Καλύτερες κυκλοφορίες 2020

Όπως κάθε χρόνο εδώ και 10-15 χρόνια, έτσι και φέτος έχουμε εδώ το θρεντ όπου θα ποστάρουμε οι πιο γραφικοί της παρέας τις so far λίστες μας για τη χρονιά, καθώς μπαίνουμε σιγά-σιγά στο δεύτερο μισό που προβλέπεται ίσως κάπως κουτσουρεμένο ένεκα των καταστάσεων.

Ξεκινάω με τους 15 δίσκους που έχω απολαύσει/με έχουν αγγίξει περισσότερο μέχρι στιγμής, αλφαβητικά προς το παρόν.

…And You Will Know Us By The Trail Of Dead - X: The Godless Void And Other Stories
Death The Leveller - II
Elephant Tree - Habits
Godthrymm - Reflections
Fluisteraars - Bloem
Ironflame - Blood Red Victory
Lonker See - Hamza
Othersame - Depiction
Pure Reason Revolution - Eupnea
Psychotic Waltz - The God-Shaped Void
Skyforest - A New Dawn
Spectral Lore & Mare Cognitum - Wanderers: Astrology Of The Nine
Spell - Opulent Decay
Void Droid - Bipolar
Ye Banished Privateers - Hostis Humani Generis

6 Likes

David Keenan - A Beginner’s Guide to Bravery

Gaupa - Feberdröm

CocoRosie - Put the Shine On
Gezan - 狂(KLUE)
Maria José Llergo - Sanación
Matt Elliott - Farewell to All we Know
Algiers - There Is No Year
Fiona Apple - Fetch The Bolt Cutters
HMLTD - West of Eden
Witchcraft - Black Metal
Ak’chamel, The Giver Of Illness - The Totemist

2 Likes

True body - Heavenly Rhythms for the Uninitiated (post punk)
Surrender - ST (synth punk,pop)
Sial - Tari Pemusnah Kuasa (punk)
Fluisteraas - Bloem (black metal)
Black Curse- Endless Wound (death metal)

3 Likes

Sons of Apollo - MMXX
Psychotic Waltz - The God Shaped Void
Intronaut - Fluid Existential Inversions
Code Orange - Underneath
Demons & Wizards - III
Heaven Shall Burn - Of Truth & Sacrifice
Testament - Titans of Creation
Trivium - What the Dead Men Say
Caligula’s Horse - Rise Radiant

4 Likes

Ενδιαφέρον label το LA VIDA ES UN MUS DISCOS από ότι βλέπω. Έχει Chain Cult, Rakta και Belgrado…τι άλλο ακούμε?

1 Like

στο post punk είναι οι Ciudad Lineal, πιο punk rock οι rata negra kai juanita y los feos.
hc punk οι Οrden Mundial, S.H.I.T. , Rat cage. και ένα εκατομμύριο ακόμα
άμα ήταν να διαλέξω ένα δίσκο βέβαια θα ήταν από Exit order-seed of hysteria

2 Likes

Soakie, Rat Cage και το Subdued οταν βγεί. Από τα δείγματα φαίνεται ενδιαφέρον αν σου αρέσει αυτός ο ήχος!

edit: 15 δίσκοι από μένα για αυτό το πρώτο 5μηνο, με τυχαία σειρά.

Triptykon - Requiem
Esoctrilihum - Eternity of Shaog
Golden Light - Sacred Colour Of The Source Of Light
Ulcerate - Stare Into Death And Be Still
Tvivler - Ego
Fake Names - Fake Names
Human Impact - Human Impact
Vredehammer - Viperous
Wire - Mind Hive
Grift - Budet
Malokarpatan - Krupinske Ohne
Blaze Of Perdition - The Harrowing Of Hearts
Oranssi Pazuzu - Mestarin Kynsi
Big Cheese - Punishment Park
Mammock - Itch

3 Likes

Θενκς για τις προτάσεις και των δυο σας για la vida…θα τσεκαριστούνε.

Η λίστα σου περιέχει και πολλά δικά μου αγαπημένα από ότι βλέπω και θα κάνω και μια πρόβλεψη. Το πρώτο που έγραψες στην τυχαία σειρά θα παραμείνει εκεί και χωρίς τυχαία σειρά :sunglasses:

Είναι τόσο καλό το wire?

Πρέπει να ακούσω και το Grift κάποια στιγμή.

2 Likes

Αυτό το Exit Order που ανέφερε ο @power_fades (μόνο αγάπη για αυτό το όνομα, να καταθέσω και εγώ με την σειρά μου τα σέβη μου) όπως και τα υπόλοιπα, είναι πραγματικά αξιόλογα.

Γενικά, τα τελευταία χρόνια στην LVEUM και την Phobia Rec έχω κατασταλλάξει για hc βρωμιά! Αν σου κάνει η πρώτη ψάξου και με την δεύτερη.

Και πολύ έχεις αργήσει :stuck_out_tongue:

Έχω καταντήσει προβλέψιμος μου φαίνεται. Κανονικά έπρεπε να δώσω αυτό στο 0. plus άλλα 15 :stuck_out_tongue: Τον Δεκέμβρη βγαίνει ο λογαριασμός όμως! Πάντως, φέτος δεν έχω ενθουσιαστεί με την χρονιά, αν και έχω βρει για το γούστο μου μερικά συγκλονιστικά πράγματα. Πέρσυ τέτοια εποχή θα ζοριζόμουν πολύ περισσότερο να βγάλω 15αδα 5μήνου.

Ξέρεις τι; Αν και ανέκαθεν είχα μια αδυναμία, σε αυτό τον δίσκο εντυπωσιάστηκα από τους πανέξυπνους στίχους και το στήσιμο των συνθέσεων. Ήταν αναπάντεχα φρέσκο σύγχρονο και ουσιώδες για μένα. Τώρα αν είναι από τα καλύτερα πράγματα της χρονιάς… Εγώ κόλλησα.

