Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Ως οδοντίατρος θα ήθελα να σας ενημερώσω να μην ασχολείστε με τι οδοντόκρεμες θα χρησιμοποιήσετε αλλά να μάθετε να χρησιμοποιήτε σωστά την οδοντόβουρτσα(σωστές κινήσεις).Το τρίπτυχο επιτυχίας για ένα σωστό βούρτσισμα είναι κυκλικές κινήσεις,ήπιες κινήσεις και με αρκετές επαναλήψεις και φυσικά το πιο σημαντικό απο όλα είναι να αγαπήσετε αυτό που κάνετε,να μην το κάνετε με αγγαρεία.
Αυτό το λάθος είναι ψυχολογικό,από μικρή ηλικία εισχωρεί στο υποσυνείδητο μας οτι ΠΡΕΠΕΙ να βουρτσίζουμε το στόμα μας και αυτό φυσικά μας το μεταδίδει πρώτα η οικογένεια(είναι η πίεση που νιώθει ένα μικρό παιδί και δεν την καταλαβαίνουν οι μεγάλοι οτι την δίνουν στα παιδιά τους).
Θα σας δώσω ενα παράδειγμα,το σώμα σας θέλετε να το ξεβρωμίσετε οταν κάνετε μπάνιο και νιώθετε μια μεγάλη ευχαρίστηση γιατί απλά υπάρχει η ΘΕΛΗΣΗ αρα και η αγάπη γι αυτό που κάνετε,ενώ όταν παιρνετε την οδοντόβουρτσα και την βάζετε το στόμα τις περισσοτερες φορές υποσυνείδητα ο εγκέφαλος σας έχει στείλει το μήνυμα ποτε να τελειώσετε το βούρτσισμα και όχι ποσο καλά να καθαρίσετε το στόμα γιατι απλά υπάρχει το ΠΡΕΠΕΙ δηλαδή αγγαρεία με αλλα λόγια χωρίς αγάπη.
Αγάπη και υπομονή θέλει το βούρτσισμα!Επίσης να σας ενημερώσω να ξεκινάτε να βουρτσίζετε πρώτα τις δύσκολες επιφάνειες των δοντιών(πισω επιφάνειες των κατω και ανω δοντιών)και στο τέλος να ασχολείστε με τις μπροστινές επιφάνειες.Τέλος εαν θέλετε να φτιάξει ο εγκέφαλος ενα βιολογικο ρολοι για το πόσο να βουρτσιζει το στομα,μπορείτε στο βραδινο βουρτσισμα να βάλετε ενα αγαπημένο πεντάλεπτο τραγούδι και να ξεκινήσετε να βουρτσίζετε μέχρι να τελειώσει το τραγουδι,εαν το κάνετε αυτο αρκετές φορές τότε θα μπει μια καινούργια συνήθεια στη ζωη σας.
Δεν θέλω να σας κουράζω άλλο,απλά να θυμάστε οτι ο τρόπος του βουρτσίσματος(η ποιότητα και όχι η ποσοτητα)θα σας βοηθήσει να έχετε ενα καθαρό στομα.

19 Likes

Ισχυουν οσα γραψατε. Για δειτε τα Tepe (ή παρομοια). Κι εγω εξισου τεμπελης ειμαι με το νημα (παροτι το χρησιμοποιω). Ειναι σαν οδοντογλυφιδες με σιλικονη. Ουσιαστικα προκειται για μιας χρησης, εχει κι αλλα με ενας ειδος “βουρτσας”. Ο οδοντιατρος μου μου προτεινε τα μιας χρησης.

AFTER EDIT:
Ουπς! Ειδικος. Τον βγαλαμε απο τη σπηλια του :slight_smile: Καλως επεστρεψες @thevoid, δεν μας κουραζεις. Ενημερωνεις :wink:

3 Likes

Το οδοντικό νήμα κάνει δουλειά? Ξεκίνησα φέτος να το χρησιμοποιώ περιστασιακά, αλλά νιώθω σα να “διαχωρίζει” τα δόντια

2 Likes

Μιλα ρε μηπως καθυστερησουμε το σαπισμα των δοντιων μας, ετσι ειναι η κουραση :grin:; Εξυπνο αυτο με το 5λεπτο τραγουδι!

Εχω κατι βουρτσακια που μπαινουν αναμεσα στα δοντια. Λιγοτερο βαρετα, και παλι ματωνουν ομως.

