Νέες Κυκλοφορίες 2020

Οι In Solitude, για μένα είναι μια από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη traditional heavy metal μπάντα που άκουσα την προηγούμενη δεκαετία. Συγκεκριμένα, το Sister, που είναι πολλά περισσότερα από απλό heavy metal, είναι κατά την κρίση μου, ένα από τα σπουδαιότερα άλμπουμ που έβγαλε ο σκληρός ήχος τα προηγούμενα χρόνια.

Όπως ανέφερα και στην παρουσίασή μου για τον νέο δίσκο των Rope Sect, θεωρώ πως η στροφή των In Solitude και η επιρροή τους στη σουηδική σκηνή, έφερε την φοβερή αλλαγή των Tribulation, το Infestissumam των Ghost, το Wild Hunt των Watain, επηρέασε μέχρι και τους Beastmilk και όχι μόνο, ουσιαστικά πιστεύω φέρανε πρώτοι το gothic σοβαρά, ξανά στο μέταλ.

Γιατί τα λέω αυτά, αφού διαλύθηκαν;

Ο τραγουδιστής της μπάντας, Pelle Åhman, επιστρέφει με νέα μπάντα, μαζί με τον αδερφό του, Gottfrid, που είχε πιάσει το μπάσο στους In Solitude. Το όνομά τους, PÅGÅ και το πρώτο δείγμα είναι αυτό:

Ο κιθαρίστας των In Solitude, Henrik Palm, που ίσως περισσότεροι τον γνωρίζουν από το πέρασμα (και τα δικαστήρια) από τους Ghost, αλλά έχει παίξει και σε μπάντες όπως οι Pig Eyes και οι Gosta Berlings Saga, κυκλοφορεί προσωπικό δίσκο. Και αυτός μακριά από το metal, μάλιστα δηλώνει πως καταφέρνει κάπως περίεργα να συνδυάζει post punk με Crass και Celtic Frost, και εδώ τα πρώτα δείγματα:


Και τα 2 θα κυκλοφορήσουν από τη Svart, handpicked από τον Kvohst (ίσως ξεπληρώνει το γραμμάτιο δεν ξέρω - μπα απλά έχει αυτί :stuck_out_tongue: ). Αυτά.

7 Likes

Για μενα οχι απλα ακουγεται, αλλα ειναι απο τους καλυτερους δισκους που ακουσα φετος, απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο. Δακρυσα με μασκα Πετρουτσι ε.

1 Like

Πραγματικά τρομερή μπάντα οι In Solitude. Κορυφή για μένα το The world the flesh the devil. Το sister όταν βγήκε με ψιλοξενέρωσε ίσως γτ τότε είχα κόλλημα με το πρώτο ghost. Βέβαια πλέον επιστρέφω πολύ συχνά στην αδερφή που ποτέ δεν είχα. Τσέκαρε και invidious αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Σε άλλα νέα οι οπαδοί του gothic metal των 90’ς ας τσεκάρουν εδώ

1 Like

Φρέσκο

3 Likes

Ο πρώτος τους δίσκος μου άρεσε πάρα πολύ για να δούμε τι θα πει αυτός…

3 Likes
2 Likes

Γεια σας :slightly_smiling_face:


10 Likes

Μου αρέσει όταν τρώω τα λόγια μου σε τέτοια θέματα.
Ο δίσκος παίζει να είναι από τις εκπλήξεις της χρονιάς!! Παίζει 3 μέρες ασταμάτητα.
Τα δείγματα δεν ήταν τα καλύτερα κομμάτια του δίσκου, συνήθεια πλέον.

1 Like
2 Likes

Ακουσα τον δισκο 3 φορες ως τωρα και μπορω να πω οτι ειναι ενας απο τους παρα πολυ καλους δισκους του Manson, και εχει πλεον πολλους απο αυτους. Σιγουρα καλυτερος απο High End Of Low, Born Villain και Heaven Upside Down, αλλα μαλλον οχι απο Pale Emperor.

Θα κανω “μεγαλη” δηλωση και θα πω οτι το We Are Chaos ειναι μουσικα η φυσικη συνεχεια του Mechanical Animals (!)

1 Like

Aυτό είναι πολύ βαρύ ε

1 Like

Ακουστικες κιθαρες παντου, γυναικεια φωνητικα τυπου “χορωδιας”, καποια πιο χαρουμενα τραγουδια απο οτι συνηθως, και μια μελαχγολια που μου θυμιζει πολυ εκεινον τον δισκο (και αγαπημενο μου απο MM)

Βασικα ακου το Solve Coagula και το Broken Needle και πες μου οτι δε θα μπορουσαν να ειναι καλλιστα στο Mechanical Animals, μια ενοτητα με τα Last Day On Earth και Coma White.

1 Like

Είναι ωραίος δίσκος το we are chaos… λίγο υποτονικός άλλα δυο φορές που έπαιξε σερί έφυγε πολύ ευχάριστα…

s

01. Phantom Days
02. Transient
03. Identical to None
04. The Dark Unbroken
05. Remain in the Unknown
06. Standstill
07. Ego Deception
08. A Drawn Out Exit
09. Eyes of the World
10. Failstate
11. Empires Lost to Time
12. In Truth Divided

20 Νοεμβρίου :smiling_face_with_three_hearts:

6 Likes

Dream Theater με καταπληκτικό εξώφυλλο???

Πέρα από την “πλάκα”, καταπληκτικό εξωφυλλο

1 Like

Dream Theater με αδιαφορο τραγουδιστη ισως.

Πωπω αγάπη μόνο!

1 Like

23 Οκτωβρίου βγαίνει νέο άλμπουμ από τη Rïcïnn γνωστή ως η γυναικεία φωνή σε όλα τα project του Igorrr


το συγκεκριμένο κομμάτι φέρνει λίγο σε Bjork

εδώ ένα από το ντεμπούτο της

1 Like

Ειλικρινά το άσμα αυτό δεν υφίσταται, ελπίζω ο δίσκος σαν σύνολο να είναι καλύτερος από τον πρώτο…Στα σημαντικά τι φωναααρα έχεις ρε πουκιατο!!?

Όντως μετριο το κομμάτι ενώ το πρώτο single από τον προηγούμενο δίσκο μου είχε πάρει το σκαλπ