Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Εγώ το είχα φτάσει μέχρι το 37 γαμώτο αλλά μετά βαρέθηκα.

Σε κάτι παρεμφερές, πάω 4 μερούλες Βαλένθια αυτή τη βδομάδα, ποιος μπορεί να δώσει κανένα tip

1 Like

Πήγα να γράψω για ένα και βρήκα τόσα πολλά, σίγουρα έχει κι άλλα σε γκρουπ που δεν ασχολούμαι. Φοβερός συνδυασμός ημιμάθειας (ή αμάθειας) και προβοκατόρικου ύφους.

Για Kiss: “Τα τραγούδια τους είναι, ποιοτικά, λίγο πιο πάνω από τα αντίστοιχα των Boston και των Kansas”.

“Eπίσης, όταν έχεις μια δισκογραφία σχεδόν 800 άλμπουμ, αλλά έχεις να βγάλεις ένα πραγματικά αξιόλογο άλμπουμ από το Blood On The Tracks του 1975

" Ναι, το Pet Sounds των Beach Boys είναι ένα εκπληκτικό άλμπουμ.
Όχι, η υπόλοιπη δισκογραφία των Beach Boys είναι (σχεδόν ολόκληρη) για τα μπάζα"

“Ναι, οι Sex Pistols δεν ήταν ποτέ τόσο σημαντικοί όσο νομίζαμε, με ένα άλμπουμ και ενάμιση χρόνο ζωής.
Δεν ανακάλυψαν καν το πανκ”

" Οι Pearl Jam έχουν συνέχεια hit and miss άλμπουμ. Ενα καλό, δυο μέτρια. Δεν είναι τόσο καλοί όσο νομίζουμε ή θεωρούμε, παρόλο που έχουν τουλάχιστον 10 πραγματικά σπουδαία τραγούδια."

" Αυτά που έχει πει κατά καιρούς ο Zappa είναι «ευαγγέλιο» και ο άνθρωπος αυτός έβλεπε πολύ «μπροστά» και πολύ καθαρά κάποιες καταστάσεις -δυστυχώς, δεν ήταν εξίσου ταλαντούχος μουσικός."

" Το συγκρότημα που έχει κυκλοφορήσει τον πιο ευπώλητο άλμπουμ όλων των εποχών στις ΗΠΑ, οι Eagles , έχουν 2 ή 3 καλά τραγούδια (το Hotel California και άλλα δυο που δεν θυμάμαι καν)"

" Οι Aerosmith που γεμίζουν στάδια των 60 και 70 χιλιάδων θεατών έχουν τόσo λίγα καλά τραγούδια που μετριούνται στην παλάμη του ενός χεριού

" Και πάντα μα πάντα θα υπάρχει και ένας Van Morrison που έβγαλε δυο αριστουργηματικά άλμπουμ, το Moondance και το Astral Weeks, και από τα μέσα της δεκαετίας του ’70 το μόνο που έκανε είναι να πλακώνεται με όλο τον κόσμο, από την γυναίκα του μέχρι τους μανατζέρ του και να διώχνει από πάνω του κάθε υπόνοια ταλέντου που (ενδεχομένως και να μην) είχε."

4 Likes

Salve, tutti bene! Come va, mio amico?

1 Like

idioma incorrecto

2 Likes

Σχώρα με, είχα αιώνες να τα ξεσκονίσω!

1 Like

está bien, no te preocupes

2 Likes

Io parlo di Italiano e tu parli di Spagnolo, viamo bene! :joy:

3 Likes
3 Likes

La sorella? Non capisco que è la susurella la susurella

Pero, si hablas italiano puedes entender espanol. O frances tambien. Correctamente @JTN?

3 Likes

por supuesto!

3 Likes

Non conosco abbastanza bene l’italiano per capire lo spagnolo o il francese, ma farò del mio meglio!

1 Like

Εν τω μεταξύ, τα Γαλλικά δεν μοιάζουν με τα Ιταλικά/Ισπανικά, έχουν περισσότερες ομοιότητες με τα Αγγλικά, νομίζω.

1 Like

Πέραν της πλάκας @JTN, επειδη το εχω απορια (δες το σποιλερ), σε τι βαθμο σε βοήθησε το duolingo;

Εκανα ισπανικά παλια, αλλά με ελάχιστο practice και λογω δουλειας δεν προλαβα να δωσω για καποιο certificate. Η συζυγος ξεκινησε εναν χρονο, στην καραντινα σταματησαν ολα και επειτα λογω δουλειας κι ελλειψης χρονου τα αφησε. Ξεκινησαμε μαζι το duolingo αυτον τον μηνα, ειμαστε στις 26 μερες.

Εχω φιλο που εμαθε ισπανικα απο duolingo, εχει ψυχωση πια. Εμενε το μισο χρονο στο Λονδινο και τον αλλο μισο στη Μαγιορκα, την προηγουμενη εβδομαδα ποσταρε 2000 μερες σερι μαθηματα.