Ναι ρε κανει. Εμενα ο οδοντιατρος μου το θεωρει υπεραπαραιτητο.

1 Like

Επίσης όπως λέει το ρητό: Πλένω τα δόντια μου κάθε πρωί για να έχω φίλους και πλένω τα δόντια μου κάθε βράδυ για να έχω δόντια.

7 Likes

Το νήμα βοηθάει μόνο οταν γίνετε σωστά,οταν το κάνετε λάθος είναι σαν να δημιουργείται ενα μεγαλύτερο κενό μεταξυ δοντιών.Αρα οταν θα βάζετε το νήμα μεταξυ δοντιών και νιωθετε οτι μπήκε στο κενό τότε ΔΕΝ πρεπει να κάνετε κινηση προς το ουλο(οχι κάθετη),θα πρέπει να κινειτε το νήμα προς την επιφάνεια του πίσω δοντιου μετα να ξανασηκώνετε το νήμα χωρις να το βγάζετε και να πηγαίνετε στην επιφάνεια του μπροστινού δοντιού(το πιο σημαντικό να ειναι να ΜΗΝ τραυματίζετε το ουλο που είναι μεταξυ δοντιών,δεν καθαρίζουμε το ουλο αλλα τα δόντια).Εαν οι κινήσεις σας δεν είναι σωστές τότε καλύτερα να το παρατήσετε και να μάθετε να κάντε σωστη χρηση βουρτσας.

10 Likes

Να θυμάστε οτι το βραδινό βούρτσισμα είναι το πιο σημαντικό και το μεσημεριανό,σαραντα λεπτά μετα το φαγητό,δεν βουρτσιζουμε το στομα μας ΠΟΤΕ μετα την καταναλωση κάποιας τροφής ή ποτού,το πιο σωστό για το στομα είναι μολις τελειώνετε το φαγητο σας μετα να το ξεπλένετε πολλες φορές με νερό ετσι ώστε να το καθαρίζετε και για να ρίχνετε το ph του στοματος και αυτός είναι ο λόγος για να τον βουρτσίζετε μετα από σαραντα λεπτά για να μην διαβρώνονται τα δόντια από το όξινο ph του στόματος.Το πρωι ενα θέλετε κάντε ενα πιο ελαφρυ βουρτσισμα,οχι πενταλεπτο,μιας και δεν έχετε φάει κατι κατα την διαρκεια του ύπνου σας…

10 Likes

Εγώ συνήθως αγοράζω την Parodontax Original, με αρκετά περίεργη γεύση που ωστόσο εμένα μου αρέσει πολύ καθώς δεν είναι μέντας, επίσης είναι parabens-free και SLS-free γιατί έχω ευαίσθητα ούλα, με τη μόνη διαφορά ότι περιέχει φθόριο. Τώρα όμως, ίσως αγοράσω την Parodontax Ultra Clean ελλείψει της ορίτζιναλ γεύσης, στο ονλάιν φαρμακείο που ψωνίζω, που προτιμώ γενικά, η χημική σύσταση είναι η ίδια με της ορίτζιναλ επίσης.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την Daily Care της Plac Away, χωρίς parabens και SLS, και με φυσικά συστατικά. Καλή οδοντόκρεμα, κακή γεύση (μέντας, αλλά με την πολύ κακή έννοια).

Άλλες εταιρείες που έχω δοκιμάσει είναι η Frezyderm Plaque & Tartar, η Elgydium Sensitive, η κόκκινη Emoform, η πράσινη Pasta Del Capitano κ.ά., και από τις κοινές του εμπορίου την Sensodyne Repair & Protect.

Προϋπόθεση για μένα είναι να μην περιέχει SLS, γιατί ερεθίζει πολύ τα ούλα μου. Να έχει χαμηλό δείκτη αποτριβής, δηλαδή να μην είναι “σκληρή” οδοντόπαστα, να περιέχει φθόριο για έξτρα προστασία ενάντια στην τερηδόνα και να μην έχει γεύση μέντας- δυόσμου.

Αυτά, πάνω-κάτω, κυρίως εστιάζω στα ούλα (στοματικά διαλύματα χλωρεξιδίνης, ειδικές οδοντόκρεμες, βλ. Parodontax), γιατί πριν λίγα χρόνια είχαν υποχωρήσει ελαφρώς τα ούλα - πιθανόν από βίαιο βούρτσισμα.

