Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

εν τω μεταξυ βλεπω γραφει max white :slightly_smiling_face:

1 Like

γιες μπηκοζ ενεργος ανθρακας μεικς ιτ γουαιτ, έχουν πλάκα αυτές οι χιπστεριές. ^-^

2 Likes

Εγώ, ωστόσο, βρήκα την οδοντόκρεμα της ζωής μου (χωρίς γεύση μέντας) και κάνω πισωγυρίσματα στον χρόνο ακούγοντας Paramore, αναλογιζόμενη τον άγουρο εφηβικό μου έρωτα για τη Χέιλι. Η ζωή μου δεν είναι και τόσο άσχημη τελικά. :relaxed:

2 Likes

είδε ο άλλος παραμορ και εμφανίστηκε ;p

4 Likes

asdhay

5 Likes

Ασορτί με την οδοντόβουρτσα του JTN :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Η ηλεκτρική εξυπηρετεί καλύτερα. :joy:

Η Χέιλι πάει ασορτί με όλα, επίσης. Και με το τωρινό (μισό) ξανθό τα σπάει.

Πέτυχες τo 50% εδώ πάντως :smiley:

Μην ξεχάσω το “κύμματα” (ξέρω πώς γράφεται, αλλά κάποιος πρέπει να μου το θυμίζει πριν το γράψω… Η φάση με το usb κλπ κλπ).

Όσο ντράπηκα με το χθεσινό λάθος μου, άλλο τόσο ντρέπομαι εδώ και λίγες μέρες με ορθογραφικό-θάνατος σε μνμ που έστειλα σε φίλη στο ινστα. Εκεί δεν έχει edit και το είδα αργότερα. Ευτυχώς πέρασε… Νομίζω. Δεν έβαλα αστερίσκο (όπως σε ΟΛΕΣ τις αλλες διορθώσεις) για να μην ντραπώ περισσότερο από το μαργαριτάρι. Μπορεί να μην το είδε χαχαχαχα.

jonkyr… Έχω πάρει αρκετές στο παρελθόν. Γιατί όχι;

3 Likes

Ευτυχώς, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που με καταλαβαίνουν…

2 Likes

Πεθανα που εν προκειμενω πετυχες το 50% οντως.

Απιστευτα κουλ ατομο εγω, στηριζω.

Εχμ… δεν ακουστηκε πολυ καλα αυτο να ξερεις.

5 Likes

Τι καλύτερο έχουν από αυτές που πουλάνε εδώ δηλαδή; :thinking: :grimacing:

Υπάρχουν ακριβώς οι ίδιες κι εδώ, αλλά στα 3-4 ονλάιν φαρμακεία που ψωνίζω τα τελευταία χρόνια (είδη υγιεινής, ως επί το πλείστον) φαίνεται ότι δεν υπάρχουν, ενώ στο site της εταιρείας εμφανίζονται κανονικά.

Τις βρήκα, επίσης, σε καλή προσφορά, στο Chemist Direct της Μ. Βρετανίας που είναι μεγάλο ονλάιν φαρμακείο και κάνει διανομή σε όλη την Ευρώπη. Αν δεν έπαιζαν πολλά μεταφορικά θα το προτιμούσα, αλλά με συμφέρει περισσότερο να τις αγοράσω από δω και (αν έχουν ελάττωμα) να τις επιστρέψω.

Παλαιότερα, μεγάλο και δημοφιλές ονλάιν φαρμακείο στην Αθήνα μου είχε στείλει ληγμένες οδοντόκρεμες και έκτοτε τους έχω πάρει λίγο από φόβο. Οπότε προτιμώ να τις παραγγείλω από συνοικιακό φαρμακείο και να μου τις φέρουν, εφόσον υπάρχουν και χωρίς έκπτωση, ενισχύοντας τους γνωστούς μου παρά ν’ ανοίξω παρτίδες με καινούριους στην άλλη άκρη της Ελλάδας.

Επιπλέον, 1ον, ψάχνω ένα ονλάιν κατάστημα ή φαρμακείο που να κάνει διανομή σ’ όλη την Ευρώπη, αυτό θα με εξυπηρετήσει και μετέπειτα αν φύγω, στις μελλοντικές μου παραγγελίες.
2ον, ο μόνος λόγος που θα με έκανε να αγοράσω από C.D. θα ήταν/είναι η δημοτικότητα του ονλάιν καταστήματος.
3ον, δε θα έμπαινα στη διαδικασία να ψωνίσω από κει χωρίς προηγουμένως να έχω ρωτήσει barcode και exp date των προϊόντων.
4ον, όλ’ αυτά ακούγονται χαζά και πιθανόν είναι, είναι όμως και περιττά. Προς το παρόν, έχω πολύ απόθεμα σε οδοντόκρεμες και δεν χρειάζομαι άλλες - θα υποστώ για πολλούς ακόμα μήνες τη μέντα.

