο affinity, οι Leprous coal (όπως είχα πει, έως πρόσφατα τους είχα αφήσει από εκεί και ύστερα), για τους c-horse τα χω πει πολλές φορές :). Αχχχχ ωραίες εποχες.
!

2 Likes

Νέο MASTER BOOT RECORD

Συνθ μεταλ, ή όπως περιγράφει ο ίδιος τη μουσική του:
I am a 486DX-33MHz-64MB processing avant-garde chiptune, synthesized heavy metal & classical symphonic music. 100% Synthesized, 100% Dehumanized.

2 Likes

Δεν πολυθυμάμαι αλλα 33/66 αν θυμάμαι ήταν 386. Dx40 ο 386 Amd, και τα 486 66 + 100 ? Βαριέμαι να κοιτάω wiki, αλλά μη γράφει οτι θέλει γιατι format c: /mbr και αντε γειά. lol


1 Like
4 Likes
6 Likes

πολύ καλό

2 Likes

Γραφουν δισκο οι soen??? Έτσι φαίνεται στο Instagram

2 Likes

Moυ φαινεται γραφουν δισκο και οι Belakor. Ή τον τελειωσαν,κατι τετοιο.

https://www.youtube.com/watch?v=6nPhoAscZdI δλδ πόσες φορές παίζει να το έχω ακούσει απο το πρωι…

2 Likes

μπόμπα είναι :+1:

Νέο πρότζεκτ από τον Jason Kohnen (The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, The Mount Fuji Doomjazz Corporation) με τίτλο Mansur.

A new unique sound which is at the same time warm, dark, misty, cosmic, mystical, cinematic and dynamic. It’s an escapist journey. MANSUR are starting this trip with the five-piece debut record called “Temple” followed by the debut album “Karma” in late 2020.

Δείγμα και τιζερ στο σάιτ της Denovali.

https://www.denovali.com/mansur/

@Aldebaran λες να ακούσουμε κάτι καλό;

4 Likes