3 Likes

Λατινικα ειναι στη βαση τους, απ’ οσο ξερω τουλαχιστον. Κοιταξε, εχω παραδειγματα ανθρώπων που καταλαβαινουν την αλλη γλωσα, ενιοτε μιλουν και συνενοουνται κιολας. Εγω, παροτι δεν ηξερα τπτ απο Γαλλικα (ξερει η συζυγος), καταλαβαινα πολλα τις δυο φορες που πηγα στο Παρισι. Μαλιστα, μπορεσα να κανω και basic πραγματα, να πληρωσω ή να ζητησω οδηγιες ξερωγω. Ο αλλος ειναι αμερικανος, παλιος φιλος, που μενει δεκαετιες στο Παρισι και ειχε βοηθησει ισπανους τουριστες στην Αντιπαρο. Εκεινοι δεν ηξεραν λεξη αγγλικα, ο δικος μου δεν ηξερε γρι ισπανικα.

3 Likes

Αυτό με το Duolingo το έχω και εγώ απορία πόσο βοηθάει. Έχω ξεμπερδέψει με Αγγλικά αρκετά νωρίς (Στα 16 πήρα c2) και κακώς δεν έχω ασχοληθεί με κάτι άλλο. Btw πάντα με τραβούσε η λατινική οικογένεια (Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά κ Πορτογαλικά). Στα Γαλλικά ξέρω τα βασικά στα άλλα κάτι σκόρπιες λέξεις και εκφράσεις. Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχω μάθει τα βασικά και στα υπόλοιπα.

2 Likes

Εχοντας εμπειρια ενος μηνα απο το duolingo, μπορω το να αξιολογησω εχοντας ηδη γνωση ισπανικων: με βοηθαει πολυ για να θυμηθω χρονους, προσωπα, συντακτικο. Σε σημειο που να θελω να το αγορασω δοκιμαστικα για 1-2 μηνες, μηπως “τρεξω” παραπανω.

Ως τωρα, με εχει βοηθησει πολυ εξαιτιας της επαναληψης. Δλδ εχει 15 courses στο ιδιο section και τρωω τοση επαναληψη που πλεον θυμαμαι με λεπτομερειες τα λαθη μου. Και φυσικα μαθαινω νεα πραγματα. Υποθετω οτι αργοτερα, θα γινει πιο απαιτητικο και πιο πολυπλοκο, οποτε θα αυξηθουν τα λαθη μου.

Αν ομως ημουν εντελως αρχαριος, ισως να μην ηταν τοσο απλο. Μπορει να μας πει ο JTN, αν ηταν αρχαριος φυσικα. Ενας πραγματικος δασκαλος παντα βοηθαει. Εννοειται οτι ολα εξαρτωνται απο εμας, το χρονο και το dedication, αλλα το βαζω σε σποιλερ διοτι ειναι δεδομενο αυτο και θα χασουμε την ουσια της συζητησης.

3 Likes

Εγώ το χρησιμοποίησα και στα Αγγλικά για εξάσκηση, αλλά το επίπεδο ήταν αστείο. Όμως, αν είσαι σχετικά αρχάριος ή έχεις χάσει χρόνια την επαφή σου με μια γλώσσα, είναι πολύ εντάξει.

Οχι βρε συ, μαλλον μπερδευτηκες εδω! Γαλλικα, Ιταλικα, Ισπανικα ειναι λατινογενεις γλωσσες (οποτε κατα κυριο λογο προερχονται από την λατινική γλωσσα). Τα Αγγλικα ανηκουν στις Γερμανικες γλωσσες, δλδ καμια σχεση με τις λατινογενεις.
Απο την προσωπικη μου μελετη, διδασκαλια και ερευνα πάνω στα Αγγλικα εχω ψαξει σε βαθος της ριζες του συντακτικού, της γραμματικης και του λεξιλογιου.
Και οταν μαθαινα Γαλλικα δεν με βοηθησαν τα Αγγλικα (οκ εννοείται υπαρχουν και κάποιες λεξεις που εχουν μεταφερθει απο τη μια γλωσσα στην αλλη, αλλα δεν ηταν και τοσες πολλες πια). Με την εκμαθηση ομως των Γαλλικων, μπορω σε σχετικα μεγαλο βαθμο να κατανοησω Ιταλικα και Ισπανικα επειδη ειναι συγγενικες γλωσσες.

3 Likes

Α οκ, είσαι καθηγήτρια Αγγλικών, οπότε σίγουρα έτσι θα ναι. Ήξερα ότι τα Γαλλικά έχουν ως βάση τα Λατινικά, αλλά πίστευα (λανθασμένα) ότι είχαν επιδράσει στην εξέλιξη των Αγγλικών (όπως και ότι τα Ολλανδικά είναι η ρίζα τους, ή και όχι;).