1 Like

Αγοράζεις ειδικές οδοντόκρεμες; Οι κοινές από το σουπερμάρκετ δεν κάνουν; :roll_eyes:

ΥΓ πιάσαμε οδοντοκρεμοκουβέντα :crazy_face:

1 Like

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με τη χημική σύστασή τους. Δεν αγοράζω τις mainstream οδοντόκρεμες από το σούπερ μάρκετ, τα συστατικά τους είναι περίπου σαν να βουτάω την οδοντόβουρτσα μέσα στο Skip ή στο Dixan (υπερβολικός).

Για καιρό αγόραζα από το Naturisimo, είτε κάποια Jason είτε την πράσινη Pasta Del Capitano. Αργότερα η τελευταία ήρθε σε καταστήματα βιολογικών στην Αθήνα και σε εξαιρετική τιμή, παρόμοια με τις γνωστές του εμπορίου. Τιμή στα 2.00-2.30 για την (κατά πάσα πιθανότητα) καλύτερη ιταλική οδοντόκρεμα, δεν τη λες κακή… Ποτέ δεν έλαβα ληγμένη από το εξαιρετικό Naturisimo, αλλά το site άλλαξε και μείωσε τον αριθμό προϊόντων στοματικής υγιεινής, ενώ έγινε λίγο πιο premium γενικώς. Τιμή και μεταφορικά = κόπηκε.

Τελευταία αγοράζω από το σούπερ την White Glo Pure, αλλά είναι η τιμή της ειναι διπλή σε σχέση με τις άλλες. Σκέφτομαι να την κόψω και θα επιστρέψω στην ιταλική. Τα συστατικά όλων αυτών (και πολλών ακόμη) είναι sls free, parabens free, ακόμη και fluoride free. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο εγώ έκοψα τις “κλασικές”.

Τελευταία σκέφτομαι DIY οδοντόκρεμες, αλλά δεν έχω χρόνο για διάβασμα και για να ασχοληθώ. Ακόμη και το λάδι για τα γένεια, το φτιάχνω μία φορά στο τετράμηνο αλλά βαριέμαι απελπιστικά.

2 Likes

Χμμμ αρκετά ενδιαφέρουσες πληροφορίες για μίνι ψάξιμο

Όταν ήμουν γύρω στα 13-14 η ορθοδοντικός επειδή την ρώτησε ο πατέρας μου του είχε πει ότι με DIY οδοντόκρεμα θα έχουμε μόνο το αποτέλεσμα της λεύκανσης και τίποτε άλλο . Θα μου πεις 15 χρόνια πριν , οκ

Η τωρινή μου οδοντίατρος μου είπε πως με μια κλασική και απλή total care είσαι κομπλέ. Για αυτό και δεν έχω ασχοληθεί λεπτό περαιτέρω με το θέμα οδοντόκρεμα

2 Likes

Δεν αμφισβητώ την ορθοδοντικό, πάντοτε ακούω τους επαγγελματίες. Η DIY φάση ήταν περισσότερο για να ξέρω τι βάζω μέσα. Αν και με DIY με τρία συστατικά, δεν χρειαζόμουν κανέναν ορθοδοντικό για να καταλάβω ότι δεν θα κάνει σπουδαία πράγματα :smiley:

Για την Total Care όμως θα ακούσω τον δικό μου οδοντίατρο και τις δικές μου πεποιθήσεις :wink: Τη δουλειά είμαι σίγουρος ότι θα την κάνει, αλλά θα προτιμήσω εκείνη που δεν έχει SLS και πρόσθετα χημικά, καθώς και φθόριο. Ας είμαι γραφικός, δεν πειράζει :slight_smile: Ο “Καπετάνιος” και φτηνός είναι και με καλύπτει σε αυτά που ζητάω. Γιατί να μπω στη διαδικασία να αλλάξω;

Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με οδοντοκρεμες, παιρνω παντα αυτες του συρμου απο το σουπερ μαρκετ. Ενδιαφεροντα αυτα που λετε.

1 Like

Ούτε εγώ είχα ασχοληθεί και από εκεί που έκανα αντ του καρτ σε βιβλιοπωλεία, μπαντκαμπ, ιμπέρικον και άλλα μερτς σοπς τώρα κάθομαι και βλέπω ότι έχει προσφορά την πράσινη πάστα ντελ καπιτάνο μαζί με οδοντόβουρτσα, θενκς @jonkyr :neutral_face:

(ξέρεις αν έχουν και μπλουζάκια; )

5 Likes

Με βαση αυτα που μου εχουν πει ολοι οι οδοντιατροι που ειχα ποτε, μια χαρα ειναι του συρμου. Αν εχεις συγκεκριμενο προβλημα με τα δοντια, μπορει να σου προτεινουν καποια ειδικη, ενω υπαρχουν και καποιες που τις παιρνεις μονο σε φαρμακεια με συνταγη.

Αυτο που θα σου πουν ολοι οι οδοντιατροι νομιζω και εννοειται απλα δεν τους ακουω ποτε, ειναι οτι το οδοντικο νημα εν τελει ειναι πιο σημαντικο στον καθαρισμο. Και εννοειται δεν τους ακουω γιατι ειμαι χαζος.

1 Like

Ειναι το γαμηδι, αλλα ποιος καθεται να καθαριζει… Ασε που εμενα ματωνουν και με το παραμικρο.

1 Like