Σαπίζουνε τα δόντια. Ή και όχι

1 Like

Εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες , ευχαριστώ :+1:

Η υφίζηση των ουλων κυρίως γίνεται από το σφίξιμο των δοντιών,από επιθετικό-λάθος βούρτσισμα και από όξινες ουσίες που μπαίνουν στο στομα μας,αλλά πραγματικά προσέχτε τον βρυγμό(ειναι μηχανικη-υποσυνειδητη κινηση που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε οτι την κάνουμε).Ειναι κυρίως ψυχολογικός και γίνετε συνήθως οταν νίωθουμε αρνητικα συναισθηματα και οταν κάνουμε χειρονακτικές εργασίες

6 Likes

Πωπω εκτιμω αφανταστα ολα τα αποπανω ποστ του thevoid (αραγε για το κενο αναμεσα στα δοντια μιλας?) αλλα ταυτοχρονα νιωθω τεραστιες τυψεις και ασχημα που δεν κανω ολα οσα λεει :sweat_smile: :disappointed_relieved: :disappointed_relieved: :disappointed_relieved:

1 Like

Αυτή χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό και γενικά είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος σε σχέση με τις άλλες που έπαιρνα πριν (Crest, Colgate, Aim)

1 Like

Γενικά η Sensodyne έχει καλά προϊόντα και πολλά από αυτά SLS-free.

