Τραγούδι δυναμίτης (απόψε στο κορμί της)!

Αγαπητοί και αγαπητές μου τα τελευταία χρόνια νιώθω όλο και πιο συχνά ότι χρειάζομαι μέσα στην μέρα μου τραγούδια - μουσικά σφηνάκια που βάζουν φωτιά στον κωλαρίκο μου για να μπριζωθώ και να φτιάξει η διάθεσή μου.

Λέω να παραθέτουμε εδώ τέτοια τραγούδια. Ποια τραγούδια δεχόμαστε (οι προϋποθέσεις είναι αυστηρές!!!):

  • Να είναι (πολύ) γρήγορα και εκτονωτικά. Δεν περιοριζόμαστε στον παρεξηγημένο όρο speed metal.
  • Να ανήκουν (κατά προτίμηση) στο φάσμα του κλασικού metal - rock ήχου.

Μιλώντας με παραδείγματα:
Ένα τέτοιο κομμάτι είναι αυτό (Riot City - Burn the Night): https://open.spotify.com/track/4WfOALlN54z9keukpld1MI?si=zLDlaQDzRMCwp4gvn0VPjA

ή αυτό (Enforcer - Searching for You): https://open.spotify.com/track/7FLBYqJSr9jkLoFysAYUIU?si=dgbw6WiwSfq76pFp0jVlJg

Για να ορίσουμε καλύτερα την ουσία, δεν ψάχνουμε για επικά κομμάτια που γαμάνε.

Π.χ. από Maiden, το Rime of the Ancient Mariner υπεργαμάει, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνουμε εδώ. Το Aces High όμως ναι, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουμε.

Τον περιορισμό για το φάσμα του κλασικού ήχου τον βάζω γιατί αν παραμείνουμε στο γρήγορα και εκτονωτικά θα γεμίσουμε με δισκογραφίες thrash και death και black σχημάτων, που πάλι δεν είναι αυτό που ψάχνουμε.

Ψάχνουμε νέφτι και φωτιά, υψωμένη γροθιά και διάθεση να τα γαμήσουμε όλα.

Ίσως το περιέγραψα λίγο συγκεχυμένα και δεν βγάλουμε άκρη, αλλά πάντα γουστάρω με τις προτάσεις σας και το ρίχνω, είθε να προχωρήσει ή να αναπαυθεί εν τόπω χλοερώ!

3 Likes

Τσίμπα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν είναι ανάγκη να ανήκει στο φάσμα του κλασσικού ροκ μέταλ για να είναι γρήγορο και εκτονωτικό πάντως :angry:

Σίγουρα όχι, απλώς αν κάποιος μου πει θέλω να ξεσπασω θα του πω Slayer ή At the Gates, τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

Χώσε ό, τι θέλεις, στο δικό μου μυαλό είναι έτσι, είδες ο γίγαντας από πάνω έχωσε πανκίζον κομμάτι!

3 Likes

Πολλοί οι όροι που ετέθησαν.

Έστω…

3 Likes
2 Likes
4 Likes

Αυτό μου το έκλεψες!!! Όπως και το Melt your Mind, αυτά είναι!!!

1 Like
3 Likes

Δικέ μου, από αυτό ξεκίνησα να τους ακούω, τι μου θύμισες τώρα!

1 Like

Oρισμός του φτιαξίματος διάθεσης για μένα:

ένα από τα πιο ανεβαστικά ρεφραιν στην ιστορία της μουσικής (ναι ξέρω καφρίλα είναι, τι να κάνουμε):

Σχεδόν οτιδήποτε από pro pain

5 Likes



4 Likes

Οτιδήποτε από Hatebreed επίσης

Δεν είναι και τερμα γρήγορα αλλα προσωπικά μου φτιαχνουν την διάθεση

1 Like
3 Likes

Γρήγορο, φουλ εκτονωτικό και μικρής διάρκειας (κάτω από 4 λεπτά). Ό,τι ακριβώς ζητάει το τόπικ. Και εξαιρετική σύνθεση εννοείται.

4 Likes

Παρτε αυτον το δυναμιτη και παρανομιστε :metal:

2 Likes
5 Likes

:wave:

2 Likes

Γουστάρω, καλά το πάμε!

Θα τολμήσω να παρεκκλίνω ο ίδιος με κάτι λίγο πιο mid tempo, αλλά που στην μέση γίνεται πιο γρήγορο και οι στίχοι του τα γαμάνε όλα και είναι σχεδόν φιλοσοφία ζωής!

looking up from an icy spot
praying for the rebirth of the sun
if everything would explode
would you breathe in or out?

bring me a dog or a loaded gun
i’m fed up with all the people around
most of them are to me
like crisp breadcrumbs in my bed

6 Likes