Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Nα σου δωσουμε αξουαλ ακκαου διευθυνσεις να στειλεις πεινιρλακια? :stuck_out_tongue:

7 Likes

Μετά από πρωινή τηλεκπαίδευση… ώρα για μεσημεριανό… σπαγγέτι με καρότο (ναι βγάζει η μέλισα και τα ανακάλυψα πρόσφατα) με κοκκινιστό που έμεινε από χτες…

ΥΓ κάπου είχαμε το νήμα με τιτλο “τι έφαγα σήμερα”;

1 Like

:slight_smile: :exclamation:

3 Likes

Τρεις σερί μέρες τώρα, γίγαντες, γεμιστά και αρακά. Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή θα τρώω κρέας με κρέας με σάλτσα κρέας

3 Likes

Εγω εκανα μακαρονια με κιμα. Κλασικ.

1 Like

:heart_eyes:

Δικό σας, προσθέστε και το τι μαγειρέψατε σήμερα, βάλτε και φωτό, ινσταγκραμ θα το κάνουμε

Πού να είναι ο @stef άραγε…

4 Likes

φασολακια χλωρα με λιγο λουκανικακι :heart_eyes:

1 Like

Δεν μου φαίνεται ότι χρειαζεται αυτός ο προσδιορισμός δίπλα

  • φασολακια: τα κλασσικα πράσινα
  • φασολια: τα μπιζελια, ποικιλοτρόπως μαγειρεμένα
  • φασολαδα: τα μπιζέλια, σουπα.
1 Like

Μπορεί να τα πίνει με τον @GRACCHUS_BABEUF !

1 Like

Κι αν ειχε παρει τα μεγαλα τα πρασινα και τα ειχε αποξηρανει σε φαση ενταμαμε?

Btw, τα μπιζελια ως λεξη δεν περιγραφει τα μικρα τα πρασινα μπαλακια που βγαινουν απο το μακρυ το φασολακι? Ολες αυτες οι ερωτησεις νομιζω ειναι πολυ ταιριαστες στο τοπικ.

ΓΑΜΑΕΙ η πιτσα με τυρι ζαμπον ανανα. Οποιος κανει cancel σε αυτους που την γουσταρουν, τρωει cancel απο μενα, οπως αλλωστε και οποιοσδηποτε τολμαει να θεωρει οτι θα πει στον οποιονδηποτε τι να φαει και τι να μην φαει.

3 Likes

:rofl:

Μωρέ μπιζέλια είναι συνήθως σφαιροειδή, αλλά πως να πω τα φασόλια? Οβαλ καρπό του καρπού?

1 Like

αυτα τα μακρουλα πρασινα που τα μαγειρευουμε στην κατσαρολα πως λεγονται ρε παιδια?
εμενα φασολια η φασολακια το ιδιο μου ειναι :slightly_smiling_face:

Aπλά αν πας σουπερ μαρκετ και θες να φτιαξεις φασολάδα, στην λίστα θα έχεις γράψει “φασόλια”. Αν θες να φτιαξεις τα χλωρά που λες εσύ, θα έχεις γράψει “φασολακια”.
Αν θες να πάρεις παντόφλες, παίρνεις ταρχιδιαμου.

9 Likes

Ολοι φασολακια τα λενε αυτα, δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να τα λεει φασολια.

Γενικα αυτη η κατηγορια οσπριων εχει πολλα ερωτηματικα.

Ας πουμε, γιατι λεμε φασολια τα μικρα λευκα/σομον/μαυροματικα/γουατεβερ και τα μακροστενα που ειναι αντικειμενικα πιο μεγαλα τα λεμε φασολακια αντι να τα λεμε φασολαρες? Ή πολυ απλα θα μπορουσαμε να τα λεμε αναποδα.

2 Likes

:rofl: :joy: :rofl:

Αν εισαι ο @nnnkkk και θελεις παντοφλες παντως φτιαχνεις μπριζολες και τις κανεις εντελως καμμενες και ατσαλα ωστε να βγουν σολες.

1 Like

Μόνο μοσχαρίσιες και medium rare ρε απολίτιστοι. Εκτός αν πας σε ταβέρνα όπου απλά παραγγέλνεις ό,τι βγαίνει και τρως, δε ρωτάς τι και πως

2 Likes

μου λείπει τόσο :pensive:

Επίσης έχει μόνο δίκιο ο @QuintomScenario πως γένεν τα μαυρομάτικα που είναι μια κουτσουλιά να τα λέμε φασόλια και όχι φασολάκια… Επίσης αυτά τα λάθη με τις ονομασίες πότε έγιναν; Ποιά γενιά ευθύνεται; Να βρίσω την γιαγιά μου η την μάνα μου; (ελπίζω την γιαγιά που με ακούει απο παντού ενώ την μάνα μου πρέπει να την πάρω τηλέφωνο)

3 Likes

Αυτα ειναι τα Φα-Σολ-Λα-Ρε, κατηγορια Μι-Φα-Σολ-Λα-Σι-Ρε (επειδη στα παλια χρονια υπηρχε φτωχεια και δεν εφταναν για ολους)

3 Likes