4 Likes

Καλά κάνεις και με διορθώνεις έχεις δίκιο. Ο χρήστης εννοούσα αλλά και αυτό δεν γλιτώνει από την ουσία της παρατήρησης σου. Λάθος μου. Όπως και να έχει τραγουδάρα και συγγνώμη για το βεβιασμένο της έκφρασης μου.

4 Likes

Ορίστε κι από εμένα μια so far 15αδα, αλφαβητικά:

Bird Problems - Beyond the Nest
Bohren & club of gore - Patchouli Blue
Einsturzende Neubauten - Allem is alles
Human Impact - Human Impact
Katatonia - City Burials
Nero Di Marte - Immoto
O’Brother - You and I
Oranssi Pazuzu - Mestarin Kynsi
Psychonaut - Unfold the god man
Psychotic Waltz - A god shaped void
Spanish Love Songs - Brave Faces Everyone
Tetema - Necroscape
The Sorcerers - In search of the lost city…
Triptykon - Requiem
Ulcerate - Stare into death and be still

4 Likes

Χμμμ, τόσο πολύ σου άρεσε τελικά; Το άκουσα και μου φάνηκε αρκετά άνευρο, χωρίς καν να θέλω να μπω σε συγκρίσεις με το παρελθόν των μπαντών που συμμετείχαν τα μέλη τους. Ίσως να φταίει που νόμιζα ότι θ’ άκουγα punk, ενώ περισσότερο προς το αμερικάνικο hard rock των Foo Fighters έφερνε, δεν ξέρω.

Μωρέ δίκιο έχεις, απλώς επειδή το ποσοστό των γυναικών εδώ μέσα είναι μονοψήφιο, πάει μόνο του το πληκτρολόγιο μερικέ φορές :grin:.

Ναι μου άρεσε πάρα πολύ, βασικά έχω πατήσει ήδη τις 35 ακροάσεις οπότε μάλλον εθίστηκα :stuck_out_tongue: Να καταλάβεις μου φαίνεται και πιο συμπαγές από το περσινό BR που είχε αρκετές στιγμές για να γυρίζω σε αυτό. Σίγουρα φέρνει αρκετά σε FF, εγώ και μια φωνητική γραμμή καρφί από Springsteen εντόπισα, αλλά μου έχουν μείνει μελωδίες/φωνητικές γραμμές από κάθε τραγούδι γαμώτο! Στο μυαλό μου ακούγεται ως μια πιο power-pop εκδοχή των πιο ροκαριστών BR και κυρίως λόγω της φωνής του Dennis μου θύμισε T(I)NC (επιτέλους τραγουδάει πάλι έτσι) που είναι από τις λίγες μπάντες αυτού του στυλ που μου αρέσουν. Οπότε, αν και εγώ το περίμενα όταν άκουσα το “Brick” να είναι πιο πανκ, εν τέλει μου άρεσε πολύ για αυτό που είναι.

Εν ολίγοις, έχω φάει γερό σκάλωμα, πολύ φρέσκο για τα μέτρα μου.

Μουσικά δεν έχεις άδικο σε ό,τι περιγράφεις, αλλά εμένα π.χ. δε μου άρεσαν οι περσινοί rock-άδικοι Bad Religion, οπότε κι αυτό με άφησε ασυγκίνητο. Γαμώτο, κι εγώ ήθελα να αποφύγω τις συγκρίσεις με (International) Noise Conspiracy, αλλά πώς να μην τις κάνεις; Αλλά άδικο για το album, νομίζω, οπότε το αποφεύγω.

Fair Enough.

Καλά, την αλητεία των T(I)NC δεν την φτάνει για κανένα λόγο, πιο πολύ σαν σημείο αναφοράς τους έχω λόγω των γραμμών του Lyxzen που θεωρώ πως έχει φωνάρα (αλλά δεν χαραμίζεται με τις κραυγές του, μην πάμε και στο άλλο άκρο). Ισχύει πως είναι άδικο πάντως. Από την αρχή όμως μου έβγαλε κάτι πολύ δροσερό και αβίαστο, μου έμειναν και τα περισσότερα τραγούδια με την πρώτη, το replay ήταν (είναι) μονόδρομος. Αν δεν σε άφησαν πλήρως ασυγκίνητο και παγερά αδιάφορο οι μελωδίες δώστου και άλλη ευκαιρία πάντως.

Πολύ νωρίς για λίστα, αλλά πάρα πολύ δύσκολα θα λείπουν τα:

Ulcerate - Stare into Death and be Still
Katatonia - City Burials
Triptykon - Requiem
Psychotic Waltz - The God Shaped Void

Ένα σκαλί πιο κάτω:
Code Orange - Underneath
Testament - Titans of Creation
Blaze Of Perdition - The Harrowing of Hearts
Kawir - Αδράστεια
Serpent Noir - Death Clan Od
Azusa - Loop of Yesterdays
Kvelertak - Splid

Κάνω και μια μνεία στο Quadra των Seps που δεν (θα) είναι στη λίστα μου αλλά το ευχαριστήθηκα αρκετά.

3 Likes

Καλό το Fake News αλλά προτιμώ το περσινό Bad Religion. Το ζουμί βέβαια και στους πρώτους είναι ο Brian Baker, ο καλύτερος punk rock κιθαρίστας.

Που ν’ ακούσεις και το Fake Names.

EDIT: Τι διάολο πάθατε κι εσύ κι ο furor σήμερα με τα σαρδάμ.

3 Likes

Ντάξει ρε συ Messiah να πούμε σταύρωσε μας :stuck_out_tongue:

4 Likes