3 Likes

Προσωπικά δεν προτείνω ποτέ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα στους ασθενείς μου(προτιμώ να τους μαθαίνω πως να χρησιμοποιούν σωστά την οδοντόβουρτσα) ,μόνο σε ειδικές περιπτώσεις,οταν υπάρχουν κυρίως κινητικά προβλήματα,μην ξεχνάμε οτι η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα ανακαλύφτηκε για άτομα με κινητικά προβλήματα,βλέποντας οι εταιρείες οτι δεν είχανε μεγάλα κέρδη την προώθησαν και την παρουσίασαν λες και ήταν η ‘‘φεραρι του στόματος’’ στους ανθρώπους που δεν είχαν.
Η σωστή χρήση της ηλεκτρικής οδοντόβουρτσας είναι να μην κινείται όπως η απλή,αυτό το λάθος κάνουν οι περισσότεροι,χρησιμοποιούν την ηλεκτρική όπως χρησιμοποιούσαν την απλή.Την ηλεκτρική την έχουμε ακίνητη σε κάθε δόντι(αναλογα τι κεφαλή έχει και πόση επιφάνεια πιάνει),τα μπροστά δόντια έχουν 2 επιφάνειες και τα πίσω 3.Επομένως σε κάθε επιφάνεια την κρατάμε για κάποια δευτερόλεπτα και μετά την μετακινούμε στην επόμενη επιφανεια,αυτο δεν μπορεί να γινει σε 2 λεπτά όταν κάποιος διαθέτει 32 δόντια.
Μην ξεχνατε στα πίσω άνω δοντια(για τους 3 γομφίους-τραπεζιτες μιλάω)οποιος χρησιμοποιεί απλή βουρτσα θα πρέπει το στομα του να ειναι ημιάνοιχτο προς κλειστό(ουτε κλειστό αλλά ουτε πολύ ανοιχτό)για να μπορεί να πλένει σωστά τις παρειακές επιφάνειες(ειναι οι επιφάνειες του μάγουλου) των συγκεκριμένων δοντιών.
Τώρα οσο αφορα τον βρυγμό θα πρέπει να τον ελεγξετε,απλά να το έχετε στη συνειδηση σας καθημερινώς και να παραδεχτείτε ότι το κάνετε γιατί έτσι θα αφυπνίσετε το μηχανισμό της συνειδήσης.Οσο δεν αναγνωρίζετε το πρόβλημα έτσι δεν το λύνετε ποτέ,αυτό ισχύει και για τα ψυχολογικά μας θεματα!Αναγνώριση προβλήματος -Πονος(αλλαγή συνηθειας)-Ευτυχία(αντιμετώπιση).
Ο ελεγχος φυσικά δεν είναι εύκολος γιατι πρέπει να είναι καθημερινώς αλλα δεν είναι και ακατόρθωτος.Το κόλπο είναι κάθε φορά που νιώθετε κάποιο αρνητικό συναίσθημα(νευρο,λυπη,μελαγχολία,αγχος,στρεςς οποιοδήποτε αρνητικό,ετσι κι αλλοιώς το 70 με 80% τα συναισθήματα μας είναι αρνητικά καθημερινώς και φυσικά αυτό δεν είναι κακό μιας και μεγάλη μερίδα των ατόμων τρομοκρατούνται ψυχολογικά νιωθοντας ασχημα με τα συγκεκριμένα συναισθήματα,απλά ο εγκέφαλος προσπαθεί να βρει λύσεις καθημερινώς,είναι σαν να βρίσκεται σε ένα λαβυρινθο και προσπαθεί να βρει την έξοδο άρα δεν μπορεί να γίνει αυτό σε συντομο χρονικό διάστημα-ΜΗΝ σας φοβίζουν τα συγκεκριμένα συναισθήματα!!!)στα δέκατα του δευτερολέπτου να ανοίγετε ελαφριά το στομα σας(οχι να θέλει να μπει μύγα μέσα),να νιώθετε οτι δεν πατάνε τα δοντια,να είναι λίγο στον αέρα και μετά απορροφηθείτε στο συναίσθημά σας κρατώντας το στόμα λίγο ανοιχτό.Επίσης την ίδια κίνηση του στόματος θα κάνετε μόλις ξεκινάτε κάποια χειρονακτική άσκηση!
Το κακό είναι οτι όσο δεν ελεγχεται το σφίξιμο των δοντιών τότε την νυχτα κατα την διάρκεια του ύπνου σας ο εγκέφαλος κάνει την ίδια κίνηση αλλά μπορεί να τριπλασιαστεί εως και να δεκαπλασιαστεί η δύναμη και έτσι να σπάνε και τα δόντια,άρα οσο πολύ το ελέγχεται την ημερα τόσο θα χαλαρώνει την νύχτα,φυσικά δεν θα μηδενιστεί η δύναμη μιας και υπάρχουν και τα συναισθήματα των ονείρων σας.
Ακόμα να αποφεύγετε την χρήση της τσίχλας μιας και εντείνει το πρόβλημα,η μόνη ‘‘καλή’’ τσίχλα κατα τη διάρκεια της ημέρας είναι μετά από το μεσημεριανό μπορείτε να μασάτε μια τσίχλα χωρίς ζάχαρη για 10 λεπτά αλλά να πηγαίνει σε όλες τις επιφάνειες των δοντιών μιας και αυτη βεντουζάρει και τραβάει τροφές από τα δόντια.
Υπάρχουν και τα μασελάκια νυχτός αλλά προσωπικά σε όλους μου τους ασθενείς τους βάζω πρώτα στην διαδικασία ελεγχου και μετα εφόσον χρειάζεται τους δίνω μασελάκια.Τους τονίζω οτι εαν δεν ελεγξουν την ημέρα τσάμπα λεφτα θα δίνουν σε εμάς και προτιμώ να το ελέγξουν παρα να πάρω λεφτά μιας και αυτό είναι ψυχολογικό κυρίως το πρόβλημα και για μένα είναι περισσότερο ηθικό να τους βοηθήσω την ψυχή παρά να τους πάρω τα λεφτα και να τους παραμυθιάσω οτι απλά ένα μασελάκι νυχτός θα τους σώσει,αφού εαν το σκεφτείτε λογικά είμαστε ξύπνιοι 16-18 ώρες και τότε γίνεται το μεγάλο κακό!

15 Likes

Ας ερωτευτουμε μια ακομα Κυριακη

Για να γυρίσουμε λίγο στα παλιά @Sh_Wo_f

Σαπίζουμε τα δόντια μας και δικαιολογούμε τον τίτλο του νήματος επιτέλους.

Σε άλλα νέα, κατάφερα και πήγα για τρέξιμο το μεσημέρι, μόνο 1500 άτομα σήμερα στο ΚΠΙΣΝ. Ευτυχώς που είχε συννεφιά, βοριά και λίγο κρύο.

7 Likes

Ναι πλέον με τις diy οδοντόκρεμες και τα χειροποίητα λάδια για τα γένια, δεν εντυπωσιαζόμαστε με μια μπουγάτσα.

4 Likes

Γελασα πολυ, να ξες.

2 Likes

Ένα σουρεάλ βίντεο…

4 Likes